blog posts

Arch Linux İşletim sistemi nedir?

Arch Linux İşletim sistemi nedir?

Teknoloji dünyasında herkes amaçlarına ve faaliyetlerine en uygun işletim sistemini arıyor, neyse ki teknolojinin ilerlemesi ile birlikte her ihtiyaca iyi bir cevap verilmiş ve kullanıcılar binlerce seçenek arasından seçim yapma hakkına sahip olmuştur. Yine de doğru seçimi yapabilmek için farkında olmaları gerekiyor. artırmak

Basit, hafif ve minimal bir dağıtım sunmak istiyorsak Arch Linux ilk tercih olacaktır. Bu Linux dağıtımı, kullanıcılar için kolay özelleştirme sağlamıştır.

 

 

Linux işletim sistemi, çeşitli dağıtım türleri ile kullanıcıların masaüstü ve sunucu ortamları için tercih ettiği en popüler ve yaygın kullanılan işletim sistemleri arasında yer almaktadır. Bugünkü yazımızın konusu belki de aşina olduğunuz veya belki de ilk kez duyduğunuz Arch Linux’tur. Yine de, Arch Linux için arama yaptıysanız, Arch Linux hakkında her şeyi açıklayan değerli ve kapsamlı bir makale arıyor olmalısınız.

Arch Linux, modern, basit, pratik, kullanıcı odaklı ve uyarlanabilir özelliklere sahip GNU-Linux dağıtımlarından biridir. Arch Linux işletim sistemi minimal ve hafiftir ve daha fazla uzmanı ve Linux kullanıcısını bu dağıtıma çekmeyi amaçlar; Bununla birlikte, çoğu Linux dağıtımı basitliği ve kolaylığı ile bilinir, ancak Arch Linux, farklı parçaları özelleştirme yeteneğine sahip entegre bir işletim sistemi sağlamayı amaçlamaktadır. var

Arch Linux hakkında kapsamlı bir yazı arıyorsanız, Arch Linux işletim sistemi nedir, bu işletim sisteminin avantajları, kullanma nedenleri ve kimlerin Arch Linux işletim sistemini kullanması gerektiğini size tanıtmaya karar verdik.

 

Arch Linux, 2002 yılında Judd Vinet tarafından yayınlanan ve CRUX’tan ilham alan açık kaynaklı, erişilebilir ve bağımsız bir dağıtımdır. Arch Linux, minimal yapıya sahip, pratik ve kullanıcı odaklı, hafif ve modern ama anlaşılır bir dağıtımdır. Bu dağıtım, işletim sistemini özelleştirmenize ve sistem üzerinde çok fazla kontrole sahip olmanıza olanak tanır. Basitçe söylemek gerekirse, Arch Linux basit ve hafiftir ve gereksiz ve karmaşık eklentilerden kaçınır. Kullanıcılar ihtiyaçlarına göre tasarım yapabilir, zarif ve minimalist yapısından yararlanabilirler.

Elbette işletim sisteminin sadeliğine kullanıcı açısından değil geliştirici ve programcı açısından dikkat etmelisiniz.

Arch, kullanıcılara kendin yap (DIY) fikrini tanıttı. Sağladığı kolaylıklar ile kullanıcılara kaynaklarını ihtiyaçlarına göre kişiselleştirmeleri için yeterli özgürlüğü vermeye çalışmıştır.

Arch Linux, tüm özellikleri seçebilmeleri ve sistemi ihtiyaçlarına göre değiştirebilmeleri için her kararı kullanıcıya verir. Sonuç olarak, sistemin hızı artar ve donanım kaynakları daha optimum şekilde kullanılabilir. Bu özelliğin yardımıyla herhangi bir işletim sisteminden Arch Linux’a geçiş yapmak çekici ve heyecan vericidir.

Arch Linux, x86-64 mimarisine ve işlemcilere sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Arch Linux depoları özgür ve özgür olmayan yazılım içerir ve özgür olmayan tescilli bloblar dahil olmak üzere varsayılan Arch Linux çekirdeğine sahiptir.

ArchLinux, yazılım paketlerini kurmaya, kaldırmaya ve güncellemeye adanmış Pacman paket yöneticisine sahiptir. Arch Linux, Debian, Ubuntu, Mint, Kali, Fedora, Centura, RHEL, SUSE gibi önemli dağıtımlardan paket yönetim sistemi ve felsefesiyle ayrılıyor.

 

Bu işletim sistemi, kullanıcılara her zaman en son güncellemeleri sağlar. Mevcut en son çekirdeğe sahiptir ve sürekli yayın sistemidir, yani bu işletim sistemini yalnızca bir kez kurup ardından güncellemelerini alırsınız.

 

 

Arch Linux’un Tarihi

Mart 2002’de Judd Vinet, basit CRUX dağıtımından esinlenerek Arch Linux işletim sistemini verimli bir şekilde geliştirdi. Arch Linux 0.1’in 32-bit x86 mimarisiyle uyumlu ilk resmi sürümü 11 Mart 2002’de yayınlandı, ancak x86_64’ü destekleyen Nisan 2006’da tanıtıldı.

Vinet, Arch Linux’u Slackware, BSD, PLD Linux ve CRUX gibi dağıtımlardan esinlenerek geliştirdi. Yine de, bir paket yöneticisi programının olmaması onun için önemli bir sorundu, bu yüzden Arch Linux için Pacman yıldızı başlığı altında özel bir paket yöneticisi yazmaya karar verdi ve yazılım paketlerinin otomatik olarak yüklenmesini, kaldırılmasını ve güncellenmesini denetlemek ve denetlemek için ted .

Arch Linux projesinin yönetimi 1 Ekim 2007’ye kadar Vinet’in sorumluluğundaydı, ardından yoğun programı nedeniyle projenin liderliğini ve kontrolünü Aaron Griffin’e devretti.

Aaron Griffin nedense proje yönetimini 24 Şubat 2020’de Levente Polyak’a devretti. Arch Linux Ocak 2017’de artık i686 platformunu desteklemediğini duyurdu ve i686 destekli son ISO o yılın Şubat ayında yayınlandı. …Arch Linux işletim sisteminin avantajları

Her popülaritenin bir nedeni vardır ve eğer Arch Linux’un hayranları varsa, onu diğer işletim sistemlerinden ayıran özelliklere ulaşmış olmalıdır. Sizlere bu özelliklerden ve Arch Linux’un farklılığından bahsedeceğiz.

 

 

 

Özelleştirme yeteneği

Başta da belirttiğimiz gibi Arch Linux, bir DIY (do-it-yourself) işletim sistemi olarak, kullanıcının en küçük detayları ve kullanıcının istediği tüm özellikleri özelleştirmesine ve işletim sistemi kaynaklarını tahsis etmesine olanak tanır.

Kurulum için ISO dosyasını yükledikten sonra kullanıcı, Arch Linux’un temel bir ayırt edici özelliği olan çeşitli işlevsel yönleri özgürce izleyebilir ve kontrol edebilir.

Arch Linux işletim sisteminin temiz sürümünün yüklenmesinin varsayılan olarak Windows yönetim araçlarına ve masaüstü ortamına sahip olmadığına ve kullanıcının istediği etki alanını sıfırdan seçip oluşturması ve işletim sisteminin farklı bölümlerini yapılandırması gerektiğine dikkat edilmelidir. diğer özellikler ve bileşenlerle birlikte. Yavaş kişiselleştirme; Arch Linux, varsayılan olarak önceden tanımlanmış bir programa sahip olmayan bu özelliği nedeniyle hafiftir ve ayrıca programları ve işlevsel olmayan öğeleri kaldırmanın yanı sıra kullanıcıya, Arch Linux işletim sistemini bir platform olarak yetki devretme olasılığı vardır. Esnek, güçlü ve yüksek düzeyde kullanılabilirliği sunar.

Not: Elbette, Arch Linux’u kurmak ve kurulum sürecini basitleştirmek için, bu işletim sistemiyle uyumlu Anarchy ve Zen yükleyicileri gibi GUI yükleyicilerini kullanabilirsiniz.

 

Yeni, güncel ve ileri teknoloji

Arch Linux, en son sürümlere doğrudan erişim sağlayan ve kullanıcılara her güncelleme yayınlandıktan hemen sonra sağlayan güncellemeleri yayınlamak için bir model kullanır. Bu işletim sistemi devam eden bir sürüm olduğundan, en son düzeltmeler ve yeni özelliklerle sürekli olarak güncellenir ve artık güncellemelerle sisteminizin uyumsuzluğu veya kısmi arızası konusunda endişelenmenize gerek yoktur; Çünkü her türlü güncelleme ile uyumludur ve bu yüzden bu işletim sistemi kararlı Linux dağıtımlarından biri haline gelmiştir.

Güncellemeleri almak için sürümleri anlamanın gerekli olmadığını bilmek de ilginçtir; pacman-Syu komutunu kullanmak ve güncellemeleri kolayca yüklemek ve en yeni özelliklerin keyfini çıkarmak yeterlidir. Arch Linux, en son özellikleri kullanmakla ilgilenenler için iyi bir deneyim yaratır.

 

 

Arch Linux Kullanıcı Deposu (AUR)

Arch Linux’un bir başka ayırt edici özelliği de Arch User Repository’dir (AUR). Bu dağıtım, bir paketin makepkg kullanılarak kaynaktan derlenmesine ve ardından Pacman tarafından kurulmasına izin veren, paketlerin açıklamasından (PKGBUILD’ler) oluşan, kullanıcı topluluğu tarafından kontrol edilen ve desteklenen, topluluk odaklı bir depo içerir.

Kullanıcılar, kutu Arch Linux merkezi deposuna eklenmeden önce kullanıcı deposundaki bu pakete erişebilir. Sonuç olarak, kullanıcılar yeni bir yazılım dünyasına erişebilir.

AUR, yeni topluluk paketlerini düzenlemek ve paylaşmak ve Arch topluluk havuzlarındaki popüler paketlere erişimi hızlandırmak için tasarlanmıştır; AUR, resmi Arch depolarının sunumunu önemli ölçüde genişletti.

 

 

Değerli Arch Wiki

Arch Linux, kapsamlı ve güvenilir belgeler ve kaynaklar sağlama açısından Linux hayranları arasında en iyi dağıtımdır. Kullanıcılara sunulan Arch Linux belgelerinin tanımını abartmadık çünkü bu dağıtımın ötesinde bir seviye ve Arch Linux, türevleri ve ilgili gerçekler, kurulum kılavuzları ve eğitim hakkında geniş bir belge ve belge kitaplığı içeriyor. Kurulum sonrası dosyaları sağlar, böylece sisteminizde bir sorunla karşılaştığınızda Arch Wiki’den kolayca çalışan bir çözüm bulabilirsiniz.

Arch Linux farklı amaçlara cevap verir.

Pacman, özellikle Arch paketlerinin yönetiminden sorumlu olağanüstü bir paket yöneticisi olarak yüksek esnekliğe sahiptir, böylece Arch depolarına ikili paketler kurmanın yanı sıra makepkg tarafından kaynaktan derlenen ikili dosyaları da kurabilir. Sonuç olarak Arch Linux, ikili dosyaları ayarlar aracılığıyla kaynaktan derleyebilmesi nedeniyle kullanıcıların rahatlığını göz ardı eden dağıtımlar ile paket yönetim sistemi aracılığıyla ikili paketler kurma imkanı sağlayan dağıtımlar arasında bir köprü görevi görür.

 

 

Arch Linux’u tanımak ve daha iyi anlamak

Arch Linux ile çalışmanın asıl zevki, bu işletim sisteminin temiz sürümünü kurduktan sonra hissedilir; Tüm değişiklikler ve kararlar kullanıcıların sorumluluğunda olduğundan ve eksiksiz bir komut satırı ortamında yapılan karmaşık bir kurulum sürecine sahip olduğundan, elbette bu karmaşıklık yeni başlayanlar için zor ve göz korkutucu olabilir. Yine de, Linux ortamı hakkında daha fazla bilgi edinmek profesyoneller için bir avantajdır.

Bu işletim sistemi sayesinde, Linux’un ekran yöneticileri, chroot, ağ yapılandırmaları ve diğer birçok pratik fikri ile tanışabilir ve yeni ipuçları öğrenebilirsiniz; örneğin, ağ yöneticisini kullanmak, ızgarayı Manuel olarak yapılandırabilen birçok kullanıcı için benzersiz bir deneyim olabilir.

Bu özelliklere ek olarak Arch Linux, siber güvenlik alanındakiler için Black Arch deposu tarafından güvenlik araçları ve penetrasyon testleri sağlayarak yeteneklerini artırdı.

Elbette Arch Linux’a kıyasla daha basit ve hızlı çözümler arayabilirsiniz ancak Linux ortamında, Arch Linux ve onun geniş bilgi tabanında deneyim kazanmak ve bazı sorunların neden ortaya çıktığını ve nasıl çözüleceğini bilmek istiyorsanız, başlamak için mükemmel bir seçenektir.

 

esneklik

Karmaşıklığıyla birlikte Arch Linux ile çalışmak çok keyifli, işletim sistemi çok esnek, onu istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz ve ihtiyacınız olan özelliklere program eklemek için modülleri seçerek onu kurmaktan özgürsünüz. Sonuç olarak, varsayılan olarak bir dizi hantal gereksiz uygulamaya katlanmak zorunda değilsiniz. Bu işletim sisteminin esnekliği büyük bir avantajdır.

 

 

Arch Linux işletim sisteminin dezavantajları

Bu işletim sisteminin benzersiz yetenekleri olmasına rağmen, Linux hakkında bilgi edinmek isteyen yeni başlayan kullanıcılar için uygun değildir. Sanal deneyin ve beceri kazandıktan sonra sisteme kurun.

Arch Linux işletim sisteminin karmaşık ve zaman alıcı bir kurulum ve sorun giderme süreci vardır ve AUR’deki yazılımın güvenli ve güncel olduğuna her zaman güvenemezsiniz.

 

 

çArch Linux’u kimler kullanmalı?

Arch, özünde çok tekniktir ve son derece bilgili profesyoneller ve teknik kullanıcılar, bu işletim sisteminin Kendin Yap yapısı nedeniyle Arch’tan en iyi şekilde yararlanabilir.

Arch Linux, teknik bilgi, yeterli beceri kullanımı ve aktif bir kullanıcı topluluğundan yararlanma ile çeşitli amaçlar için optimize edilebilir ve ihtiyaçlara göre özelleştirilebilir.

ArchLinux, Pacman ve AUR’nin benzersiz özelliklerine sahip olarak diğer Linux dağıtımlarına göre üstünlüğünü vurgulamaktadır çünkü bu özellikler yalnızca Arch Linux işletim sistemi ve dağıtımlarında mevcuttur.

BlackArch deposu, Arch Linux’a eklenebilecek depolardan biridir ve siber güvenlik uzmanları arasında en popüler depolardan biri olan güvenlik araçları koleksiyonundan yararlanır.

 

 

PacMan nedir? Ve onun görevi nedir?

Bahsettiğimiz gibi, PacMan tüm yazılım paketlerini yönetmekten sorumludur, böylece paketleri kurar, günceller, siler veya geri yükler ve paketler arasındaki ilişkiyi ve bağımlılığı otomatik olarak anlar. Ve pacman’ın tar.gz veya tar tabanlı yazılım yüklemek için tasarlandığını tanır. lezzet biçimi paketleri. Arch Linux paketlerinin x86-64 mimarisi için optimize edildiğini ve Arch paket havuzlarından sağlandığını da belirtmek gerekir.

 

Arch Linux yeni başlayanlar için önerilir mi?

DIY yapısı nedeniyle Arch Linux, Linux’u ve yeteneklerini bilmeyen yeni başlayanlar için önerilmez çünkü Arch Linux’ta tüm işlemler kurulum sürecinin başından itibaren kullanıcı tarafından yapılır ve belirlenir; bu özellik yukarıda bir avantajdır. Profesyonel kullanıcılar için harika ama acemi kullanıcılar için endişe verici.

Diyelim ki Arch Linux’u seçmeye karar verdiniz ve Linux ortamı hakkında yeterli deneyim ve bilgiye sahip değilsiniz. Bu durumda, öncelikle Arch Linux işletim sistemini sanal bir makineye kurmak daha iyidir. Çevresini tanıdıktan sonra, birincil amaçlarınız için onu seçebilirsiniz.

 

Yeni başlayanlar için bir sonraki seçenek, Arch Linux tabanlı daha basit dağıtımları kullanmak olabilir. Örneğin Arch Linux ve Manjaro, en basit Arch Linux dağıtımlarıdır. Manjaro, yeni başlayanlar için basit bir kullanıcı arayüzü ve kullanıcıların günlük görevleri için faydalı olacak bir dizi hazır yazılım ile kullanıcı dostu dağıtımlardan biridir.

 

Çözüm

Arch Linux, tüm Linux dağıtımlarından farklı olarak basitlik, kullanıcı merkezlilik, optimizasyon ve çok yönlülük için oluşturulmuş bir Linux dağıtımıdır ve yüksek bilgi birikimine sahip profesyoneller için önerilir; Çünkü avantajlarından ve özelleştirme imkanından yararlanarak diğer hedefleri optimize edebilirler. Pek çok Linux dağıtımı var, burada sadece Arch Linux dağıtımından bahsettik ve diğer Linux dağıtımları hakkında bilgi edinmek isterseniz, Linux işletim sistemi dağıtımlarının tam listesi için makaleyi ziyaret edebilirsiniz.