Ubuntu işletim sistemi

Ubuntu işletim sisteminin tanıtımı

Ubuntu işletim sistemi, Canonical tarafından geliştirilen bir Linux dağıtımıdır ve kullanım kolaylığı nedeniyle en popüler dağıtımlardan biridir; Ayrıca Linux’a yeni başlayanlar için en iyi seçeneklerden biridir. Burada üzerinde durmayacağımız sunucu versiyonu da çoğu web sunucusunda çalışmaktadır.

Peki Linux dağıtımı nedir? 1991 yılında Linus Torvalds tarafından oluşturulan Unix benzeri bir sistem olan Linux çekirdeğinden oluşturulmuş bir işletim sistemidir. Linux dağıtımları genellikle ücretsiz ve açık kaynaklıdır ve birçoğu Windows ve macOS gibi popüler işletim sistemlerine harika alternatiflerdir.

Windows ve macOS, dünyanın çoğu yerinde masaüstü ortamına hakimdir. Microsoft ve Apple bu sistemleri geliştiriyor ve size ve bana işletim sistemleri satmaktan; Fayda.

Ücretsiz ve açık kaynaklı masaüstü bilgisayarlar farklı bir model kullanır. Bu yazılım, dünya çapında birçok farklı geliştiriciden gelmektedir. Herkes bu bileşenleri istediği gibi bir araya getirmekte özgürdür ve hiçbir şirketin tüm ekosistem üzerinde kontrolü yoktur.

 

ubuntu

 

Birisi, Linux çekirdeğini işlevsel bir masaüstü deneyimi sağlamak için gerekli yazılımla paketlediğinde, sonuca Linux işletim sistemi veya “dağıtım” diyoruz. 1993 yılında, Ian Murdoch adında bir adam tam da bunu yapan bir projeye başladı ve projeye kendisinin ve kız arkadaşı Debra’nın ardından Debian adını verdi. Proje, yazılımı test ediyor ve başkalarının indirebilmesini sağlıyor, bu da hızla büyük bir topluluğa dönüştü.

On yıl sonra, 2004’te Canonical adlı bir şirket, Debian projesinden kod kullanarak Ubuntu’yu yarattı. Bu günlerde, popüler alternatif işletim sistemi Elementary gibi birçok proje zaten Ubuntu’ya dayanıyor.

Ubuntu Vakfı, 2004 yılında Güney Afrikalı-İngiliz geliştirici ve girişimci Mark Shuttleworth tarafından kuruldu. O zamanlar Linux kullanıcıları arasında çok popüler olan Debian’dan daha kullanıcı dostu bir Linux dağıtımı istiyordu; oluşturmak Ancak, kurulumu çok zordu ve Ubuntu Vakfı bunu düzeltmek için çalıştı.

 

u

 

Ubuntu, bu işbirlikçi ruhu adına dahil edecek kadar ileri gider:

Debian açık kaynak olduğundan (ve hala öyle) Shuttleworth, işletim sisteminin temeli olarak bunu aldı ve Ubuntu olarak adlandırdı. Ubuntu, “başkaları için insanlık” anlamına gelen eski bir Afrika kelimesidir. Aynı zamanda “Ben kimim, çünkü hepimiz öyleyiz” anlamına gelir.

Ubuntu’nun birincil amacı, insanlık ve topluluk ruhunu bilgisayar dünyasına getirmekti. Canonical artık odağını daha kurumsal bir yöne kaydırdığına göre, bu konu biraz daha az vurgulanıyor, ancak Ubuntu kullanıcıları hala yazılımın dil, engellilik veya gelirden bağımsız olarak herkes tarafından ücretsiz olarak erişilebilir olması gerektiğine inanıyor.

 

Ubuntu işletim sistemi

Ubuntu, milyonlarca kullanıcısı olan ücretsiz ve açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Aynı zamanda bir ahlak, paylaşılan bir proje ve öncelikle bir topluluktur ve dünya çapında milyonlarca insanın çeşitli cihazlarda ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımlar tarafından tasarlanan makineleri çalıştırmasını sağlayan devasa bir proje olan Linux’a dayanmaktadır. Linux birçok şekil ve boyutta gelir ve Ubuntu, akıllı telefonlar, masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlarda en popüler sürümdür.

Ubuntu, Unix işletim sisteminin tüm özelliklerini özelleştirilebilir bir grafik kullanıcı arayüzü ile birleştirdiği için üniversitelerde ve araştırma gruplarında popülerdir.

Ubuntu, LibreOffice ve Firefox dahil olmak üzere bir dizi yazılım içerir. Ubuntu’da özel yazılım çalıştırmak da mümkündür.

GNU Kamu Lisansı, birçok Ubuntu yazılım ürününü lisanslamak için kullanılır. Kullanıcıların, programları kopyalayarak, değiştirerek, geliştirerek ve yeniden dağıtarak kendi program sürümlerini oluşturmalarına olanak tanır.

Ubuntu, profesyonel topluluk desteği ile mevcuttur ve Ubuntu topluluğu, Ubuntu Manifestosu’nda belirtilen fikirler üzerine kurulmuştur: yazılımlar ücretsiz olarak erişilebilir olmalıdır, yazılım araçları, insanlar tarafından yerel dillerinde ve herhangi bir engelden bağımsız olarak kullanılmalıdır. kullanılabilir olmalı ve insanlar kişiselleştirme ve özelleştirme özgürlüğüne sahip olmalı ve yazılımlarını istedikleri şekilde değiştirebilmelidir.

Ubuntu, Ubuntu’yu olabildiğince çok kişi tarafından kullanılabilir hale getirmek için açık yazılım topluluğunun sunduğu en iyi çeviri ve erişilebilirlik altyapısını içerir.

her altı ayda bir yeni bir sürüm gönderilerek kararlı ve düzenli sürüm döngüleri üzerinde çalışır. Her iki yılda bir, 5 yıl boyunca desteklenecek olan bir Ubuntu Uzun Vadeli Destek (LTS) sürümü kullanıma sunulacaktır. Aradaki Ubuntu sürümleri (uzatılmış sürümler veya LTS olmayanlar olarak bilinir) her biri 9 ay boyunca desteklenir.

Ubuntu, açık kaynaklı yazılım geliştirme ilkelerine tamamen bağlıdır. İnsanları açık kaynaklı yazılımları kullanmaya, geliştirmeye ve paylaşmaya teşvik ediyoruz.

Ubuntu, Linux çekirdeği sürüm 5.4 ve GNOME 3.28 ile başlayan binlerce yazılımı ve kelime işlem ve elektronik tablo programlarından İnternet erişim programlarına, web sunucusu yazılımına, e-posta, programlama dilleri ve araçlarına ve Of’a kadar tüm standart masaüstü uygulamalarını içerir. Tabii ki, birkaç oyunu kapsar.