blog posts

PHP’nin Dezavantajları

PHP’nin Dezavantajları

 

php

 

 

PHP harika bir programlama dili olmasına rağmen, bazı dezavantajları vardır. Onlara stratejik olarak bakalım.

 

güvenlik sorunları:

PHP açık kaynak olduğu için güvenli değildir. ASCII metin dosyasına kolayca erişilebilir ve herkes onu arayabilir.

 

Dev web uygulamaları geliştirmek için uygun değil:

İçerik odaklı dev bir web uygulaması geliştirmek isteniyorsa bunu PHP yardımıyla yapmak mümkün değildir. Diğer programlama dillerini kullanmak zorundalar.

 

zayıf:

PHP zayıftır ve bazen hatalara neden olabilir. Yanlış veri ve bilgileri kullanıcılara sunabilir.

 

Ek öğrenme:

PHP’nin yerleşik işlevlerini kullanmak için PHP çerçevesi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Birisi bunu bilmiyorsa, ekstra kod yazması gerekir.

 

Değişiklik veya modifikasyona izin vermez:

PHP izin vermediği için çevrimiçi programların ana metinlerini değiştirmek mümkün değildir.

 

Zayıf çerçeve:

PHP çerçeveleri, diğer dillere kıyasla davranış olarak eşdeğer değildir. Bu nedenle, performansı ve özellikleri zarar görebilir.

 

Zayıf performans:

PHP aynı anda birçok özelliğin kullanımını destekleyemez. PHP çerçevelerinden veya araçlarından daha fazla özellik kullanmak, çevrimiçi uygulamalar geliştirirken düşük performansa neden olabilir.

Daha basit programlama dillerinin varlığı:

PHP güçlü bir programlama dili olmasına rağmen, web uygulamaları için yönetimi daha kolay olan geniş bir topluluk ve referans dokümantasyon tarafından desteklenen daha birçok dil bulunmaktadır.

İşlem hataları:

Pek çok kişi, hata ayıklama araçlarının eksikliği ve çok sayıda uyarı nedeniyle PHP özelliklerinin hata işlemeye eğilimli olduğunu gördü.

 

Bu dilin en önemli dezavantajlarından biri masaüstü uygulamaları için uygun olmamasıdır.

Diğer programlama dilleriyle karşılaştırıldığında, php az çok yavaş çalışır.

– Kodların özelleştirilmesi olasılığı nedeniyle, php’nin asp.net dillerinden daha fazla güvenlik hatası olabilir.

– PHP’de hata işleme, diğer programlama dillerinden daha eskidir ve çözümü ve nedeni daha uzun sürebilir.

 

Tasarım ve odak eksikliği ile ilgili şikayetler

Eevee adlı bir blogcu 2012 yılında “PHP’nin Kötü Tasarımı” adlı bir makalesinde PHP dilinin hemen hemen her özelliğinin kusurlu olduğunu kabul etmiştir. Yalnızca programlama ortamını değil, çerçevesini ve ekosistemini de sorgular. Bu programın birçok sürprizi ve tutarsızlığı var. Yapılabilecek eleştiriler arasında, herkes PHP’yi kodlar için varsayılan yolu olmayan ve genellikle kötü yazım olan eğik bir dil olarak görüyor. “PHP dilinin felsefesinde net bir tasarım yoktur.” php ilk olarak Perl’in etkisi altında yaratılmıştır; Tamamı Java’dan alınan C ve OO parametreleri olmayan bir stdlib. ”

 

Lockhart da Eevee’nin sözlerini doğruluyor ve PHP programlama dilinin gerçek çekirdekli hiperbolik bir dil olduğunu söylüyor. PHP dilinin bir hayranı olmasına rağmen, PHP dili için bir eleştiri listesi sunar.

1. Bu dil, işlev adlarıyla uyumlu değil. Bu konu hızlı bir şekilde öğrenilebilir ve elbette endişelenmenize gerek yoktur.
2. PHP hala Globals, Magic Quotes gibi eski paketleri kullanıyor. Bu kötü etkinlikler programdan kaldırılıyor, ancak bunlar bitene kadar dikkatsiz programcılar bunları kullanmaya devam edecek.
3. PHP dili diğer programlar kadar merkezi değildir ve bunun nedeni Lockhart’a göre programın “zaman içinde ve çoğunlukla programlama topluluğu tarafından parça parça yaratılmış ve geliştirilmiş olmasıdır.”