blog posts

PHP nedir

PHP nedir ve ne işe yarar?

PHP programlama diline aşinalık

 

php

 

Ne olduğunu ve ne işe yaradığını merak ediyor musunuz?

Bugün, web tasarımı dünyanın en kazançlı işlerinden biri haline geldi. Bu büyük dünyaya php eğitimi ile adım atmaya karar verirseniz çoğu programcı gibi bu alana giriş yaptığınız ilk günlerde kafanız karışabilir.

 

Aklınızda çeşitli sorular olabilir ve önünüzdeki yol hakkında sürekli şüphe duyacaksınız. içermek:

 

PHP programlama dilinin tarihi ve sürümleri

Her şey Danimarkalı Rasmus Lerdorf’un 1994 yılında kişisel sitesinde Perl programlama dilini kullanarak bir dizi görevi yönetmek için bir dizi komut dosyası yazmasıyla başladı. Komut dosyası standardına (Ortak Ağ Geçidi Arayüzü) dayalı olarak yazılan bu komut dosyalarını kullanarak Lerdorf, özgeçmişini okuyan kişilerin istatistiklerini hesapladı ve sakladı. Bunu yaparak birçok kişinin dikkatini senaryolarına çekti ve onlardan da senaryo göndermesini istediler. Böylece Lerdorf, komut dosyalarını Kişisel Ana Sayfa anlamına gelen PHP olarak adlandırmaya karar verdi.

 

PHP programlama dilinin tarihçesini birlikte gözden geçirip, bu dilin nasıl oluştuğunu ve bugüne kadar ne gibi değişiklikler geçirdiğini anladığımıza göre, PHP’nin ne olduğunu ve tam ve kapsamlı bir tanımını öğrenmek için ilk sorumuza dönme zamanı geldi.

 

PHP, temeli dinamik web sayfalarının tasarımı ve oluşturulması olan yorumlanmış bir dildir. Yani sitenin kodlanmasından sorumlu olanlar PHP dilini kullanarak interaktif web uygulamaları tasarlayabilecekler. Etkileşim, kullanıcılar için farklı erişim seviyeleri, siteye kayıt olma imkanı, kullanıcı paneli, kullanıcı bilgilerinin saklanması ve günümüzde tüm modern sitelerde gördüğümüz daha birçok özelliğin varlığı anlamına gelmektedir.

 

Bu dilin güçlü yanları arasında Laravel ve Symphony gibi çok güçlü ve popüler çerçevelerin, web pazar payının %80’inden fazlasına sahip olması, açık kaynak kodlu ve ücretsiz, geniş topluluk ve iyi bir desteğin varlığından bahsedebiliriz. Öte yandan PHP, web tasarımı alanında en popüler programlama dillerinden biri olarak kendini tanıtmayı başarmıştır.

 

 

php

 

 

Bu programlama dili yardımıyla dinamik web sayfaları oluşturabilirsiniz. Ancak dinamik sayfalar nedir?

 

Bir eğitim içeriği yazıp sitenizde yayınlamayı planladığınızı varsayalım. Bu eğitici içeriği sitenize yerleştirmenin iki yolu vardır. İlk yöntem, sitenizin html kodları bölümüne girip html kodları içindeki içeriğinizi manuel olarak girmenizdir.

 

İkinci yöntemde ise eğitim içeriğini veritabanına girin ve ardından PHP gibi bir programlama dili kullanın ve içerik veritabanından okunup kullanıcıya gösterilebilir. Veriler görüntülendiğinde ve veritabanından okunduğunda sayfanız dinamik bir sayfa haline gelir.

 

(MySQL, hikayemizde PHP’nin çalışabildiği veritabanlarından biridir. Yani PHP’yi kullanabilir ve MySQL veritabanına bağlanıp içine bilgi ve daha önce girilen bilgileri girebilirsiniz. Okuyun ve bilgisayarınızda gösterin. alan.)

 

PHP için tanıtabileceğimiz bir diğer kullanım ise bu programlama dili yardımıyla güçlü siteler ve programlar programlayabilmenizdir. Ama bu dil perde arkası içindir! Perde arkasından, PHP’nin yardımıyla sitenin görünümünü değiştirmenize izin vermediğini kastediyoruz; Ancak bilgiyi veritabanından alıp kullanıcıya gösterebilirsiniz.

 

html formları ile ilişki kurar ve kullanıcıların girdiği bilgileri formlara işler ve bunlar üzerinde istediğiniz işlemleri yapar.

 

PHP dili yardımıyla Çerezler ve Session ile çalışabileceksiniz.

 

Bu programlama dilinin yardımıyla txt, pdf, jpg formatlarında dosyalar bile oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz.

 

PHP dili ile sahip olacağınız bir diğer özellik ise hassas bilgileri şifreleyebilmenizdir.

 

Elbette farklı PHP kütüphaneleri size farklı özellikler sunar.