blog posts

Linux sistemlerinin Virüssüz olduğunun varsayıldığı efsanesi mi?

Linux sistemlerinin Virüssüz olduğunun varsayıldığı efsanesi mi?

Bir Windows kullanıcısı, sistemi virüslerden veya kötü amaçlı yazılımlardan korumak için hızla bir virüsten koruma yazılımı indirir. Yine de, sistemlerinde virüsten koruma yazılımı yüklü olan pek çok Linux kullanıcısı bulamazsınız. Linux’un bir antivirüse ihtiyacı olup olmadığını merak edebilirsiniz. Teknik olarak, Linux sistemlerinin virüs kapamayacağı bir efsanedir; bu tür senaryolarda virüsler onlara bulaşabilir. Ancak birçok neden var

 

 

Linux’un neden genellikle bir virüsten koruma yazılımına ihtiyacı yoktur?

Windows gibi Linux da kötü amaçlı yazılımlara ve virüslere maruz kalır; Daha güvenli olmasına ve olasılığın çok düşük olmasına rağmen, Linux’a asla virüs bulaşmayacağı anlamına gelmez.

 

Bu efsane o kadar güçlü hale geldi ki, insanların Linux’a geçmesinin nedenlerinden biri daha iyi güvenlik. Pek çok kişi, Linux’a geçerlerse artık virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar konusunda endişelenmelerine gerek kalmayacağına inanıyor; Bu arada, bu Linux masaüstü o kadar güvenli değil.

Ancak bu, Linux’un güvensiz olduğu anlamına gelmez ve onu kullanmamalısınız; Çünkü güvenliği Windows’tan, özellikle Linux sunucularından daha yüksektir. Çünkü işletim sisteminin güvenliğini arttırmanın yanı sıra sunucunuzun güvenliğini de arttırabilir ve penetrasyon olasılığını sıfıra düşürebilirsiniz. Linux ile çalışmayı ve yüksek güvenliği deneyimlemeyi seviyorsanız Linux sanal sunucu satın alma sayfamızı ziyaret edebilir ve siparişinizi verebilirsiniz.

 

Windows 10’unuzu Oyunları Çalıştırmak İçin Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

 

Bu makalenin geri kalanında, Linux’un viral olmayacağı efsanesinin doğru olup olmadığını ve nedenini tam olarak kontrol etmek için bizimle kalın!

 

Windows’tan Linux’a Geçiş

 

Linux masaüstlerinde kötü amaçlı yazılım neden nadirdir?

Kötü amaçlı yazılım, kötü niyetle tasarlanmış işlevleri gerçekleştirmek için bir şekilde bilgisayarınıza giren istenmeyen koddur. Bazen bu programlar cihazın yavaşlamasına veya tamamen durmasına neden olur. Bundan sonra, üreticiler cihazı onarmak için fidye talep edebilir (tabii hikayeyi biraz korkutucu hale getirdik, ancak bunların olması pek olası değil, ancak yine de mümkün).

Bazen kötü amaçlı yazılım bilgileri uzak sunuculara yükleyerek birisinin depolanan verilerinize veya şifreler ve kredi kartı numaraları gibi yazdığınız kritik kimlik bilgilerine erişmesine izin verir.

Bilgisayar korsanları, Windows için kötü amaçlı yazılım oluşturma eğilimindedir; Çünkü çoğu kişisel bilgisayarda bulunan işletim sistemidir. Bu, bir bilgisayardan diğerine virüs bulaşma olasılığını artırır.

Virüs oluşturucular, sahte web afişleri ve kimlik avı dolandırıcılıklarıyla kandırılması daha kolay olan acemi kullanıcıları hedefler. Virüsler, örneğin müzik ve TV programlarını nasıl çalacağını bilen ancak bu dosyalara nasıl bulaşabileceğini bilmeyen kişiler arasında da yayılır.

Linux için virüsten koruma programları vardır, ancak amaçları genellikle Windows kullanıcılarının korunmasına yardımcı olmaktır.

Linux kötü amaçlı yazılımı nadirdir, ancak vardır.

Örneğin, son zamanlarda bir kötü amaçlı yazılım, Linux masaüstlerini hedef aldığı için manşetlere taşındı. EvilGNOME, bir eklenti gibi davranarak GNOME masaüstü ortamında çalışır.

GNOME, en popüler Linux dağıtımlarından ikisi olan Ubuntu ve Fedora’da ve doğrudan System76 ve Purism gibi Linux üreticilerinden gönderilen bilgisayarlarda varsayılan arayüz olarak bulunan en yaygın Linux masaüstü ortamıdır. Yasal uzantılar, GNOME masaüstünün birçok yönünü değiştirmenize izin verir.

EvilGNOME olarak bilinen kötü amaçlı yazılım, bilgisayarınızın mikrofonundan ekran görüntüleri alabilir ve ses kaydı yapabilir. Dosyalarınızı da yükleyebilir. Intezer Labs’ın EvilGNOME adlı raporunda daha ayrıntılı bir döküm mevcuttur.

 

 

Çoğu Linux kötü amaçlı yazılımı sunucuları hedefler.

Linux, masaüstü bilgisayarlarda nispeten nadirdir, ancak web’e güç sağlayan ve dünyanın dijital altyapısının çoğunu yöneten sunuculardaki en belirgin işletim sistemidir.

Çoğu saldırı, PC’ler yerine web sitelerini hedef alır. Bilgisayar korsanları genellikle Linux tabanlı sunuculara erişim elde etmek için kullanabilecekleri ağ arka plan programlarında güvenlik açıkları ararlar. Bazıları, sistemin kendisi yerine ziyaretçileri hedefleyen bir sunucuya kötü amaçlı bir komut dosyası yükler.

İster sunucular ister IoT cihazları olsun, Linux tabanlı makineleri hacklemek, web’e bulaşmanın veya bir botnet oluşturmanın bir yoludur.

Linux, tasarım gereği doğası gereği güvenli değildir.

Mevcut haliyle, Masaüstü Linux bir kale kadar zaptedilemez. Kötü amaçlı yazılımların parola sormadan yönetici erişimi sağlayabildiği Windows XP ile karşılaştırıldığında, Linux çok daha iyi güvenlik sunar. Bugünlerde Microsoft, bu boşluğu gidermek için bazı değişiklikler yaptı. Windows Vista’dan bu yana Microsoft bir duyuru yayınladı.

Önem verdiğimiz verilerin çoğu kök klasörlerimizde saklanmaz. Ana kütüğümüzdeki bu kişisel bilgiler yeri doldurulamaz ve daha açıklayıcıdır. Kötü amaçlı olsun ya da olmasın, Linux yazılımı bu verilere erişmek ve başkalarıyla paylaşmak için parolanıza ihtiyaç duymaz.

Kullanıcı hesapları ayrıca mikrofonunuzu etkinleştiren, web kameranızı açan, tuş vuruşlarını kaydeden ve ekranda olanları kaydeden komut dosyaları çalıştırabilir.

Başka bir deyişle, uygulamalarda ve masaüstü ortamında en çok önemsediğiniz verileri riske atabilecek güvenlik açıkları varsa, Linux çekirdeğinin ne kadar güvenli olduğunun veya çeşitli sistem bileşenlerinin ne kadar iyi korunduğunun neredeyse hiçbir önemi yoktur.

EvilGNOME kendisini sistem dosyalarınıza değil, ana dizininizdeki gizli bir klasöre kurar. Artı tarafta, çıkarılması daha kolaydır. Ama önce onun orada olduğunu bilmelisin.

Linux’u güvenli kullanma nedenleri

Linux açıklardan yararlanmaya karşı bağışık olmasa da, günlük kullanımda Windows’tan çok daha güvenli bir ortam sağlar. İşte bazı nedenler.

 

 

1. Çoklu dağıtımlar, ortamlar ve sistem bileşenleri

Uygulama geliştiricileri, Linux için geliştirme yapmakta zorlanırlar; Çünkü desteklenecek birçok sürüm var. Kötü amaçlı yazılım geliştiricileri de aynı zorlukla karşı karşıyadır. Bir PC’ye girmenin en iyi yolu nedir? Kodu DEB veya RPM formatında mı saklıyorsunuz?

Kullanıcıların başka bir şey yüklediğini keşfetmek için Xorg görüntüleme sunucusundaki veya belirli bir pencere oluşturucudaki bir güvenlik açığından yararlanabilirsiniz.

 

2. Uygulama mağazaları ve paket yöneticileri Linux kullanıcılarını korur

Tüm yazılımlarınızı bu güvenilir kaynaklardan aldığınız sürece, kötü niyetli herhangi bir şeyle karşılaşma olasılığınız düşüktür.

Özellikle komutun tam olarak ne yaptığını bilmiyorsanız ve kaynağından emin değilseniz, yazılımı yüklemek için komut satırı talimatlarını kopyalayıp yapıştırmaktan kaçının.

 

3. Daha yeni teknolojiler güvenliği aktif olarak dikkate alır

Flatpak ve Snap gibi yeni uygulama biçimleri, uygulama erişimini sınırlayan izinler ve korumalı alan sunar. Wayland’ın yeni görüntüleme sunucusu, uygulamaların ekran görüntüsü veya ekran kaydı almasını engelleyerek istismarı zorlaştırabilir.

 

4. Açık kaynak yapısı

Linux’un açık kaynak yapısı onu virüslerden de korur. Çoğu açık kaynaklı yazılım türü gibi, Linux da sürekli olarak onu optimize etmeye ve geliştirmeye çalışan bir geliştiriciler topluluğuna sahiptir. Bu işletim sistemi ticari olarak satılmaz veya lisanslanmaz. Aksine, Linux ücretsiz ve açık kaynaklıdır ve açık kaynaklı yapısı nedeniyle sürekli güncellenmektedir. Güvenlik açıkları keşfedildiğinde, geliştiriciler bunları düzeltir.

 

5. Kullanıcı ayrıcalıkları

Linux’un virüslere karşı korunmasının (bağışık olmamasına rağmen) nedenlerinden biri, işletim sisteminde kullanıcı ayrıcalıkları sağlamasıdır. Linux çok kullanıcılı bir ortama sahiptir. Her kullanıcıya belirli düzeyde ayrıcalıklar verilir. Bu nedenle bilgisayar korsanları veya bir Linux sistemine zarar vermek isteyen kişiler gerekli ayrıcalıkları elde etmelidir.

 

 

6. Sistem çapındaki virüsleri önler

Sistem virüsleri Linux sistemlerinde nadirdir. Bunun nedeni, çoğu virüsün belirli kullanıcıları hedeflemesidir. Daha önce de belirtildiği gibi, kullanıcılara ayrıcalıklar verilir. Kullanıcıya virüs bulaşırsa, genellikle yalnızca kullanıcının erişebildiği dosyalar etkilenir. Diğer tüm dosyalar olduğu gibi kalır.

 

7. Kullanıcı hesapları ile yöneticiler arasında fark vardır

Linux, 1970’lerde geliştirilen Unix’e dayanmaktadır. Unix, Linux’a büyük ölçüde ilham veriyor. Unix sistemlerinde, kullanıcı hesapları ve yöneticiler arasında net bir ayrım vardı; aynısı Linux sistemleri için de geçerlidir. Herhangi bir virüs yanlışlıkla Linux sistemini etkilerse, Virüsün tüm sistemi etkilemesi çok zor olacaktır. Bu yalnızca kullanıcı hesaplarını etkileyebilir, ancak yönetici ayrıcalıkları gerektiren şeyler korunacaktır.

 

8. Linux topluluğu hatayı hızla düzeltir

Hatalar tüm işletim sistemlerinde mevcuttur ve siber saldırganlar bir sisteme saldırmak için bu hataları keşfeder. Düzeltilmemiş bir hatayı kullanmak, herhangi bir bilgisayar korsanı için kolaydır. Diğer işletim sistemleri de sistem hatalarını zaman zaman düzeltir, ancak bu hataları arayan kodlayıcıların sayısı Linux topluluğuna kıyasla nispeten daha azdır. Linux’un açık kaynak yapısı, tüm kodlayıcıların ve programcıların ona bakmasına izin verir. Bir geliştirici bir şeyin doğru olmadığını ve düzeltilmesi gerektiğini fark ederse, geliştiricilere hızlı bir e-posta göndermek sorunu çözecektir. Linux topluluğu, işletim sisteminin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamada büyük bir rol oynar.

 

9. Programlar farklı kurulur

Birçok virüs oluşturucu, bir Windows sistemine saldırırken program yöntemini kullanır çünkü Windows programları yüklemek için ikili dosyalar kullanır. Windows Mağazası’ndaki birkaç uygulama kötü amaçlı yazılım, fidye yazılımı ve casus yazılım içerebilir. Linux kullanıcılarının sistemlerine program yükleme biçimleri tamamen farklıdır. Tüm Lucks dağıtımları, yönetilen paketler ve yazılım havuzları olarak sunulur. Paket yöneticisi, Linux’ta yeni uygulamaların yüklendiği aracı ifade eder ve yazılım deposu, yazılım paketlerinin alınıp yüklenebileceği yeri ifade eder. Yazılım havuzları, yalnızca Linux dağıtımı tarafından kişisel olarak doğrulanan yazılımları içerir, bu da Linux’ta program yüklemeyi Windows’tan çok daha güvenli bir süreç haline getirir.

 

Linux’ta bir antivirüs kurmak gerekli midir?

Önlem her zaman tedaviden daha iyidir, bu nedenle Linux’a virüsten koruma yazılımı yüklemek zarar vermez. Ancak, bir virüsten koruma yazılımı yüklemek istemiyorsanız, Linux kullanırken güvende kalmanın pek çok yolu vardır. Örneğin, yazılımın güncel sürümünü her zaman sistemde bulundurun. Güncellenen yazılım, kullanıcılara daha fazla özellik sağlamanın yanı sıra hataları da gideriyor. Ayrıca, Linux sisteminize kurduğunuz yazılımların yetkili depolardan indirildiğinden emin olun. Yetkisiz trafiği önlemek için Linux tabanlı güvenlik duvarlarını açmanız da önerilir. Rootkit’ler, bir Linux sistemini güvenli tutmak için de kullanılabilir. Ek olarak, uzlaşmayı önlemek için kök ayrıcalıkları yalnızca güvenilir yöneticilerle paylaşılmalıdır. Ekstra önlemler için, güçlü parolalar kullanabilir ve zaman zaman değiştirebilirsiniz ve tam güvenlik için bir yedekleme yapmanız önerilir.

 

 

Linux kötü amaçlı yazılımlarından korkmalı mısınız?

Linux kullanıcılarının virüsler hakkında endişelenmesine gerek olmadığı bir efsanedir. Yine de, dağıtımınızın uygulama mağazalarına veya Flathub gibi diğer güvenilir kaynaklara sadık kalırsanız, tehlikeli bir şeyle karşılaşmanız pek olası değildir.

Hangi işletim sistemini kullanırsanız kullanın, güvenli dijital alışkanlıklar edinmek önemlidir. Linux’a geçmenin bozuk sitelerden endişelenmeden indirebileceğiniz anlamına geldiğini düşünme hatasına düşmeyin.

Ancak çoğumuz için en büyük risk muhtemelen kötü amaçlı yazılım değildir! Bunun nedeni, çok sayıda çevrimiçi hesap oluşturduysanız veya bulut hizmetlerine bağımlıysanız, Linux kullansanız da kullanmasanız da kimlik avı dolandırıcılıklarının verileriniz için çok daha büyük bir tehdit oluşturmasıdır.

 

Çözüm

Linux sistemlerinin virüslere karşı bağışık olduğu yaygın bir efsanedir. Linux sistemleri diğer işletim sistemlerinden daha yüksek düzeyde virüs koruması sunarken, Linux sistemleri yine de virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara yenik düşebilir. Virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılım biçimleri Linux sistemlerine bulaşabilir.

Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa, size en kısa sürede cevap verebilmemiz için yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.