Windows 11

Windows 11

Windows 11 nasıl indirilir ve kurulur
Yeni Windows görev çubuğu
başlangıç ​​menüsü

Arama seçeneği
Sanal masaüstleri
Yapış düzeni
Widget’lar
Sohbet uygulaması
Dosya Gezgini
Hareket Merkezi
Yeni oyun özellikleri
karanlık mod
Dokunma deneyimi ve sanal klavye
Microsoft Mağazası
Windows ayarları
kaldırılan özellikleri
den Beklentiler
ilk büyük güncellemesi

 

w

Çözüm

Bu yılın başlarında, Microsoft’un ürün sorumlusu Panos Panay, Windows 11’i yalnızca bir işletim sisteminden daha fazlası olarak tanımladı ve onu hayatımızın dokusuna dokunan bir kumaş olarak tanımladı ve bize bir rahatlık duygusu getirmeyi amaçladı.

Panay’ın “işletim sisteminin ötesinde bir şey” konusunda abarttığını düşünmekte haklısınız ama bize vaat ettiği rahatlık hissi az çok Windows 11 deneyiminde gerçekleşiyor; Kısmen tutarlı ve mantıklı kullanıcı arayüzüne, kısmen de Windows 11’in Windows 10 ile benzerliğine borçlu olduğumuz huzur; Elbette bu benzerlikler nedeniyle birçok kişinin gözünde Windows 11, yeni bir işletim sisteminden ziyade Windows 10’a yapılan bir güncelleme olabilir.

Detaylara girmeden önce genel olarak Windows 10 ve 11’in kullanıcı arayüzünü karşılaştırmak istersek şunu söylemeliyiz ki akıllı telefon ve tabletlerinin kullanıcı arayüzüne bağımlı olan yeni nesil kullanıcılar, kullanım kolaylığı ve hızı. Daha da önemlisi, Windows 10’un karmaşık ve hatta ayrık kullanıcı arabiriminden korkmayan deneyimli Windows kullanıcılarından çok daha tatmin edici bir Windows 11 deneyimine sahip olacaklar, çünkü onlar için “performans” her şeyden önce gelir.

bugünlerde modern, hızlı ve öfkeli yaşamla daha uyumlu, ancak herhangi bir nedenle modern yaşam tarzıyla aranız iyi değilse, muhtemelen yeni Windows değişikliklerinden hoşlanmayacaksınız.

 

Yeni Windows görev çubuğu

Şüphesiz, Windows’un sözde yükselişinden sonra görev çubuğunun veya görev çubuğunun yeni görünümü yorumları cezbedecektir. Windows 11 lansman etkinliğinde görev çubuğunun masaüstünün ortasına taşındığını gördük; Muhtemelen o gün, çoğumuzun bu harekete ilk tepkisi olumsuz oldu; Ancak  11 deneyimimde, görev çubuğunu merkeze yerleştirmenin konsantrasyonu ve dikkati artırmada çok yardımcı olduğunu hissettim.

 

w11

 

 

Görev Çubuğu Windows 11 – Microsoft Surface Pro 7

Aslında Microsoft’un Windows’un yeniden tasarımını önceliklendirme yoluyla verimliliği artırma, dikkat dağınıklığına veya kafa karışıklığına neden olan faktörleri ortadan kaldırma ve mantıksal kategoriler ilkesine dayandırdığı söylenebilir. Sola eğmek yerine tamamen bize dönük olan başlat simgesinin bulunduğu merkezi görev çubuğu, Windows 11’in tasarım dilini bizim için mükemmel bir şekilde tasvir ediyor: Artık bakışlarımızı düz tutmaya çalışan yeni bir kullanıcı arayüzü ile karşı karşıyayız. ve mümkün olduğu kadar ileriye, böylece alet ve uygulama ararken artık başımızı, hatta gözlerimizi çevirmemize gerek kalmıyor.

Görev çubuğunu sol tarafa yerleştirmenin hala mümkün olduğunu ve Kişiselleştirme > görev çubuğu bölümünden etkinleştirilebileceğini unutmayın; Ama benim düşünceme göre, yeni görev çubuğuyla bir süre çalışırsanız, konumuna alışacaksınız; Böylece Windows 10 görev çubuğuna dönmek istemeyebilirsiniz.

 

 

Görev Çubuğu Windows 11’i Düzenle

yeni görev çubuğunda sırasıyla Başlat Menüsü, Arama, Görev Görünümü, Pencere Öğeleri, Sohbet, Kenar Tarayıcı, Dosya Gezgini, Microsoft Mağazası ve E-postayı içeren önceden sabitlenmiş 9 simge görüyoruz. Sol taraftaki ilk beş simgeyi kaldırmak için Kişiselleştirme > görev çubuğu bölümüne gidin; Ancak simgelerin geri kalanı, sağ tıklayıp sabitlemeyi kaldır seçeneğini seçerek görev çubuğundan kaldırılabilir. Ek olarak, Windows 10 gibi, daha hızlı erişim için favori uygulamalarınızı görev çubuğuna veya başlat menüsüne sabitleyebilirsiniz.

 

başlangıç ​​menüsü

Başlat menüsünde, ortada düzenlenmesi mantıklı bir karar gibi görünen sabitlenmiş uygulamalar var. Windows 10’da sabitlenmiş uygulamalar, yüklü tüm uygulamaların listesinin arkasında yer alır, bu da yeterince dikkat edilmez; Windows 11 başlat menüsündeyken, yüklü tüm uygulamaların listesi Tüm uygulamalar seçeneğinin altında gizlenir.

 

Windows 11 başlat menüsü – Microsoft Surface Pro 7

Sabitlenmiş uygulamaların altında, genellikle çok fazla dağınıklığa neden olan ve sonuç olarak etkinliğini göz ardı eden herhangi bir belirli kategori olmadan yakın zamanda açılan dosyaları gösteren Önerilenler bölümü bulunur. Bu bölümü devre dışı bıraksanız bile, altındaki alan boş kalacaktır; Sabitlenmiş uygulamalar için daha fazla alan gibi diğer kullanımlara ayrılmış olabilir.

Başlat menüsünün alt çubuğu oldukça sade ve minimal bir tasarıma sahiptir ve yalnızca daha yüksek önceliğe sahip olan seçenekler, yani kullanıcı profili ve güç düğmesi görünür; Elbette gerekirse Kişiselleştirme > Başlat > Klasörler’den başlat menüsünün alt çubuğuna Windows ayarları veya müzik gibi diğer seçenekleri ekleyebilir ve klasörleri indirebilirsiniz.

 

Windows 11’de arama seçeneği

Artık kendi simgesi ve penceresi olan Windows 11’deki arama seçeneği, oldukça can sıkıcı bir tasarım kusurundan muzdarip. Microsoft, kullanıcıya başlat menüsü ve başlat menüsünün yanındaki arama simgesi de dahil olmak üzere Windows ortamında çeşitli yerlerde arama yapma olanağı sağlar, ancak tüm arama çubuklarını yazmak, genel kullanıcı arayüzü ile entegrasyon olmadan ayrı bir pencere açar. İşletim sisteminin sorunsuz kullanıcı deneyimini etkileyen Windows ortamı. Kişiselleştirme > görev çubuğu bölümünden görev çubuğu arama seçeneğini devre dışı bıraksanız bile amaçsız ve kesikli arama penceresinden kurtulamayacaksınız.

 

Windows 11 arama seçeneği

Arama penceresine yerleştirilen seçenekler, ihtiyacı karşılayacak kadar pratik değil; Ayrıca yeni açılan ve sabitlenen dosya ve uygulamalar başlat menüsünde bulunur ve arama penceresinde tekrar etmeye gerek yoktur.

 

Sanal masaüstleri

Büyüteç camının yanında, Windows 10’a kıyasla önemli bir gelişme olan Görev Görünümü simgesi var. Bu özelliğin yardımıyla, oluşturması ve düzenlemesi bir MacBook’tan bile daha kolay olan iş, oyun veya okul gibi farklı kullanıcı ihtiyaçları için ayrı masaüstlerine sahip olabilirsiniz.

Görev görünümüne eklenen ve boş alanı Windows 10’da güçlü bir şekilde hissedilen çok çekici bir özellik, her biri için farklı arka plan görüntüleri seçme yeteneğidir. Farklı masaüstleri arasında geçiş, Windows 11 kullanıcı arayüzünün düzgünlüğünü gösteren besleme efektiyle de yapılır.

 

Windows 11 ayarları

Windows 11’in tasarımı iki alanda öne çıkıyor: görev çubuğu ve Windows ayarları. Önceki tasarımın ne kadar özensiz ve mantıksız olduğunu anlamak için Windows 11’in ayarlarını 10 ile karşılaştırmanız yeterli. Görünüşe göre Windows tasarım ekibi sonunda bir araya geldi ve hangi ayarların hangi kategoriye gireceği konusunda beyin fırtınası yaptı.
İlgili makale:

 

Windows 11’de yazı tiplerini yükleme

Aptalca ve genel olan Display bölümü kaldırılmış ve seçenekleri ilgili kategorilere taşınmıştır; Örneğin, animasyon seçeneği Görsel efektler bölümüne taşındı veya “Her şeyi büyüt” seçeneği, Erişilebilirlik ayarlarının büyüteç bölümüne taşındı.

 

11

 

 

Windows 11 ayarları

Görüntüleme, Telefon ve Arama ayarlarına ek olarak da kaldırıldı; Ancak, erişim izni ile ilgili olan ve arama ile ilgisi olmayan arama seçenekleri artık gizlilik ve güvenlikle ilgili bölüme eklendi. Kaldırma ve yer değiştirmelerin yanı sıra, denetleyici kısayolları için “Xbox Gamebar”, oyun ortamının fotoğraflarını ve kliplerini çekmek için “Yakala” ve güncellemelerin yüklenmesini devre dışı bırakmak için “Oyun Modu” gibi seçenekleri içeren oyun ayarları eklendi. ve oynarken bildirimler.

ayarları bölümündeki bir diğer önemli ve istenen değişiklik, sistem, ağ ve Windows görünümü gibi tüm genel kategorilerin her zaman ayarlar penceresinin sol tarafında görünür ve kullanılabilir olmasıdır. Şu anda hangi kategoride olursanız olun, Windows’un sol tarafında her zaman tüm genel ayarların bir görünümünü göreceksiniz ve başka bir kategoriye erişmek için ilk sayfaya geri dönmenize gerek yok.

 

Windows 11’den kaldırılan özellikler

Windows 11’de, bir önceki sürümün alışık olduğumuz bazı özellikleri ve kolaylıkları kaldırıldı. Özelliklerin eksikliği, bazı Windows 10 kullanıcılarını yükseltme yapmaktan caydırabilir.

Windows 11 ile olan deneyimime göre, en dikkat çekici ve can sıkıcı olan özellik, bir dosyayı açmak için görev çubuğunda sabitlenmiş bir simgeye sürükleyip bırakamamaktı. Örneğin, bir grup dosya seçtiyseniz ve bunları e-posta simgesine sürükleyerek e-postaya ek olarak eklemek istiyorsanız, artık bunu yapamayacaksınız ve iki pencere açıp bunları bir araya getirmeniz gerekecek. .
İlgili makale:

 

Windows 11’den kaldırılan özellikler

Birden fazla monitör kullanıyorsanız tarih ve saat yalnızca ana monitörde görüntülenecektir ve bu tutarsızlık biraz can sıkıcı olabilir. Görev çubuğunu ekranın sağına veya üstüne taşımak mümkün değildir; Görev çubuğunun ve simgelerinin boyutunu değiştirme özelliği de kaldırıldı.

 

Windows 11’de Cortana

Ses yardımcısı Cortana’nın (Cortana) Windows 11’den de kaldırıldığını düşünebilirsiniz, çünkü Windows’u yüklerken sesini artık duymuyoruz ve görev çubuğunda simgesiyle ilgili bir haber yok; Ancak Cortana,  hala bir uygulama şeklinde mevcuttur ve ona erişmek için adını aramanız ve ardından etkinleştirmek için bir Microsoft hesabıyla oturum açmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra “Hey Cortana” diyerek Windows sesli asistanı aktif hale gelecek ve sesli komutlarınızı yapmaya hazır olacaktır.