Linux Ubuntu ve Mint Karşılaştırması

Linux Ubuntu ve Mint Karşılaştırması

Ubuntu ve Linux Mint, en popüler masaüstü dağıtımlarından ikisidir. Her ikisi de Linux kullanıcıları arasında çok popüler ama hangisi daha iyi? Bu dağıtımların her birinin sunacağı çok şey olduğundan, aralarında seçim yapmak zor olabilir.

 

Her iki dağıtım da Debian sisteminin çatallarıdır ve birçok ortak noktası vardır. Ancak her biri kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamak için farklı bir yola yaklaşmıştır. Linux Mint, Windows işletim sistemine harika bir alternatiftir ve Ubuntu, daha çok Mac OS ile rekabet edecek şekilde tasarlanmıştır. Aşağıda, onların farklılıklarından bazılarını tartışıyoruz.

mint

1. Gerekli sistem

Her iki sistem de çok çeşitli cihazlarda çalışır, ancak Ubuntu, Linux Mint’ten biraz daha fazla donanım kaynağı gerektirir. GNOME’un Ubuntu sürümü, şık ve modern bir tasarım ve çarpıcı görseller sunar, ancak Linux Mint eskidir ve güncel ve güncel olmayan donanımlarda çalışır.

 

Linux Ubuntu ve Mint Karşılaştırması

2. Sistem kurulum süreci

Her iki dağıtım için kurulum prosedürleri tamamen aynı ve kolaydır. Linux Mint ve Ubuntu, Ubiquity ve UEFI kurulum yöntemlerini destekler.

3. Ubuntu ve Mint kullanıcı arayüzü

Linux Mint, çeşitli Linux masaüstü ortamlarıyla birlikte gelir, ancak Tarçın varsayılan ortamdır. Bu DE, alt paneli, sol altta başlatıcısı ve sağda sistem bildirimi olan bir Windows arayüzüne benziyor. Alt panelde tüm aktif program pencerelerini aynı anda görebilirsiniz.

 

Öte yandan Ubuntu, Gnome gibi varsayılan bir Unity sürümü ve Budgie, KDE, XFCE, vb. Gibi çeşitli masaüstü ortamlarıyla birlikte gelir. Sağda rıhtım benzeri bir panel ve bildirim alanı ve uygulama penceresi olan bir üst çubuk sunar. Entegrasyon paneli ile tüm aktif uygulamaları dock panelinde bulabilirsiniz. Bu dock paneli, Ubuntu Gnome Tweak Tools aracılığıyla birkaç ince ayar ile aşağıya veya sola taşınabilir.

 

Linux Ubuntu ve Mint Karşılaştırması

4. Linux Ubuntu’nun Linux Mint’e Karşı Performansı

Her iki Linux dağıtımının performansını tartışacak olursak, Linux Mint Ubuntu’nun biraz ilerisindedir. Ubuntu’nun varsayılan performansı, gelişmiş donanıma sahip modern cihazlar için uygundur. Tersine, Linux Mint daha zayıf cihazlarda olduğu kadar eski donanımlarda da daha iyi çalışır.

5. Yazılım yönetimi

Her iki sistem de eksiksiz bir yazılım yönetim sistemine sahiptir. Ubuntu Yazılım Merkezi biraz daha yavaş görünüyor ve yüklenmesi için önemli kaynaklar gerektiriyor. Karşılaştırıldığında, Linux Mint’in yazılım yöneticisi hızlı ve basittir. Dağıtımlar, kullanıcıların doğru programı kolayca seçmelerini sağlayan farklı kategorilerde farklı yazılımlar sunar.

6. Yazılım kaynakları

Hem Linux Mint hem de Ubuntu, yazılım kaynak araçları veya yöneticileri ile birlikte gelir, ancak Linux Mint sürümü çok daha iyidir ve yeni başlayanlar için daha pratik seçenekler sunar. Bazen yeni başlayanlar, bazı üçüncü taraf Linux yazılımlarını kurarken PPA depolarıyla ilgili sorunlarla karşılaşırlar. Bu nedenle, bu durumda PPA’ları varsayılana sıfırlamayı seçmek yararlıdır.

Bu sıfırlama seçeneklerini sağlayarak yalnızca Linux Mint parlar. Ek olarak, Linux Mint, kolay yazılım yönetimi için ayrı bir PPA yönetim sekmesine sahiptir. Ek olarak, Linux Mint, bakım sekmesindeki çeşitli genel güncelleme sorunlarını otomatik olarak düzeltmeye izin verir. Ubuntu, tüm bu kullanışlı seçeneklerden yoksundur.

 

7. Varsayılan uygulamaların dışındaki temel yazılımlar

Yeni kullanıcılar herhangi bir işletim sistemi kurduktan sonra ne yapmak istiyor? Linux topluluğunda yeni bir kullanıcı olarak film ve müziğin keyfini çıkarmak, Word, E-Tablolar veya Excel‘de ofis üretkenliği görevleri yapmak, web’de gezinmek veya Photoshop çalışması yapmak isteyebilirsiniz. Bütün bunlar her kullanıcı için temel gereksinimlerdir.

Linux Mint ve Ubuntu’nun her ikisi de bir dizi varsayılan üretkenlik uygulamasına sahiptir. Ancak, bu dağıtımlar bazı yönlerden varsayılan yazılımdan da yoksundur. Linux Mint ve Ubuntu, Ubuntu yükleme işlemi sırasında seçmediğiniz sürece medya codec bileşenleri veya Adobe Flash ile birlikte gelmez.

Ubuntu, gerekli tüm flash ve medya kodeklerini içeren Ubuntu Restricted Extras adlı bir pakete sahiptir. Ancak, uygulama mağazasında alamazsınız. Bunun yerine, yüklemek için komutu terminalde çalıştırmanız gerekir. İlk başta, bu süreç yeni kullanıcılara biraz garip gelebilir. Öte yandan, Linux Mint de bir medya codec bileşenine sahip değildir, ancak mağazasında yazılım bulmak kolaydır.

Ek olarak, Linux Mint, Ubuntu’nun varsayılan olarak sunmadığı VLC ve GIMP önceden yüklenmiş gibi en iyi Linux yazılımlarından bazılarını sunar. Daha sonra yükleyebilirsiniz.

 

linux

8. Linux Mint veya Ubuntu: GUI

Linux Mint, GUI’yi güzelleştirmek söz konusu olduğunda Ubuntu’dan daha iyi bir özelleştirme seçeneği sunar. Ubuntu’da tema yüklemek zor olmasa da, temaları ve simgeleri uygulamak için daha fazla özelleştirme seçeneği elde etmek için ayrı bir Ubuntu Gnome Tweak Aracına ihtiyacınız var.

Öte yandan Linux Mint, önceden yüklenmiş bir avuç topluluk tabanlı tema, uygulama ve masaüstü ile birlikte gelir. Ubuntu’da, İnternet’teki en iyi Ubuntu temalarını ve simgelerini bulmanız ve bir zip dosyası indirmeniz ve ardından uygulamak için yüklemeniz gerekir. Ubuntu ayrıca Linux Mint uygulamalarını ve widget’lar gibi masaüstlerini desteklemez.

9. Linux Mint veya Ubuntu: sistem özelleştirmesi

Linux, kişiselleştirme açısından ideal bir işletim sistemidir. Bir Linux sisteminde ne istersen yapabilirsin. Bu özellik, kişiselleştirme özgürlüğünün keyfini çıkarmanızı sağlar. Ubuntu ve Linux Mint de özelleştirme için idealdir ve bu özellikte neredeyse aynıdır.

 

10. Farklı masaüstü ortamları

Hem Ubuntu hem de Linux Mint, bir dizi farklı masaüstü ortamıyla birlikte gelir. Linux Mint artık Cinnamon, MATE ve Xfce masaüstü ortamlarını ve yakın zamanda terk edilen KDE geliştirmesini destekliyor. Öte yandan Ubuntu, Ubuntu Gnome (varsayılan), KDE Plasma, LXDE, Budgie masaüstü ortamı, MATE ve Xfce dahil olmak üzere çok çeşitli Linux masaüstü ortamlarını destekler. Bu nedenle, farklı Linux masaüstü ortamları söz konusu olduğunda, Ubuntu, Linux Mint’in önündedir.

11. Yazılım Güncellemeleri ve Sistem Yükseltmeleri

Her iki Linux dağıtımı da programı güncellemek ve sistemi en son sürüme yükseltmek için çok yönlü bir yol sunar. Ubuntu, en son yazılım ve sistem görüntüsü sürümlerini tek bir tıklamayla kontrol eden bir yazılım güncelleme yardımcı programına sahiptir.

Linux Mint ayrıca program güncellemeleri ve dağıtım sürümü yükseltmeleri için bir yazılım güncelleyici sağlar. Ayrıca kurulu Linux yazılımını Ubuntu ve Linux Mint’te bulunan özel bir yazılım merkezi üzerinden güncelleyebilirsiniz.

12. mint vs ubuntu: sürüm döngüsü

Ubuntu, altı ayda bir yeni bir sürüm ve iki yılda bir LTS – uzun vadeli destek sürümü yayınlar. LTS, masaüstü ve sunucu sistemleri için beş yıllık destek sağlar. Ubuntu sistem yayın döngüsü planlanmıştır. Ancak, Linux Mint planlanmamıştır. Bunun yerine, Ubuntu LTS sürümünü yayınladıktan birkaç ay sonra yeni bir sürüm yayınlar.

13. Kurumsal veya Ticari Kullanım

Canonical büyük bir şirkettir ve Ubuntu’sunu kurumsal veya ticari kullanıma yönlendirmek için önemli çabalar sarf etmiştir. Bu firma bu sektörde çok başarılı. Bu teknoloji dünyasında, birçok sunucu Linux çalıştırıyor ve Ubuntu’nun büyük bir kısmı buna katkıda bulundu.

Buna ek olarak, Çin dahil olmak üzere birçok hükümet yetkilisi, resmi sistemlerini Linux veya Ubuntu’ya dönüştürüyor.

14. Oyun deneyimi

Linux Mint ve Ubuntu, her iki dağıtım da aynı oyun deneyimine sahip olacak. Ancak, Linux Mint daha az kaynak tükettiğinden, çeşitli oyunları çalıştırmak Ubuntu’dan biraz daha fazla performansa sahiptir. Öte yandan, Ubuntu, daha az uyumluluk sorunuyla Ubuntu’da oyun performansını artırmak için modern donanım için mükemmel bir seçimdir. Son olarak sadece oyun deneyiminin her iki sistemde de aşağı yukarı aynı olacağını söyleyebilirim.

 

15. Linux Mint ve Ubuntu: Destek

Topluluk desteği hakkında konuşursak, Ubuntu Linux’un çok ilerisindedir. Ubuntu, Canonical adlı büyük bir şirket tarafından desteklenir ve geliştirilir ve dünya çapında geniş bir hayran kitlesine ve topluluk odaklı destek ekiplerine sahiptir.

Bu bakımdan Linux Mint, Ubuntu’nun gerisinde kalmıyor. Dünya çapındaki birçok topluluk grubu ve Linux Mint kullanan bir grup şirket, gelişimi için ortak, bağışçı veya sponsor olarak da hareket eder.