Manjaro nedir?

Manjaro Linux’un özelliklerini tanımak

Manjaro Linux veya Manjaro, bir Linux dağıtımı ve Arch Linux (Arch Linux) tabanlı hızlı, kullanıcı dostu, masaüstü odaklı bir işletim sistemidir.

 

manjaro

 

 

Arch Linux tabanlı hızlı, kullanıcı dostu, masaüstü odaklı bir Linux dağıtım ve işletim sistemidir.

Bu dağıtımın ana özellikleri arasında sezgisel bir kurulum süreci, otomatik donanım algılama, kararlı bir yuvarlanan sürüm modeli, birden fazla çekirdek yükleme olasılığı, grafik sürücülerini yönetmek için özel Bash komut dosyaları ve yapılandırma yetenekleri yer alıyor.Geniş masaüstü sivri uçlu.

Manjaro Linux, ana masaüstü seçenekleri olarak Xfce masaüstünü ve daha ileri düzey kullanıcılar için KDE, GNOME ve minimalist bir Net sürümünü sunar.

Ana işletim sistemi olarak kullanabileceğiniz kadar basit ve profesyonelce yazılmış, aslında diğer işletim sistemlerinin kullanması için uygun bir alternatiftir.

Bilgilerinizin güvenliğini önemsiyorsanız, bu Linux dağıtımı çok uygundur ve nedeni de belirtildiği gibi açık kaynak kodlu olması ve tamamen kontrol edip kendiniz geliştirebilmenizdir.

Debian ve Ubuntu Linux dağıtımlarında sorun yaşıyorsanız Manjaro sizin için en iyi Linux dağıtımı olacaktır.

Hatta bir kez sanal makineye kurmanızı ve işinizi yapmanızı öneririz.Manjaro’nun ne kadar pratik ve kullanıcı dostu olduğunu anlayacaksınız.

 

Linux’ta PostgreSQL nasıl kurulur

Bu dağıtımın hem yeni başlayan kullanıcıları hem de profesyonel GNU/Linux işletim sistemi kullanıcılarını hedeflediği belirtilmelidir.
Dünyanın en popüler ikinci Linux dağıtımı

Distrowatch sitesinin 2021 yılındaki istatistiklerine göre Manjaro Linux şu anda popülerlik açısından en popüler ikinci Linux dağıtımı olarak biliniyor.

Manjaro Avusturya, Fransa ve Almanya’da geliştirilmiştir ve 32-bit ve 64-bit sürümleri mevcuttur.

 

Özellikleri aşağıdakileri içerir:

 • – Önceden yüklenmiş masaüstü ortamı
  – Önceden yüklenmiş uygulamalar
  – Multimedya dosyalarını görüntülemek için önceden yüklenmiş kodekler
  – Hız, güç ve verimlilik
  – Arch AUR deposuna erişim
  – Donanımın otomatik olarak tanınması
  – Gerekli yazılımların (bazı sürücüler gibi) otomatik kurulumu
  – Özel bir depoya sahip olmak

 

 

manjaro2

 

 

Manjaro, yeni kullanıcılar için çok iyi seçeneklerden biri olabilecek dağıtımlardan biridir. Aynı zamanda Manjaro, Arch’ı ve özelliklerini seven, ancak Arch’ı kurmak ve yapılandırmak için sabrı ve zamanı olmayan kullanıcıların imdadına yetişti. Manjaro’yu kurarak Arch dünyasına en kısa sürede girebilir ve her şeye en basit şekilde sahip olabilirsiniz.

Basit ve verimli bir dağıtım arıyorsanız veya Linux dağıtımları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Manjaro dağıtımına göz atacağımız bu videoyu kaçırmamanızı ve bu dağıtımı inceleyerek beni takip etmenizi öneririm.

 

Arch gibi, Manjaro da yuvarlanan bir sürüm dağıtımıdır; bu, yazılımın, sürücülerin ve çekirdeklerin yeni sürümlerinin, sürümden kısa bir mesafede herkesin kullanımına açık olduğu anlamına gelir. Ancak Arch’tan farklı olarak Manjaro, güncellemeleri biraz sonra ve daha dikkatli bir şekilde sunar; Bu nedenle Arch’tan biraz daha kararlıdır.

 

Manjaro, üçü XFCE, GNOME ve KDE olmak üzere üç popüler çalışma ortamına sahip dört resmi sürümde gelir ve dördüncü sürüm Architect Edition’dır. Arch’ın aksine, Manjaro’nun kurulumu çok daha kolaydır ve Ubuntu gibi dağıtımlar gibi iyi bir grafik yükleyiciye sahiptir.

 

Kararlı daldaki yazılım güncellemeleri haftalık olarak yayınlanır, ancak daha fazla kararlılık sağlamak için yeni sürümler Arch’tan biraz sonra yayınlanır. Manjaro depoları, Arch depoları gibi çok zengindir ve genellikle gerekli yazılımların çoğu bu depolarda bulunur. Bir başka ilginç nokta ise AUR’ye erişim. AUR veya Arch User Repository, yazılımların (yapı dosyalarının) kullanıcılar tarafından yüklendiği bir yerdir. Resmi depolarda olmayan yazılımlar genellikle bu şekilde bulunur. Manjaro’nun pamac adlı paket yöneticisi aracılığıyla AUR ve Snap ve Flatpaks aracılığıyla yazılım yüklemek de mümkündür.

 

Çekirdekler arasında çok kolay geçiş ve tek tıklamayla yükleme, sürücülerin kolay kurulumu, yeni donanımlar için hızlı destek ve geniş bir kullanıcı topluluğu Manjaro’nun diğer avantajlarıdır. Tabii ki Manjaro’nun oyun alanında diğer dağıtımların biraz önünde olduğunu ve çeşitli oyunlarda daha yüksek performans sunduğunu söylemeye gerek yok.

 

Manjaro’nun birkaç sorunu arasında, pamac’ın grafik kullanıcı arayüzünün tasarımındaki eksiklikleri ve birkaç sorunlu güncellemesini belirtebiliriz.

 

Manjaro, işletim sisteminin genel kararlılığı ile birlikte yazılımın en son sürümünü kullanmak isteyenler için ideal bir seçimdir ve diğer masaüstü kullanıcıları için de uygun bir seçimdir.