Uygun ve güçlü bir şifre nasıl seçilir?

Güçlü bir parola, başkalarının tahmin etmesi zor olan ve sizin kolayca hatırlayabileceğiniz bir paroladır. Güçlü ve güçlü bir parola oluşturmak gün geçtikçe daha zor hale geliyor gibi görünüyor çünkü birçok kişi hala güçlü parolaların nasıl seçileceğini bilmiyor.

Parolanız ne kadar güvenli olursa, bilgisayar korsanlarının bilgilerinize erişmesi o kadar engellenir. Bir şifre seçerken, şifre belirlemek için her geçen gün daha fazla gereksinimin sorulduğunu fark etmişsinizdir. Örneğin, şifrenizin kaç karaktere sahip olduğunu ve içinde nelerin kullanıldığını belirleyebilirler.

Bunun için iyi bir sebep var. İnternette daha önce kullanılmış bir parola oluşturduysanız (çok güçlü ve güçlü bir parola olsa bile), bilgisayar korsanlarının parolayı ele geçirme ve bilgilerinizi çalma olasılığı artar; Bu nedenle İnternette kullandığınız tüm şifreler benzersiz ve özel olmalıdır.

 

Güçlü bir parola seçme adımları

Güçlü bir parola oluşturmak zor değildir ve bahsedilen adımları takip ederseniz kolayca aklınızda kalan güçlü bir parola oluşturabilirsiniz. Önce güçlü bir parolanın bilinmesini sağlayan özellikleri gözden geçiriyoruz.

 

1- Güçlü şifreler uzundur

Parola oluştururken hatırlamanız gereken ilk şey, parolanızın uzun olması gerektiğidir. Güçlü bir parola en az 20 karakterden oluşmalıdır. Şifreniz 8 karakter veya daha az ise 58 saniye içerisinde kırılacaktır.

 

2- Güçlü şifrelerin özel sembolleri vardır

Güçlü bir parola semboller, sayılar, küçük ve büyük harfler içermelidir. Özel semboller ve sayılar içermesi, bu sembolleri kullanarak daha olası kombinasyonlar oluşturduğunuz için şifrenizin tahmin edilmesini zorlaştırır.

Parolanız semboller ve özel karakterler içeriyorsa, bilgisayar korsanlarının saldırılarının kurbanı olma olasılığınız daha düşüktür. Bilgisayar korsanları saldırdığında ve bilgilerinize girmeye çalıştığında, şifrenizi tahmin etmek ve kullanıcı hesabınıza girmek için farklı harf kombinasyonlarını dener.

 

3- Güçlü şifreler net ve spesifik bilgiler içermez

Birçok kişi şifre seçerken kendilerine tanıdık gelen sayıları veya harfleri kullanır; Örneğin, doğum tarihi, doğum belgesi numarası, posta kodu veya adres. Ancak bu tür parolaların güvenli olmadığını ve bilgisayar korsanlarının bunları kolayca tanımlayabileceğini unutmayın.

Kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri parolanızın bir parçası olarak kullanmamalısınız; Ancak bu, yalnızca rastgele sayılar, harfler veya ifadeler kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Rastgele şifreler güçlü olabilir, ancak hatırlamaları zordur.

 

4- Güçlü şifreler hatırlanır ve bunlarda kısaltmalar ve kodlar kullanılır.

Güçlü bir şifre hatırlanmalıdır, aksi takdirde hiç iyi olmaz. Ayrıca parolanız, hatırlamak için kağıda yazmanızı veya bilgisayarınızda bir yere saklamanızı gerektirecek şekilde olmamalıdır.

Şimdi soru, hatırlaması kolay güçlü bir şifrenin nasıl seçileceğidir? Bunun için de aklınızdan kolayca geçen bazı şeylerle ilgili kodlar ve kısaltmalar kullanmaya çalışın. Bu şekilde, şifreniz siz hariç herkese rastgele bir harf, sayı ve sembol koleksiyonu olarak görünecektir.

 

Örneğin, şifre:

TGG_bFSF!HwBo9241896

 

Aşağıdaki ifadenin kısaltması:

[Muhteşem Gatsby_, F. Scott Fitzgerald! 9/24/1896] tarihinde doğdu

 

Veya örneğin şifre:

InTlItMbA_rn!4S-mny$

 

Aşağıdaki ifadenin kısaltması:

[ Hemen şimdi banka hesabımda oturum açmam gerekiyor! 4 Biraz – mny$]

 

5- Güçlü parolaların çok adımlı kimlik doğrulaması vardır

Ne yazık ki hiçbir şekilde hacklenemeyecek şifre diye bir şey yoktur; Dolayısıyla iki faktörlü kimlik doğrulama, şifrenizi güvende tutmanın en iyi yoludur. Ancak, çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA), güçlü bir parola oluşturmanın yerini almamalı, parolanızı korumanın bir yolu olarak kullanılmalıdır. MFA ücretsizdir, kurulumu ücretsizdir ve hesabınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekler.

 

6- Güçlü şifreler şifre yöneticisinde saklanır

Şifre yöneticileri, tüm şifrelerinizi bir arada tutabilecek kolay, ücretsiz ve gereklidir. Bununla artık 50 farklı şifreyi hatırlamanıza gerek kalmayacak.

Ancak parola yöneticinizde oturum açmak için güçlü, güvenli ve akılda kalıcı bir parolaya da ihtiyacınız var. Parola yöneticilerini kullanmanın iyi yanı, yalnızca bir parolayı hatırlamanız gerektiğidir; Ancak aynı zamanda bu sorun, güçlü bir şifre seçmeyi daha da önemli hale getiriyor.

Parola yöneticiniz için güçlü bir parola seçmek için özel simgeler ve iki adımlı kimlik doğrulama kullanın. Neyse ki çoğu parola yöneticisi, güçlü ve güvenli parolalar oluşturmanıza yardımcı olur.

 

Güçlü parolalar oluşturmak için iki harika site

 

1- NORTON KİMLİK GÜVENLİ ŞİFRE ÜRETİCİ sitesi

 

 

Symantec ürünü Norton, ücretsiz olarak güçlü bir parola oluşturmanıza olanak tanır. Bu sistem size güçlü bir şifre oluşturabilmeniz için eklenmesi veya çıkarılması gereken sayılar, harfler ve semboller gibi seçenekler sunar.

Ayrıca, bu sitede şifrelerinizi kaydetmek için iyi bir yazılım da indirebilirsiniz. Bu sayede şifrenizi nerede ve ne zaman kullanmak isterseniz isteyin bu araçlar işinize yarayacaktır. Bu sitelerin tümü güvenli olduğunu iddia etse ve araçları parolanızı korusa da; Ama her halükarda bu sitelerde şifrenizi kaydedersiniz; Bu nedenle, dikkatli olmanın tüm yönlerini tartmak ve daha fazla düşünmek daha iyidir.

 

2- GÜÇLÜ ŞİFRE ÜRETİCİ sitesi

 

 

Bu site, şifrenizi İnternet üzerinden göndermeden tarayıcınız ile güçlü bir şifre oluşturmanıza olanak tanır.  kullanımı kolaydır ve onunla otomatik olarak karmaşık ve tamamen rastgele bir şifre oluşturabilirsiniz.  iyi yanı, (1, i, I, l, L) veya (0, o, O) gibi benzer karakterleri kullanmanıza izin vermemesidir.

Bu siteyi kullanarak tüm kullanıcı hesaplarınız için güçlü bir şifre oluşturabilir ve her yerde kullanabilirsiniz.