Bir sitenin ziyaret miktarını ve gelen trafiğini anlamanın 7 yolu

Site trafiği, sitenizi ziyaret eden kişi sayısını temsil ettiğindenBir sitenin ziyaret miktarını ve gelen trafiğini anlamanın 7 yolu, web sitenizin temeli olarak kabul edilebilir. Site trafiği olmadan, hiç kimse siteyi okuyamayacak, tıklamayacak, kaydolmayacak ve bir kullanıcı hesabına giriş yapmayacak veya sitede alışveriş yapmayacaktır.

Elbette site trafiğinizi her gün kontrol ediyorsunuz. Ama tam olarak ne arayacağınızı biliyor musunuz? Veya rakiplerinizin web sitesi trafiğini nasıl kontrol edebilirsiniz?

Biraz site trafiğinizi izlemenin ve iyileştirmenin nedenlerinden ve nasıllarından bahsedelim ve ayrıca rakip web sitelerinden arama motoru sonuçları açısından nasıl trafik alabileceğinizi görelim ve bunların nereden geldiğini öğrenelim.

Web sitenizin trafiğini neden izlemelisiniz?

Bir şeyi ölçmediğiniz zaman onu iyileştiremezsiniz.

Hedefiniz ne olursa olsun, daha fazla satış yapmak, sitenize daha fazla e-posta kaydı almak veya reklam gelirinizi artırmak istemeniz fark etmez, bilmeniz gereken ilk şey şu anda içinde olup olmadığınız Sağda mı? yol mu yoksa

Bu, trafiğinizin nereden geldiğini ve sitenizle nasıl ilişkili olduğunu anlamak için web sitesi istatistiklerine dalmak ve bunlara dalmak anlamına gelir (rakipleriniz hakkında tüm bunları da bilmeniz gerekir).

 

Peki, web sitenizin trafiğini nasıl kontrol edersiniz?
Web sitenizin trafiğini nasıl analiz edebilirsiniz?

Site trafiğini analiz etmek için kullanabileceğiniz tek bir standart araç vardır: Google Analytics.

Söz konusu web sitesine doğrudan bağlı olan Google Analytics, siteyi kaç kişinin ziyaret ettiğini, siteye hangi kaynaktan geldiklerini ve site içeriğiyle nasıl etkileşime girdiğini tam olarak gösterir.

Bu verilerden hangisine daha çok dikkat edilmelidir?

Site trafiği istatistikleri ve akılda tutulması gereken şeyler şunlardır:

Benzersiz ziyaretçiler: Seçilen zaman diliminde sitenizi en az bir kez ziyaret eden kişiler.
Sayfa Görüntüleme Sayısı: Sitenizde seçilen bir zaman diliminde ziyaret edilen sayfaların sayısı
Organik arama trafiği: Google’da veya başka bir arama motorunda arama yaparak siteye giren ve siteyi ziyaret eden kişi sayısı.
Diğer trafik kanalları: Sitenizin Facebook ve YouTube gibi iletişim kanallarından ve yönlendirme trafiğinden ne kadar ziyaretçi aldığı (ör.

Google Analytics başka birçok istatistik toplamasına rağmen, bunlar site trafiğinizi analiz ederken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli istatistiklerden bazılarıdır.

Ancak rakiplerinizin web sitesi trafiğini kontrol etmeye karar verirseniz durum o kadar basit değil.

 

Diğer kişilerin web sitesi trafiğini analiz etme

Size ait olmayan sitelerin trafiğini kontrol ettiğinizde, genellikle ziyaretçi sayısından daha fazla bilgi ararsınız. Rakiplerinizin sitelerinin trafiğini analiz etmek için yeterli nedenlerden bazıları şunlardır:

Site için en organik trafiği oluşturan gönderileri veya ürünleri belirleyin
Site için en fazla trafiği oluşturan anahtar kelimeleri belirleme
Siteye en çok trafik çeken kanalların belirlenmesi

 

Maalesef, Google Analytics hesabınıza giriş yapmanız ve bu verileri kullanmanız mümkün değildir. Peki sence onları nerede bulmalısın?

 

Web sitesi trafiğini kontrol etmek için en iyi araç

Web sitesi trafiğini kontrol etmek için kullanabileceğiniz çok çeşitli ücretsiz ve ücretsiz olmayan araçlar vardır. Aşağıdaki araçların tümü bu alanda iyi bilinmektedir ve tanıtılmaya ve gözden geçirilmeye değerdir.

 

Ubersöner

Ubersuggest aracı, diğer araçlara kıyasla uygun fiyatlıdır ve SEO kursları, eğitim ve araştırma araçlarının yanı sıra trafik tahmini ve anahtar kelime bilgilerinin benzersiz bir kombinasyonuna sahiptir.

 

 

Ahrefler

Ahrefs, tüm alandaki en popüler ve eksiksiz SEO denetim araçlarından biridir. Organik aramaya genel bakış raporları, kullanıcıya sitenin aldığı organik trafik türü ve siteye en fazla trafiği çeken anahtar kelimeler hakkında iyi bir görünüm sağlar. Bu verileri, rakiplerinizin trafiğini size çeken anahtar kelimeleri bulmak için kullanabilirsiniz.

Ahrefs size yalnızca organik site trafiği hakkında bir tahmin sunar. Ancak size sosyal medya gibi kaynaklardan gelen trafik hakkında hiçbir şey söylemez.

 

 

Ahrefs tarafından yapılan bir test, araçlarının, aradığı tüm web sitelerinin %74,14’ü için organik ve benzersiz ziyaretçiler elde edebileceğini gösteriyor. Ayrıca, bu aracın yedi günlük ücretsiz deneme süresi vardır ve bunun ardından ücretli planlarından birini seçmeniz gerekir.

 

SEMrush

Ahrefs gibi SEMrush, çok çeşitli kullanışlı operasyonel özelliklerle birlikte gelen eksiksiz bir SEO inceleme aracıdır. Bu tür araçlardan biri, size tahmini benzersiz ziyaretçiler, trafik kaynakları, en iyi sayfalar ve daha fazlası gibi veriler sağlayan Trafik Analizi Raporu’dur.

SEMrush ayrıca rakiplerinizin daha üst sıralarda yer almak için hangi anahtar kelimeleri kullandığını da gösterir. Buna dayanarak ve anahtar kelime arama miktarına göre, her bir kelimenin rakiplerinize ne kadar trafik getirdiğini tahmin edebilirsiniz.

 

 

SEMrush, bir sitenin toplam organik trafiğini ve ilk beş anahtar kelimesini içeren ücretsiz bir sürüme sahiptir. Daha fazla ayrıntıya ihtiyacınız varsa, özel ücretli sürümü edinmeniz gerekir.

 

BenzerWeb

SimilarWeb, tüm site trafiğine, en önemli trafik kaynaklarına ve en çok trafiğin geldiği ülkelere genel bir bakış sağlar. Ancak, SimilarWeb’in sınırlı veriye sahip olduğunu ve genellikle küçük veya yeni başlatılan web siteleri için sonuçları göstermediğini bilmek önemlidir.

ScreamingFrog tarafından SimilarWeb üzerinde yapılan bir testte, Ahrefs ve SEMrush ile karşılaştırıldığında, bu aracın web sitesi trafiğini kontrol etmek için en doğru ve doğru araç olduğu ve organik trafiği tahmin etmede yalnızca yüzde bir hataya sahip olduğu bulundu. Ancak Ahrefs, yüksek trafikli siteler için çok daha iyi sonuçlar sağlar.

SimilarWeb, sitenin aylık ziyaretleri ve aramalarda üst sıralarda yer alabildiği beş anahtar kelime hakkında bir tahmin sağlayan ücretsiz bir sürüme sahiptir. Ayrıca, benzersiz ziyaretçiler ve sitenizin sıralamada daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olan diğer anahtar kelimeler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, Visa sürümü için ödeme yapmanız gerekir.

 

Serpstat

Serpstat’ın ücretsiz sürümü, sitenin toplam trafiği, ilk on anahtar kelimesi ve en çok ziyaret edilen ilk on sayfası hakkında bir tahmin sağlar. Ayrıca bu araç, farklı zamanlarda site trafiğini değerlendirmeye yardımcı olur. Daha detaylı bilgi almak için ücretli planlarına ihtiyacınız var.

 

 

SE Sıralaması

SE Sıralaması, web sitenizin organik trafiğini kontrol etmenize ve aramalarda üst sıralarda yer aldığı anahtar kelimeleri belirlemenize olanak tanır. Ayrıca, bu sitenin maliyeti, ihtiyaç duyduğunuz avantaj ve özelliklerin türüne ve sayısına, sitenin sıralamasını kaç kez güncellemek istediğinize ve planları kullanma süresine bağlı olarak birkaç farklı ücretsiz olmayan plana sahiptir. Siteyi bir süre denemek isterseniz 14 günlük ücretsiz deneme süresini kullanabilirsiniz.

 

Alexa

Alexa’nın hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri vardır. Alexa’nın ücretsiz sürümü biraz sınırlıdır ve her web sitesinin gerçek trafiğine göre değil, yalnızca Alexa’daki konumuna göre sıralamasını gösterir. Doğru bir trafik tahmini almak için özel planına kaydolmanız (veya 30 günlük deneme süresini kullanmanız) gerekir.

Alexa’nın veri panellerinde yalnızca birkaç doğrudan kaynaktan ve milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret edilen sitelerden gelen verilere sahip olduğunu bilmek de güzel. Rakiplerinizi orada bulamamanız mümkündür.

Rakip web sitelerinin trafiğini kontrol etmenin en kolay yolu yukarıdaki araçlardan birini kullanmak olsa da, bunu yapmanın başka yolları da var. Bu yöntemler biraz daha fazla çalışma gerektirir, ancak sizi daha doğru sonuçlara götürebilir.

 

Çözüm

Rakip sitelerin trafiğini kontrol etmenin birkaç yolu vardır. Ayrıca farklı araçlar kullanabilir, sitelerde biraz veri madenciliği yapabilir veya doğrudan onlara sorabilirsiniz. Araçların kullanımı genellikle size mümkün olan en verimli şekilde sonuçları sağlasa da, size duyurulan herhangi bir trafiğin sadece tahmini bir istatistik olduğunu da bilmelisiniz.

Sitenizin trafiğini ve istatistiklerini kontrol etmek istiyorsanız, Google Analytics’i kurmak ve kullanmak en kolay yoldur. Bu araç size her bir kaynaktan sitenizi tam olarak kaç kişinin ziyaret ettiğini söyler ve ayrıca bu araç daha sonra ne üzerinde çalışmanız gerektiğini analiz etmenizi kolaylaştırır.