Linux Fedora hakkında

Linux Fedora hakkında

Fedora, ilk olarak 2003 yılında tanıtılan ve 14 yılı aşkın süredir güncellenen bir Linux dağıtımıdır.

Çoğu Linux dağıtımı gibi Fedora da ücretsizdir. Bu özellik, Linux için en son yazılımdır ve hızlı bir yayın planı arıyor. Genellikle Linux dünyasında mevcut olan yeni özellikler ve yetenekler için bir vitrin görevi gören gösterişli ve eksiksiz bir deneyim sunar.

Fedora da biraz garip. Bazı parlak vurguları olsa da. Bu, bir yazılım deposuna sahip olmakla sınırlıdır. Aslında, yeni bir kurulumdan hemen sonra bir üçüncü taraf Fusion RPM deposu eklemek yaygın bir uygulamadır. Bu dağıtım, bu iddialı yayın programını neredeyse her zaman kaçırmasıyla da bilinir.

 

fedora

 

Bir Fedora ne işe yarar?

Fedora, bilgisayarınızda yapmak istediğiniz hemen hemen her şey için iyidir, ancak esas olarak masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Fedora, çok düzgün ve sorunsuz bir deneyim sağlayan GNOME masaüstü ortamını kullanır. En son yazılımı içerdiğinden, Fedora’yı kullanarak masaüstünüzde her zaman yeni özelliklere ve çıktılara sahip olursunuz.

Fusion Fusion deposuyla, Kodi ve Steam gibi birçok multimedya ve oyunla ilgili yazılımların yanı sıra en yeni grafik sürümlerine erişebilirsiniz.

Fedora olsa işe yarıyor gibi görünüyor. Bu yeni sistem, Red Hat’ten sistem yönetimi ve geliştirme yönetimi sağlar ve bu işi bir geliştirici iş istasyonu veya sistem kontrol merkezi için yönetir.

Fedora sadece teknik işlerde ilerlemez. Yaratıcı ve iş profesyonelleri tarafından kullanılan LibreOffice, Calibre, GIMP, Krita ve diğer birçok programın en son sürümlerini dağıtır.

Fedora’nın bir sunucu sürümü var ve Fedora kötü bir sunucu dağıtımı değil, tam tersi. Bu dağıtımın güncelleme döngüsü, özellikle daha büyük dağıtımlar için sistem yöneticileri arasında ideal bir seçimden daha az olmasını sağlar. Ancak, yeni yazılım sürümlerini üretime dağıtmadan önce test etmek için bir sunucu olarak çalışır.

 

Fedora’yı kimler kullanıyor?

Fedora’yı herkes kullanabilir. İsterseniz şimdi gidip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Aslında, Linux dağıtımınız olarak Fedora’yı seçmeniz için pek fazla neden yok. Kolayca en iyi masaüstü sağlayıcılarından biridir ve uzun süredir kullanılmaktadır. Fedora Anaconda yükleyicisi harika. Basittir, sezgiseldir ve sisteminizi oluşturmak için yeterli esneklik ve kontrol sağlar.

Tercih edilen Fedora yönetim sistemi işletim sistemini kullanan iki ana grup vardır, sistem yöneticileri ve geliştiriciler.

Sistem yöneticileri ve geliştiriciler için çeşitli araçlarla birlikte gelir, bu nedenle akın etmelerine şaşmamalı. Dağıtım özgürlüğü döngüsü de burada önemli bir faktördür. Son teknoloji ürünü yazılım, geliştiricilerin piyasaya çıkar çıkmaz yeni araçlara erişmelerine olanak tanır. Sistem yöneticileri için Fedora, onlara yeni yönetim programlarına erişim sağlar ve daha sonra daha fazla sunucu dağıtımında yayınlanacak özelliklerin bir önizlemesi olarak hizmet eder.

 

f

 

Fedoraları kim yapar?

Dünyanın en büyük Linux şirketi ve en büyük açık kaynak geliştiricilerinden biri olan Red Hat, Fedora’yı yaratıyor. Pekala, burada bazı kafa karıştırıcı gri alanlar var. Fedora, Red Hat’e aittir ve bu proje için profesyonel geliştiriciler ve kaynaklar sağlar. Milyar dolarlık dev, dağıtım yönünü de kontrol ediyor. Öte yandan, Fedora çoğunlukla gönüllüler tarafından yönetilmekte ve geliştirilmektedir. Tam bir dağıtım şirketi değil ve tam bir topluluk değil. Bu bir kombinasyon.

 

Fedora’da hangi yazılımlar mevcuttur?

Fedora’nın depoları sınırlı olabilir, ancak RPM Fusion ve diğer üçüncü taraf depolarının eklenmesiyle Fedora’da bulamayacağınız çok şey var.

Tüm Linux dağıtımları, Windows veya MacOS’tan beklediğinizden farklı bir yazılım setine sahiptir. Yazılımlarının çoğu için açık kaynak topluluğuna güveniyorlar. Bu, Microsoft Office gibi olağan ticari seçenekler yerine LibreOffice gibi alternatifleriniz olacağı anlamına gelir. Bu, hiçbir şekilde daha düşük kaliteli yazılım anlamına gelmez. Farklıdır, ancak büyük çoğunluğu üzerindedir ve evet, tamamen ücretsizdir.

İyi multimedya ve oyun yeteneklerine sahiptir. Filmlerinizden en iyi şekilde yararlanmak için Kodi, VLC ve El Freni gibi tüm önemli medya araçlarını bulacaksınız. Oyun tarafında, Steam, Lutris ve Wine ile birlikte her zaman en yeni Fedora sürücülerine sahip olmalısınız.

Linux sürümleri olan popüler ticari yazılımları unutmayın. Fedora aslında daha iyi desteklenen ticari dağıtımlardan biridir. Slack, Discord, Spotify veya Google Chrome gibi uygulamalarda sorun yaşamazsınız.

 

Fedora nerede?

Denemeye karar verirseniz, Fedora’yı sitelerinden indirin: getfedora.org. Nispeten düşük kullanımlı bir cihazda kullanabileceksiniz. En az 1 GHz işlemciniz, 1 GB RAM’iniz ve 10 GB sabit disk alanınız var. Fedora’yı kurmak için önce ~2GB flash sürücünüz olması gerektiğini unutmayın.