Arch Linux nedir?

Arch Linux nedir?

Linux dağıtımları listesinde ArchLinux, bir kullanıcı ortamı ile karşılaşacağınız hafif ve esnek dağıtımlardan biridir.

 

arch

Arch Linux’un Tarihi

Arch Linux, basitlik, optimizasyon, modernlik, pratiklik, kullanıcı merkezlilik ve çok yönlülük için oluşturulmuş bir Linux dağıtımıdır. Arch Linux, paket yönetim sistemi ve felsefesi ile Debian, Ubuntu, Mint, Kali, Fedora, Centaur, RHEL ve SUSE gibi büyük dağıtımlardan farklıdır.

Her zaman en son güncellemelere sahip olabilir, ayrıca her zaman mevcut olan en son çekirdeği kullanır ve yuvarlanan bir sürüm sistemidir.Aslında, Arch Linux’u yalnızca bir kez kurarsınız ve ardından sürekli olarak kolayca güncelleyebilirsiniz. Arch Linux, amacı ve odak noktası kullanıcı konforu olan diğer birçok Linux dağıtımından farklıdır, odak noktası ve hedefi kullanıcının kendisidir ve kullanıcının ellerini değişiklik yapmak için serbest bırakır.

Arch Linux, size minimum düzeyde olan ve herhangi bir ek paket vb. içermeyen hafif, basit ve güçlü bir dağıtımdır. Buradaki sadelik, gereksiz ekleme ve değişikliklerin olmaması anlamına gelir.

Pacman, özellikle Arch Linux için yazılmış ve yazılım paketlerini kurmak, kaldırmak ve güncellemek için kullanılan bir paket yöneticisidir.

Arch Linux, basit ve verimli olan CRUX Linux dağıtımından ilham almıştır. Judd Vinet, 2002 yılında Arch Linux projesini başlattı. Başlangıçta, ilk sürüm 32-bit x86 mimarisiyle uyumluydu, ancak x86_64 desteği Nisan 2006’da tanıtıldı. Arch Linux’un yaratıcısı Wint, projeyi Ekim 2007’de Aaron Griffin’e devretti. Şubat 2020’de Aaron Griffin projeyi Levente Polyak’a devretti. 32 bit sürüm desteği de Ocak 2017’de kaldırıldı.

 

ar

 

Arch Linux ortamı nasıl kurulur ve kullanılır

Bir önceki bölümde bahsettiğimiz gibi ArchLinux sizin kendi kurduğunuz bir dağıtımdır. ArchLinux’un hem komut satırı ortamı hem de grafik ortamı vardır, ancak grafik yükleyici veya GUI’si olmayan ve komut satırı veya CLI’ye dayanan bazı dağıtımlar vardır ve ArchLinux bunlardan biridir.

Ama neden Arch’ın kendi grafik yükleyicisi yok?

Neden grafik ortamı ile önceden hazırlanmış bir ISO’ya sahip değil? Arch Linux’un, hangi programların kurulacağının seçiminin baştan size ait olduğu özel bir felsefesi vardır ve bu, geliştirici tarafından dayatılan herhangi bir ek paketi kurmaktan kaçınarak, yalnızca sistemde gerçekten ihtiyaç duyulan şeylere sahip olursunuz ve sistem kaynaklarına sahip olursunuz.

Ek programların veri işlemesi gerçekleşmez. Bu dağıtım, kullanıcıya daha fazla özgürlük ve yetki verir ve bu daha fazla yetki, kurulumunu ve kullanımını zorlaştırır. bir grafik yükleyiciye veya varsayılan bir masaüstü ortamına sahip olmadığı için; Bu yüzden birçok insan onu kurmaktan korkuyor. Bu konuda Arch Linux’un daha kolay kurulumu için oluşturulan scriptleri kullanabilirsiniz, aksi takdirde Arch Linux’un sağladığı orijinal dosyayı kullanmalısınız.

Arch Linux’u kurduktan sonra sistemi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmeniz gerekir. Arch Linux’un ilginç bölümlerinden biri olan ve bu bölüm, masaüstü veya Windows yöneticisini seçmekten, örneğin gerekli IDE’leri kurmaya kadar. Bu nedenle, farklı kişiler tarafından oluşturulmuş iki farklı sistem üzerine kurulu iki Arch Linux işletim sisteminin birbirinden çok farklı olma ihtimali çok yüksektir ve bunun nedeni herkesin ihtiyaç ve zevklerine bağlı olduğu aynı kişiselleştirme hikayesiyle ilgilidir. bu da sistemini bir şekilde kişiselleştiriyor.

Bu Linux dağıtımı ile ilgili tüm belgelere Archwiki üzerinden de ulaşabilirsiniz. Arch Linux geniş bir kullanıcı topluluğuna sahiptir.Eğer herhangi bir bölümünde sorun yaşarsanız, Arch forumunda bir konu oluşturarak sorunuzu dile getirebilir ve daha deneyimli veya bu sorunla daha önce karşılaşmış diğer kullanıcılardan yardım alabilirsiniz. . Sorununuzu kolayca çözdünüz.

 

Kendi benzersiz Arch-stili tasarımınızı yaratmak, Linux acemileri ya da korkaklar için değildir. Kendi dağıtımınızı oluşturmak veya özelleştirmek istemiyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sağlam, güvenli ve hızlı bir temele sahip çok çekici Linux dağıtımları vardır. Arch Linux tabanlı ilk beş dağıtım şunlardır:
  • 1-Manjaro
    2- Apricity İşletim Sistemi (Üretimi Durduruldu)
    3-Antergos (üretilmiyor)
    4-Çakra
    5-Kadife İşletim Sistemi

Arch Linux işletim sisteminin kendisini kurmak çok ilginç. Önceden oluşturulmuş Linux dağıtımlarında yaygın olan ekstralar olmadan istediğinizi kurabilirsiniz. Ancak bu rotaya gitmek çok zahmetliyse, Arch Linux tabanlı diğer dağıtımları kullanabilirsiniz.

Bu liste, Arch’ın istikrarını, güvenliğini ve basitliğini isteyen ancak bir tane oluşturmak için zamanı veya sabrı olmayan kişiler içindir. Elbette, bu dağıtımlar Arch’ı ihtiyacınız olan her türlü özelleştirmeye veya ihtiyacınıza yaklaştırıyor.

 

Kurulum önkoşulları:

1- En az 1 GB RAM ve 20 GB boş sabit disk alanı
2- İnternet bağlantısı
3- Boş bir DVD ve onu yakmak için gerekli donanım ve yazılım veya en az 2 GB boş alana sahip bir USB sürücü

Arch Linux dağıtımının avantajları ve dezavantajları

Avantajlar:

• Minimalist kurulum süreci
• Neredeyse tam özelleştirme
• Mükemmel yazılım paketi yönetimi, her zaman güncel
• Arch’ın tam teşekküllü kullanıcı deposu; İstediğiniz herhangi bir paket büyük olasılıkla resmi depolarda veya AUR’dedir.
• Mükemmel wiki ve belgeler

Dezavantajları:

• Arch Linux çöktüğünde, onarımı genellikle zor veya zaman alıcıdır.
• Asgari bir kurulum süreci genellikle yeni kullanıcıların kafasını karıştırabilir.
• Ubuntu gibi diğer dağıtımlardan daha küçük topluluk
• AUR’deki yazılımın güvenli veya güncel olduğuna her zaman güvenilmez.

 

Arch Linux’u kullanma nedenleri

1. GUI yükleyicileri

Eskiden Linux kurmak çok zordu. Aslında, Arch Linux’un tek yükleme işlemi meraklı potansiyel kullanıcıları savuşturmak için kullanılırdı, ancak artık durum böyle değil, Anarchy ve Zen yükleyicisi gibi GUI yükleyicileri sayesinde Arch Linux’u yüklemek eskisinden çok daha kolay.

2. Kararlılık ve güvenilirlik

Arch Linux geniş bir sürümdür ve diğer dağıtımların kullanıcılarının yaşadığı sistem güncellemelerinin hızlanmasını ortadan kaldırır. Devam eden bir sürüm olduğundan, çekirdek sistem her zaman en son düzeltmeler ve yeni özelliklerle günceldir ve yükseltme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.
Ayrıca, her güncelleme sisteminizle uyumludur, bu nedenle güncellemelerin bir şeyleri bozma korkusu yoktur, bu da Arch Linux’u şimdiye kadarki en kararlı ve güvenilir dağıtımlardan biri haline getirir.

3. Arşiv Arch Linux

Arch Wiki, Arch Linux’ta, türevlerinde ve hatta bazen diğer dağıtımlarda yapabileceğiniz [neredeyse] her şey hakkında geniş bir belge kitaplığıdır!
Arch Linux’a genel bir bakış ve neler beklenebileceğine dair bir açıklama, SSS’ler ve gerçekler, kurulum kılavuzları, kurulum sonrası eğitimler ve daha fazlasını içerir.

4. Pacman paket yöneticisi

Bir komut satırı aracıdır ve Arch Linux’ta varsayılan paket yükleyicidir. Pacman, Pamac gibi birden çok paket yöneticisiyle de kullanılabilir.

5. Arch Linux kullanıcı deposu

Arch Kullanıcı Deposu (AUR), Arch Linux’a yüklenebilen ancak henüz resmi Arch deposunda bulunmayan bir program ve araçlar topluluğudur.

6. Güzel bir masaüstü ortamı

Güzel bir masaüstü ortamı, işletim sistemini başlattığınız andan kapattığınız ana kadar sisteminizle etkileşim kurmanıza yardımcı olan şeydir.Arch, kendi başınıza denemek isteyebileceğiniz daha fazla masaüstü ortamıyla uyumludur. %100 olabilir. zevkinize göre uyarlanmıştır.

7. özgünlük

Debian’a dayalı Ubuntu gibi diğer popüler dağıtımların aksine, Arch Linux sıfırdan inşa edilmiştir ve diğer Linux dağıtımlarından bağımsızdır.

8. Eksiksiz öğrenme tabanı

Arch Linux, Linux’un nasıl çalıştığını anlamak isteyen herkes için mükemmel bir platformdur çünkü belgelerine ve nasıl kullanılacağına dair önerilen ipuçlarına dikkat etmenizi gerektirir.

Tabii ki, hızlı düzeltmeler aramaya ve hayatınıza devam etmeye karar verebilirsiniz, ancak istediğiniz şeylerin neden olduğunu ve nasıl düzeltileceğini anlayabilmekse, Arch Linux ve devasa bilgi tabanı harika bir yerdir. başlamak için. bu iyi.

9. Arch Linux Topluluğu

Arch Wiki’nin yanı sıra Arch Linux, özellikle Arch Linux veya türevlerinden herhangi birini kullanarak, Linux öğrenmekle ilgilenen herkese yardım etmeye gönüllü olan geniş bir kullanıcı topluluğuna sahiptir.

10. Kullanım kolaylığı, esneklik ve özelleştirme

Arch Linux dışarıdan katı görünebilir, ancak oldukça esnek bir dağıtımdır. İlk olarak, işletim sisteminizi kurarken hangi modülü kullanacağınıza karar vermenizi sağlar ve size rehberlik edecek bir wiki’ye sahiptir. Ayrıca, sizi birkaç gereksiz programla bombalamaz, ancak minimum bir varsayılan yazılım listesiyle birlikte gelir.
Arch Linux’un sizin tercihiniz olmasının daha birçok nedeni var ama en iyileri yukarıda listelendi.