blog posts

Web Scraping Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Web Scraping Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Hiç birden fazla web sitesinden bilgi kopyalayıp kaydettiniz mi? Muhtemelen bir konu hakkında tüm web sitelerinden veya bazı web sitelerinden daha hızlı bilgi toplamayı düşündünüz! Veriler uçsuz bucaksız bir deniz gibidir ve hepsini manuel olarak toplamak imkansızdır. Yine de ihtiyacınız olan bilgilere hızlı ve geniş bir şekilde erişmenin en iyi yollarından biri, aşağıda kullanımlarını ve faydalarını inceleyeceğimiz web scraping’dir.

 

Web kazıma nedir?

Web kazıma, veri arama olarak da bilinir. Muhtemelen şimdiye kadar yaptığınız bilgileri manuel olarak kopyalamak ve kaydetmek, web kazımanın çok küçük ve basit bir örneğidir. Genel olarak bilgisayar yöntemleri ve yazılımları yardımıyla web sitelerinin tamamından veya bir kısmından gerekli verilerin otomatik olarak çıkarılmasına webscraping denir.

 

Genel olarak, web scraping, bir web sitesinin sunucusuna bir program aracılığıyla bir istek göndererek, bir yanıt alarak, elde edilen verileri analiz ederek ve son olarak verileri çıkararak veri toplamaktır.

 

 

Web kazıma nerede başladı?

Web kazıma, insanların bilgi verilerini ayıklaması gerektiğinden beri var olmuştur ve bu yöntem zamanla daha güncel ve daha iyi hale gelmiştir. En basit, uzun süredir devam eden web scraping yöntemi, birkaç web sitesini okumak ve gerekli bilgileri kopyalamaktır.

Ancak veri ağı kazıma bugün daha gelişmiş araçlarla yapılmaktadır. Görüntüler arasında geçiş yapma ve sesleri dinleyerek web kazıma yapma olasılığı bile vardır. Tabii ki, zamanla web scraping ortaya çıktı, ilk olarak web sunucuları arasında veri paylaşmak için, ancak zaman geçtikçe geçiş eklendi, bunlardan biri API’dir. Bugün, daha fazla API kullanılıyor, çalışmak daha kolay, ancak web kazıma hala yaygın olarak kullanılıyor ve popüler.

 

 

Web kazıma ne işe yarar?

Günümüzde veri ve hız çağındayız, dolayısıyla hızlı veri toplamak insanlığın önemli ihtiyaçlarından biri; Bu nedenle veri çıkarmada faydalı olan webscraping, şirketler ve bireyler arasında en popüler yöntemlerden biri haline geldi. Web kazımanın bu alanda birçok uygulaması vardır.

Her gün uğraştığımız en basit web kazımalarından biri Google’ın kendisidir! Bir bilgi kaynağı olan Google’da anahtar kelimeler arayarak gerekli bazı bilgileri elde ederiz. Döviz analistleri, kendilerinin ve başkalarının çalışmalarını analiz etmek için web scraping’i kullanır. Bireyler ve şirketler, web kazıma yoluyla günlük haberleri analiz ederek önemli kararlar alırlar. Markalar, pazarlama çabalarını geliştirmek için web kazımayı kullanır. İnsanlar konut fiyatlarını vb. analiz etmek için web scraping kullanıyor.

Bazen insanlar makalelerini ve web sitelerini yazmak için web kazımayı bile kullanırlar. Elbette bu, web kazıma işleminin günlük kullanımının yalnızca bir parçasıdır. Birçok kişi ve şirket, web kazıma veya diğer benzer yöntemleri kullanır.

 

Web kazıma neye dayanır?

Web kazıma, biri bilgi ve rehberlik kaynağını bulmak, diğeri ise gerekli verileri doğru bir şekilde toplamak için iki genel temel gerektirir. Aşağıda, her ikisini de ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

 

paletli

Crawler veya web crawler, veri bulmak için internetin tüm sınırsız kaynaklarını arayan ve örümcek olarak bilinen bir yapay zeka türüdür. Genellikle, bu tür bir projede, veri bulmak için bir web sitesi bağlantıları yardımıyla kontrol edilir. Bu arama yöntemi, bir örümceğin ağları arasında hareket etmesine çok benzer ve adının verilmesinin nedeni bu benzerliktir çünkü bu yöntemde örümcekler bilgi toplamak için komut satırları üzerinde gezinirler.

 

kazıyıcı

Kazıyıcı veya web kazıyıcı, incelenen kaynaktan doğru ve hızlı bilgi toplamak için kullanılan ana araçtır. Ana kısmı, gerekli bilgileri HTML dosyalarından çıkaran ve toplayan ve kullanıcıya teslim eden veri bulucudur.

 

Web kazıma nasıl yapılır?

Hiç web kazıma yönteminden bilgi toplamanız gerekti mi? Kişisel olarak yapmak için aşağıda tartışacağımız adımlardan geçmeniz gerekir.

 

Verileri içeren web sitesini belirtin.
Gerekli sayfaların URL‘lerini toplayın.
HTML’lerini alın veya bir istek gönderin
Veri bulucu ile HTML’den gerekli verileri bulun
Alınan bilgileri istenen biçimde kaydedin.

 

Bu beş adımı programlama, bilgisayar ve Web bilgisiyle takip etmek kolaydır, ancak daha büyük, daha karmaşık projeler için süreç biraz daha zor hale gelir. Karmaşık web kazıma projelerini yürütmek için bir programcılar ve web kazıma uzmanları ekibine ihtiyaç vardır. Bu alanda uzmanlığınız varsa işletmelerde çalışarak veya freelancer olarak çalışarak para kazanabilirsiniz ve yeterli bilgi birikiminiz yoksa bir çok uzman ve internet sitesi bu alanda size yardımcı olacaktır.

 

Web kazımanın faydaları nelerdir?

Makalede bu noktaya kadar Web scraping’in bazı avantajlarını fark etmişsinizdir; Aşağıda faydalarını detaylı olarak inceleyeceğiz.

 

Veri toplama hızı

Bugün bilgisayarlar ve veriler çağı ve birkaç milyar web sayfası var; Sonuç olarak, bilgi denizinden gerekli verileri manuel olarak elde etmek çok zordur; Bu nedenle, ihtiyacımız olan verileri otomatik olarak çıkarmak için bilgisayar ve web kazıma yardımımıza geldi. Bu yöntemle manuel yönteme göre gerekli bilgileri daha kısa sürede elde edebiliyoruz; Ayrıca, diğer işler için zamandan tasarruf ediyoruz!

 

Doğru ve kapsamlı veriler

Web scraping yönteminin doğruluğu ve hızı sayesinde gerekli bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Web scraping’de bir crawler yardımıyla tüm önemli kaynakları dikkatlice bulabilir, scraper ve data finder ile organize bilgiler elde edebilirsiniz.

 

Daha kolay veri yönetimi ve analizi

Web kazıma ile ihtiyacınız olan verileri hızlı ve doğru bir şekilde alırsınız. Ayrıca verileri istediğiniz biçimde düzenleyebilirsiniz; Dolayısıyla bu yöntemde verileri analiz etmek, eski yöntemlere ve az sayıda kaynaktan bilgi kopyalayıp yapıştırmaya göre çok daha kolay! Web kazıma, para birimi ve piyasa analistleri için veri analizini çok kolaylaştırdı.

 

Web kazımanın dezavantajları ve sınırlamaları nelerdir?

Ağ kazımanın sahip olduğu birçok avantaja ek olarak, inceleyeceğimiz birkaç dezavantajı da vardır.

Uzmanlık ihtiyacı veya bir uzman için ödeme

Elbette, bugün herhangi bir şey yapmak biraz uzmanlık veya bir uzmandan yardım almayı gerektirir ve web kazıma bir istisna değildir! Tabii ki, web kazıma için size yardımcı olan yazılımlar var, ancak bunların etkinliği sınırlı ve karmaşık projelerden sorumlu değiller; Bu nedenle, bu yöntemi daha iyi kullanmak için, daha sonra tartışacağımız ilgili programlama dillerine aşina olmanız gerekir. Tabii bir yolu daha var; Freelance web scraping’den yardım alabilir veya bir işletme sahibiyseniz ve sık ve günlük scraping’e ihtiyacınız varsa bu alanda profesyonellerden hizmet alabilirsiniz.

 

Web sitesi değişiklikleri

Web siteleri sürekli olarak yapılarını değiştirir, bu da bazen crawler’ın çökmesine ve işinizin aksamasına neden olur; Dolayısıyla ister kod yazın ister yazılımlardan yardım alın, veri toplama uygulamalarınızı yapmak için biraz bakıma ihtiyacınız var. Kullandığınız web siteleri için tarayıcıları yeniden tasarlamanız size mal olacaktır.

 

sınırlamalar

Bazı web sayfalarında, bu sayfalardan kazıyarak veri toplayamayacağınız kısıtlamalar vardır; bazı web siteleri tarayıcıların ve tarayıcıların erişimini kısıtlar! Ayrıca kişisel IP kullanımı kesintiye uğrayabilir ve kapatılabilir, bu nedenle yüksek bir maliyete neden olmadan proxy kullanmak daha iyidir.
Ahlaki düşünceler!

Web kazıma yaparken, diğer kişilerin sitelerinin verilerini kullandığınızı unutmayın; Bu nedenle, onların kurallarına saygı duymalısınız. İntihalden kaçının! Lütfen web sitesine günlük istek gönderirken aşırıya kaçmayın!

 

Analistler neden web kazımaya ihtiyaç duyar?

Analistlerin çok sayıda web sitesinden bilgi alması gerekir, bu nedenle onlar için bilgi edinmenin en iyi yöntemi web kazımadır. Scraper ve crawler, web sitelerinden yeni ve değiştirilmiş bilgileri akıllıca ayıklar ve düzenler.

 

Analistler, ihtiyaç duydukları yeni bilgileri gözden geçirip analiz ederek çıkarabilirler. Ayrıca analist, haber ve bilgi toplayarak ve bunları analiz ederek veya bunları ticaret, alım satım için kullanarak insanlara kapsamlı bilgi sağlayabilir.

 

Sanal işletme sahipleri neden web kazımaya ihtiyaç duyar?

Web scraping’in avantajları genel olarak belirtildi ve veri toplamada doğruluk ve hız dahil olmak üzere birçok faydasını fark ettiniz; Şimdi sanal iş için avantajlarını ayrı ayrı inceleyeceğiz.

 

İşinizi izleyin!

Web scraping sayesinde markanız ile ilgili farklı görüşleri araştırabilir ve olumsuz görüşler bularak bunları azaltmaya çalışabilirsiniz. Siz de bu yöntemle markanız hakkında olumlu bir tutum oluşturabilirsiniz. Web sitelerini ve e-ticaret merkezlerini inceleyerek marka adınızı geliştirebilirsiniz. Ayrıca, web kazıma ile, anahtar kelimeleri arayarak ve geliştirmeye çalışarak web sitenizin SEO’sunu kontrol edebilir ve alakalı anahtar kelimeleri daha iyi kullanabilir veya cümlelerin uzunluğu, başlıklar vb. dahil olmak üzere başarı nedenlerini bulmak için HTML kullanabilirsiniz.

 

İyileştirilmiş fiyatlandırma!

Web scraping ile diğer markaların ve rakiplerinizin tüm fiyatlarını öğrenebilir ve bu fiyatlar hakkında farklı görüşleri kontrol ederek ürününüz veya içeriğiniz için doğru fiyatı seçebilirsiniz. Ayrıca web scraping ile piyasadaki dalgalanmaları kolayca öğrenebilir ve ürününüzün fiyatını güncel tutabilirsiniz. Bu teknikle, para kazanmanın bir yolu olan başkalarının doğru ürünü seçmesine bile yardımcı olabilirsiniz.

 

Markanızı ve rakiplerinizi araştırın!

İşletme markası sahipleri, bir iş kurmanın en önemli adımlarından birinin rakipler hakkında bilgi sahibi olmak olduğunu bilirler. Webscraping ile sahip olmak istediğiniz işletmenin rakiplerini tespit edebilir, onların sorunlarını doğru analiz edip düzelterek daha başarılı bir iş kurabilirsiniz. Bir markanız varsa, web scraping ile rakiplerinizin faaliyetlerini ve fiyatlarını akıllıca izleyebilir ve bu bilgileri işinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.

 

Müşterileri ve çalışanları bulun!

Kişilerin numaralarının ve e-postalarının kaynağı olan veritabanlarını kazıyarak en uygun müşterileri belirleyebilir ve bu verileri başarılı pazarlama için kullanabilirsiniz. Verileri analiz ederek ve bunları satışlarınızı artırmak için kullanarak pazar eğilimleri, arz ve talep hakkında bilgi edinebilirsiniz. Maaş miktarını kazıyarak da öğrenebilirsiniz. Web kazıma ile işletmeniz için yetenekli ve ihtiyaç duyulan kişileri bulabilirsiniz.

 

Web kazımada hangi programlama dilleri ve araçları kullanılır?

En temel programlama dilleri web kazımada, Python’da ve ardından JavaScript’te kullanılır. Her dil için uygun bir araç vardır ve her birini ve süreçlerini incelemeye devam edeceğiz.

 

Güzel Çorba web kazımaya nasıl yardımcı olur?

Güzel çorba kütüphanesi! Kazıma dünyasına girmenin en güzel yolu; Çünkü Python programlama diline biraz aşinalık ile bu kullanıcı dostu kütüphaneyi kullanabilirsiniz. Scraping işleminde karşımıza çıkan ilk şey farklı yollardan ulaşabileceğiniz HTML kodlarıdır; örneğin Chrome tarayıcısında kontrol ve U tuşlarına basarak bu kodlara ulaşabilirsiniz.

Tabii ki kazımanın ilk adımı istekleri kullanmak ve istenen kodları almaktır. Bundan sonra, verileri Güzel çorba’daki bir nesneye aktarmanız gerekir. (Bu ismin sebebini fark etmişsinizdir; bunun sebebi de çorbanın çorba ile telaffuzunun benzerliği!)

Bir nesneyi varsayılan çorba adıyla kaydetmek, web sitesinin farklı bölümlerine erişmenizi sağlar. Web sitesindeki her bölüm özel bir etiketle kaydedilir; örneğin ana başlık h1 etiketi ile kaydedilerek çorbada istediğiniz bilgilere kolay erişim sağlar. Fakat istediğiniz web sitesi JavaScript programlama dili ile yazılmışsa bu güzel çorba kütüphanesini tek başına kullanmanız mümkün değil, Selenium kullanmanız gerekiyor.

 

Selenyum ağ kazımaya nasıl yardımcı olur?

Selenium kütüphanesinin imdadınıza yetişebilmesi için Javascript ile yazılmış siteler için webscraping’in güzel çorba yardımıyla mümkün olmadığı söylendi. JavaScript çoğunlukla kullanıcı etkileşimi gerektiren dinamik web sitelerinde, örneğin daha fazlasını okumak için bir düğmeye basması gereken web sitelerinde kullanılır. İstediğiniz Web olduğundan emin olmak için. Saya JavaScript dilini kullanır; sayfaya sağ tıklayıp incele seçeneğini seçerek bu dille ilgili etiketleri arayabilirsiniz.

Selenium kütüphanesinin amacı, Web üzerinde yapılan otomatik testlerle oluşturulmuştur. Selenyum, o sayfayla etkileşime girmenizi sağlar. Selenium ile çalışmak için önce bir tarayıcı sayfasını simüle eden bir başlatıcı veya web sürücüsü yüklemeniz gerekir. Web sürücülerinin farklı olduğunu ve genellikle kullandığınız tarayıcı için web sürücüsünü kurmanın daha iyi olduğunu unutmayın. Phantoms gibi istediğiniz diğer programı yükleyip açtıktan sonra, istediğiniz sayfa ile scraping yapmaya ve etkileşimde bulunmaya başlayabilirsiniz.

 

Scrapy ile kazımanın ve Interthe ağının büyük dünyasına girin!

Scrappy, kullanırken size iyi bir his vermesinin yanı sıra, diğer araçlara göre çok hızlıdır; Çünkü aynı anda görevleri işler ve bükülmüş python çerçevesi sayesinde mümkün olan bilgileri yazdırır. Scrapy’nin belirli bir bağımlılığı yoktur ve Python dili ile uyumludur.

Şimdiye kadar genel olarak web scraping, web scraping araçları ve bunun nasıl yapıldığını öğrendiniz. Bu yöntem, bilgiyi ayıklamak ve analiz etmek için uygun yollardan biridir, ancak bunu daha iyi yapmak için; bazı programlama dillerini bilmeniz ve bu alanda deneyim sahibi olmanız gerekir.

Elbette web kazıma en yeni veri çıkarma yöntemi değildir; başka ve daha basit yöntemler de icat edilmiştir, ancak bu yöntem hala birçok iş ve işletmenin ihtiyacını karşılamaktadır.