Sanal bellek nedir?

Sanal bellek , bir bilgisayarın, verileri rastgele erişimli bellekten disk depolama alanına taşıyarak fiziksel bellek eksikliğini telafi etmesini sağlayan bir işletim sistemi özelliğidir.

Bu işlem geçicidir ve RAM ve sabit disk alanı kombinasyonu ile çalışmak üzere tasarlanmıştır.

RAM azaldığında, sanal belleğin verileri RAM’den disk belleği dosyası adı verilen bir alana taşıyabileceği anlamına gelir. Bu işlem RAM alanını boşaltır ve bilgisayar görevini tamamlar.

Bazen, kullanıcıya yeterli sanal bellek olmadığını söyleyen bir mesaj görünebilir; bu, ya daha fazla RAM eklenmesi gerektiği ya da disk belleği dosyası boyutunun artırılması gerektiği anlamına gelir.

 

Sanal bellek

 

Sanal bellek nedir? başka bir dilde

 

Sanal bellek bir bellek yönetim tekniğidir, bu yönteme dayalı olarak ikincil bellek, ana belleğin bir parçası olarak kullanılabilir. Ayrıca sanal bellek, bilgisayar işletim sisteminde (OS) kullanılan yaygın bir yöntemdir.

Sanal bellek, bilgisayarın fiziksel bellek eksikliklerini telafi etmesini ve verileri rastgele erişimli bellekten (RAM) disk depolamaya geçici olarak aktarmasını sağlamak için hem donanımı hem de yazılımı kullanır. Bellek paketlerinin sabit disk dosyalarına aktarılması, bilgisayarın ikincil belleğe birincil bellek gibi davranmasını sağlar.

Günümüzde çoğu kişisel bilgisayar (PC) en az 8 GB (gigabayt) RAM ile gelir. Ancak bazen bu alan aynı anda birden fazla programı çalıştırmak için yeterli değildir. İşte burada devreye sanal bellek giriyor. Sanal bellek, son zamanlarda kullanılmayan verileri sabit sürücü veya yarıiletken sürücü (SSD) gibi bir depolama aygıtına taşır, böylece RAM alanı boşaltılabilir.

sistem performansını iyileştirmek, aynı anda birden fazla görevi gerçekleştirmek ve çok büyük programlar kullanmak için sanal bellek; Bu önemli.

Ancak, RAM’den önemli ölçüde daha yavaş çalıştığı için kullanıcılar sanal belleğe çok fazla güvenmemelidir. İşletim sistemi sanal bellek ve RAM arasında çok sık veri alışverişi yapmak zorunda kalırsa, bilgisayar yavaşlar – bu olguya kısma denir.

Sanal bellek, RAM olarak bilinen fiziksel bellek pahalı olduğunda tanıtıldı ve kullanıldı. Bilgisayarlardaki RAM miktarı sınırlıdır, bu nedenle birkaç program aynı anda çalışmak isterse RAM alanı tükenecektir. Sistem, sanal belleği kullanarak RAM’i simüle etmek için sabit sürücünün bir bölümünü kullanır. Sanal bellek kullanarak, bir sistem aynı anda daha büyük programları veya birden çok programı çalıştırabilir; Ve daha fazla RAM satın almak zorunda kalmadan, aslında daha fazla depolama alanı varmış gibi geliyor.

 

Sanal bellek nasıl çalışır?

performansı için hem donanımdan hem de yazılımdan yardım alır. Bir program yürütüldüğünde, o programın verileri RAM kullanılarak fiziksel bir adreste saklanır. Bir bellek yönetim birimi (MMU), adresi RAM’e aktarır ve adresleri otomatik olarak çevirir. MMU, örneğin, bir mantıksal adres alanını karşılık gelen bir fiziksel adrese eşleyebilir. Herhangi bir noktada, bir konu için acil olarak RAM alanına ihtiyaç duyulursa, veriler RAM’den sanal belleğe taşınabilir.

Bilgisayar bellek yönetim birimi, sanal ve fiziksel bellek arasındaki bu aktarımları fiilen izler ve izler. Verilere yeniden ihtiyaç duyulursa, bilgisayarın MMU’su yürütmeyi sürdürmek için bir bağlam anahtarı kullanır.

 

Sanal bellek türleri

Bir bilgisayarın MMU’su sanal bellek işlevlerini yönetebilir. Çoğu bilgisayarda, MMU donanımı merkezi işlem birimi (CPU) ile entegredir. CPU ayrıca sanal adres alanını da oluşturur. Genel olarak, sanal bellek disk belleğine alınır veya bölümlere ayrılır.

Disk belleği, belleği birkaç bölüme veya disk belleği dosyalarına böler. Bir bilgisayar kullanılabilir RAM’ini kullanırken, kullanılmayan sayfalar; Bir değişim dosyası kullanılarak sabit sürücüye aktarılır.

Takas dosyası, bilgisayarın RAM’i için sanal bellek genişletme uzantısı olarak kullanılması gereken sabit sürücüdeki bir alandır. Takas dosyası gerektiğinde, sayfa takası adı verilen bir işlem kullanılarak açık RAM’e gönderilir. Bu sistem bilgisayarın işletim sistemi ve uygulamalarının gerçek bellek dışında çalışmamasını sağlar. Maksimum sayfa dosyası boyutu, bilgisayarın fiziksel belleğinin boyutunun 4 katına kadar olabilir.

 

Sanal bellek nasıl yönetilir

Sanal bellek için ayrılan sabit sürücü alanı miktarını belirleyen varsayılan ayarlar olduğundan, işletim sisteminde sanal belleği yönetmek oldukça basittir. Bu ayar çoğu uygulama ve program için çalışır, ancak sanal belleğe ayrılan sabit sürücü alanı miktarını manuel olarak sıfırlamanın gerekli olduğu durumlar olabilir – örneğin, zamanında çalışan uygulamalarla çalışırken. birden çok sabit disk sürücüsü (HDD’ler).

 

Sanal belleği manuel olarak sıfırlarken, kullanılabilecek minimum ve maksimum sabit sürücü alanı belirtilmelidir. Sanal belleğe çok az HDD alanı ayırmak bilgisayarın RAM’ini doldurabilir. Bir sistem sürekli olarak daha fazla sanal bellek alanına ihtiyaç duyuyorsa, RAM’i artırmak daha akıllıca bir çözümdür. Yaygın işletim sistemleri genellikle kullanıcılara sanal belleği RAM miktarının 1,5 katından fazla artırmamalarını tavsiye edebilir.