IPv6 ve IPv4 arasındaki fark nedir?

İnternet Protokollerine veya IP’lere ne kadar aşinasınız? İnternet Protokolü, veri birimlerini ağ sınırları boyunca aktarmak için İnternet Protokolü takımındaki bir ağ katmanı iletişim protokolüdür. Yönlendirme işlevi, esasen İnternet’in kendisini oluşturarak İnternet üzerinde çalışmasını sağlar. Bu yazıda iki internet protokolü IPv4 ve IPv6 tanıtılmış ve farklılıkları incelenmiştir. Bizimle kal.

 

IPv6 ve IPv4 arasındaki fark

 

IP nedir?

IP, İnternet Protokolü adresi anlamına gelir ve bir ağ bağlantısı kurmak için ağa bağlı cihazlara atanan benzersiz bir kimlik numarasıdır. Bir ağa bağlı farklı cihazlar, IP’leri ile bilinir.
IP başlangıçta, 1974’te Vint Cerf ve Bob Kahn tarafından tanıtılan orijinal iletim kontrol programında bağlantısız bir veri hizmetiydi. Bu hizmet, İletim Kontrol Protokolü’ne (TCP) dayalı bağlantı yönelimli hizmetle tamamlandı. Bu nedenle, İnternet protokol paketi genellikle TCP/IP olarak bilinir. IP‘nin ilk ana sürümü, İnternet Protokolü Sürüm 4 veya IPv4’tür ve İnternet Sürüm 6 (IPv6) bu protokolün halefi olarak bilinir.

 

 

IPv4 nedir?

İnternet Protokolü Sürüm 4 veya IPv4, standardın İnternet trafiğini ve diğer paket anahtarlamalı ağları tanıtan dördüncü sürümüdür. Bu protokol, 1982 yılında İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF) tarafından tanıtıldı. 32 bit adres alanı sınırlamasına rağmen, IPv4 protokolün en yaygın kullanılan versiyonudur. Şu anda, mevcut 4,3 milyar benzersiz IPv4 adresinden bazıları hızla tükeniyor. IPv4, İnternet’teki çeşitli aygıtları iletmek için kullanılan en yaygın kullanılan İnternet protokolü olarak adlandırılabilir.

1993 yılında, Sınıfsız Etki Alanları Arası Yönlendirmenin (CIDR) kullanıma sunulması, adres bloklarının tahsis edilmesi için daha fazla esneklik sağladı. CIDR, ağ adresini temsil eden baştaki bit sayısını belirtmek için IP adresine bir sonek ekler.  yönlendirme tablolarının büyümesini yavaşlattı ve sınıf sistemini rahatsız eden boşa harcanan adreslerin sayısını azaltarak Enra’nın ömrünü uzattı. CIDR, günümüzde IPv4 ve IPv6 yönlendirme için kullanılan en yaygın ağ yönlendirme yöntemidir.

 

 

IPv6 nedir?

İnternet Protokolü sürüm 6 veya IPv6, İnternet Protokolünün en son sürümüdür. IPv6, İnternet’teki ağlardaki ve trafik yollarındaki bilgisayarları tanımlamak ve bulmak için bir sistem sağlayan bir iletişim protokolüdür. IPv6, 1998 yılında İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF) tarafından uzun süredir devam eden IPv4 adres tükenmesi sorununu çözmek için geliştirilmiştir. Bu İnternet Protokolünün IPv4’ün yerini alması amaçlanmıştır. IPv6, IPv4’ün bazı sınırlamalarını kaldırmıştır.

kullanıcı için daha fazla cihaz, daha iyi güvenlik ve verimli bağlantılar için destek sağlayabilir. IPv6 protokol mimarisi, IPv4 mimarisine benzer. Onunla çalışan çoğu taşıma katmanı protokolü de IPv6 ile uyumludur. FTP aktarım katmanı protokolü, IPv6 ile sorun yaşayabilecek tek katman protokolüdür. Özet olarak IPv6’nın bazı özellikleri şunlardır:

 

  • ● NAT veya ağ adresi çevirisine gerek yoktur
  • ● Otomatik ayarlama
  • ● Özel veya intranet adreslerine müdahale etmemek
  • ● Basit ve optimum yönlendirme
  • ● Yüksek esneklik
  • DHCP sunucusuna gerek yok ve kolay yönetim

 

İlgili Mesajlar:

 

 

IPV6 ve IPV4 arasındaki fark nedir?

IPv4 ve IPv6 protokollerinin tanıtımından sonra, bu iki İnternet protokolünü karşılaştırmanın zamanı geldi. Aşağıda çeşitli alanlarda IPv4 ve IPv6 arasındaki farklardan bahsedilmiştir.

 

 

IPv4’e kıyasla IPv6’nın artırılmış adres kapasitesi

IPv4 ve IPv6 arasındaki temel farklardan biri adres kapasitesidir. IPv6, ikili yapıları nedeniyle sınırlı bir kaynak olarak kalan IP adreslerine yönelik sürekli artan talebi karşılamak üzere tasarlanmıştır. İnternet Protokolünün en son sürümü, IPv4’ün yaklaşık 4,3 milyar adreslik kapasitesi üzerinde önemli bir gelişmeyi temsil eden 340 milyardan fazla adresi desteklemektedir.

 

 

Ağ ayarlarında IPV6 ve IPV4 arasındaki fark

IPv4 ve IPv6 arasındaki bir diğer önemli fark, ağ yapılandırmasıyla ilişkili teknoloji ve uygulamalara odaklanır. DHCP protokolü, İnternet Protokolü sürüm 4 ve 6’nın birbirinden farklı olduğu şeylerden biridir. DHCP protokolü, ana bilgisayarları dinamik olarak yapılandırmak için kullanılan bir protokol türüdür. Bu protokolde, ağdaki her adrese bir IP adresi atanır. İnternete bağlanan her cihazın bir IP adresine ihtiyacı vardır. Bu adres, DHCP hizmeti ile donatılmış bir yönlendirici tarafından atanır.
IPv4’te adres yapılandırması manuel olarak veya DHCP aracılığıyla yapılır, ancak IPv6’daki bu yapılandırma, adresi otomatik olarak yapılandırmak için DHCP6 protokolünü kullanır.

IPv6 ve IPv4 arasındaki fark, adres türündedir.

Bir IPv6 adresi genellikle iki bölümden oluşur: ilk sıra, bir kullanıcı sitesine veya paylaşılan ağa atanan 64 bitlik bir ağ önekidir. Sonuncusu, ortam erişim denetimi (MAC) arabirim adresinden sırayla veya otomatik olarak oluşturulan, sıralı olarak atanabilen 64 bitlik bir ana bilgisayar tanımlayıcısıdır.
IPv4’ten farklı olarak, IPv6 adresleri dört onaltılık basamaktan oluşan sekiz grup olarak yazılır. Sekiz grubun her birini ayırmak için iki nokta üst üste kullanılır. Tipik bir IPv6 adresi şöyle görünebilir: 2004:0cb8:82a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334.

 

Hangi adresler kullanılmalıdır?

IPv4 ve IPv6 protokollerini inceleyerek, IPv6 adreslerini mi yoksa IPv4 adreslerini mi kullanmalısınız diye merak ediyor olabilirsiniz?! Cevap her ikisi de! Hem IPv4 hem de IPv6 adreslerini kullanmalısınız.
İnternetteki hemen hemen herkesin artık bir IPv4 adresi vardır veya bir tür NAT’ın arkasındadır ve IPv4 kaynaklarına erişebilir. Az sayıda konumda, ISP’ler müşterilere öncelikli olarak IPv6 veya yalnızca IPv6 sunar ve IPv4 bağlantısı için NAT, NAT64 veya benzeri diğer çözümleri kullanır. IPv4 adres alanı genişledikçe bu sayının eninde sonunda artması beklenmektedir. Bu kullanıcılar genellikle IPv6’dan daha iyi performansa sahip olacaktır.

son söz

IPv4 ve IPv6 İnternet protokollerinin her birinin kendine has özellikleri vardır ve birbirleriyle benzerlikleri ve farklılıkları vardır. Bu protokolleri seçmek için ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalı ve hedeflerinize ulaşmak için her birinden en iyi şekilde yararlanmalısınız. Bu yüzden pozisyon almak yerine ihtiyaçlarınızı ölçün ve bunları karşılamak için adımlar atın.