blog posts

Yükseltmeye gerek kalmadan sistem grafiklerini güçlendirme

sistem grafiklerini güçlendirme

 

Neredeyse her ay piyasaya sürülen harika grafikli oyunlar sunmak, PC’nizin modasının geçtiğini anlamanızı sağlayacaktır. Son zamanlarda FPS (kare hızı) düşüşü ve gecikmesi gibi şeyler yaşıyor olabilirsiniz, bu da bir an önce harekete geçmeniz gerektiği anlamına gelebilir! Ancak iyi haber şu ki, bu sorunu çözmek için her zaman tamamen yeni bir bilgisayar almak zorunda değilsiniz. Sadece GPU‘nuzu yükseltmeniz ve bu oyunların keyfini çıkarmanız gerekiyor.

Bu yazımızda sistemin grafik gücünü arttırmanın en iyi yollarını öğretiyoruz.

Grafik kartı sürücülerinizi güncelleyin

 

oyun deneyiminizin ana bileşenidir, ancak doğru grafik sürücüsü olmadan gerçek performansını deneyimleyemezsiniz. Grafik kartı sürücünüzü güncellemek FPS’yi artırabilir. Nvidia’nın en son tablosuna göre, güncellenmiş sürücülerle oyun performansı artıyor.

Nvidia GeForce, ATI Radeon ve Intel HD grafik kartı sürücülerini nasıl güncelleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Nvidia GeForce: GeForce web sitesine gidin, listeden grafik kartınızı ve Windows sürümünü seçin ve Aramaya Başla düğmesini tıklayın. GeForce Experience aracını yüklediyseniz, Nvidia yeni bir sürücü yayınladığında otomatik bildirim alırsınız.

ATI Radeon: AMD yazılım web sitesine gidin ve uygun cihazı seçin. Bu, indirip yükleyebileceğiniz en son resmi sürücüye erişmenizi sağlayacaktır. Geliştirilmiş performans veya daha fazla özellik için beta sürücüsünü de yükleyebilirsiniz.

Intel HD Graphics: Herhangi bir oyunu HD 3000 veya önceki sürümlerde çalıştırmanızı önermiyoruz, ancak en yeni Intel grafik yonga setleri mevcut oyunları destekleyebilir – ancak mümkün olan en yüksek çözünürlükte değil. Güncellenmiş sürücüleri almak için Intel İndirme Merkezi’ne gidin.

 

 

GPU’nuz ne olursa olsun, bir sürücü güncellemesi FPS’yi anında artırabilir ve Windows 10’u oyun için optimize edebilir. AVG Driver Updater, bilgisayarınızdaki tüm sürücüleri sürekli olarak otomatik olarak günceller. Sürücülerinizi güncelleme konusunda endişelenmenize gerek olmadığında, oyun oynamak ve oyun oynamak gibi daha önemli şeylere odaklanabilirsiniz.
Hangi ekran kartına sahip olduğumuzu nasıl bilebiliriz?

 

sistem grafiklerini güçlendirme

 

Grafik kartının üreticisini ve tam seri numarasını öğrenmek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 

1- Denetim Masası’na gidin ve Donanım ve Ses’i açın.

2- Sisteminizdeki tüm dahili aygıtların bir listesini görüntülemek için Aygıt Yöneticisi’ne tıklayın.

3- Ekran bağdaştırıcıları açılır menüsünü açın

 

sistem grafiklerini güçlendirme

 

Grafik kartınızı belirledikten sonra en son sürücüleri kullandığınızdan emin olun.

 

Wi-Fi’nizi güçlendirin

Yavaş internet oyunlarda gecikmeye neden olabilir. Yani Wi-Fi artırma, FPS’nizi artırmasa da gecikmeyi azaltmaya ve oyun performansını artırmaya yardımcı olabilir.

 

FPS Nasıl Arttırılır: Gelişmiş Teknikler

GPU’nuzun hız aşırtmasından gelişmiş ayarları öğrenmeye kadar, bilgisayarınızın FPS’sini artırmak için yapılabilecek bazı etkili değişiklikler var:

 

Grafik kartınızı overclock edin

Yetersiz RAM veya sorunlu bir CPU’dan daha fazlası, grafik yonganız, yavaş veya durgun oyun oynamaya neden olan darboğazdır. Performansı artırmak ve FPS’yi artırmak için hız aşırtma yaparak grafik kartınızı güçlendirin.

Beş ila on yıl önce, hız aşırtma donanımınıza zarar verebilirdi. Ancak günümüzde mevcut sistemlerin çoğu herhangi bir hasar görmeden kapanıyor. Ayrıca, oyun deneyiminizin kalitesini önemli ölçüde artırmak için GPU’yu %15’e kadar overclock etmek istiyoruz.

 

 

Ana dizüstü bilgisayarımız olan Windows 10 ve Radeon 460 Pro GPU’lu 2016 MacBook Pro’da GPU’yu 100 MHz’e ve RAM’i 300 MHz’e hız aşırttık.

GPU’nuza hız aşırtmak hızlandırır, ancak yalnızca CPU veya GPU’ya değil, donanımınız üzerinde daha fazla stres yaratır ve bu da bilgisayarınızın iç sıcaklığını artırır. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarımıza hız aşırtmak, her iki sıcaklığı da 5°C artırdı – önemli, ancak güvenli sınırlar içinde. Kendiniz yapıyorsanız, güvenli GPU hız aşırtma yöntemlerini izleyin. Aynı şey CPU hız aşırtma için de geçerli.

Karşılaştırma testleri yapmak için 3DMark TimeSpy’ı kullanarak, yukarıda açıklandığı gibi sistemimizde hız aşırtmanın %10’luk bir performans artışı sağladığını gördük.

 

Grafik kartınızı yükseltin

 

4K projektöre yükselttikten sonra, eski bilgisayarımızın gerçekten daha yüksek çözünürlüğü kaldıramayacağını fark ettik. The Witcher 3 Full HD’de gayet iyi çalışırken, iki GeForce 970 grafik kartımız 4K’da mücadele etti.

Yalnızca Nvidia’nın 2016/2017 neslinden Pascal GPU’su ile 4K oyunları 60 kare/saniye ve daha yüksek hızda işleyecek grafik gücüne sahibiz. Ancak 2022 ve sonrasında bile, bu tür bir performansı desteklemek ve bilgisayarınızı bu düzeyde oyun için optimize etmek için GeForce RTX 3090 veya Titan RTX gibi üst düzey GPU’lara ihtiyacınız olacak.

Oyun ihtiyaçlarınız için 1440p veya 1080p yeterliyse, çok daha uygun fiyatlı bir GPU ile önemli bir FPS artışı göreceksiniz. Ve şu anda Windows 10 oyun PC’nizi oluşturuyorsanız, oyununuz için doğru GPU’yu seçebilirsiniz.

 

 

Sisteminizi SSD’ye yükseltin

SSD’ler, mekanik sabit sürücülerden çok daha hızlıdır, bu da onları Windows 10 PC’nizi oyun için optimize etmenin harika bir yolu haline getirir. SSD’ye yükseltmek oyununuzun kare hızını artırmaz, ancak bilgisayarınızı hızlandırır ve oyun oynarken yükleme sürelerini azaltır.

En az 250 GB depolama alanına sahip bir SSD seçin, ancak bu, etkili bir başlangıç ​​noktasından çok bir minimumdur. Birçok modern oyun 50 GB’ı aşabilir ve ayrıca Windows için yaklaşık 30 GB ayırmanız gerekir. Ve elbette bu, diğer dosyalarınızı içermez. Aslında, muhtemelen 500GB veya daha fazlasını istiyorsunuz.

540MB/sn inanılmaz sıralı okuma hızına ve 460MB/sn sıralı yazma hızına sahip SanDisk Extreme 480GB (395$) için gittik. Bu ve stok Alienware oyun donanımı sürücümüz arasındaki performans farkı inanılmaz:

 

 

Bilgisayarınızın RAM’ini yükseltin

RAM, mevcut tüm görevler için bilgisayarınızın kaynağıdır. Sahip olduğunuz daha fazla RAM, bilgisayarınız bir kerede daha fazlasını yapabilir. Bir RAM yükseltmesi, bilgisayarınızı yalnızca oyun için optimize etmekle kalmaz, aynı zamanda genel olarak daha güçlü hale getirir.

RAM ekliyorsanız, yeni RAM modüllerinin sahip olduğunuz modüllerle eşleştiğinden emin olun. Çünkü RAM türlerini karıştırmak ve eşleştirmek istemezsiniz. Tüm RAM modüllerinizi yeni modüllere yükseltiyorsanız, anakartınızın ne tür RAM’i destekleyebileceğini kontrol edin. Ardından, bir veya daha fazla benzer RAM modülü satın alın.

RAM’i artırmak, GPU veya CPU’yu yükseltmek kadar olmasa da size önemli FPS verebilir. Ancak, yeni RAM ekleyebilirseniz zarar vermez.

 

SuperFetch’i (SysMain) ve Prefetch’i devre dışı bırakın

SuperFetch (Windows 10’da SysMain olarak adlandırılır) ve Prefetch, bilgisayarınızdaki ve Windows’un kendisindeki programların başlatma sürelerini azaltmak üzere tasarlanmıştır. Ancak oyunlar söz konusu olduğunda, bu özellikler etkinleştirildiğinde yükleme sürelerinin ve arka plan etkinliğinin arttığını fark ettik. Sonuç olarak, bunları devre dışı bırakmak, Windows 10’daki oyun deneyimini geliştirmek için kolay bir numaradır. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Not: Lütfen aşağıdaki talimatları dikkatlice okuyunuz, kayıt defteri değerlerini yanlış kaldırmak veya değiştirmek bilgisayarınızda sorunlara neden olabilir.

1- Windows arama kutusuna Hizmetler yazın, ardından sonuçlardan seçin.

 

 

2- SysMain’i görmek için aşağı kaydırın ve üzerine çift tıklayın.

 

 

3- Startup type seçeneklerinden Disabled’ı seçin, ardından Apply ve OK’e tıklayın. İşiniz bittiğinde bu pencereyi ve Hizmetler penceresini kapatın.

 

 

4- Şimdi Çalıştır kutusunu getirmek için Windows + R tuşlarına basın, regedit yazın ve Enter’a basın. Onaylamak için Evet’e basın.

 

 

5- Adres çubuğuna aşağıdaki yolu yazın ve Enter’a basın:

Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters

 

6- EnablePrefetcher’ı çift tıklayın ve Prefetcher’ı devre dışı bırakmak için 0 girin (varsayılan değer 3), ardından Tamam’ı tıklayın.

 

sistem grafiklerini güçlendirme

 

Diskinizi birleştirin veya optimize edin

 

Veriler sabit sürücünüze yazılırken veya sabit sürücünüzden kaldırılırken, parçalanır ve sürücüye fiziksel olarak yayılır. Parçalanma, özellikle oyunlarda performans iyileştirmelerinin azalmasına neden olur, çünkü sabit diskin tüm dosyayı işleyebilmesi için tüm parçalanmış parçaları toplaması gerekir.

SSD’ler düzenli temizlikten yararlanır. TRIM işlevi, SSD’nize, verileri daha verimli bir şekilde yöneterek okuma ve yazma hızlarını artıran kullanılmayan veri bloklarını silmesini söyler.

Oyunlar ve ilgili dosyalar, özellikle AAA oyunları çok yer kaplar – Doom Eternal ve Assassin’s Creed Valhalla’nın her ikisi de en az 50 GB depolama alanı kaplar ve Red Dead Redemption 2 150 GB gerektirir. Windows’un sürücünüzden atlamak zorunda kalmadan tüm bu verilere sürekli olarak erişebilmesi çok önemlidir.

İster sabit sürücü ister SSD kullanıyor olun, bilgisayarınızı güçlendirmek ve oyun için Windows 10’u optimize etmek için sürücünüzü temizleyin.

1- Başlat menüsünü açın ve kelime birleştirmeyi yazmaya başlayın. Arama sonuçlarından Diskleri Birleştir ve Optimize Et’i seçin.

 

2- Windows diskinizi seçin ve Optimize Et’e basın. Bu, sabit sürücünüzü birleştirir veya TRIM aracılığıyla SSD’nizi optimize eder.

 

TRIM, SSD’niz için varsayılan olarak etkinleştirilmelidir. Ancak yanlışlıkla devre dışı bırakılmış olabilir, bu da SSD’nizin normal optimizasyondan faydalanmadığı anlamına gelir. TRIM’i nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 

1-Komut İstemini Açın: Başlat menüsüne tıklayın ve arama çubuğuna cmd yazın. Komut İstemi seçeneklerinden Yönetici olarak çalıştır’ı seçin ve istendiğinde Evet’e tıklayın.

2- Şimdi Fsutil Behavior Query disableeletenotify komutunu yazın ve Enter’a basın.