Yazılım neden kurulu değil? (Sorunu tüm Windows’ta düzeltin)

Bilgisayarınız gerçekten harika şeyler yapmanıza izin veriyor. Dijital fotoğraf düzenleme, karmaşık bilgisayar oyunları oynama, video oynatma ve daha fazlası. . . Hepsi farklı yazılımlarla mümkündür. Geliştiriciler her zaman bilgisayarınızla daha fazlasını yapmanızı sağlayan yeni yazılım programları oluştururlar.

 

CD-ROM’dan kurulum

1990’ların ortalarından 2000’lerin sonlarına kadar, yeni yazılım almanın en yaygın yolu bir CD-ROM satın almaktı. Diski takabilirsiniz ve bilgisayar kurulum sürecinde size rehberlik eder.

Ancak artık neredeyse tüm yazılımlar bu yöntemden uzaklaştı. Bu nedenle birçok yeni bilgisayarda artık CD-ROM bulunmamaktadır. Ancak, programı bir CD-ROM’dan yüklemeniz gerekirse, diski bilgisayarınıza takmanız ve ardından yönergeleri izlemeniz yeterlidir.

 

Yazılımı web üzerinden yükleyin

Bugün, yeni bir program edinmenin en yaygın yolu, onu internetten indirmektir. Artık Microsoft Office ve Adobe Photoshop gibi programları satın alabilir ve doğrudan bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu yazılımı ücretsiz olarak da yükleyebilirsiniz.

Kurulum dosyası bilgisayarınıza .exe formatında kaydedilir. Bu, bilgisayar pencerelerine dosya yüklemek için kullanılan standart uzantıdır. .exe uzantılı bir program yüklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 

1- Bir exe dosyası bulun ve indirin.

 

 

2- Exe dosyasını bulun ve çift tıklayın. (Genellikle İndirilenler klasörünüzde bulunur.)

 

 

3- Bir iletişim kutusu görünecektir. Yazılımı yüklemek için talimatları izleyin.

 

 

4- Program kurulacaktır. Artık programı Başlat menüsünden (Windows 7) veya Başlangıç ​​Ekranından (Windows 8) açabilirsiniz.

 

 

Yazılım bulmak için ipuçları

Deneyimlerimize göre, yeni yazılım bulmanın en kolay yolu web’de arama yapmaktır. Örneğin, bilgisayarınızda bazı kişisel fotoğrafları düzenlemenin bir yolunu arıyorsanız, Google’da ücretsiz bir fotoğraf düzenleme yazılımı arayabilirsiniz. Tam olarak ne tür bir yazılım aradığınızdan emin değilseniz, yapmak istediklerinizi listelemeyi deneyin. Örneğin, yapılacaklar listenizi düzenlemenin ve randevularınızı düzenlemenin bir yolunu arıyorsanız, ücretsiz bir takvim yönetimi yazılımı gibi bir şeye bakmak isteyebilirsiniz.

 

Windows Mağazası

Windows 8 kullanıyorsanız, yazılımı  indirip yükleyebilirsiniz. Windows Mağazası, üçüncü taraf geliştiricilerin yazılımlarını bulma ve yükleme sürecini basitleştirmek için tasarlanmıştır. Windows Store’da bir uygulama bulduğunuzda, onu yüklemek için fazladan bir şey yapmanız gerekmez.

 

Yaygın yükleme sorunlarını çözme

Genellikle, yapılandırma değişiklikleri Windows’un, özellikle Windows 10’un ortak sorunlarından biridir ve Windows 10’a yükselttikten sonra dokunmatik ekranlı cihazlar çalışmaz. Bazıları, herhangi bir bilgi olmadan kişisel bilgisayarlarından programların kaybolması sorunuyla karşı karşıya.

Ancak endişelenmeyin, bu sorun Windows ayarlarında basit hileler kullanılarak kolayca çözülebilir. Öncelikle Windows’a yönetici olarak girdiğinizden emin olun, Başlat düğmesine tıklayın ve Ayarlar’ı seçin.

Ayarlar altında, Güncelleme ve Güvenlik’i bulun ve tıklayın.

 

Update & Security penceresi açıldığında soldaki For Developers başlıklı son seçeneği seçin ve oradaki ayarları kontrol edin. Muhtemelen sorunun nedeni olan Windows Mağazası uygulamalarının seçildiğini göreceksiniz. Bir sonraki seçeneği seçmelisiniz.

Windows 10’da uygulama yükleyememenizin veya çalıştıramamanızın tek nedeni bu değildir, ancak uygulamaları sorunsuz yüklenirse bunun nedeni büyük olasılıkla yukarıdaki nedendir.