Windows 7’den 10’a filmleri döndürmenin 3 yolu ile tanışın

filmleri döndürmenin 3 yolu

 

Cep telefonunuzda güzel görünen bir video dosyası, bilgisayara aktarıldığında başka bir şeye dönüşebilir. Video görüntüsü baş aşağı veya yan olarak görüntülenebilir. Kesinlikle böyle bir video izlemek istemezsiniz. Bu makalede, Windows 10 veya daha eski Windows’ta bir videonun nasıl döndürüleceğini açıklıyoruz. Bu yazıda bahsedilen 3 yöntem mevcut en basit yöntemlerdir, bundan emin olun.

Video düzenleme yazılımına ihtiyaç duymadan bu sorunu kolayca çözebilirsiniz gibi görünebilir. Ne yazık ki, bir videoyu doğrudan medya oynatıcı içinde döndüremezsiniz. Kullanabileceğiniz başka yöntemler de var. Onlar hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki içeriği takip edin.

 

filmleri döndürmenin 3 yolu

Yöntem 1: Windows Fotoğrafları programı yardımıyla (yalnızca Windows 10 için)

Görüntü görüntüleme programı, Windows 10’da varsayılan olarak yüklenir. Bu çalışmanın adımları aşağıda açıklanmıştır:

 

 

İlk olarak, Windows menünüzü açın (sol alttaki Windows simgesine tıklayın) ve Video Düzenleyici’yi arayın. Sizin için varsayılan bir yazılım görüntülenecektir, açın.

Sol üst köşedeki “Yeni video projesi” seçeneğine tıklayarak başlayın veya sayfanın sağ üst köşesindeki “Yeni video” seçeneğine tıklayıp görüntülenen listeden “Yeni video projesi başlat” seçeneğini seçin.

Ardından, yeni projenin boş alanında, döndürmek istediğiniz videoyu kütüphane projesine sürükleyebilir veya “+Ekle” düğmesini tıklayıp ardından “Bu Bilgisayardan” seçeneğini seçip döndürmek istediğiniz videoyu bulabilirsiniz. . . .

Ardından videoyu kütüphane projesi bölümünden alttaki zaman çizelgesi bölümüne taşıyın. Bu şekilde düzenlemekte olduğunuz videonun ön izleme penceresi programın sağ tarafında görünmelidir.

 

Videoyu saat yönünde 90 derece döndürmek için Ctrl + R tuşlarına basın. Veya program penceresinin alt kısmında “Döndür” düğmesini görebilir ve üzerine tıklayabilirsiniz.

Son olarak, yazılımın sağ üst kısmından “Videoyu bitir” terimini seçin, ardından düşük veya yüksek kalite seviyesi derecelendirmesini seçmeli ve videoyu istediğiniz hedef klasöre kaydetmelisiniz.

 

Yöntem 2: VCL Media Player’ı Kullanma (tüm Windows’ta)

VCL media player, ses ve video dosyalarınızı belirli bir sıraya göre düzenleyen ve düzenleyen bir yazılımdır. Bu yazılım ayrıca medya dosyalarının oynatılmasına da yardımcı olur. Kullanımı ücretsizdir ve yardımı ile istediğiniz videoyu döndürebilirsiniz. Aşağıdaki prosedürü açıkladık:

İlk olarak, indirmeniz gerekir. (indirme bağlantısı) ve ardından kurun (elbette çoğu kullanıcı çok ünlü bir program olduğu için sistemlerine zaten yüklemiştir)
Ardından VLC oynatıcıyı başlatın ve döndürmek istediğiniz videoyu yazılıma sürükleyin veya araç çubuğunda Medya’yı seçin ve ardından bilgisayarınızdan videoyu bulmak ve seçmek için Dosyayı aç’ı tıklayın. (makalenin başındaki resme bakın)

Ardından, üst araç çubuğundan “Araçlar”ı seçin ve beliren açılır menüden “Efektler ve Filtreler”i seçin. Varsayılan olarak, bu menü Ctrl + E tuşlarına basılarak görünmelidir.
Açılan pencerede Video Efekti sekmesine gidin ve ardından aşağıdaki sekmede Geometri seçeneğine tıklayın. Bu seçeneğe ulaşmak için birkaç küçük oku tıklamanız gerekebilir.

 

 

Şimdi videoyu döndürmek için onay kutusunu işaretlemeniz gerekiyor ve bu şekilde videoyu 360 dereceye kadar döndürebilirsiniz. Videoyu istenen açıya ayarlamak için tekerleği döndürün. Kapat’a dokunmadan önce Kaydet’e tıklamayı unutmayın.

 

Yöntem 3: Windows Movie Maker adlı varsayılan Windows yazılımını kullanma (tüm Windows)

Bu program ayrıca varsayılan olarak tüm Windows’ta kuruludur, sol alt işarete (Windows sembolü) tıklarsanız ve windows movie maker terimini ararsanız, bulunur. Ama eğer sahip olmasaydın

Videolarınızı döndürmek veya sadece biraz düzenleme yapmak istiyorsanız, Windows Movie Maker muhtemelen sizin için en kolay seçenektir.

Döndürmek istediğimiz videoyu zaten masaüstüne kaydettik. Dosyayı yazılıma aktarmak için Movie Maker penceresine sürüklememiz yeterli.

 

 

Videoyu hangi yöne döndürmeniz gerektiği konusunda şüpheniz varsa, birkaç saniye ileri atlayabilir ve videonun hangi yöne döndürülmesi gerektiğini öğrenmek için videoyu oynatabilirsiniz. Gördüğünüz gibi videoyu 90 derecenin altında sola döndürmemiz gerekiyor.

Ana Sayfa çubuğunda, Düzenleme bölümünde, “Sola Döndür” ve “Sağa Döndür” olmak üzere iki düğme bulabilirsiniz.
Birkaç saniye ileri gittik ve ardından “Sola Döndür” e tıkladık. Gördüğünüz gibi videomuz artık doğru yöne yönlendirilmiş durumda.

Tabii ki, iş henüz bitmedi. Videomuzu kaydetmemiz gerekiyor. En kolay yol, “Dosya” menüsüne tıklayıp “Filmi Kaydet”i seçmektir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok ayar vardır. Bu durumda işimizi basitleştirip “Bu proje için önerilir” seçeneğini seçiyoruz.

 

 

İsterseniz yeni videoyu yeni bir dosya olarak kaydedebilir veya eski sürümü silebilirsiniz, ancak bunu yapmanızı önermiyoruz; Eski sürümün kopyasını silmediğiniz sürece. Yeni videonun eski video kadar veya ondan daha iyi olduğundan emin değilseniz, orijinal dosyanın üzerine yazmak istemezsiniz. Aksi takdirde, asla kurtaramayacağınız değerli hafızayı silebilirsiniz.

 

 

Bu açıklamalarla birlikte bu videoyu masaüstüne “My Movie.mp4” olarak kaydediyoruz. Bunun için herhangi bir isim seçebilir ve istediğiniz yere kaydedebilirsiniz.
Yeni video dosyanız işlenecek ve seçtiğiniz konuma kaydedilecektir. Artık varsayılan video oynatıcınızda doğru açıda izleyebilirsiniz

 

 

Sonuçtan memnun kalmazsanız Movie Maker’a dönebilir ve farklı ayarlarla kaydedebilirsiniz.