Wi-Fi anten kapsamını güçlendirmenin etkili yöntemleri

ISS’nizden aldığınız bir kablosuz yönlendirici ile donatılmış çoğu kablosuz ağ çalışır. Bir ev kurulumu için, bir ağ kurmak için kaliteli bir yönlendirici yeterlidir. Tüm bunlardan sonra yakın komşularınız kablosuz ağınızı görebilir. Tabii ki, bazı istisnalar var.

Büyük bir eviniz varsa veya ISS’niz yönlendiricinizi dolap içi gibi garip yerlere kurduysa, kablosuz sinyaliniz evin hiçbir yerine ulaşmayabilir. Medya söz konusu olduğunda, zayıf bir kablosuz sinyal, videoların yüklenmesini geciktirebilir.

Neyse ki, burada bahsedilen kablosuz sinyal gücünüzü artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

 

1-En son kablosuz protokolü kullanma

Kablosuz AC bir standart haline geldi, ancak yönlendiricilerinizi henüz Kablosuz AC’ye yükseltmediyseniz ve hala G veya N standartlarını kullanıyorsanız, yükseltmek isteyebilirsiniz. Bu standart yalnızca kablosuz menzili artırmakla kalmaz, aynı zamanda sinyal gücünü de geliştirir.

Elbette, bir kablosuz AC yönlendirici, kablosuz AC cihazlarıyla daha yetenekli ve verimlidir. Dizüstü bilgisayar gibi yerleşik kablosuz kartı olan yeni bir cihaz kullanıyorsanız, hangi kablosuz protokolü desteklediğini kontrol edin.

Her zaman en yeni portkeyleri kullanmak zorunda değilsiniz. Kablosuz N ve AC, birden çok anteni destekleyen MIMO’yu da destekler.

 

2- Çift bantlı bir yönlendirici kullanın

Bazı yönlendiricilerin çift bant adı verilen bir özellik sunduğunu görmüş olabilirsiniz. Bu, bu yönlendiricilerin hem 2,4 GHz hem de 5 GHz ağlarını desteklediği anlamına gelir. Peki aralarındaki fark nedir? 5 GHz, 2,4 GHz’den daha yüksek hız sunar, ancak daha kısa mesafelerde.

Çift bantlı bir yönlendirici, yönlendiriciye yakın olduğunuzda daha yüksek hızlar sunar, bu yönlendiricilerin kullanışlı bir özelliğidir, ancak uzakta olduğunuzda 2.4 GHz moduna geçebilirsiniz.Çünkü bu sinyal daha uzun bir mesafe kat edebilir ve geçebilir. duvarlar aracılığıyla. Ne yazık ki, bu iki ağ arasında manuel olarak geçiş yapmanız gerekiyor.

 

3- İnternet servis sağlayıcı merkezi ile iletişime geçilmesi

Çoğu kişi, merkezlerin sağladığı yönlendiriciyi kullandığından, en iyi türe sahip olduğunuzdan emin olmak daha iyidir. Çoğu merkez, daha düşük hızlara ve daha az özelliğe sahip daha ucuz bir yönlendirici kurar ve daha sonra kendiniz yükseltebilirsiniz.

İnternet hizmeti aldığınızda, size en iyi türü vermeleri için kayıttan önce onlardan isteyin. Zaten bir müşteriyseniz, ayrılmakla tehdit edebilirsiniz. Ne yazık ki, daha iyi bir yönlendirici elde etmek için aylık bir ücret ödemeniz veya depozito satın almanız gerekir.

Bu arada, yönlendiriciyi depozito olarak aldıysanız, asla bu merkezlerden satın almayın. Amazon veya eBay’e gidin ve oradan satın alın. Kendiniz nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız, bir profesyoneli arayabilir ve ondan evinize gelmesini ve yönlendiriciyi kurmasını isteyebilirsiniz.

 

4- Kablolu sinyal yükseltici kullanın

İnternet kablonuz varsa, çeşitli faktörler kablo sinyalini daha güçlü hale getirebilir. Birkaç ailenin olduğu kalabalık bir ortamda yaşıyorsanız, eviniz için alacağınız kablo gücü o kadar uygun olmayabilir. Ayrıca, her odadaki her kablo çıkışı için ayırıcılar gibi şeyler sinyali zayıflatabilir ve ne kadar çok ayırıcınız varsa, sinyal o kadar zayıf olur.

Bir kablo sinyal güçlendirici, bir amplifikatör görevi gördüğü için evinizdeki Wi-Fi ağınızın en iyi şekilde çalışmasını sağlayabilir.

Temel olarak, bu cihazlar koaksiyel ayırıcılara benzer. Bu kablolar, sinyalleri daha iyi dağıtmak için tasarlanmıştır. Ayrıca kablolu sinyal güçlendiriciler, TV’nizin sinyal gücünü iyileştirebilir.

 

5- Yönlendiriciyi optimize etme ve bellenimi güncelleme

Bu oldukça açıktır, ancak kablosuz yönlendiriciniz için her zaman en güncel bellenime sahip olmak daha iyidir. Teknoloji değiştikçe, yönlendiricinin en iyi performansı gösterebilmesi için aygıt yazılımlarını güncellemek daha iyidir.

Maksimum çıktıyı elde etmek için ayarları değiştirmeniz gerekir. Örneğin, çok fazla parazit yapıyorsanız, kanalları değiştirmek isteyebilirsiniz. Çoğu zaman otomatik olarak ayarlanır, ancak bazen manuel olarak da ayarlayabilirsiniz. Manuel donanım yazılımı ayarları için bir yönlendirici kullanıcısına danışmak daha iyidir.

 

https://www.online-tech-tips.com/wp-content/uploads/2007/03/wireless-settings.png

 

6- Yönlendiricinin konumunu değiştirin

Wi-Fi’nin evin tüm bölümlerine ulaşabilmesi için yönlendiricinin evin ortasında olması gerekir. Yere çok yakın veya tavana çok yakın olmamalıdır. Wi-Fi sinyali yatay olarak hareket eder ve çoğu zaman evin orta noktasında dizüstü bilgisayar gibi Wi-Fi cihazları kullanılır. Örneğin, bir dizüstü bilgisayar kullandığınızda, genellikle bir kanepeye oturursunuz, yerde yatmaz veya bir merdiven üzerinde durmazsınız.

 

7- Çoklu yönlendirici ağ ayarlarını kullanın.

MIMO gibi en son teknolojiyi kullansanız bile, büyük bir evde yaşıyorsanız ve mesafe çok fazlaysa, yukarıda belirtilen tüm yöntemler yardımcı olmayacaktır. Bu durumlarda ikincil yönlendirici ayarlarını kullanmanız gerekir.

Bu kurulum, bir kablosuz genişletici/tekrarlayıcı, kablosuz köprü veya sadece başka bir kablosuz yönlendirici şeklinde olabilir. Burada başka bir yönlendirici kullanarak ayrı ikincil yönlendirici kurulumu hakkında yazdım ama aynı ağa başka bir yönlendirici ekleyebilirsiniz.

Örneğin, Verizon FIOS’unuz varsa, aynı yönlendiriciyi satın alabilir ve bir MoCA LAN köprüsüne kurabilirsiniz. Aynı SSID ve parola ile ikinci bir yönlendirici kurabilirsiniz, böylece cihazlar daha yakın olan yönlendiriciye bağlanır.

 

8- Wi-Fi sistemi satın almak

Bu günlerde Wi-Fi sistemleri satan birçok şirket var. Bu sistemler temel olarak kablosuz ağ ağlarıdır. Evinizin farklı yerlerinde bağlanabileceğiniz birkaç özdeş yönlendiricileri vardır.

Bu sistemlerin en büyük avantajı, kendilerini otomatik olarak yapılandırabilmeleri ve birbirleriyle konuşabilmeleridir. Bu, ayarlarını çok kolaylaştırır ve kablosuz ağın kapsama alanına göre istediğiniz kadar cihaz bağlayabilirsiniz.

Eero, Wi-Fi sistemine bir örnektir. Üç erişim noktası olan ve maliyeti yaklaşık 500 dolar olan bir uygulama kullanarak her şeyi kontrol edebilir ve yapılandırabilirsiniz ve ayarları yaklaşık bir buçuk saat sürer. Tabii ki, eski bir yönlendirici satın aldığınızda, sahip olabileceğiniz tüm kontrol ve esnekliği kaybedersiniz.

Tanıdığım ve ünlü olduğum bir diğer firma ise Open-Mesh. Neyse ki, tüketiciler bunu karşılayabilir ve ev amaçları için iyi çalışır. Bu çözümler biraz pahalıdır, ancak sonunda bunun için ödeme yaptığınıza memnun olacaksınız.

 

9- Bir Wi-Fi güçlendirici anten ekleyin.

Wi-Fi yönlendiricinizin modeline bağlı olarak, bir Wi-Fi güçlendirici antenle uyumlu olabilir.  alıcılara göre farklı dereceleri var ancak alıcıların neredeyse %50’si bu antenlerin almaya değer olduğunu söyledi. Wi-Fi güçlendirici antenler, eski antenlerle aynı konseptle çalışır. Varsayılan anten dahili veya minimum olsa da, bağımsız bir kablosuz anten Wi-Fi ağ sinyallerine yardımcı olabilir.

 

10- Bir güç hattı adaptörü kullanın.

Bazı insanlar için evin belirli bir bölümünde kablosuz sinyal alamazlar. Bu noktada duvarın Wi-Fi geçişini engelleyen malzemeden yapılmış olması mümkündür, bu nedenle doğrudan kablo bağlantısı dışında hiçbir şey çalışamaz. Bir ağ veya koaks hattı yerleştirebilirsiniz, ancak bu mümkün değilse, bir güç hattı adaptörü kullanabilirsiniz.

Bu cihazların hızı evdeki diğer yerler gibi değil ama hiç yoktan iyidir.  biri yönlendiricinizin bulunduğu, diğeri ise Ethernet bağlantınızın olmasını istediğiniz duvara takabilirsiniz. Bu aygıtların çoğunda bir Ethernet bağlantı noktası bulunur ve bazılarında üstte bir Actiontec ve farklı aygıtların bağlanabileceği birkaç bağlantı noktası bulunur.

 

11- Diğer cihazları kapatın.

Telefonlar, kameralar, monitörler, IOT cihazları gibi birçok cihaz kullanıyorsanız, parazite neyin neden olduğunu görmek için bu cihazlardan bazılarını kapatmak daha iyidir.

Mikrodalga fırın gibi diğer cihazlar parazite neden olabilir, bu nedenle yönlendiricinizi diğer elektronik cihazlardan uzak tutun.

Yukarıdaki yöntemlerden birini kullanmak Wi-Fi’nizin gücünü artıracağı gibi, bu yöntemlerin kombinasyonu da evinizdeki Wi-Fi’nin gücünü artırabilir.