Veri merkezi

Veri merkezi nedir?

En basit haliyle bir veri merkezinin ne olduğunu ve bu veri merkezlerinde neler yapıldığını söylemek istiyorsak, sunucular gibi fiziksel ağ cihazlarının bakımını yapmak için güçlü bir altyapıya sahip bir dizi fiziksel ve neredeyse büyük Veri merkezi olduğunu söylemeliyiz.

Ama bu yazımızda sizlere bu merkezlerin imkanlarının neler olduğunu ve ne kadar verimli olduklarını anlatacağız.Sizin yazının devamına dikkat etmeniz yeterli. Bu binalar veya merkezler harika güvenlik sistemlerine ve çok çekici cihazlara ve raflara sahiptir (tabii ki bu benim kişisel görüşüm) bu merkezlere yakından bakarsanız ağ tartışmasından çok keyif alacaksınız. Ekibimiz gibi bu konularla ilgileniyorsanız, makalenin geri kalanını okuyun.

Neden bir Veri merkezi inşa etmelisiniz?

Dünyadaki tüm işler bilgilerini bir yerde saklamak zorundadır. Bu bilgiler, e-postaları, kurumsal web sitelerini, sosyal ağları ve dünya çapında her gün değiş tokuş edilen binlerce bilgiyi içerir ve hatta her gün banka hesaplarına yatırılan veya çekilen aynı paranın bir yerde saklanması gerekir.

Bu bilgiler, sunucu adı verilen bir bellekte saklanır. Sunucular, bir ağ üzerinden İnternete bağlanan son derece uzmanlaşmış bilgisayarlar gibidir. Bir şirket, kendi koleksiyonunu sağladığı ve yönettiği bir sunucudaki bilgileri işleyemeyecek kadar küçükse. Ancak işletmelerin ve büyük bankaların büyümesi ve bilginin artmasıyla birlikte, tüm işletmeler pahalı sunucuları karşılayamaz.

Özellikle sunucuların sağlanması ve bu sunucuların güvenliği için uygun ortamın sağlanması şirketlerde veya bankalar gibi büyük merkezlerde bulunmamaktadır. Bir banka sunucusunda depolanan verilerin çalındığını varsayalım. İşte o zaman tüm şifrelerimizin ve banka bilgilerimizin tüm bilgileri ortaya çıkacaktır. Bu nedenle tüm büyük merkezlerin sunucularının güvenli bir alanda güvenli bir şekilde saklanması gerekmektedir. Bu alan veri merkezidir.

Veri merkezinin özelliği nedir?

Veri merkezlerinin birçok özelliği vardır ve belirli gereksinimleri karşılamalıdır ve her şirket veya birey bunları oluşturmaya gücü yetmez. Bu merkezlerin bakımı çok fazla maliyet gerektirir. Örneğin küçük bir şirket, aylık giderlerini bile ödeyemez. Genellikle İran’da Shuttle, AsiaTek ve… Data Center gibi şirketler var.  merkezlerin bakımı çok karmaşıktır. merkezlerin içindeki sunucular sürekli çalışır ve çok fazla ısı üretir. Bu yüzden güçlü soğutuculara ihtiyaçları var. Bir veri merkezini uygulamak için gereken enerji miktarı çok yüksek ve pahalıdır. Bu sunucuların günün 24 saati açık olmasına da özen gösterilmelidir.

Tüm bunlar, işletmelerin işlerinde başka şeyler hakkında düşünmelerini kolaylaştırır.

Bir diğer önemli nokta ise siber saldırıların önlenmesi gerektiğidir. Diğer bir özellik ise,elektrik kesintilerinin asla olmaması için bir yol düşünmeniz gerektiğidir. Bu yüzden 24 saat izleme gerektirir. Bir kez daha gözden geçirelim:

1.Elektrik kesintileri yasaktır

2.Siber saldırılar yasaktır

3.Sunucuların açık olduğundan emin olun sunucular harika

4.Fiziksel saldırılar yasaktır

5.Sıkı güvenlik önlemleri.

Veri merkezlerinin veya veri merkezlerinin fiziksel altyapısı nedir?

Merkez tasarımı Veriler şunları içerir:

1.Yönlendiriciler

2.Anahtarlar

3.güvenlik duvarları

4.Depolama sistemleri

5.sunucular

Program teslim kontrolörleri ve digeri.

Ağ Altyapısı:

Bu bölümdeki sunucular, fiziksel veya sanal olarak (sanallaştırmaya aşina olmalısınız), son kullanıcıya veri merkezi veya veri merkezi hizmetleri sunar.

Depolama sistemleri:

Veri depolama veya depolama sistemleri, değerli bilgileri diğer belleklerde depolar.

Bir veri merkezinin altyapısı nedir?

Her şirketin altyapısı farklı olabilir. Shuttle altyapısı AsiaTek’ten farklı olabilir. Veya veri merkezinin veri merkezi… başka bir bankadan farklıdır. Bunu, veri merkezlerinin yalnızca İnternet sağlayıcıları için olmadığını ve bunu karşılayabilen herhangi bir büyük şirketin kendisine ait bir veri merkezine sahip olabileceğini bilmenizi sağlamak için söyledim.

Bankaların genellikle kendileri için ayrı bir veri merkezi vardır. Her şirketin kriterleri farklıdır. Ancak genellikle başka benzer veri merkezleri vardır. Sunucular, kabine benzeyen bir rafta saklanır ve kabin kapağını açtığınızda çekmeceyi dışarı çekebilir ve sunucuyu veya yönlendirici veya anahtar gibi diğer ekipmanı kaldırabilirsiniz.

Hepsi birbirine bağlı ve çok sayıda yanıp sönen ışık var. Tüm sunucular çok fazla ısı üretir. Yani tüm merkezlerde güçlü havalandırma sistemleri ve sprinkler sensörleri vardı. Kimsenin veri merkezine sızıp bu sunucuları manipüle edemeyeceğini unutmayın, bu merkezlerdeki güvenlik önlemleri çok katıdır. Bu merkezlerde çalışan kişiler oldukça eğitimlidir. Bu yere yaklaşırsan, sana ne olacağı belli değil, o yüzden dikkatli ol.

Veri merkezleri hangi hizmetleri sağlar?

1.Web sunucusu, veritabanları, FTP, E-posta, DNS ve… 

2.Kolokasyon ve Adanmış Sunucular

3.Veritabanı Uygulama hizmetleri sağlamak için veritabanı (ERP, CRM…)

4.Çevrimiçi oyun hizmetleri sağlamak için veritabanları

5.E-posta hizmetleri sağlamak.

Bulut veya bulut veri merkezimiz var mı?

Bunu bir örnekle açıklamak daha iyidir. Satıcı bir yazılım ürünü oluşturur ve programı çalıştırmak için gereken her şeyi bir veya daha fazla veri merkezinin sunucularına koyar.

Daha sonra müşterileri yazılıma bir internet bağlantısı üzerinden erişebilir. Programı çalıştıran PC yerine, veri merkezlerinin içindeki sunucularda çalışır. Koleksiyonları için güçlü sunucular satın almaya gücü yetmeyenler için muhtemelen en ucuz yol budur.

Çözüm

Bu yazımızda veri merkezinin ne olduğunu okuduk. İş bilgilerini ve veri merkezileştirmeyi depolamak için bir ağ ve sunucu ekipman merkezi kurulur. Ve her koleksiyon bu tutarı ödeyemez. İş kendimiz hakkında bir resim çizmeye gelince, çoğumuzun rahat bir tavrı vardır.