Uzak masaüstü nedir?

Uzak masaüstü nedir?

Uzak masaüstü, bilgisayarımızın işletim sistemine uzaktan erişim anlamına gelir. Bu durumda bilgisayarımıza her yerden erişme imkanımız var. Bu makalenin geri kalanında tartışacağımız uzak masaüstü için farklı yazılımlar var.

Uzak masaüstü yazılımı hem işletim sistemi üzerinde hem de ayrı ayrı olabilir. Burada bazı uzak masaüstü programlarını açıklamaya çalışacağız ve ardından Windows 10‘da uzak masaüstü nasıl yapılır inceleyeceğiz.

uzak masaüstü, uzak masaüstü yazılımı, uzak masaüstü yazılımı, uzak masaüstü programı, uzak masaüstü Windows 10

 

uzak

Uzak Masaüstü Nedir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi bilgisayarımızın işletim sistemine internet üzerinden ve uzaktan erişim “Uzak masaüstü” veya “Uzak masaüstü” olarak bilinir. Bu yöntemi kullanarak bilgisayarımıza her yerden bağlanabiliyor ve üzerinde gerekli işlemleri yapabiliyoruz. Bu yöntem özellikle sunucularla çalışan kişiler için oldukça faydalı bir seçenek olabilir. Ayrıca müşterilerinin bilgisayarına erişim gerektiren hizmetleri müşterilerine sunmak isteyen yazılım firmaları da bu hizmeti kullanabilir.Bu sistem ile yazılım hatalarını kontrol etmek ve müşterinin sisteminde kolayca ayarlamalar yapmak mümkündür.

 

uzak masaüstü yazılımı

Ağ dünyasının her dalında olduğu gibi bu alanda da çeşitli yazılım örneklerinin ortaya çıkmasına tanık oluyoruz. Mevcut çeşitli uzak masaüstü yazılımı türleri arasında, VNC, AnyDesk, TeamViewer ve diğer birkaç yazılım gibi yazılımları adlandırabiliriz. çoğu şirkette veya eğitim ortamında kullanılan en iyi bilinen uzak masaüstü yazılımlarıdır.

Bilgisayarımızda herhangi bir uzak masaüstü yazılımını kullanmadan önce, içinde erişim iznini etkinleştirmeliyiz. Çoğu Windows’ta  (yedi ve sekiz sürümler) bu izin aşağıdaki gibidir. Windows’ta uzak masaüstü şu şekilde yapılır.

Windows kontrol panelinize girin;
Mevcut simgeler arasından Sistem’e gidin.
Açıldıktan sonra, Uzak seçeneğine tıklayın.
Açılan pencereden Bu bilgisayara uzak bağlantılara izin ver seçeneğini seçin ve Tamam seçeneğine tıklayın.

Bunu yaparak, bilgisayarınız Windows’a uzaktan erişime izin verir.

Bunu yaptıktan sonra istediğimiz uzak masaüstü yazılımını yükleyebilir ve bilgisayarımıza uzaktan erişmek için kullanabiliriz.

 

uzakk

 

 

Bazı uzak masaüstü programlarını tanıma

Yukarıda belirtildiği gibi, TeamViewer yazılımı, uzak masaüstü işlemlerini gerçekleştirmek için ünlü bir yazılımdır. Bu yazılımı kullanarak inceleyeceğimiz çeşitli uzaktan iletişim hizmetlerinden faydalanabiliriz.

TeamViewer uzak masaüstü programı, internet yardımıyla iki bilgisayarı birbirine bağlayarak bilgisayarları uzaktan kontrol etmek, yönlendirmek ve onarmak için kullanılan bir yazılımdır. Burada aktif taraf olarak kabul edilen kullanıcı, aktif olmayan taraf ile iletişim kurarak bilgisayar masaüstüne erişebilir. TeamViewer’da öncelikle bir ID ve şifre hazırlanmalı ve her iki tarafa da verilmelidir. Bu iki kelime ile güvenli iletişim yaşayabilirsiniz.

TeamViewer yazılımı güvenli bir yazılım olarak kabul edilir ve aktif tarafın çalışma süresi boyunca, aktif olmayan taraf veya ev sahibi, eylemlerini kolayca gözlemleyebilir ve gerekirse devam etmesini engelleyebilir. Bu yazılım yetkisiz kişilerin iletişim yoluna girmesine izin vermez ve kullanıcılar için herhangi bir tehlike oluşturmaz.

 

 

İkinci uzak masaüstü uygulamamızın adı AnyDesk. TeamViewer veya benzeri bir yazılım gibi bu program, iki bilgisayarı uzaktan bağlamak için kullanılır. Bu yazılımda, karşı tarafın klavye ve faresini kolaylıkla kontrol etmek mümkündür ve komutları yürüten taraf, host tarafının çeşitli bölümlerine kolayca erişebilir. Bu programda multimedya dosyalarının aktarılması mümkündür, bu nedenle müşteri hizmetleri faaliyetlerini gerçekleştirmek için çok ideal bir yazılımdır. her biri işimizi hızlandırabilecek çeşitli imkanlarla karşı karşıyayız.

avantajlarından biri de hem bilgisayarlarda hem de tabletlerde ve cep telefonlarında kullanılabilmesidir. Bu, istediğimiz bilgisayara hemen hemen her şekilde bağlanabileceğimiz anlamına gelir.

AnyDesk yazılımı diğer yazılımlardan daha güvenlidir.

Bu yazılım, önceki yazılımda var olan sınırlamaları tamamen kaldırmıştır.

 

Uzak Masaüstü Windows 10

Birçok kullanıcı bizden uzak masaüstü Windows 10 hakkında açıklamalar yapmamızı istedi. Bu konu diğer Windows’lardan pek farklı olmasa da burada Windows 10’un uzak masaüstünü ayrı ayrı anlatacağız.

Bu PC’ye sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
Açılan pencerenin sol panelinde, Sistem Özellikleri bölümüne girmek için Uzaktan Ayar seçeneğini seçin.
Uzak sekmesinde, Uzaktan Yardım bölümünde, Bu Bilgisayara Uzaktan Yardım Bağlantılarına İzin Ver seçeneğini işaretleyin. Ardından Uzak Masaüstünden bu bilgisayara Uzak Bağlantılara İzin Ver’i seçin ve ardından Tamam’a tıklayın.

 

Bilgisayarları bağlamak için aşağıdakileri yapmalıyız:

Başlat menüsünü açın ve RDP’yi arayın. Ardından Uzak Masaüstü Bağlantısı seçeneğine tıklayın.
Hedefin IP adresini Bilgisayar alanına ve kullanıcı adını Kullanıcı adı alanına girin ve Bağlan düğmesine tıklayın. (Bu malzemelerin nasıl elde edileceği aşağıdaki bölümde anlatılmaktadır);
Ardından, hedef bilgisayarın şifresini girmemiz gereken başka bir pencere açılacaktır. Parolayı girin ve Tamam’ı tıklayın.
Tamam’a tıkladıktan sonra bir mesaj görünecektir. Hedef bilgisayara girmek için Evet seçeneğine tıklayın.

 

Windows 10’da IP ve kullanıcı adı nasıl alınır

Bazen Windows 10’da uzak masaüstü yapmak için IP ve kullanıcı adımızı almamız gerekir. Bunun için Windows üzerinde ÇALIŞTIR veya CMD bölümünü çalıştırmanız ve ardından komut satırına ipconfig yazıp Enter tuşuna basmanız gerekmektedir. IP adresimiz Windows konsol ekranında görüntülenecektir. IPv4Address’in önündeki ifade istediğimiz IP adresidir.

Kullanıcı adı, Windows Başlat menüsü açılarak kolayca elde edilir. Windows başlat menüsünün üst kısmında yazan kullanıcı simgesi bilgisayarımızın kullanıcı adıdır.