USB nedir?

USB bağlantı noktası nedir?

Bu bağlantı noktası, bilgisayar ve çevre aygıtları arasında veri ve bilgi aktarmak ve bazen şarj gücü sağlamak için kullanılır. Bu bağlantı noktası, USB 1.0, 2.0, 3.0 adlı üç sürüm yayınladı. Belirtildiği gibi,  çeşitli aygıtların, aygıtların ve bilgisayarların diğer çevre birimleriyle iletişim kurmasına olanak tanıyan güç ve veri aktarımı için bir bağlantı arabirimidir.

 

bağlantı cihazları çok çeşitlidir; Klavye ve fareden müzik çalara ve flash sürücülere. Örneğin USB portunun kullanıldığı bu cihazlardan bazılarına değineceğiz: her türlü bilgisayar kasası, laptop, araba oynatıcı ve ev kayıtları, hoparlörler, ev sinemaları, müzik çalarlar, video oynatıcılar, flash kartlar, madencilik sistemleri ve Bitcoin. madenci, ses ve video dönüştürücü ve…
ayrıca akıllı telefonlar, tabletler gibi bazı cihazlara güç aktarmak ve ayrıca pilleri şarj etmek için kullanılır.  ilk ticari sunumu (versiyon 1.0) Ocak 1996’da gerçekleşti. Bu endüstri standardı Intel, Compaq, Microsoft ve diğerleri gibi şirketler tarafından hızla benimsendi.

 

usb

USB kelimesi ne anlama gelir?

bizi bir terim ve üç kelimeye götürüyor. İngilizce’de , evrensel seri veri yolu anlamına gelen bir terimdir, usb – evrensel = evrensel, genel ve evrensel kelimesinin anlamı – seri kelimesinin anlamı = seri – veri yolu kelimesinin anlamı = veri yolu.

 

 

kullanım alanları nelerdir?

Bugün, bağlantı noktası çeşitli ev ve hatta endüstriyel cihazlarda görülebilir. Tüm modern ve gelişmiş bilgisayarların en az bir USB dişi girişi olduğu söylenebilir. Aşağıda, bulunabilecekleri yaygın yerlerin bir listesi bulunmaktadır:

Masaüstü bilgisayar: Bir masaüstü bilgisayarda, kasanın önünde genellikle iki ila dört bağlantı noktası ve arkada iki ila sekiz bağlantı noktası bulunur.
Dizüstü Bilgisayar: Her tür dizüstü bilgisayarın solunda, sağında veya her iki tarafında bir ila dört bağlantı noktası vardır. Bazen bazı dizüstü bilgisayar türlerinin arkasında bir USB bağlantı noktası bulunur.

Akıllı telefon: Cep telefonlarında, tabletlerde olduğu gibi, bir akıllı telefondaki USB bağlantı noktası pili şarj etmek ve veri aktarmak için kullanılır: farklı telefonlarda, Type-C dişi konektör şeklinde olabilir.  Type-C ve bir konektör MicroUSB dişi microUSB, erkek microUSB şarj kablosuna bağlanmalıdır.

 

usb1

 

 

USB’nin kullanıldığı cihazlar

Günümüzde çok sayıda cihaz ve araç, bir bilgisayara bağlanabilen veya başka amaçlarla kullanılabilen bir bağlantı noktasına sahiptir. Aşağıda en yaygın olanlardan bazıları listelenmiştir:

Dijital kameralar: pili şarj etmek ve veri, görüntü ve video dosyalarını aktarmak için USB’yi kullanın.
Harici sürücüler ve flash bellek: aslında girişi ve çıkışı USB-A erkek fiş olarak kabul edilen bir bellek olan flash bellek ve… türleri. Ayrıca her türlü harici sabit disk de bu şekilde bağlanır.
iPod, iPad ve diğer mp3 oynatıcılar: Müzik çalarlar, her tür flash sürücü, amplifikatör, USB video oynatıcı, kaydedici, hoparlör, ev sinema sistemi vb. dahil olmak üzere müzik çalarlar USB ses girişine sahiptir.

 

Klavye ve fare: Klavyeler, her türlü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, askeri ve laboratuvar cihazlarına bağlanmak için bu bağlantı noktasını kullanır. Günümüzün fareleri, bilgisayarlara bağlanmak için eski PS2 fişi yerine bu bağlantı noktasını da kullanır.

 

Mikrofon: Son zamanlarda mikrofonlar da erkek mikrofon jakı yerine USB portunu kullanmakta ve mikrofon dişi fişine bağlanmaktadır. Örneğin harici ses kartında USB portu ile bağlantı yapılır.
Yazıcı ve tarayıcı: Yazıcı ve tarayıcı aygıtları da veri aktarmak için bu bağlantı noktasının B Tipi’ni kullanır. Bu aygıtlar genellikle bilgisayara bir yazıcı kablosuyla bağlanan bir USB-B dişi konektöre sahiptir.

 

Joystick = çeşitli tip ve uygulamalarda joystick adı verilen bir araç da bu port ile bilgisayarlara ve çeşitli cihazlara bağlanır.
Akıllı telefonlar, tabletler ve web kameraları: Cep telefonları, tabletler ve web kameraları ayrıca verileri, dosyaları ve bilgileri aktarmak ve elbette bu bağlantı noktasından şarj etmek için mikro  veya Tip C kullanır.

 

Gadget’lar: Bu port, bir güç kaynağı olarak elektrik sağlamak veya veri aktarmak için çeşitli araçlarda kullanılmıştır. Örneğin, flash sürücü kayıtlarını Bluetooth’a dönüştüren USB Bluetooth dongle veya kulaklıklara TV Bluetooth ses vericisi veya AUX Bluetooth dongle bu bağlantı noktasını güç kaynakları için kullanır.

 

usb2

 

 

USB konektörünün farklı modelleri

konektörleri farklı şekil ve boyutlarda gelir. konektörlerinin çoğu sürümünde iki veya daha fazla tür bulunur. Yani, genellikle bir USB kablosunun her iki ucunda iki tür konektör görürüz. Aşağıda bu konuda daha fazlası. Aşağıdaki resimde, bu fişin görünüş ve boyut olarak, hatta veri aktarım hızı ve geçen elektrik miktarı açısından farklı olan üç tip bağlantı noktası görüyoruz. Bu üç tür ve sürümler şunlardır:

 

USB Mikro MINI tipi A B C fiş türleri

Mini-USB: Mini-B olarak da adlandırılır, dijital kameralar ve harici sabit diskler gibi bilgisayar çevre birimleri için kullanılır. Günümüzde bu USB türü, MicroUSB ve USB Type C kablolarının yerini büyük ölçüde almıştır.
Micro-USB Micro-USB: Bu tip tasarımın amacı mini-USB ile değiştirilmek. Bu tip çoğunlukla bilgisayar çevre birimlerini, bilgisayar oyun denetleyicilerini bağlamak ve cep telefonlarını, tabletleri ve akıllı telefonları şarj etmek için kullanılır. Çoğu şirket ürünlerini  Type-C’ye güncellemekle birlikte, çoğu durumda mikro USB’ler hala yaygın olarak kullanılmakta ve kullanılmaktadır.
USB Type-C:   en yeni Android akıllı telefonlarda ve diğer bazı cihazlarda görülebilir. Diğer bağlantı türlerinden farklı olarak, bu  tipi simetrik bir şekle sahiptir ve Type-c erkek fişi 3.0 dişi konnektöre takma yönü önemli değildir çünkü iki taraf (üst ve alt) aynıdır ve aynı şekil. Mikro USB ve mini USB’de fişin üst ve alt kısımları farklıysa.

 

USB 1.0 2.0 3.0’da veri aktarım hızı

Bu, söz konusu bağlantı noktasının en eski sürümüdür.1.x, 12 Mbps hızı destekler.
2.0: Aslında bu sürüm, yeni nesil yani sürüm 3 ortaya çıkana kadar en çok kullanılan bağlantı noktasıydı. “Yüksek hızlı” USB olarak da bilinen  2.0, Compaq, HP, Intel, Lucent, Microsoft, Neck ve Philips tarafından geliştirilmiş ve 2001 yılında piyasaya sunulmuştur. Bu tür, 480 Mbps veya 60 Mbps’ye kadar veri aktarımını destekleyebilir.
3.0: SuperSpeed ​​USB olarak adlandırılan  3.0 erkek ve dişi fiş, 2009 yılında Buffalo Technology tarafından üretilmiş ve 2010 yılında piyasaya sürülmüştür. Bu sürüm hız, performans, enerji yönetimi ve bant genişliği geliştirildi.Bu  versiyonunda, aynı anda veri alıp göndermek için iki tek yönlü veri yolu vardır ve 5Gb veya 640Mb’a kadar veri aktarımını destekler.Teyit edilen ilk cihazlar Asus ve GIGABYTE anakartları bu teknolojiyi kullandı.DELL şirketi ayrıca bu USB’yi Nisan 2011’den itibaren Inspiron ve XPS serisi cihazlarda kullandı.
3.1: SuperSpeed+’ın eklendiği USB 3.1 (SuperSpeed+ olarak da adlandırılır) Temmuz 2013’te oluşturulmuştur ve bu protokolün en son sürümüdür.Bu teknoloji, 10 gigabit’e kadar veri aktarabilir ve bu da onu Apple’ın ilk nesil Thunderbolt’unun yanında yapar. Yıldırım.

Bilgisayar anakartında 3.0 2.0

 

USB sürümlerinin uyumluluğu

bağlantı noktalarının tüm sürümleri, önceki ve sonraki sürümlerle uyumlu olma özelliğine sahiptir, yani önceki ve sonraki sürümlerini destekler. Örneğin, 1.1 ve 2.0 sürümleriyle tasarlanan cihazlar 3.0 bağlantı noktalarında çalışacaktır. Bununla birlikte,  3.0 daha yüksek hızlarda çalışma yeteneğine sahip olmasına rağmen, daha düşük sürümlere sahip cihazların orijinal hızlarında çalışacağını belirtmek gerekir. Benzer şekilde, bir  3.1 aygıtını bir 2.1 bağlantı noktasına bağlarsanız, aygıtın maksimum aktarım hızı 2.0 bağlantı noktasınınkiyle sınırlı olacaktır.