USB kablo çeşitleri

USB kablo çeşitleri nelerdir?

USB veya Evrensel Seri Veri Yolu, birçok aygıt türünü tek bir bağlantı noktası ve kablo türü aracılığıyla bağlamak için oluşturulmuştur. Temel amacı bilgi alışverişi yapmaktı. Günümüzde USB kabloları sadece veri paylaşmakla kalmıyor, aynı zamanda güç de sağlıyor.

 

 

birçok ses arabirimi, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ve tablet için bir kablodur. Yalnızca veri aktarmakla ve önceki USB konektörlerini minimum düzeyde şarj etmekle kalmaz, aynı zamanda tek bir cihaza 100 watt’a kadar güç sağlayabilir.

Ancak, USB kablolarının çoğu diğerleriyle uyumlu olmayan farklı konektörleri vardır. Bu, USB kablolarını değiştirmeyi zor bir görev haline getirir, özellikle de aralarındaki fark, tecrübesiz kişiler için önemsiz göründüğünde.

Örneğin, USB micro B ve mini eşanlamlı olarak kullanılabilirken, başka bir bağlantı noktasına bağlanmak için bir fiş kullanamazsınız.

USB teknolojisindeki son değişiklikler ve ilerlemeler, birçok USB arasından en iyi USB’yi seçebileceğiniz anlamına gelir. Her konektör tipinin ve kablo standardının yeteneklerini anlamak, uygulamanız için hangisinin doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

 

USB standartları

özelliği, kablonun hızını ve performansını gösterir ve performans standardı olarak da bilinir.

USB 2.0

2002 yılında (Yüksek Hızlı) tanıtıldı. Bu sürüm USB 1.1 ile uyumludur. PC‘ye çevresel aygıt bağlantı hızını 12 Mbps’den 480 Mbps’ye veya USB 1.1’den 40 kat daha hızlı artırır. Bağlantı noktası adı “Geliştirilmiş”, “Gelişmiş Ana Bilgisayar” veya “Evrensel Ana Bilgisayar” içerecektir.

USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0 olarak da adlandırılır)

(Süper Hızlı) (2008), USB 2.0 üzerinde kapsamlı iyileştirmeler sunar. USB 3.0’ın hızı, USB 2.0’dan neredeyse 10 kat daha hızlı olan 4.8 Gbps’ye kadardır. veri yoluna paralel bir fiziksel veri yolu ekler. USB 3.0, USB 2.0 ile uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Bağlantı noktası adı USB 3.0’ı içerecektir.

USB 3.1 Gen 2

(SuperSpeed+), aşağı akış aygıtına 10 GB/sn bant genişliği, 3,4 GB/sn çıktı ve 900 mAh güç sağlar. USB 2.0’dan farklı olarak, 3.1 Gen 2 tam çift yönlüdür.  3.1 Gen 2 standardı, 3.1 Gen 1 (veya 3.0) ve USB 2.0 ile uyumludur.

 

 

 

usb

USB kablo çeşitleri

 

Genellikle bilgisayar, klavye, sunucu, hub gibi ana bilgisayar tarafında ve ayrıca kablolar ve küçük çevre birimlerinde kullanılır.

Düz bir çizgide dört pimli dikdörtgen şekil

Mavi bağlantının tanımlanması kolaydır

 

USB Type-B

Genellikle çevre birimleri veya yazıcılar dahil diğer elektrikli cihazlar için

Bir tarafta eğimli köşeli kare şekil
Her köşede bir tane olmak üzere dört pim

 

USB Mini Type-B

Beş pimli dikdörtgen şekil
Genellikle kameralar ve diğer küçük cihazlarla kullanım içindir

 

usb2