Ürününüzü çevrimiçi satmak için 11 çok önemli ipucu!

Bir online mağaza açmaya karar verdiğinizde aklınıza binlerce soru ve şüphe gelecek. Kendinize şunu sorabilirsiniz: “Beni ve markamı kimse tanımıyor, neden benden satın alsınlar?” Ayrıca, rakipleriniz, malların nasıl fiyatlandırılacağı ve taşınacağı konusunda sizi cesaretlendirebilecek pek çok endişe vardır. Ancak tüm bunlarla birlikte, sizi yolunuza devam etmeye ikna eden sağlam ve iyi nedenler var.

Birçoğu en başarılı ve en iyi çevrimiçi mağazaları sadece iki gün içinde açtı. Bu kişilerin başarısının sırrı, bugün sizlerle paylaşacağımız bir dizi etkili ilke ve taktikleri takip etmesidir. Emin olun yüksek ve karlı internet satışlarınız olabilir.

 

Ürününüzü çevrimiçi satmak

 

1- Müşteri önce sizi ve mağazanızı görmeli

Müşterilerin önündeki ilk seçenek sizseniz, sizden satın alma olasılıkları artar. Görünür olmak için aklınıza gelen her yerde ürünlerinizi yayınlamalı ve tanıtmalısınız. Farklı sosyal ağlarda aktif olun ve reklamlarınızı herkese ulaştırın. Bunu, rakipleriniz müşterinin dikkatini çekmeden önce yapmanız gerekir. Twitter ve Facebook‘a erişiminiz varsa, reklamlarınızı orada yayınlayın ve içeriğinizi herkesin görmesine izin verin. Bu, müşterileri çekmek için önemli ve etkili numaralardan biridir.

 

2- Mağaza müşterilerini rakiplerinizden önce bulun

Instagram’daki veya başka bir programdaki hashtag’ler, ürünleriniz için müşteri bulmanın harika bir yoludur. Ürününüzle ilgili hashtag’leri bulun ve müşterileri takip edin. Ürününüzü tanımaktan hoşlanan ve ideal ürününü bulmak için uygun bir fırsatı bekleyen birçok insan olduğundan emin olun. Gönderilerinizin altına ürünlerinizle ilgili hashtag’ler koyun. Ayrıca alanınızda faaliyet gösteren sayfalardan sizin için reklam vermelerini isteyebilirsiniz. Ürünlerinizi tanıtmak için yapacağınız yatırımın sonunda karlılığa yol açacağından emin olun.

 

3- Müşterinin rakiplerinizi bulmasına izin vermeyin

Müşterileri çekmenin bir başka yolu da, belirli bir ürünü sunmaya başlar başlamaz mağazanızın fotoğraflarını çekmektir. Bu durumda müşteri istediği ürünü aradığında mağazanıza özel bir fotoğrafla karşılaşacak ve rakiplerinizi tanımadan önce sizi görecektir. Bir müşteri başka nereden satın alacağını bilmediğinde doğrudan size gelir ve rakiplerinizi tanısa bile sizden satın alma olasılığı daha yüksektir. Tavsiyemiz, yeni başlıyorsanız, başlangıçta sadece birkaç ürün satmaya odaklanın ve hepsinin sadece size ve mağazanıza ait olduğunu göstermek için fotoğraflarını çekin. Bunu yapmanın birçok yolu var. Ürününüzü kupalar, tişörtler, broşürler ve diğer her şeyde yaratıcı bir şekilde tanıtabilirsiniz.

 

4- Müşteri sorunlarını çözün

Bir sorunu çözmeye yardımcı olan ürünler daha çok satar. İnsanların günlük sorunlarının neler olduğunu düşünün ve müşterilerin sorunlarını çözebilecek bir ürün seçin. İplikçiler, siyah maskeler, tıbbi kemerler ve benzeri şeyler, bir müşterinin sorununu çözmeye yardımcı olabileceği için internette iyi satıyor. Müşterilerinizin sorunlarını düşünün ve ürünlerinizin bu sorunları çözmeye nasıl yardımcı olabileceğini kendinize sorun.

 

5- İnsanları eğlendirmek

Ürününüzü rekabetçi pazarda öne çıkarmanın en iyi ve etkili yollarından biri çekici ve yaratıcı reklamlar oluşturmaktır. Genellikle müşteriler eğlenceli ve eğlenceli reklamlara daha fazla dikkat ederler. Ünlü reklamlara bakın. Çoğu, müşterinin zihninde kalan ve müşteriye aynı reklamla o ürünü uzun süre tanımasını sağlayan özel ve ilginç bir konuya sahiptir. Müşterinin dikkatini çekmek için ürünlerinizi tanıtmak için kısa ve komik videolar veya eğlenceli klipler kullanmaya çalışın.

 

6- Müşterilere en iyi hizmeti sunmak

Daha iyi müşteri hizmeti sunan herhangi bir marka rekabetin galibidir. Müşterileri çekebilecek yaratıcı ve ilginç fikirler düşünün. Örneğin müşterilerinize doğum günlerinde özel bir indirim yapabilir veya onlara özel imkanlar düşünebilirsiniz. Müşterilere verdiğiniz yanıtın hızının ve onlara verdiğiniz değerin ve saygının, onların dikkatini ve memnuniyetini çekmede çok önemli olduğunu unutmayın. Başarılı çevrimiçi mağazalar, müşterilerinin e-postalarına veya isteklerine çok hızlı yanıt verir ve müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için ellerinden gelenin en iyisini yapar. Aslında asıl rekabet, müşterilere daha iyi ve daha hızlı hizmet sunmaktır ve bu alanda kim daha iyi performans gösterirse daha iyi ve daha yüksek bir konuma sahip olacaktır.

 

7- Kaliteli ve benzersiz bir ürün sağlayın

Hangi ürünü satmayı seçeceğiniz, sizin fikrinize ve zevkinize bağlıdır. Ama satacağınız her şey kaliteli olmalı. Ürünleriniz rakiplerinizden daha pahalı olsa da, üstün ve kaliteli olsa da çok kısa sürede online mağazalar arasında yerinizi bulabilirsiniz. Yüksek talep gören ve insanların onu satın almaya hevesli olduğu bir ürün sunun. Ne sunacağınıza karar vermeden önce araştırmanızı yapın. İstediğiniz ürünün arz ve talep pazarını öğrenin ve her şeyi hafif ve ağır hale getirin.

 

8- Ürünlerinizi satmak için profesyonel bir web sitesi tasarlayın

Bir çevrimiçi mağaza web sitesi tasarlamak biraz zordur ve profesyonel uzmanlık gerektirir. Her şeyin iyi ve mükemmel göründüğünden emin olun. Sadece arkadaşlarınızın ve tanıdıklarınızın sizi ve sitenizi övmesi yeterli değildir; Garip müşterilerin fikirlerini çekebilmelisiniz. Her şeyin yerinde olduğundan emin olmak için sitenizin tüm sayfalarını kontrol edin. Müşterinin sitenize güvendiğini unutmayın, bu nedenle hiçbir şey ters gitmemelidir. Web sitenizin tasarımı profesyonelse, hiç kimse işinize birkaç gün önce başladığınızı bilmeyecek! Uzmanlaşmış çalışma, profesyonel ve deneyimli olduğunuzu gösterir. Henüz güvenilir bir marka olmadıysanız umutsuzluğa kapılmayın. Web sitenizin tasarımına yatırım yapın ve sonuçları çok yakında göreceğinizden emin olun.

 

9- Eski müşteriler arkadaşlarını getirir

Yeni bir ürün için en büyük ve en iyi reklam veren, müşterinin kendisidir! Yeni ürününüzü tanıttığınızda, eski müşterilerinizden birinin reklamınızın altına arkadaşlarını etiketlemesi muhtemeldir ve bu şekilde reklamlarınız daha fazla görülecektir. Büyük ve güvenilir markalar, ürünlerini tanıtmak için genellikle bu numarayı kullanır. Bu yönteme, rakiplerinizi sollamanın en iyi yollarından biri olan tavsiye pazarlaması denir. Müşteri size ne kadar güvenirse ve sizden ve ürünlerinizden ne kadar memnun olursa, arkadaşlarını ve tanıdıklarını size ve ürünlerinize tanıtma olasılığı o kadar artar.

 

10- Sosyal ağlarda çok takipçiniz olsun

Birçok kişi, çevrimiçi mağazasını açtıktan sonra sosyal ağlara katılır. Instagram’da bir hesabınız varsa, ürünlerinize benzer içerikler arayanları kendinize çekmeye çalışın. Yeni başlıyorsanız, özel bir şey paylaşmadan sadece takipçilerinizi artırmak daha iyidir. Ürünlerinizin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz hedef kitleyi bulun. Farklı sayfalarda gezinin ve takipçilerin en çok neyle ilgilendiğini görün. Yeterince takipçi edindikten sonra işinize başlayabilirsiniz. Ürünlerinizin reklamını yapın ve aynı anda daha fazla takipçi çekmeyi düşünün.

 

11- Rekabetçi fiyatlara sahip olun

Elinizden geldiğince makul ve uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz. Müşteriler genellikle piyasa fiyatına yakın seks satın almayı tercih ederler. Ayrıca, düzenli müşterilerinizi daha fazla satın almaya teşvik etmek için indirimler ve olağanüstü fiyatlar sunabilirsiniz. Ürünlerinizin kalitesi ve fiyatları diğer mağazaların ürünlerine göre ne kadar iyi olursa, o kadar çok müşteri size çekilir. Bu müşteriler peşlerinde başka müşteriler de getirecek ve çok yakında markanızın ve mağazanızın adı popüler hale gelecektir.