blog posts

Telefon nasıl devre dışı bırakılır? (Android için 3 yöntem)

Günümüz dünyasında cep telefonu kullanımının artması nedeniyle, her birimiz dünyanın dört bir yanındaki şirketler tarafından ürünlerini tanıtmak, anketler yapmak veya bazen spam olarak kolayca iletişim kurulabilen birer konu oluyoruz. Sizi tanımasalar bile telefon numaranızı kolayca alabilirler. Bilmeden üçüncü taraf bir uygulamanın cep telefonu numaranızı kontrol etmesine izin vermiş olabilirsiniz ve o uygulamanın geliştiricisi, numaranızı spam gönderenler tarafından sizinle iletişim kurmak için kullanılabilecekleri başka yerlere satıyor olabilir.

Bu nedenle, tüm kullanıcıların bir şekilde telefonlarını spam veya gereksiz aramalardan koruyabilmeleri gerekir.

İyi haber şu ki, Android telefonunuzda gelen tüm aramaları engelleyebilecek ayarlar var. Android’de aramaları engellemenin her birinin kendi avantajları ve dezavantajları olan en az üç yolu vardır.

 

Yöntem 1: Android ayarlarından tüm aramaları engelleyin

Android ayarlarında, oturum açtıktan sonra gelen her aramayı temel olarak engelleyen bir seçenek var. Bu yöntem, hiç kimsenin, hatta kişilerinizin bile sizinle iletişime geçememesini sağlar. Ancak önemli aramaları her beklediğinizde bu modu kapatmanız gerekebilir.

1- Ayarlar’a ve ardından Ses ve Titreşim’e gidin.

2- Rahatsız Etmeyin seçeneğine dokunun.

3- Aramalara dokunun.

4- Aramalara İzin Ver’e dokunun.

5- “Herhangi bir aramaya izin verme” seçeneğini seçin.

 

Ayrıca ihtiyaçlarınıza göre yalnızca kişilerden veya yıldızlı kişilerden gibi diğer seçenekleri de seçebilirsiniz.

 

Yöntem #2: Rahatsız Etmeyin modunu açın.

Rahatsız Etmeyin seçeneği, ilk olarak 2015 yılında Android Marshmallow’da (Android 6) sunulan ve ardından Android’in sonraki sürümlerinde kullanılan bir özelliktir. Varsayılan olarak, Rahatsız Etme çoğu bildirimi devre dışı bırakırken güvenlik ve sistem güncellemeleri gibi önemli olanları bildirim çubuğunun altında gösterir.

Etkinleştirdiğinizde, telefonunuz aramaları almaya devam edecek ancak sessiz (veya titreşimli) moda geçecektir. Hatta bu aramaları çok kolay ve hızlı bir şekilde sessize alabilir ve daha sonra telefonunuzun cevapsız aramalar bölümünde görebilirsiniz.

Rahatsız Etmeyin modu aşağıdaki yolla etkinleştirilebilir:

Android Ayarları > Ses ve titreşim > Rahatsız Etmeyin

Ayarlar > Ses ve titreşim > Rahatsız etmeyin

Daha hızlı erişim için bildirim çubuğunda etkinleştirmek de daha iyidir.

 

 

Yöntem 3: SIM kartları kapatın

Bu herkesin hoşuna gitmese de spam aramaların ve kısa mesajların alınmasını engeller. Ek olarak, telefonunuzun sinyaller için sürekli olarak kuleyi taramasına gerek kalmadığından pil ömrünü de iyileştirebilir. Diğer bir neden ise çoğumuzun internete bağlanmak için WiFi kullanmasıdır. Bu nedenle, SIM kartları her zaman açık tutmak beyhude bir görev gibi görünüyor.

Ama daha önce de söylediğim gibi bu iş herkese uygun değil. Çünkü birçok kişi internete bağlanmak için telefon verilerini kullanıyor. Ancak bu sizin için ilginçse, Android’de SIM kartların nasıl kapatılacağı aşağıda açıklanmıştır.

1- Bu yola gidin:

Android Ayarları > Çift Kart ve mobil ağ

Ayarlar > SIM kartlar ve mobil ağlar

2- Devre dışı bırakmak için bir SIM kart seçin.

3- İstediğiniz SIM kartı devre dışı bırakın.

Ayrıca, Hiya Call Blocker ve Calls Blacklist gibi programlar büyük hacimli spam numaralarını yakalar ve bunların telefonunuza ulaşmasını otomatik olarak engeller. Ek olarak, bu programlar planlama, beyaz liste, kara liste ve raporlama dahil olmak üzere bir dizi özellik sunar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Çağrılarımı reddetmek için nasıl şifre koyabilirim?

Çağrı reddetme şifresi dört haneli bir koddur. Numaranın ne olduğunu bilmiyorsanız bu numaraları 00000 veya 1234 olarak girebilirsiniz. Ancak bu numaralar çalışmazsa servis sağlayıcınızla görüşerek size bu kodu vermelerini istemelisiniz.

 

Belirli bir numaradan gelen aramaları nasıl engelleyebilirim?

Çağrı kaydına gidin. Açılan listede engellemek istediğiniz numaralara dokunun. Ardından ekranın sağ alt köşesindeki üç noktaya dokunun ve Kara listeye ekle’yi seçin. Artık bu numaralardan gelen tüm aramalar engellenir.

 

Telefon aramalarına ek olarak gelen mesajları nasıl engelleyebilirim?

Aynı anda hem mesaj hem de telefon araması almamak için telefonunuzu uçak moduna almalısınız. Ayarlara git. Kablosuz ve Ağlar bölümünde uçak modu seçeneğini bulun. Uçak modunu açmak için geçiş anahtarına dokunun. Ayrıca bunun yerine SIM kartınızı telefondan çıkarabilirsiniz.

 

Hala Android’de gelen tüm aramaları nasıl engelleyeceğinizi bilmiyor musunuz?

Hiç merak etmeyin, teknik ekibimiz size yardımcı olmak için her zaman yanınızda. Sadece yorum bölümüne gidin ve sorunuzu sorun. En kısa sürede sorunuzu cevaplayacaklardır.