Telefon hafızası nasıl arttırılır? (3 basit yöntem)

Android telefonunuzun dahili belleğinden hayal kırıklığına mı uğradınız ve verileri kaydedecek yeriniz mi yok? Bu yazıda, Android telefonunuzun dahili hafıza alanını rootlamadan nasıl artıracağınızı öğreteceğiz.

Telefonun dahili hafızasının dolu olması hepimizi rahatsız ediyor. Uygulamaları kaldırarak biraz yer açabilirsiniz, ancak bu çözüm kalıcı olmayacaktır. Bir uygulamayı her güncellemeye çalıştığınızda, yeni bir uygulama yüklemeye çalıştığınızda takılıp kalırsınız veya daha da sinirlenirsiniz. Akıllı telefonunuzda bir SD kart yuvası varsa, bazı uygulamaları hafıza kartına taşıyarak dahili depolama alanını biraz artırabilirsiniz.

Başlamadan önce, microSD kartınızın hızının ve depolama kapasitesinin, cihazın dahili belleğinden daha az olduğu konusunda sizi uyarmak istiyorum. Bu yüzden her zaman daha yüksek yazma hızına sahip, iyi performans gösteren bir SD kart almanızı öneririm. En az bir Sınıf 10 SD karta ihtiyacınız var.

 

Android telefonların ve tabletlerin dahili belleği nasıl artırılır?

akıllı telefonunuzdaki depolama alanını artırmak için aşağıdaki adımları dikkatlice uygulayın. Bunları sorunsuz bir şekilde uygulamalısınız çünkü bu hileler %100 işe yarıyor.

 

 

1- Android’in dahili belleğini artırma (6.0 Marshmallow ve sonrası)

Marshmallow’dan başlayarak (Android 6.0 Marshmallow, 7.0 Nugget ve yakında çıkacak olan Android O), Android, sınırlamalarla da olsa dahili depolama olarak microSD kartların kullanımını destekler. Böylece bazı uygulamaları taşıyabilirsiniz, ancak hepsini microSD karta taşıyamazsınız. Ayrıca fotoğrafları kameradan doğrudan microSD karta kaydedebilirsiniz.

Yerleşik bellek uzantısı olarak bir mikro SD kartı kullanırken, onu Android ile uyumlu belirli bir biçimde biçimlendirmelisiniz. Bu işlemin iki etkisi vardır. Öncelikle, microSD kartta saklanan tüm verileri kaybedersiniz. İkincisi, eskisi gibi diğer cihazlarda kullanamazsınız.

Dahili belleği artırmak için önce dahili bellek olarak biçimlendirmeniz gerekir. Bu yöntemle dahili belleği root olmadan ve bilgisayar olmadan artırabilirsiniz.

 

Bunu yapmak için:

Ayarlar > depolama ve USB > SD Kart’a gidin. Giriş yaptıktan sonra, üç noktayı tıklayın (sağ üst köşede bulacaksınız) ve “Ayarlar”ı seçin. Seçeneklerden İç mekan olarak biçimlendir’i seçin, sonraki sayfada Sil ve biçimlendir’e tıklayın.

 

 

Biçimlendirme işleminin sonunda size “Dahili depolamada elimizde bulunan verileri aktarmak istiyor musunuz?” sorusu sorulacaktır. SD kartta barındırılan her şey daha yavaş çalışacağından, bunu daha sonra manuel olarak yapmak ve çok sık kullanmadığınız uygulamaları seçmek en iyisidir.

Artık bazı uygulamaları SD karta taşıyabilirsiniz. Bu imkanı sağlayan programlar,

Bu amaçla program bilgilerinde Depolama seçeneği vardır.

 

2- Android 5.1.1 Lollipop’un dahili hafızasını root ile arttırma

Araçlar ve indirmeler

Mikro SD kart (en az sınıf 10)
MiniTool Partition for Windows’u indirin ve kurun, GParted’ı Linux üzerinde de kullanabilirsiniz.
Link2SD uygulamasını Google Play’den yükleyin.

başlamadan önce:

Akıllı telefon köklü olmalıdır. Eğer cihazda Root izniniz yoksa bu hileyi gerçekleştiremezsiniz. Verilerinizi kaybetmemek için bir yedek kopya da almalısınız.

 

Android’in dahili belleği nasıl artırılır?

Cihazı, verileri ve uygulamaları kaybedecek fabrika ayarlarına geri yüklemeniz gerekir. Bu yöntemde Android telefonun dahili hafızasını artırmak için link2sd uygulamasını kullanıyoruz.

Bunu yapmak için, Ayarlar> Yedekle ve Geri Yükle> Fabrika Verilerine Sıfırla’ya gidin.

 

1-Şimdi SD kartı kart okuyucuya yerleştirin ve kişisel bilgisayarınıza bağlayın.

2- Şimdi Mini Tool yazılımını buradan indirin. MiniTool Partition’da microSD kart sürücünüze tıklayın. Kapasitesine göre bulmak çok kolay. Bilgisayarınızın sabit sürücüsüne dokunmamaya dikkat edin.

3- Şimdi Sil seçeneğini seçerek SD bölümünü silin ve FAT32 dosya sisteminde yeni bir bölüm oluşturun ve ana bölüm olarak ayarlayın.

4- Ardından “Uygula”ya tıklayın.

5- Ardından İşlemler bölümünde sağ tarafta Bölünmüş Böl’e tıklayın.

6- microSD kartı iki bölüme ayırın. Biri dahili şeyler (uygulamalar) ve diğeri harici bilgiler (fotoğraflar ve diğer dosyalar gibi) içindir.

7- Şimdi oluşturduğunuz en küçük bölümü seçin, ardından Bölümü biçimlendir’e tıklayın, Ext3 dosya sistemine girin.

 

Not: 32 GB SD kartınız varsa 8 ve 12 GB olarak ikiye bölebilirsiniz. Uygulamalar için 8 GB ve harici bellek görevi görmesi gereken fotoğraf ve dosyaları depolamak için 12 GB.

 

8- Bölüme sağ tıklayın ve ardından Değiştir açılır menüsünde Bölümü Birincil Olarak Ayarla’ya tıklayın. Şimdi buna benzer bir sayfa görmelisiniz:

 

 

9- MiniTool bölümünün sol üst köşesindeki Uygula’ya tıklayın. Bu işlemin birkaç dakika süreceğini unutmayın. Bu arada, gidip kendine kahve yapabilirsin!

10- Bunu yaptıktan sonra SD kartı akıllı telefona takmayın, şimdilik bir kenara bırakın. Akıllı telefonunuzu yeniden başlatın, ancak herhangi bir uygulamayı kaydetmeyin.

11- Super User uygulamasını açın ve SU ikili dosyasını güncelleyin (bu arada SuperSU uygulamasını Google Play üzerinden güncelleyebilirsiniz.)

12- Akıllı telefonunuzu kapatın ve microSD kartı takın.

13- Telefonu açın, başka bir güncelleme yapmadan Google Play’e gidin ve Link2SD (dahili hafıza) uygulamasını yükleyip açın.

14- SD kartın ikinci bölümünün dosya sisteminin ne olduğunu soran bir mesaj gelecek, Ext2’ye tıklayın ve telefonu yeniden başlatın.

15- Link2SD’yi tekrar açın ve ardından Ayarlar altında Kurulum Konumuna dokunun ve Dahili’yi seçin.

16- Link2SD ayarlarında Auto Link’e tıklayın, bu seçeneği aktif tutmalısınız.

ve bitti ! Bir sonraki kurulumda, kurulu programın SD kart ile ilişkilendirildiğini bildiren bir bildirim göreceksiniz.

Son olarak, SD kartı telefon açıkken telefondan çıkarmayın ve önce akıllı telefonu kapatın.