sunucu

sunucu nedir?

sunucu nedir?

Sunucu ne anlama gelir: Sunucu, bilgisayar dünyasında farklı tanımlara sahip olabilen bir kavramdır. Ancak kapsamlı bir tanımda sunucular, diğer sistemlere hizmet vermekten ve hizmet sağlamaktan sorumlu sistemlerdir. fakat Sunucudan hizmet alan sistemler, istemciler veya istemciler olarak bilinir. Sunucular ve türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, daha fazlası için bizi izlemeye devam edin.

Diğer sistemlerin bağlanıp hizmet aldığı bir ev bilgisayarı da bir sunucudur. Aslında  diğer ev bilgisayarlarından tek farkı ağa bağlanabilme ve diğer sistemlere hizmet verebilme yeteneğidir.

ama Bu iş , üzerinde uygulanan programlar ve ayarlarla mümkün olur. Örneğin, tarayıcınıza farklı siteler girdiğinizde ve onların hizmetlerini kullandığınızda, aslında müşteri rolünü oynuyorsunuz.

Servis sağlayıcıları

Ayrıca bu hizmetleri size ağ üzerinden sağlayan sistemlere de sunucu adı verilir. yüzünden Böylece World Wide Web, sayısı her geçen gün artan milyonlarca sunucu ve istemcinin bağlantısına dayanmaktadır.

Sunucu genellikle web barındırma açısından argo anlamına gelir. Web barındırma alanında, bir sunucu genellikle donanım açısından geleneksel sistemlerden çok daha güçlü bir süper bilgisayardır.

Ayrıca, bu bilgisayarlar her zaman World Wide Web’e bağlı ve kullanılabilir durumda olacaktır. Bu tür sunucular, web siteleri ve diğer web tabanlı yazılımlar hakkında bilgi depolamak için gereken alanı sağlar. Bu nedenle kullanıcılar bu sitelerin ve uygulamaların bilgilerine her zaman erişebileceklerdir.

İletişim açısından sunucu türleri

Sunucunun ne olduğunu öğrendikten sonra, iletişim türü açısından sunucu türlerini tanımak istiyoruz. Sunucu, yalnızca sınırlı sayıda sisteme hizmet sağlamaktan sorumluysa, buna ağ sunucusu denir. Buna göre, bu sunucular yalnızca dahili ve özel bir ağda aktiftir. Böylece bu ağdaki sistemler bu sunucu tarafından yönetilir ve ihtiyaçlarını ve hizmetlerini alır.

Bu sunucular genellikle ofis paketleri ve şirketler için kullanılır. Örneğin üniversiteler, personeline ve öğrencilerine çeşitli hizmetler sağlamak için genellikle iç ağı kullanır. Ayrıca oyun ağlarında, bir sistem genellikle dahili ağda bir sunucu görevi görür.

Öte yandan, bir ağın sunucuları World Wide Web üzerinden diğer sistemlerle iletişim kuruyorsa, bunlara İnternet sunucuları denir.

 sunucular aslında gün boyu hizmet veren süper parlak ve güçlü süper bilgisayarlardır.

İnternet sunucuları, işlev ve tür açısından farklı kategorilere ayrılır. İnternet sunucularının en önemli faktörü ve özelliği, güvenlik ve kararlılıklarıdır.

 Nameserver özelliği kullanılarak birbirinden ayrılır. Ad sunucusu, İnternet’teki her sunucunun özel adıdır. Ad sunucuları, gerçek dünyadaki bireylerin ulusal koduna benzetilebilir. İnternet üzerinde faaliyet gösteren tüm işletmelerde internet sunucuları.

Uygulama açısından sunucu türleri

Her biri belirli bir uygulama için farklı sunucu türleri vardır. Bu sunucular e-posta, video, web barındırma ve… Kullanım açısından en yaygın kullanılan sunuculardan bazıları şunlardır:


Türler şunları içerir:

Dosya Sunucusu: Bu sunucular dosyaları depolamak için kullanılır ve bu bilgileri ağ üzerinden istemcilere sağlamaktan sorumludur. Bu sunucular ağ alanında kullanılan en temel ve en eski sunuculardır.

Oyun Sunucusu: Oyun sunucusu, çok oyunculu bir video oyununda tüm olayların gerçekleştiği bir sunucudur. Çok oyunculu oynamak isteyenler bu oyun sunucularından birine bağlanmalıdır. Oyun sunucuları iki kategoriye ayrılır: dahili ağ oyun sunucuları ve İnternet oyun sunucuları.

Veritabanı Sunucusu: Bir veritabanı sunucusu, istemciler veya ağ bağlantılı sistemler tarafından kullanılan veritabanını sağlayan bir sunucudur.

Bu sunucudaki tüm veritabanı bilgileri saklanır ve işlenir.

Uygulama Sunucusu: Bu sunucu, özel bir veritabanı sunucusu türüdür. Tek fark, istemcilerin kullandığı yazılımların, veritabanı gibi sunucu üzerinde kurulu olmasıdır.

Web Sunucusu: Web sunucuları siteleri barındırmak için kullanılır. Bu sunucular, siteye özgü verileri depolamaktan ve bunları web üzerindeki kullanıcıların web tarayıcılarına göndermekten sorumludur.

Posta Sunucusu: Adından da anlaşılacağı gibi, bu sunucuları oluşturma ve kullanma amacı, kullanıcılara e-posta göndermektir. E-posta sunucuları, e-postayla ilgili görevleri yönetmek için e-posta hizmetlerini veya Web postalarını kullan

Proxy Sunucusu: Bu sunucu, ana sunucu ile istemci arasında bir arayüz olarak kullanılır. Bu sunucular kişisel VPN’ler gibi çalışır. Yani bu sunucu bilgileri kontrol ettikten sonra ana sunucuya aktarır.

Ses / Video Sunucusu: Bu sunucular, web sitelerine multimedya içeriği sağlar ve kullanıcıların multimedya içeriği akışına veya almasına izin verir.

 

Sunucular ve sıradan bilgisayarlar arasındaki fark

Profesyonel sunucular birçok yönden ev bilgisayarlarından farklıdır. Genel olarak bu farklılıklardan bazıları şu şekilde ifade edilebilir:

Sunucu farklılıkları:

  1. Sunucular için kullanılan donanım, ev sistemlerinden farklıdır.
  2. Sunucular tamamen açık ve günün 24 saati erişilebilir.
  3. Sunucular, fare, klavye ve .. Sunucuların güvenliğinin tehlikeye atılmaması için veri merkezi adı verilen yerlerde depolanır.

fakat Sunucular genellikle raf adı verilen özel kaplarda saklanır. çünkü Bu raflardan oluşan bir set, kafes adı verilen raflara yerleştirilir. Veri merkezlerinde genellikle herhangi bir sorunu hızlı bir şekilde çözmek için sunucuları yönetmek için özel ekipler bulunur.


Sunucu işletim sistemleri: 

fakat Sunucularda kullanılan yazılım türü ve işletim sistemi farklı olabilir. çünkü Sunucuya yüklenen işletim sistemi ve yazılımın seçimi, web yöneticilerinin ve diğer işletmelerin amaçlarına ve ihtiyaçlarına bağlıdır. ama Sunucularda en yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri ve yazılımlar şunlardır: Linux işletim sistemi: Tüm Linux dağıtımları sunuculara kurulabilir. Windows işletim sistemi: Windows’un tüm sürümleri sunuculara yükleme özelliğini destekler . Sanallaştırma yazılımı: Bazı sunucular, Vmware ESX gibi sanallaştırma yazılımı kullanır.