Sızma Testi Nedir ve Nasıl Sızma Testi Uzmanı Olunur?

Diyelim ki bir siteniz veya uygulamanız var; bu site bir ödeme ağ geçidine sahip olabilir ve hatta kullanıcıların siteye girerken bilgi girmesini gerektirebilir. İster finansal piyasalarla ilgili bir işletmeye sahip olun, ister kıyafet alıp satın; bugün hiçbir ağ siber saldırılara karşı güvenli değil. Ama bu saldırıları önlemenin bir yolu olmalı; bu yol, bu makalenin konusu olan sızma testidir.

Artık sızma testinin amacına neredeyse aşina olduğunuza göre, bu testin tanımına bakmak daha iyi olur. Sızma testi olarak da bilinen penetrasyon testi, güvenliğini değerlendirmek için bir bilgisayar sisteminde gerçekleştirilen simüle edilmiş bir sanal saldırıdır.

 

Sızma testleri tipik olarak bir işletmeyi tehdit edebilecek saldırı türlerini simüle eder. Bir sistemin saldırılara dayanacak kadar sağlam olup olmadığını kontrol edebilirler. Doğru kapsamda, standart bir penetrasyon testi işletmenizi destekleyebilir, olası saldırıları belirleyebilir ve sitenizin saldırılara karşı güvenliğini sağlayabilir. Sızma test cihazları, cephenizde savaşan bilgisayar korsanları gibidir.

 

 

Penetrasyon testinin faydaları nelerdir?

İdeal olarak, yazılım ve sistemler en baştan tehlikeli güvenlik açıklarını ortadan kaldıracak şekilde tasarlanır. Yetenekli bir penetrasyon test cihazı, bir sistemin ne kadar güvenli olduğuna dair içgörü sağlar. Sızma testi, saldırıya uğradıktan sonra ek maliyetlerden kaçındığı için uzun vadede iyi bir yatırım olabilir. Aşağıdaki avantajlar, sızma testindeki dikkate değer noktalardan bazılarıdır:

Bu testte sistemlerin zayıf noktaları bulunur.
Ağın farklı bölümlerinin gücü ölçülür.
Mevcut güvenlik durumunun nitel ve nicel örneklerini sunuyoruz.

 

 

Sızma testi yapanlara ne kadar erişim verilir?

Sızma testinin amaçlarına bağlı olarak, test uzmanlarına hedef sistem veya ona erişim hakkında değişen derecelerde bilgi verilir. Yeni bir penetrasyon test cihazı, bir uzman penetrasyon test cihazı ile aynı temel bilgilere sahip değildir; bu güvenlik nedeniyle anlaşılabilir bir durumdur.

Elbette, bazı durumlarda sızma testi ekibi başlangıçta bir yaklaşımı benimser ve ona bağlı kalır. Test cihazlarına yeni bir şey eklemeyin. Diğer zamanlarda, test ekibi, test sırasında sistemin daha fazla farkına vardıkça stratejisini değiştirecek ve bilgileri, ağın durumunu sağlamak için güncellenecektir. Penetrasyon testinde, projeden önce işverenin kendisi ile BT testçisi arasında belirlediği üç erişim seviyesi vardır:

 

mat kutu

Ekip, hedef sistemin iç yapısı hakkında hiçbir şey bilmiyor. Bir bilgisayar korsanı gibi davranır ve herhangi bir dış istismar edilebilir zayıflığı kontrol eder. Sıfır bilgiye sahip bir penetrasyon test cihazı, güvenlik açığını bulmak için ağa saldırmak istiyor.

 

Yarı opak kutu

Ekip, bir veya daha fazla lisans ve kimlik bilgisi seti hakkında bilgiye sahiptir. Ayrıca dahili veri yapılarını, hedef kodları ve algoritmaları da bilir. Bu durumda, pi test cihazlarının sistemin dahili ağına sızması uzun zaman alabilir.

 

 

şeffaf kutu

Penetrasyon test cihazları (veya kalemler), kaynak kodu, ikili dosyalar, kapsayıcılar ve hatta bazen sistemi çalıştıran sunucular dahil olmak üzere sistemlere ve sistem yapılarına erişebilir. Bu yaklaşım en kısa sürede en yüksek düzeyde güven sağlar.

 

 

Penetrasyon testinin adımları nelerdir?

Profesyonel bir penetrasyon test cihazı olmak için belirli adımları izlemeniz gerekir; Bu adımlar, kendinizi tamamen saldırganın yerine koymayı ve iyi bir şekilde öğrenebilmeniz için hasar ve saldırı stratejisini anlamaya çalışmayı içerebilir. Savunma ve önleme yolu nasıl uygulanır? Bunu yapmak için test uzmanları genellikle aşağıdaki adımları içeren bir plan izler:

 

 

İD

Test uzmanları, saldırı stratejisini anlamak için kamu ve özel kaynaklardan hedef hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi toplar. Kaynaklar arasında İnternet aramaları, etki alanı kayıt bilgisi alma, sosyal mühendislik, izinsiz giriş yapmayan ağ taraması vb. Algılama, testin kapsamına ve amaçlarına göre değişebilir. Bu, bir sistemin işlevselliğini görmek için bir telefon görüşmesi yapmak kadar basit olabilir.

 

tarama

Sızma testi uzmanları, hedef bir web sitesini veya sistemi açık hizmetler, uygulama güvenlik sorunları ve açık kaynak güvenlik açıkları dahil olmak üzere zayıflıklar açısından incelemek için araçlar kullanır. Penetrasyon test cihazları, tespit ve test sırasında bulduklarına göre farklı araçlar kullanır. Sızma testi yapanların araçları yürütme sırasında bile değişebilir.

 

Erişim

Bir saldırganın motivasyonları, verileri çalmayı, değiştirmeyi veya silmeyi içerebilir. Döviz fonlarının hareketi bir şirketin itibarına zarar verir. Penetrasyon test uzmanları, ister SQL enjeksiyonu, kötü amaçlı yazılım, sosyal mühendislik veya başka bir güvenlik açığı yoluyla olsun, her test için sisteme erişim elde etmek için en iyi araçları ve teknikleri belirler. Nihai hedefleri, sisteme zarar verecek simüle edilmiş koşullar yaratmaktır.

 

 

Sızma testi türleri nelerdir?

Optimum risk yönetimi için kapsamlı bir yaklaşım esastır. Bu, hedef ağ platformunuzdaki tüm alanların test edilmesini gerektirir. Bir penetrasyon test cihazı, sisteminizin tüm olası noktalarını incelemeli ve kusurlarını bulmalıdır; bu, sonucu iyi yansıtabilmesi için sitenizi tanımlamak ve kontrol etmek için saatler gerektirir.

 

Web sayfalarını ve siteleri korumak için sızma testi

Web test uzmanları, güvenlik kontrollerinin etkinliğini inceler ve bir web uygulamasını tehlikeye atabilecek gizli güvenlik açıklarını, saldırı modellerini ve diğer potansiyel güvenlik açıklarını arar. Bir siteyi veya web uygulamasını gölgede bırakabilecek tüm sorunları tespit eder ve saldırganların herhangi bir alanda olası saldırılarına karşı güçlü bir karşı saldırı oluşturmak için kullanırlar. Tabii ki, bu çok zaman alıyor, ancak buna değeceğinden emin olun.

 

 

Mobil uygulamaları korumak için sızma testi

Test uzmanları, gelişmiş manuel ve otomatikleştirilmiş testleri kullanarak bir mobil cihazda çalışan uygulama ikili dosyalarındaki güvenlik açıklarını arar. Penetrasyon test cihazları, mobil cihazlardaki uygulama ikili dosyalarındaki güvenlik açıklarını bulmak için otomatik ve manuel analiz kullanır.

Uygulama ikili dosyalarındaki güvenlik açıkları, kimlik doğrulama ve yetkilendirme sorunlarını, istemci tarafı güven sorunlarını, yanlış yapılandırılmış güvenlik denetimlerini ve platformlar arası geliştirme çerçevesi sorunlarını içerebilir. Sunucu tarafı güvenlik açıkları, oturum yönetimi, şifreleme sorunları, kimlik doğrulama ve yetkilendirme sorunları ve diğer yaygın web hizmeti güvenlik açıklarını içerir.

 

 

Ağları korumak için sızma testi

Bu test, bir ağdaki ve harici sistemlerdeki yaygın kritik güvenlik açıklarını tanımlar. Uzmanlar, şifreli aktarım protokolleri, SSL sertifikası kapsam sorunları, yönetim hizmetlerinin kullanımı ve daha fazlası için test senaryolarını içeren bir kontrol listesi kullanır.
Yanlış yapılandırmaları bulmak için test edin

Docker’dan türetilen kapsayıcılar genellikle çeşitli ölçeklerde yararlanılabilecek güvenlik açıkları içerir. Yanlış yapılandırma, ağ güvenliği için yaygın bir risktir.

 

API’ler

Test uzmanlarının aradığı bazı güvenlik riskleri ve güvenlik açıkları şunları içerir: kullanıcı kimlik doğrulaması, aşırı veri maruziyeti, kaynak yetersizliği/oran sınırlaması ve bu alana düşebilecek ve bu alt kategoride kapsanmayan diğerleri. API yerleştirildi.

 

CI/CD hattı

Bilinen güvenlik açıklarını bulan standart araçlara ek olarak, bir bilgisayar korsanının bir uygulamanın güvenliğini tehlikeye atmak için neler yapabileceğini taklit etmek için otomatik sızma testi araçları entegre edilebilir. Otomatik CI/CD kalem testi, statik kod taraması tarafından tespit edilemeyen gizli güvenlik açıklarını ve saldırı modellerini ortaya çıkarabilir.

 

Sızma testi araçlarının türleri nelerdir?

Tüm mesleklerde olduğu gibi sızma testi uzmanlarının da araçları vardır; bir elektrikçi bir kıvırma aleti kullanır, bir tamirci bir İngiliz anahtarı kullanır ve bir penetrasyon test cihazı güvenlik açıklarını belirlemek için kullanılabilecek araçlara sahiptir. Herkese uyan tek bir kalem testi aracı yoktur. Bunun yerine, farklı hedefler, bağlantı noktası taraması, uygulama taraması, Wi-Fi arızaları veya doğrudan ağ penetrasyonu için farklı araçlar gerektirir. Genel olarak, kalem testi araçlarının türleri beş kategoriye ayrılır.

Ağ ana makinelerini ve açık bağlantı noktalarını keşfetmek için keşif araçları
Ağ hizmetleri, web uygulamaları ve API’lerdeki sorunları keşfetmek için güvenlik açığı tarayıcıları
Özel web proxy’leri veya genel ortadaki adam proxy’leri gibi proxy araçları
Sistem ayak izlerine veya varlıklarına erişim elde etmek için istismar araçları
Sistemlerle etkileşime geçmek, erişimi sürdürmek ve genişletmek ve saldırı hedeflerine ulaşmak için İstismar Sonrası araçları

 

 

Sızma testinin otomatik testten farkı nedir?

Penetrasyon testi öncelikle manuel olmasına rağmen, penetrasyon test cihazları otomatik tarama ve test araçlarını kullanır. Sızma testi, otomatik testten farklıdır çünkü bir kişinin becerilerini kullanır ve hataları ve güvenlik açıklarını otomatik olarak bulmaz.

Sızma testi otomatik değildir çünkü bu alanda yeterli uzmanlığa sahip bir kişi site güvenliği alanındaki güvenlik açıklarını ve çeşitli hataları manuel olarak arar ve bulmaya çalışır. Ancak aynı zamanda araçların ötesine geçiyorlar ve güvenlik açığı değerlendirmesinden daha derine inen testler (ör. otomatikleştirilmiş testler) sağlamak için en son saldırı teknikleri hakkındaki bilgilerini kullanıyorlar. Otomatik testte, düşünce yolundaki yaratıcılığı gözlemlemiyoruz, ancak test uzmanları, bilgisayar korsanlarının yaratıcılıklarıyla izledikleri yolu görselleştiriyor.

 

 

Otomatik manuel test

Otomatik bir test, güvenlik açıklarının belirlenmesine yardımcı olabilir. Son aşamada otomatik testi tamamlamak için manuel otomatik test (manuel sızma ve otomatik testin bir kombinasyonu) kullanılır. Aslında, otomatik test çok yaratıcı değil!

Ancak yaratıcılıkla birlikte sızma test cihazı aşılmaz bir engel haline gelir. Sızma testi uzmanları, rakip gibi düşünen profesyoneller olduğundan, saldırılarını hedeflemek için verileri analiz edebilir ve komut dosyası rutinine dayalı otomatik test çözümlerinin yapamayacağı şekilde sistemleri ve web sitelerini test edebilirler.

 

 

Otomatik test

Otomatik test, sonuçları daha hızlı üretir ve sızma testinden daha az uzmanlık gerektirir. Otomatik test araçları, sonuçları otomatik olarak izler ve bazen bunları merkezi bir raporlama platformuna aktarabilir. Ayrıca, sızma testi testlerinin sonuçları testten teste değişebilir çünkü saldırı nesnesi bir testten diğerine farklılık gösterir. Buna karşılık, otomatik testin aynı sistem üzerinde tekrar tekrar yürütülmesi aynı sonuçları verecektir.

 

 

Sızma testinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Sızma testi iddia edildiği kadar etkili mi? Penetrasyon testinin tanımı göz önüne alındığında, penetrasyon testi tekniğinin bazı avantaj ve dezavantajları buradadır.

 

 

Penetrasyon testinin avantajları

Bu test, otomatikleştirilmiş araçlar, yapılandırma ve kodlama standartları, mimari analizi ve diğer güvenlik açığı değerlendirme etkinlikleri gibi diğer güvenlik güvencesi uygulamalarında bile boşluklar bulur. Başka bir deyişle, bu test çok doğrudur.

 

 

Penetrasyon testinin dezavantajları

Yoğun ve pahalı bir iştir.
Hataların ve kusurların ağa tamamen ve kalıcı olarak girmesini kapsamlı bir şekilde engellemez; her halükarda düşmanların kafasında yeni saldırı fikirleri oluşabilir.

 

 

Sızma testi adımları

Sızma testi süreci beş adıma ayrılabilir.

Sızma testi sonuçları ayrıntılı bir rapor halinde derlenmelidir.
Belirli istismar edilen güvenlik açıkları tamamen arşivlenmelidir.
Erişilen hassas veriler değiştirilmelidir.
Penetrasyon test cihazının sistemde tespit edilmeden kalabileceği süre kaydedilmeli ve sunulmalıdır. Bu süre ne kadar uzun olursa, sitenin güvenlik durumu o kadar kötü olur.
Güvenlik açıklarını gidermeye ve gelecekteki saldırılara karşı koruma sağlamaya yardımcı olmak için şirketin WAF ayarlarını ve diğer güvenlik çözümlerini yapılandırmak üzere güvenlik personeli tarafından bilgilerin gözden geçirilmesi.

 

 

Sızma testi yöntemleri nelerdir?

Sızma testinin, aşağıdaki bölümde tartışacağımız farklı yöntemleri vardır.

 

 

Harici test

Harici sızma testleri, bir şirketin İnternet’te görünen varlıklarını, örneğin web uygulamasının kendisini, şirketin web sitesini ve e-posta ve alan adı (DNS) sunucularını hedefler. Bu testin amacı değerli veriler elde etmek ve çıkarmaktır. Bu, test etmenin en yaygın türlerinden biridir.

 

 

Dahili testler

Dahili bir testte, test cihazı güvenlik duvarının arkasındaki bir uygulamaya erişerek kötü niyetli bir saldırıyı simüle eder. Bu yöntemde penetrasyon test cihazının farklı senaryoları kontrol etmesi gerekir. Tipik bir başlangıç senaryosu, bir kimlik avı saldırısı nedeniyle kimlik bilgileri çalınan bir çalışan olabilir ve daha sonra senaryolar daha karmaşık hale gelir. Dahili test, karmaşık sızma testi türlerinden biridir.

 

 

körlük testi

Kör bir deneyde, bir deneyciye sadece hedef şirketin adı verilir. Bu, güvenlik personeline gerçek hayattaki, planlanmamış bir saldırının nasıl gerçekleştirilebileceğine dair gerçek zamanlı bir görüş sağlar. Bu, dahili testten sonraki en zor adımlardan biridir.

 

 

Çift kör testi

Çift kör bir deneyde, güvenlik personelinin simüle edilen saldırı hakkında önceden bilgisi yoktur. Gerçek dünyada olduğu gibi, savunmalarını oluşturmak için zamanları olmayacak. Bu aşamada simüle edilmiş bir saldırı ile sitenin veya programın güvenlik seviyesi ölçülür.

 

 

Hedefli test

Bu senaryoda, test cihazı ve güvenlik personeli birlikte çalışır ve hareketlerini birbirlerine bildirirler. Bu değerli eğitim alıştırması, güvenlik ekibine bilgisayar korsanlarının bakış açısından geri bildirim sağlar.

 

 

Web uygulamalarının sızma ve güvenlik duvarı testi

Sızma testi ve WAF’ler benzersiz ancak kullanışlı güvenlik önlemleridir. Çoğu penetrasyon testi türü için (kör ve çift kör test hariç), test uzmanı uygulama güvenlik açıklarını bulmak ve bunlardan yararlanmak için büyük olasılıkla günlükler gibi WAF verilerini kullanacaktır. Buna karşılık, WAF yöneticileri penetrasyon test cihazı verilerinden yararlanabilir. Test tamamlandıktan sonra, test sırasında keşfedilen güvenlik açıklarına karşı güvenlik sağlamak için WAF yapılandırmaları güncellenebilir.

 

Nasıl penetrasyon test cihazı olunur?

Penetrasyon test cihazı olarak, bir şirketin mevcut dijital sistemlerine saldırılar düzenleyerek siber güvenlikte aktif ve agresif bir rol oynayacaksınız. Bu testler, bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği ağ boşluklarını bulmak için çeşitli bilgisayar korsanlığı araçlarını ve tekniklerini kullanabilir. Bu süreçte penetrasyon test cihazı olarak yaptıklarınızı detaylı bir şekilde kaydedecek, yaptıklarınızı raporlayacak ve son olarak güvenlik protokollerini ihlal etmedeki başarı oranınızı hesaplayacaksınız.

 

Penetrasyon test cihazının görev ve sorumlulukları nelerdir?

Sızma testi uzmanının günlük görevleri kuruluşa göre değişir. İşte bu rolde karşılaşabileceğiniz bazı genel görev ve sorumluluklar, tümü gerçek iş listelerinden alınmıştır:

 

Uygulamalar, ağ cihazları ve bulut altyapısı üzerinde testler gerçekleştirirler.
Simüle edilmiş sosyal mühendislik saldırılarının tasarımını ve yürütülmesini yönetti.
Farklı saldırı türlerini araştırır ve test ederler.
Zihinlerini genişletirler.
Kodlar güvenlik açıklarını kontrol eder.
Kötü amaçlı yazılımları veya istenmeyen e-postaları tersine çevirirler.
Güvenlik ve belge uyumluluğu sorunlarını gözden geçirin.
Performanslarını artırmak için yaygın test teknikleri uygularlar.
Teknik ve operasyonel raporlar yazarlar.
Bulguları hem teknik personele hem de yönetici liderliğe iletin.
Ek testlerle güvenlik iyileştirmelerini doğrulayın.

 

 

Nasıl penetrasyon test cihazı olunur?

Penetrasyon test cihazı olarak güvenlik sistemlerini yasal olarak hackleyerek maaş çeki kazanabilirsiniz. Siber güvenlik ve problem çözme ile ilgileniyorsanız, bu heyecan verici bir kariyer olabilir. Bu bölüm, bir penetrasyon test cihazı olarak ilk işinize girmek için atabileceğiniz adımları kapsayacaktır.

 

 

1. Sızma testi becerilerinizi geliştirin.

Sızma testi uzmanları, güvenlik açıklarını test etmek için bilgi teknolojisi (BT) ve güvenlik sistemlerini kapsamlı bir şekilde anlamalıdır. Sızma testi uzmanı iş tanımında bulabileceğiniz beceriler şunları içerir:

 

Ağ ve uygulama güvenliği
Özellikle programlama dilleri (Python, BASH, Java, Ruby ve Perl)
Tehdit modelleme
Linux, Windows ve macOS ortamları
Güvenlik değerlendirme araçları
pentest yönetim platformları
Teknik yazı ve belgeler
şifreleme
Bulut mimarisi
Uzaktan erişim teknolojileri

 

Sızma testinin özel araçları var mı?

Günümüzün penetrasyon test cihazları, işlerini yapmalarına yardımcı olacak birçok araca sahiptir. Sızma testi uzmanı olmakla ilgileniyorsanız, aşağıdaki araçlardan bir veya daha fazlasına aşina olmanız yararlı olacaktır:

 

Kali Linux: ünlü kalem testi işletim sistemi
Nmap: Ağ keşfi için bağlantı noktası tarayıcı
Wireshark sniffer: ağınızdaki trafiği analiz etmek için paket
Karındeşen John: Açık Kaynak Şifre Kırıcı
Burp Suite: Uygulama Güvenliği Testi
ToolsNessus: bir güvenlik açığı değerlendirme aracı
OWASP ZAP Proxy: Web Uygulaması Güvenlik Tarayıcısı

 

2. Bir kursa veya eğitim programına kaydolun.

Sızma testi uzmanı olarak ihtiyaç duyduğunuz becerileri geliştirmeye başlamanın en iyi yollarından biri, özel bir kursa veya eğitim programına kaydolmaktır. Bu programlarla daha yapılandırılmış bir ortamda öğrenebilir ve aynı anda birden fazla beceri geliştirebilirsiniz.

Siber güvenlik konusunda yeniyseniz, tam sızma testi ve olay müdahale birimi içeren IBM Cybersecurity Analyst Professional Certification gibi bir seçeneği göz önünde bulundurun. Programın tamamı çevrimiçidir ve becerileri hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmesi kolaydır.

 

 

3. Bir sertifika alın.

Siber güvenlik sertifikaları, işe alım uzmanlarına ve işe alım yöneticilerine sektörde başarılı olmak için gereken becerilere sahip olduğunuzu gösterir. Bu genel siber güvenlik sertifikalarına ek olarak, sızma testi veya etik korsanlık konusunda da sertifika alabilirsiniz. Dikkate alınması gereken geçerli sertifikalar şunları içerir:

 

Sertifikalı Etik Hacker (CEH)
CompTIA PenTest+
GIAC Sızma Test Cihazı (GPEN)
GIAC web uygulaması penetrasyon test cihazı (GWAPT)
Saldırgan Güvenlik Sertifikalı Profesyonel (OSCP)
Sertifikalı Sızma Test Cihazı (CPT)

 

Kalem test cihazının görevleri ve zorlukları hakkında daha iyi bilgi edinmek için Coursera’nın çeşitli eğitimlerini takip edebilirsiniz. Coursera, güvenli bir platformda yapabileceğiniz ve saldırı gücünüzü artırabileceğiniz çeşitli güvenlik projelerine sahiptir. Ayrıca çalışma sertifikanızı Coursera’dan alabilirsiniz.

Coursera’da bulunan sertifikalardan birini almak genellikle bir sınavı geçmeyi gerektirir. Özgeçmişiniz için kredi kazanmanın yanı sıra, bir sızma testi sertifikasyon sınavına hazırlanmak genellikle beceri setinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Ancak unutmayın ki bu meslekte sadece derece almak ve bir dersi geçmek önemli değil; öğrenme sürecinizi tamamlamak için farklı projeleri görmeniz ve onlarla ilgilenmeniz gerekir; sadece yapılan bir kursu Penetrasyon testini geçerek bir genel uzman olamazsınız. Mesleği gibi, sonuca ulaşmak için uygulama ve deneme yanılma hakkında düşünmelisiniz.

 

 

4. Gerçek ve simüle edilmiş ortamlarda pratik yapın.

Birçok şirket, daha önce deneyime sahip penetrasyon test uzmanlarını işe almak ister. Neyse ki, iş yeri dışında deneyim kazanmaya başlamanın yolları var. Birçok kalem testi eğitim programı, simüle edilmiş ortamlarda pratik testleri içerir.

Deneyim kazanmanın (ve özgeçmişinizi öne çıkarmanın) başka bir yolu da HubSpot dersleri almaktır. Bu programların bazılarında şirketler, kodlarında güvenlik kusurları veya hataları bulan ve bildiren bağımsız kalem testçilerine ve güvenlik araştırmacılarına genellikle nakit ödüller sunar. Bu, becerilerinizi test etmenin ve diğer güvenlik uzmanlarıyla ağ oluşturmaya başlamanın harika bir yoludur. Bu yarışma sitelerindeki ödüllerin bir listesini Bugcrowd ve HackerOne gibi sitelerde bulabilirsiniz.

Son olarak, penetrasyon testi uzmanlarının eğlenceli, oyunlaştırılmış deneyimler yoluyla meşru bir şekilde pratik yapmalarına ve test etmelerine izin veren birkaç web sitesi bulacaksınız. İşte başlamanız için birkaç ipucu:

Hile. Ben
Ağ keçisi

 

5. Giriş düzeyinde bir BT pozisyonunda başlayın.

Birçok penetrasyon test uzmanı, kalem testine geçmeden önce giriş düzeyinde BT ve siber güvenlik rollerinde başlar. Profesyonel penetrasyon testi öğrenmek istiyorsanız, BT becerilerinizi geliştirmek için bir ağ yöneticisi, sistem yöneticisi veya bilgi güvenliği analisti gibi bir rolle başlayın. NASA projelerinden sorumlu olmayı ve büyük paraları en baştan cebe atmayı beklemeyin; asıl öğrenene kadar bir genç olarak uzun bir süre pratik yapmanız, deneme yanılmanız gerekecek.

 

 

6. İş aramaya başlayın.

Sızma testi uzmanı işlerine başvurmaya hazır olduğunuzda, aramanızı normal iş sitelerinin ötesine genişletin. LinkedIn, Indeed ve ZipRecruiter harika kaynaklar olsa da Dice ve CyberSecJobs.com gibi özel siber güvenlik sitelerine de göz atmalısınız.

Bu metinde, düşünce sızma testi ve bu alanda nispeten az sayıda uzman olmasına rağmen, herhangi bir işletme için, özellikle para birimi ve finansal alanlardaki işletmeler için bir sızma test cihazından yardım almanın daha iyi olduğunu gördük. Böylece güvenliklerini garanti altına alabilirler çünkü güvenlik açıklarını bulamazlarsa bir hacker kolaylıkla tespit edip amaçları doğrultusunda kullanabilir.