Siyah beyaz fotoğraf yöntemi (5 bilgisayar, telefon ve çevrimiçi yöntemler)

Renkli fotoğraflar çarpıcı görünse de, renk değerlerini dengelemek, ustalaşması zaman alan zor bir iştir. Öte yandan, siyah beyaz görüntüler, izleyici üzerinde her zaman önemli bir izlenim bırakan sadelik ve daha güçlü kontrasta sahiptir, bu nedenle nefes kesici bir siyah beyaz fotoğraf oluşturmak renkli bir fotoğraftan daha kolaydır.

Aşağıda bilgisayarlarda, cep telefonlarında ve çevrimiçi sitelerde siyah beyaz fotoğrafların çeşitli yöntemleri verilmiştir.

 

Windows’ta siyah beyaz bir fotoğraf nasıl oluşturulur

Fotoğraflarınızı kolayca siyah beyaza dönüştürmek için güçlü ve çok yönlü bir fotoğraf düzenleyiciniz yoksa endişelenmeyin çünkü Windows’ta ücretsiz olarak siyah beyaz görüntüler oluşturmanıza izin veren birçok program var.

 

Siyah beyaz fotoğraf

 

Yöntem 1: Windows’ta Paint ile siyah beyaz bir fotoğraf oluşturun

Paint programı, bir zamanlar Windows’taki en popüler yazılımlardan biriydi, ancak yine de kullanıcılara faydalı seçenekler sunuyor. Bu programı kullanarak fotoğraf üzerinde temel ve temel düzenlemeler yapabilirsiniz. Siyah beyaz bir fotoğrafı dönüştürmek için aşağıdaki basit adımları uygulamanız yeterlidir.

İlk olarak, Windows boya programını açın. Basit yol, Windows’un sol alt kısmındaki arama işaretine paint yazıp programı açmak için enter tuşuna basmaktır.
Bir fotoğrafı Paint programına aktarmak için pencerenin üst kısmındaki Dosya menüsüne gitmeli ve Aç seçeneğine tıklamalısınız. Düzenlemek istediğiniz fotoğrafı seçin ve fotoğrafın ekranda görüntülenmesini bekleyin.

 

Görüntü menüsüne gidin ve Nitelikler’i seçin. Siyah Beyaz simgesine ve ardından Tamam’a tıklayın. Sonuç olarak, siyah beyaz bir fotoğraf oluşturulur.

Not: Bu özellik, Paint yazılımının eski sürümlerinde mevcut değildir.

Fotoğrafı kaydetmek için Dosya menü listesinde Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın. Fotoğrafın adını veya sistemdeki saklama yerini değiştirebilirsiniz.

 

Yöntem 2: Office Word’de renkli fotoğrafları siyah beyaza dönüştürün

Sistemlerine Microsoft Office 2003, 2007, 2010 yükleyen kullanıcılar, Picture Manager yazılımı ile fotoğraflarını kolayca düzenleyebilirler.

İstediğiniz görüntüye sağ tıklayın ve Birlikte Aç menüsünden Microsoft Office Picture Manager’ı seçin.
Resmi gösterdikten sonra Resim menüsünü açın ve Renk özelliğine tıklayın. Ekranın sağ tarafında yeni bir pencere açılacaktır, burada Ton ve Doygunluğu ayarlamak mümkündür. Değeri -100’e ayarlamak için Doygunluk kaydırıcısını sola sürükleyin. Bu, fotoğrafı siyah beyaz bir fotoğrafa dönüştürecektir.
Fotoğrafı kaydetmek için Dosya menüsüne gitmeli ve Farklı Kaydet seçeneğine tıklamalısınız.

Yöntem 3: Fotoğraf Galerisi ile Windows’ta siyah beyaz bir fotoğraf oluşturun

Windows, Fotoğraf Galerisi’nin artık indirilemediğini duyurdu, ancak hala bir kopyası sisteminizde varsa, onu siyah beyaz fotoğraflar için kullanabilirsiniz.

Açmak için sol alttaki arama işaretine tıklayın ve Fotoğraf Galerisi’ne girin ve enter tuşuna basın.
Fotoğrafınızı Fotoğraf Galerisi uygulamasında açın ve düzenlemek için Düzenle düğmesini tıklayın.
Efektler grubundaki Siyah Beyaz simgesine tıklandığında fotoğrafa siyah beyaz efekti uygulanır.
Değişiklikleri kaydetmek için Dosyayı Kapat seçeneğine tıklayın.

Yöntem 3: Wondershare Fotophire Edit yazılımını kullanma

Yazılım indirme bağlantısı

Fotoğraf Galerisi uygulamasının mevcut olmayabileceğini göz önünde bulundurarak Fotophire fotoğraf düzenleyicisini öneriyoruz. Kullanımı kolaydır ve birçok farklı siyah beyaz efekt sunar.

Fotoğraflara uygulamak için 200’den fazla efekti vardır.
Fotoğraflarınızı kesebilir veya kırpabilirsiniz.
İstenmeyen öğeleri fotoğraflardan da kaldırabilirsiniz.
Tek bir tıklamayla fotoğraflara odaklanmak için Creative Blur’u kullanabilirsiniz.
Programı kurduktan sonra Fotophire simgesine çift tıklayın ve ardından Photo Editor modunu açın. Fotoğrafları düzenleyiciye aktarın ve ardından düzenleyicinin Efektler modülüne gidin.
Siyah beyaz efektleri uygulamadan önce, orijinal ve düzenlenen fotoğraf arasındaki farkı net bir şekilde görebilmeniz için Önce ve Sonra görüntüleme modunu etkinleştirebilirsiniz. Efektler’de, Sonra’ya tıklayın ve ardından Fotophire’ın hazır hazır ayarlarından birini seçin. Çapa, Doymamış, Çizim veya Poster gibi seçenekler güzel siyah beyaz görüntüler oluşturur.

Windows’ta siyah beyaz fotoğraflar çekmek çok kolaydır. Windows’ta bulunan programların çoğu bu imkanı ücretsiz olarak sağlar, Fotophire fotoğraf düzenleyicide fotoğrafların siyah beyaz sürecini de kontrol edebilirsiniz.

 

Yöntem 4: Telefon uygulamasını kullanma

SİYAH BEYAZ FOTOĞRAF uygulaması (Android için en iyisi)

 

Uygulama özellikleri

Renkli fotoğrafınızı siyah beyaz fotoğrafa dönüştürebilirsiniz.
Fotoğrafları gri tonlamaya veya siyah beyaza dönüştürebilen renk filtrelerine sahiptir.
Kenarlık, bulanıklık, ışık yoğunluğu ve daha fazlası gibi filtre parametrelerini özelleştirebilirsiniz. Sonuç olarak, eski fotoğrafları simüle etmek mümkündür.
Fotoğrafları eski fotoğraflara dönüştürmek için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.
Görüntü çözünürlüğü ayarlanabilir.

 

Carbon App – Siyah Beyaz Filtreler ve Efektler (iPhone için En İyisi)

Apple tarafından popüler bir fotoğraf uygulaması olarak tanıtılan App Store‘daki en iyi siyah beyaz fotoğraf editörlerinden biridir. Basit ve verimli kontroller, çarpıcı filtreler ve efektler ile fotoğrafları siyah beyaz yapabilirsiniz.

Güzel ve benzersiz efektler eklemek için 50’den fazla siyah beyaz filtre sunar.

Basit tasarımı, herhangi bir teknik deneyime sahip olmadan veya başka programlar kullanmadan çok hızlı bir şekilde sanatsal ve karmaşık fotoğraflar oluşturmanıza olanak tanır.

Çalışmayı bitirdikten sonra fotoğraflara hashtag’ler ekleyebilir ve bunları Instagram veya diğer sosyal ağlarda kolayca paylaşabilirsiniz.

 

Yöntem 5: Çevrimiçi (ücretsiz site)

İlk site: WONDERSHARE PIXSTUDIO

Site giriş adresi

Kurulum gerektirmeyen siyah beyaz efektler oluşturmak için iyi bir çevrimiçi fotoğraf düzenleyici arıyorsanız, Wondershare PixStudio önerilir. Bu uygulama, yalnızca fotoğrafa efekt eklemek için değil, aynı zamanda bir profesyonel gibi fotoğrafı düzenlemek için kullanılan güçlü işlevler sunar.

 

Adım 1: PixStudio’ya gidin ve istediğiniz tasarımı seçin. Fotoğrafı Instagram’da yayınlamak istiyorsanız Instagram Post’u seçebilirsiniz.
Adım 2: İstediğiniz efekti seçin ve ardından efekti ayarlamak için “Yoğunluk” öğesini sürükleyin.
Adım 3: Artık son resmi ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 

İkinci site: blackandwhite.imageonline.co (önerilir)

Bu web sitesinde renkli fotoğrafları siyah beyaza dönüştürmek için ücretsiz bir araç vardır, bu araç siyah beyaz bir görüntü oluşturmak için gri tonlarını kullanır.

Dönüşüm için özel becerilere gerek yoktur. Renkli fotoğrafı yükledikten ve sayfada görüntüledikten sonra Siyah beyaza dönüştür düğmesine tıklayın. İşi bitirdikten sonra, son fotoğrafı almak için indirme düğmesi görüntülenecektir. jpg, png ve gif formatlarını destekler.

Kullanımı tamamen ücretsizdir. Tam sürüm, ödeme yok, kayıt gerekmiyor, demo yok ve başka kısıtlama yok. İstediğiniz sayıda renkli fotoğrafı siyah beyaz fotoğraflara dönüştürebilirsiniz.

Görüntü işleme için kullanıcı tarafı komut dosyaları kullanır, bu nedenle tüm adımlar web tarayıcısında yapılır ve hiç kimse fotoğraflarınıza erişemez.