Site sıralamasını iyileştirmenin dönüşüm oranını artırmaya etkisi

Site sıralamasını iyileştirmenin dönüşüm oranını artırmaya etkisi

 

Site sıralamasında yükselme ancak SEO stratejilerinin doğru uygulanması ile mümkündür. Sitenin SEO’su ve kaliteli içeriklerin yayınlanması, para kazanmak ve dönüşüm oranı hedeflerine ulaşmak için iyi bir fırsat sağlayacaktır. Siteyi optimize etmek için herhangi bir strateji seçmeden önce hedefleri belirlenmelidir. Bu hedefler daha fazla site ürünü satmayı, kullanıcıları kaydetmeyi, site içeriği indirmelerini artırmayı vb. içerir. Belirtilen hedeflerin her biri için dönüşüm oranı değeri farklıdır ve genellikle rakibin sayfalarıyla karşılaştırılır. Örneğin çoğu mağaza sitesinde ziyaretçilerin alıcıya dönüşme oranı yüzde 20 ile 50 arasındadır. Yüksek trafiğe sahip siteler, içerik üretimi siparişi vermek için bir bütçe ayırır.

Site sıralamasını iyileştirmede en önemli konulardan biri anahtar kelime kullanmaktır. Her gönderinin içeriği, anahtar kelimeler ve uzun kuyruklu ifadeler içermelidir. İçerik yazılırken konuların çekiciliği, anahtar kelime yoğunluğu, hedef kitlenin özellikleri ve içeriğin SEO’sunu etkileyen diğer faktörlere dikkat edilmelidir. Sayfa yükleme hızı ve kullanıcı deneyimini iyileştirme gibi şeyler, hemen çıkma oranını azaltarak site SEO’sunun iyileştirilmesine de yardımcı olabilir.

Son zamanlarda arama motoru algoritmalarının dikkat ettiği bir diğer önemli faktör de sitenin akıllı telefonlarla uyumlu olmasıdır. Akıllı telefon kullanıcıları, sitenin Android işletim sistemine uyumlu olması durumunda içeriklerini daha kolay görüntüleyebilir. Ayrıca arama motoru botunun Android ve IOS işletim sistemleri ile uyumlu sitelere öncelik vermesi sayfaların indekslenmesi ve taranması için olumlu bir noktadır.

 

 

 

 

Site dönüşüm oranı nedir?

Dönüşüm oranı, toplam ziyaretçilerin sitede belirli bir işlem gerçekleştiren kullanıcılara oranıdır. Örneğin, site içeriği günde 150 kez görüntülenebilir ve bunlardan yalnızca 15’i kaydolur ve sitenin ana kullanıcıları olur. Ziyaretçilerin sitenin ana kullanıcılarına dönüşüm oranı, sayının 15’e 15’e bölünmesiyle elde edilir ve sonuç olarak değeri %10’dur.

 

 

Google’da site sıralaması

Site içeriğinin paylaşılması, kullanıcı kaydı, site arama bölümünün kullanılması, ürün satın alma sayısı, sosyal medyada takip, içerik indirme, açılış sayfasına tıklama, web sayfalarını birden fazla yerde okuma gibi amaçlar genellikle dönüşüm oranını değerlendirmek için değerlendirilir. 30 saniye, site uzmanlarıyla iletişim, destek ile çevrimiçi iletişim, ürünü DigiKala sitesi veya diğer mağazalardan satın alma seçeneğine tıklama, bültene abonelik, yazılımın deneme sürümü için istek sayısı.

Dönüşüm oranını artırmak için çeşitli teknikler vardır ve bunlardan en etkili olanı sitenin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmektir. Dahili, harici ve teknik SEO, web sayfalarının arama motoru sonuçlarındaki (SERP) sıralamasını değiştirecektir. Web sitesi SEO promosyonu, web sitesi trafiğini önemli ölçüde artıran ve kesinlikle site dönüşüm oranlarını etkileyecek güçlü bir stratejidir.

 

 

Dönüşüm oranını artırmanın önemi

Çoğu durumda, dönüşüm oranını artırmanın pazarlama hedeflerine ulaşmak ve daha fazla ürün satmak olduğu kabul edilir. Önemli olan nokta, hedef kitleyi sitenin ürün ve hizmetlerini satın almaya çekmektir. Web sayfalarını arama motorlarında (SEO) optimize etmek, dönüşüm oranını artırmak için uygun bir çözümdür. Potansiyel müşteriler, anahtar kelime aramaları ve ilgili ifadeler yoluyla web sayfalarını bulabilir ve sitenin ürünlerinin düzenli tüketicileri haline gelebilir. Ekonomik açıdan bakıldığında, ziyaretçilerin müşteriye dönüşüm oranının artması, gelir ve karlılığın artmasıyla ilişkilendirilecektir.

 

 

Dönüşüm oranı optimizasyonu nedir?

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu, sitenin dönüşüm oranını artırmaya yönelik faaliyetleri ifade eder. Dönüşüm oranını (CRO) optimize etmek için yapılacak en önemli şey, sitenin sıralamasını yükseltmektir. Elbette çevrim içi reklamlar, eğitim videoları, sosyal ağlarda reklam kampanyaları oluşturmak vb. de dönüşüm oranını optimize etmede etkili olabilir. Her durumda, SEO strateji ve tekniklerini kullanmak, insanların istedikleri hedeflere en düşük maliyetle ulaşmalarını sağlar. Dönüşüm oranını optimize etmenin bazı faydaları şunlardır: müşterilerin zevklerini ve isteklerini daha iyi anlamak, etkili pazarlama yöntemleri seçmek, ziyaretçi trafiğini artırmak, pazarlama maliyetlerini azaltmak ve müşteri çekmek, marka itibarını artırmak ve kullanıcı güvenini kazanmak.

 

 

CRO’yu değerlendirmek için testten önce ve sonra

Önce ve Sonra testleri ile sitenin belirli dönemlerde farklı konulara dönüşüm oranını ölçerler. Bu test, saha değişikliklerini ölçmek için bir kıyaslamadır. Öncesi ve sonrası testinin dezavantajlarından biri de site trafiğini ve dönüşüm oranını artıran ana faktörü belirlememesidir. Öncesi ve sonrası testi, sitenin dönüşüm oranının genel sonuçlarını SEO uzmanlarına sunar.

A/B testi

Bu test, çeşitli reklam yöntemlerinin dönüşüm oranını değerlendirmek ve web sitesinin açılış sayfasını tasarlamak için kullanışlıdır. A/B testi ile sitenin reklamlarında veya landing page’lerinde dönüşüm oranını artıran unsurları kolayca tespit edebilirsiniz. A/B testinin avantajlarından biri, büyük değişiklikler yapmadan önce sonuçlarını daha küçük boyutlarda değerlendirebilmenizdir.

Örneğin bu testte iki adet açılış sayfası versiyonu deneysel olarak tasarlanmıştır. Performansları belirli bir süre boyunca kontrol edilir ve dönüşüm oranı daha yüksek olan, uygun açılış sayfası olarak seçilir. Sitenin bir versiyonunda (A versiyonu), açılış sayfası dönen resimlerle gösterilir. Diğer versiyonda (versiyon B), açılış sayfası durağan resimler ve dahili bağlantılarla tasarlanmıştır. Son olarak, açılış sayfası olarak daha yüksek dönüşüm oranlı bir sürüm seçilecektir.

 

 

 

Dönüşüm oranlarını değerlendirmek için çevrimiçi araçlar

Dönüşüm oranını değerlendirmek, SEO tekniklerinin etkinliğini gösterebilir ve sitenin sıralamasını iyileştirebilir. Dönüşüm oranı, sitenin fikir ve hedeflerine ne ölçüde ulaştığını gösterir. Web sayfası ziyaretçilerinin tam olarak ne kadarının SEO’nun amaçladığı etkinliği gerçekleştirdiğini bilmek sitenin başarısı için önemli bir konudur.

Optimizely, site dönüşüm oranını artıran araçlardan biridir. Optimizely’i yüklemek için JavaScript kodunu sitenize koymalısınız. Resim düzenleyicisi kolayca etkinleştirilir ve site yöneticilerine dönüşüm oranlarını yalnızca birkaç tıklamayla iyileştirmek için gereken istatistiksel verileri sağlar. Optimizely ücretsizdir ve kullanımı kolaydır.

Diğer bir dönüşüm oranı değerlendirme aracı ise Google Analytics’tir. Anahtar kelimelere göre dönüşüm oranları, en çok ziyaret edilen web sayfalarının dönüşüm oranı ve diğer bazı konular bu çevrimiçi araç kullanılarak belirlenir. Google Analytics tarafından önerilen öğeler, sitenin hedeflerini belirlemek için uygundur. Ayrıca bu aracın Hedefler bölümünde 20’ye kadar istediğiniz gibi hedef tanımlayabilirsiniz. Google Analytics’te dönüşüm oranı hedeflerini belirledikten sonra, site yöneticileri ve SEO’lar sürekli olarak değerini hesaplayabilir.

Araç (Google Optimize), doğrudan Google Analytics’e bağlanan en iyi platformlardan biridir. (Google Optimize) ile sitenin dönüşüm oranı ile ilgili çeşitli testler yapabilirsiniz. Örneğin A/B testi bu araç ile gerçekleştirilebilecek imkanlardan biridir. (Google Optimize) kullanımı ücretsizdir ve kurulumu yalnızca bir Gmail hesabıyla yapılır. Bu araç, arama motorlarında site sıralamasını iyileştirmek için stratejileri seçmek ve değerlendirmek için kullanışlıdır.

 

 

Tehlikeli SEO teknikleri nelerdir?

1- Tıklanma sayısından çok anahtar kelimelerin önemi

Genellikle çoğu SEO uzmanı, sitenin içeriğinde çok sayıda hedef anahtar kelime kullanmanın SEO ve sıralamayı yükseltmek için çok etkili ve önemli olacağına inanır. Örneğin, bir boru imalat firmasının sahibi olabilirsiniz ve tanıtmak, hizmet sunmak ve çevrimiçi satış yapmak için bir web siteniz olabilir. Pipo, tütün, nargile, sigara gibi hizmetinizle ilgili tüm anahtar kelimeleri kullanmak, çok genel olduğu için muhtemelen tüm kullanıcıları tıklamaya çekmeyecektir. Yine de hizmetlerinizle ilgili tüm kelimeleri başlıkta veya metinde kullanmanın SEO için çok yararlı olabileceğine inanıyorsunuz. En iyi anahtar kelimeleri seçmekle ilgili makale bu konuda size daha fazla yardımcı olacaktır.

Anahtar kelimeleri kullanmak önemlidir, ancak farklı şekilde yapılmalıdır. Başlıkları ve hedef anahtar kelimeleri kategorize etmek ve her biri için farklı içerik oluşturmak daha iyidir. Tüm anahtar kelimeleri bir bölümde kullandığınızda, kullanıcı sitenin veya sayfanın Spam veya sahte olduğunu düşünebilir ve sonuç olarak, tüm SEO uzmanları Google’ın sıralama faktörlerinden birinin tıklama sayısını kontrol ettiğini bilirse tıklamaktan kaçınabilir. Bu nedenle, kullanıcılara içerik hakkında şüphe duygusu aşılanırsa, tıklamamaları sitenizin sıralamasını düşürmekle eşit olacaktır. Kişileri Nasıl Arar makalesi de size iyi bilgiler verecektir.

 

 

2- Dahili bağlantılarda aşırı bağlantı metni kullanımı

Bağlantı metni veya bağlantı metni kullanmak, siteleri optimize etmek için iyi bir uygulama olarak kabul edilir. Yine de son yıllarda Google’ın algoritmalarının ilerlemesiyle birlikte, çapa metinlerinin aşırı kullanımının Google’dan para cezasına ve sitenin sıralamasında düşüşe neden olacağı görülmüştür çünkü bu durumda Google, Bazen bu sayfanın manipüle edildiğini veya Spam ve Spam olduğunu hisseder. bu nedenle kullanıcıya tanıtmayı uygun görmemektedir. Bu durumda, kelimeler için çapa kullanmak yerine, istenen kelimeyi sayfanın sonunda açıklamanızı öneririm. Örneğin, SEO, Link Building ve CPC kelimelerinin kullanıldığı bir metniniz varsa, her biri için bağlantı metni yapmak ve bu kelimeleri açıklayan bir sayfaya atıfta bulunmak yerine, her birinin sonuna kısa bir açıklama koyun. . Sayfayı altbilgi olarak ayarlayın.

 

 

3- Dizin kullanımı, site kaydı, linkler vb.

Anonim dizinlerde yapılan aşırı ve normal limitleri aşan bağlantı oluşturma veya sitelerin kaydı, Google’dan ağır para cezaları ile sonuçlanacaktır. Google’ın algoritmalarının bu yöntemle vurduğu ünlü şirketler gördüm, bu yüzden sitenizi küçük bir ücret karşılığında dünyanın en prestijli arama motorlarına veya ünlü dizinlerine kaydettirebileceğini iddia eden kişilerle karşılaştığınızda %100 şüpheyle yaklaşın. , çünkü bunu yaparak, büyük olasılıkla düşük kaliteli sitelere kaydolacak ve sonunda uygunsuz bağlantı oluşturmaya başlayacaksınız. Bu bağlamda backlink sayfasını da okursanız daha ilgi çekici olacaktır.

 

 

4- Mikrositeler, ayrı domainler, çeşitli alanlar ve…

SEO operasyonlarında halen yaygın olarak yapılan bir şey, sitenin ana alanında birden çok alan adı kullanmaktır, buna “alan parkı” da denir. Bazen farklı alanlarda farklı konularda çok sayıda içerik üretmeyi planlıyor ve ana alan setinizin altına ayrı alan adları koymayı tercih ediyorsunuz. Bu büyük bir hata! Sayfalarınız iki adresle görüntülenmemelidir. 2., 3. vb. url’ler vurulursa; sayfayı görüntülemek yerine ana URL’ye yönlendirmelidir. Aksi takdirde, arama motorları tüm alan adlarınızı tanımaz. Bu nedenle, site adresinin ve tek tek sayfaların aynı anda birden çok adresle yüksek olmaması gerektiğini unutmayın. Bu durumda domainlerden biri kopya site sayıldığı için Google tarafından sıralamaya alınmayacaktır.

 

 

5- Reklamlara tıklayın

Birçok çevrimiçi işletme sahibi, TBM’nin (tıklama başına maliyet) sitelerinin sıralamasını yükselteceğine inanıyor, ancak tamamen yanılıyorlar. Tıklama reklamları, markanızı tanıtmada ve izleyicilerin zihnine kaydetmede çok etkili olacaktır, ancak sıralamayı yükseltmek akıllıca bir şey değildir. Aslında banner’ınıza yapılan her tıklama ile kullanıcı önce reklam ajansının sitesine yönlendirilir, ardından sizin web sitenize yönlendirilir ve aslında görüntüleyen web sitesinin backlinkini almazsınız.

Bunun yerine, görüntülü web siteleri tarafından alınan tüm Geri Bağlantılar, reklam ajansının sıralamasını her zaman daha yüksek yapan reklam ajansıdır. Bu nedenle çoğu tıklama reklam servisleri genellikle Alexa ve Google’da liderdir. Elbette bu eylemin tamamen etkisiz olduğu söylenemez. Yine de, geri bağlantı almayı düşünüyorsanız, işinizle ilgili çok ziyaret edilen bir siteniz varsa, tıklama reklamları genellikle iyi bir yöntem değildir.

 

 

6- Strateji ve düşünmeden yem bağlantısı kurmak

Bazı insanlar hala bu eski SEO tekniğine takılıp kalmış durumda. Muhtemelen içerik stratejisi, içerik pazarlaması ve genel olarak içerik üretimi, dijital pazarlamada çok sıcak bir konu ve önemli bir yatırım noktası haline geldiği için. Bu nedenle, bazı uzmanlar farklı türlerini üretmek için yatırım yapmaya devam ediyor. “Stratejisiz ve düşüncesiz içerik üretimi” diye biliyorum.

“Bait link” olarak bilinen bu tür içerik üretimi fikri, içeriğin yalnızca kullanıcıyı siteyi ziyaret etmeye çekmesi gerektiğine ve içeriğin kullanıcıyı tatmin edip etmediğine inanan web sitesi yöneticileri veya içerik üretim ekipleri tarafından gerçekleştirilir. kullanıcılar. Verildi mi, verilmedi mi? Başlık, metne ve kullanıcıların ihtiyaçlarına tamamen uygun mu? Tıklamaların artmasını, hedef kitlenin ilgisini çekmesini ve sıralamanın yükselmesini en çok ve birinci derecede etkileyecek öğe fark etmez, tamamen hedef kitlenin ihtiyaçları ile ilgili, etkili ve yaratıcı içerikler yazmaktır.