Serbest hareketli grafik çalışanı olmak mı yoksa yüz yüze çalışan olmak mı daha iyi?

Serbest hareketli grafik çalışanı olmak mı yoksa yüz yüze çalışan olmak mı daha iyi?

Bir hareketli grafik serbest çalışanı, markalar için tanıtım videoları oluşturabilir veya basit animasyonlar aracılığıyla eğitim ve eğlence konularını görüntüleyebilir. Hareketli grafik tasarımına olan talep son yıllarda oldukça arttı ve ben bu işten yüksek gelir elde ettim.

 

Giriş

Bir hareketli grafik serbest çalışanı, müşterinin siparişine göre yeni sanat eserleri yaratmak için teknik ve yaratıcı becerilerini kullanabilmelidir. Birkaç on yıldır, hareketli grafik oluşturucularla çalışmaya olan talep arttı ve herhangi bir dereceye sahip kişiler bu şekilde para kazanabilir. Hareketli grafikler, bilgisayar yazılımında bulunan imkanlarla görüntülerin bir kısmının canlandırılması anlamına gelir. Bu tür videoların maliyetinin düşük olması ve kısa sürede yapılabilmesi nedeniyle pazarlama şirketleri, yeni markalar, startuplar ve hatta eğitim kurumları hareketli grafik videolara yönelmiştir.

Bu yazıda bahsedilen konular şunlardır: Hareketli grafik serbest çalışanı mı daha iyi yoksa yüz yüze çalışan mı? Serbest hareketli grafik gelir karşılaştırması, serbest çalışanların çalışma saatleri, hareketli grafikler serbest çalışanların görevleri, serbest proje kabulü, kariyer gelişimi için çözümler.

 

 

Hareketli grafikler nasıl yapılır

Hareketli grafikler bir tür animasyondur. Ana farkı, hareketlerin basitliği ve metin, şekiller ve resimler gibi ortak tasarım öğelerinin hareketli grafik stiliyle kullanılmasıdır. Bu tür bir animasyonu yaratmanın aşamaları sekiz ana aşamadan oluşur: konuya göre hareketli grafiğin stilini ve türünü seçme, bir senaryo veya izleyiciye kavramları aktarma yöntemi tasarlama, storyboard oluşturma, grafik görüntüleri tasarlama ve ana karakterler, hareketli görüntüler ve Görsel efektler kullanımı, son videoda ses olup olmayacağına karar verilmesi, hareketli grafik videonun değerlendirilmesi ve yayınlanması.

Tasarımcıların becerileri, nihai videonun kalitesini büyük ölçüde etkileyecektir. Ses ve video tekniklerinin kullanılması, izleyicinin duygularını ana amaca yönlendirebilir. Hareketli grafik videoları çekerken önemli olan nokta, tasarımcıların izleyiciler arasında özel bir yer bulması için tekrar etmeyen grafik görüntüler oluşturması gerektiğidir.

 

 

Hikaye Tahtası

Senaryonun sahneleri bu aşamada temel ve basit tasarımlar olarak tanımlanır. Görüntülerin, sahnelerin ve ana karakterlerin ilk fikri, bir film şeridi oluşturarak tasvir edilir. Storyboarding, hareketli grafik videolarında kopuk sahneleri önler. Ayrıca proje üyeleri ön tasarımlar oluşturarak görsellerin senaryoya uygun olmasını sağlayabilirler. Son hareketli grafik sekanslarına eklenmesi gereken detayları size hatırlatmak için bunları yazabilirsiniz. Ayrıca, programı veya aklınızdaki diğer herhangi bir konuyu ciddiye alın ve yazın. Film şeridi aşamasında kullanılan yazılımlardan biri de PowerPoint’tir. PowerPoint‘te, insanlar video sahnelerinin yerleştirme sürecini ve açıklamalarını kaydedebilir.

 

 

Nihai görüntülerin tasarlanması

Nihai grafik görüntüler, profesyonel hareketli grafikler oluşturmanın bu aşamasında tasarlanır. Bunun için storyboard’un kilit noktalarına odaklanmak ve senaryonun ayrıntılarını tasvir etmek daha iyidir. Nihai görüntüler, hareketli grafik videosunun stilini ve çerçevesini belirler. Bu aşamada acemi tasarımcılar, profesyonel görüntüler oluşturmak için Adobe Photoshop veya After Effects gibi yazılımlardaki şablonları ve görüntü efektlerini kullanabilir.

 

 

Hareketli resimler

Bahsedildiği gibi, farklı yazılımlar kullanıldığında hareketli grafikler oluşturma yöntemi biraz farklı olabilir. Örneğin, Cinema 4D yazılımı ile 3D animasyonlar oluşturmak için, kişilerin görüntüleri farklı açılardan özel olarak kontrol etmesi gerekir. Yine de, After Effect yazılımında 2D görüntüler oluştururken çalışma yöntemi çok daha basittir.

 

 

Videonun farklı boyutları

Yeni başlayanlar, profesyonel hareketli grafikler oluşturmak için After Effects ve Premiere (Adobe Premiere) gibi yazılım formatlarını kullanabilir. Bu şablonları uygulamak, video düzenleme, renk ayarlama ve diğer işlemlerin hızını artıracaktır. Kullanıcılar, yazılımın orijinal şablonlarını ücretsiz olarak videolarında kullanabilir veya farklı web sitelerinden veya diğer tasarımcılardan satın alabilirler. Bu aşamada videonun zamanlaması ve görüntülerin ayarı da önceki ilke ve planlara göre olmalıdır. Video gösteriminin hızı, heyecanını artırıyor; doğru uygulanırsa izleyicinin dikkatini çekebilir.

 

 

seslendirme

Bir hareketli grafik video, tarzına bağlı olarak sessiz yapılabilse de, seslendirme izleyicinin ilgisini çekmede ve izleyicilerde duygu uyandırmada önemli rol oynayan bir tekniktir. Standart seslendirme ve ses efektleri videonun kalitesini etkiler ve her sahnenin ruh halini gösterir.

 

Değerlendirme

Hareketli grafik hazırlamanın son aşamasında, nihai video değerlendirilmeli ve herhangi bir sorun varsa düzeltilmelidir. Değerlendirme yapılırken nihai çıktının izleyici ile etkili bir görsel iletişim kurup kurmadığı, amaçlanan kavram ve konuyu doğru bir şekilde aktarıp aktaramadığı sorusuna cevap verilmelidir.

 

grafik

 

Hareketli grafik videosunun yayınlanması

Son videonuzu yayınlamanın birçok yolu vardır. Televizyon, özel seminerler, internet siteleri ve Instagram, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya, hareketli grafiklerin hızlı ve profesyonel bir şekilde yayınlanması için genellikle seçilen durumlar arasındadır.

 

 

Serbest hareketli grafik çalışanı olmak mı yoksa yüz yüze çalışan olmak mı daha iyi?

Hareketli grafik sanatçısı, çeşitli reklam, eğitim, web sitesi tasarımı vb. konularda animasyon projeleri üzerinde çalışan kişidir. Hareketli grafikler, animasyon türlerinden biridir; başka bir deyişle, bu tasarımcılar kavramları basit animasyonlu görüntülerde tasvir ediyor. Meraklılar bu mesleğin temellerini sadece birkaç ayda öğrenebilirler. Bir hareketli grafik tasarımcı için gerekli yazılıma hakim olmak, bol bol pratik yapmak ve yaratıcı örnekler yapmak çok önemlidir. Zaman ve yeni projeler üzerinde çalışarak, yeni başlayanlar TV reklamlarından video oyunlarına kadar çeşitli kaliteli animasyonlar üretebilirler.

 

 

Hareketli grafikler serbest çalışan gelirinin karşılaştırılması

Maaş sorunu her zaman işin kalitesine ve hareketli grafik sanatçılarının becerilerine bağlıdır. Deneyimli serbest çalışanlar, ortalama bir çalışandan çok daha fazla kazanabilir. Bununla birlikte, saygın animasyon şirketlerinde istihdam edilen kişilerin maaşı da yüksek ve istikrarlı olacaktır. Diğer bir deyişle, gelir ve maaş, önerilen projeler ve tasarımcının becerileri ile ilgilidir. Her kariyer yolunun zorlukları ve avantajları vardır. Bu nedenle kişiler kendi şartlarına göre freelance bir iş ya da yüz yüze bir çalışan seçerler.

 

 

Serbest çalışanların çalışma saatleri

Çalışma saatleri ve günleri, serbest çalışanlar ve yüz yüze çalışanlar arasında farklılık gösterir. Çalışanlar genellikle tam zamanlı veya yarı zamanlı olmak üzere haftanın beş günü çalışırlar. Aynı zamanda freelance çalışan kişiler her gün işe gitmek zorunda olmayıp belirli bir süre içinde proje teslim etmek zorundadır. Hareketli grafik tasarımcıları, serbest çalışırken sipariş vermeden haftalarca veya aylarca sürebilir. Dolayısıyla maddi durumlarına göre bu konu endişe verici olabilir ve bu sorunu önlemek için genellikle freelance işlerle ilgili web sitelerinde çalışırlar.

 

grafik

 

Bir hareketli grafik serbest çalışanının görevleri

Bir hareketli grafik serbest çalışanı, yenilikçi ve tekrarlanmayan animasyonlu videolar oluşturmalıdır. 2D veya 3D kısa animasyonlar, eğitim videoları, animasyonlu logolar, infografikler, web siteleri için animasyonlu simgeler, film jeneriği vb. oluşturmak, bir hareketli grafik sanatçısının genellikle gerçekleştirdiği faaliyetler arasındadır. Hareketli grafik videolar, televizyon, internet siteleri, mobil uygulamalar, yazılımlar vb. çeşitli mecralarda kullanılmaktadır. Hareketli grafikler sadece yaratıcılık ve bilgisayar yazılımları ile güzel görüntüler oluşturmak değildir. Herhangi bir mecrada temel tasarım ilkeleri ve izleyici tercihleri göz ardı edilirse üretilen video pek fazla kişinin ilgisini çekmeyecektir. Bu nedenle hareketli grafik sanatçılarının görevlerinden biri de izleyiciyi tanımak ve onların zevkine göre videolar yapmaktır.

Kısacası, bir hareketli grafik freelancerının bazı görev ve özellikleri şunlardır: yaratıcılığı ve tasarım becerilerini hareketli grafik yapımında kullanmak, müşteri iletişim becerilerine sahip olmak, görselleri tasarlarken ayrıntılara dikkat etmek, ticari markaların tarzını anlamak, aşinalık. reklamcılık, bilgisayar yazılımı kullanma, renklerin psikolojisine aşinalık, senaryo ve ana karakterleri tasarlama becerisi vb.

Hareketli grafikler yapmak için gereken tesisler.

Harika hareketli grafik videoları ancak bir bilgisayarla tasarlayabilir ve gerekli yazılımı yükleyebilirsiniz. Adobe Photoshop, After Effects, Cinema 4D ve Adobe Premiere genellikle hareketli grafikler oluşturmak için kullanılan yazılımlardır. Photoshop ve After Effects yazılımlarında önceden hazırlanmış şablonlar ve eklentiler kullanılabilir. Bu nedenle, görüntülerin tasarlanması ve hareketli grafiklerin oluşturulması daha kısa sürede ve daha yüksek kalitede yapılır.

Reklam filmi çekmenin zorluklarından biri de pahalı kameralar ve çok kişilik bir ekip gibi ekipmanlar gerektirmesidir. Hareketli grafikler pahalı tesisler gerektirmez; tek bir kişi bile video yapabilir. Birçok kişi hareketli grafik yapmayı düşünse de, grafik görüntüleri tasarlama konusunda çok fazla bilgi ve beceriye sahip olmaları gerekir. Olay bu değil. Acemi hareketli grafik sanatçıları, çevrimiçi web sitelerinden grafik görüntüler alabilir ve bunların farklı kısımlarını After Effects veya Premiere yazılımında canlandırabilir. Son olarak, insanlar kolayca güzel ve şaşırtıcı hareketli grafik videoları oluşturabilir.

 

motion graphics freelancer

 

Serbest proje kabulü

Bazen ajanslar ve şirketler, projeyi doğrudan hareketli grafik serbest çalışanına sipariş eder, bu da işbirliğini sürdürmek için anlaşmaları gerektiği anlamına gelir. Projeyi online web siteleri üzerinden de kabul etmek mümkündür. Müşterinin ihtiyaçlarına göre, hareketli grafik serbest çalışanı nihai videoyu günlük, haftalık ve aylık olarak sunmalıdır. Hareketli grafik serbest çalışanları, bir projenin zamanlamasını müşterinin isteğine göre yönetmek için bir iş programına sahip olmalıdır. Müşteriler her zaman kararlaştırılan zaman çerçevesi içinde hareketli grafik tasarım videoları almayı bekler. Bu nedenle freelance çalışanların iş disiplinine özel önem vermesi gerekmektedir.

Bu günlerde, hareketli grafik videoları aracılığıyla reklam vermek bir pazarlama stratejisi haline geldi. Farklı markalar, Instagram gibi sosyal ağlarda kullanıcıları çekmek için ürünlerini ve hizmetlerini GIF’ler, tipografi veya hareketli infografiklerle tanıtıyor. Böylelikle hareketli grafik projelerini sosyal ağlarda sergilemek için kabul etmek uygun bir gelir kaynağı olacaktır.

 

 

Bağımsız hareketli grafik çalışanı olarak ilerlemek için çözümler

Bir hareketli grafik freelancerının kariyer gelişimi için göz önünde bulundurması gereken en önemli konu izleyici ile etkileşimidir. Görüntüleri ve karakterleri tasarlarken veya seçerken ne kadar dikkatli olurlarsa, izleyici ile iletişim o kadar etkili olacaktır. Hareketli grafik oluşturma ilkelerine dikkat edilmesi ve kavramların anlatım biçiminde tanımlanması, izleyicinin videonun konusunu daha iyi anlamasını sağlayacaktır.

Serbest faaliyetlerde ilerlemek için bir tasarımcı, müşteri ve izleyici ile uygun bir ilişki kurmalıdır. Animasyon alanı sürekli değişiyor. Bu nedenle hareketli grafik tasarımcıları, pazarı analiz ederek ve müşterilerin zevklerine dikkat ederek bu sektördeki değişiklikleri fark edebilir. Hareketli grafik sanatçılarının çoğu, portföylerini sosyal ağlarda paylaşır ve müşterinin zevkini ve pazar trendini öğrenmek için izleyicinin geri bildirimlerini değerlendirir. Ayrıca, grafik tasarımcılar derneği, hareketli grafik sanatçıları derneği veya animasyon yapımcıları gibi gruplara üyelik, insanlara uygun iş fırsatları sağlayabilir. Eğitim atölyelerinde, profesyonel hareketli grafik sanatçılarının bilgilerini üyelerle paylaşması, bu işte ilerlemek için iyi bir yol olacaktır.

 

hareketli grafik hakkında başka makalelerimiz:

 

Bazı basit hareketli grafik örneklerinin incelenmesi

3D hareketli grafikler hakkında açıklamalar

Modern reklamcılıkta hareketli grafiklerin ana uygulaması

Hareketli grafik kariyer yolu nedir?

Hareketli grafik görüntülerin tanımı ve türleri