Neden LinkedIn ve nasıl doğru şekilde kullanılır?

LinkedIn nedir?

Nasıl düzgün kullanılacağını biliyorsanız, bu yazılım çok yararlı bir çevrimiçi araç olabilir. LinkedIn, aslında işletmeler için tasarlanmış bir sosyal ağ türüdür. Ancak, doğru kullanılırsa LinkedIn bireyler, blogcular ve internet pazarlamacıları için karlı bir platform olabilir. İşte bu iş ağı programı ve nasıl çalıştığı hakkında kısa bir açıklama.

LinkedIn nedir?

LinkedIn, öncelikle işletmeler ve iş ortakları için tasarlanmış profesyonel bir sosyal ağdır. Bir çok sebepten ötürü; Çoğu kişi bu yazılıma linkedin adını verir, ancak bu bir yazım hatasıdır ve her ikisi de aynı anlama gelse de orijinal kelime Linkin’dir.

LinkedIn sadece işletme sahipleri tarafından değil, herkes tarafından kendi amaçları için kullanılabilir. Örneğin, ortak ilgi alanları olan ve aynı alanda birlikte çalışan kişilerle iletişim kurmak için LinkedIn’i bireysel olarak kullanabilirsiniz; kullanmak Bir işte yoğun çalışan olarak kullanabilirsiniz; Veya kendi web sitenizi veya blogunuzu başlatmak için LinkedIn’i kullanabilirsiniz.

Linkedin üzerinde; Birden fazla hesaba sahip olmak mümkündür: ticari faaliyetleriniz için bir hesabınız olabilir ve kişisel kullanımınız için başka bir hesap oluşturabilirsiniz. Kişisel hesabınız ile boş zamanlarınızda ve çalışmadığınız zamanlarda; İnternet işletme sahipleri veya blog yazarları ile bağlantı kurun.

Neden LinkedIn?

LinkedIn, dünyanın en büyük profesyonel ağıdır. Facebook arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantı kurmak için harika olabilir ve Twitter çok iyi tanımadığınız kişileri takip etmek için tasarlanmış olsa da, LinkedIn özellikle profesyoneller için yapılmıştır.

300 milyon üyesi var. Ve bu ağ hala büyüyor.
Google’da üst sıralarda yer almaktadır. Bir LinkedIn hesabına sahip olmak, insanların internette adınızı aradıklarında ne gördüğünü kontrol etmenin kolay bir yoludur.
Bu hesap size bir sonraki işinizi bulabilir. Jobvite’a göre, 2013 yılında işe alım uzmanlarının %93’ü, iş teklifleri için potansiyel adaylar bulmak için LinkedIn’i kullandıklarını söylüyor. Bir sonraki kariyerinizi bulmak için sosyal medyayı kullanma konusunda ciddiyseniz; LinkedIn katılmak için harika bir sitedir.

 

LinkedIn’de nasıl başarılı olunur? (Kısaca)

 

LinkedIn’e katıldıktan sonra her yeni başlayanın yapması gereken bazı şeyler:

1- Profilinizi tamamlayın. Kayıttan sonra, bilgileri olabildiğince iyi ve doğru bir şekilde doldurmak için zaman ayırın. Eksik bir profil, eksik bir özgeçmişe sahip olmak gibidir.

2- Profilinizde anahtar kelimeler kullanın. İnsanların alanınızdaki birini bulmak için kullandıkları anahtar kelimeleri düşünün: Bu anahtar kelimeleri profilinizin farklı bölümlerinde kullandığınızdan emin olun.

3- Anahtar projeleri gösteriliyor. Profilinizin “Deneyim” bölümünde projelerinize bağlantı ekleme seçeneği bulunmaktadır. Projelerinize bağlantı eklemek için bu bölümü kullanın. Bu, geçmişte neler başardığınızı göstermenin çok görsel bir yoludur. Projelerinizi birbirine bağlayarak; Ayrıca site trafiğini projelerinize çekebilirsiniz.

4- Yalnızca tanıdığınız veya daha önce tanıştığınız kişilerle bağlantı kurun. Aslında; LinkedIn, üyelerine “yalnızca tanıdığınız ve güvendiğiniz kişilerle bağlantı kurmalarını” tavsiye eder.

5- Başkalarını sizinle iletişime geçmeye davet etmek istediğinizde; Mesajınızı kişiselleştirin. LinkedIn ise, birini iletişim kurmaya davet ettiğinizde; Ona otomatik olarak bir mesaj gönderecek, bu bölüme kendinizden bir şeyler yazmak ve eklemek için zaman ayırın.

 

LinkedIn’e nasıl başlanır?

 

1- LinkedIn profiliniz

Profilinizi oluştururken bunun Facebook olmadığını ve sunduğunuz bilgi ve imajla iş yaklaşımında olmanız gerektiğini unutmayın. LinkedIn hesabını genişletilmiş bir kartvizit olarak değerlendirebilir ve mesleki becerileriniz ve iş alanınızla ilgilenen tüm kişilere profesyonel kimlik bilgilerinizi verebilirsiniz. Profil oluşturma hakkında bazı ipuçları:

Kişisel Ayrıntılar: Profilinizi işletme web sitenize bağlayan bazı kişisel bilgiler ve en az bir URL sağlamalısınız. Bu bağlantı, LinkedIn’den gerekli faydayı elde etmenizi sağlar. Öncelikle Linkedin programına kayıt olmanız veya oturum açmanız ve ardından her sayfada görünen gezinti çubuğunda “Profil” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

 

 

Daha sonra tamamlamanız için size aşağıdakiler verilecektir:

e-posta
Telefon
posta adresi
Twitter adı
Web sitesi adı + URL’ler

 

2- Profilinizi herkese açık hale getirin

Tamam – artık LinkedIn’in ne olduğunu hemen hemen biliyorsunuz. Tabii ki, LinkedIn iş kullanıcılarıyla sınırlı olmak zorunda değil, başka bir sosyal medya biçimi.

Profilinizin yukarıdaki bölümlerini tamamlarken, her bölümde önemli anahtar kelimeler kullandığınızdan emin olun. Çok fazla anahtar kelime kullanmak gerekli değildir; Aksine, Google’ın işinize odaklandığınızı bilmesini sağlamak için birkaç tanesi yeterlidir. Bununla, bu bölümde link verdiğiniz web sitesinin SEO’su; güçlendirilmiş Profil bir firma veya firmaya ait ise; Profilinize şirket adını eklediğinizden emin olun ve “Ben” veya “Biz” kelimelerini kullanmayın. Profilinizin herkese açık olduğundan emin olmalısınız. Bunu yapmak için, bölüm 1’de gösterildiği gibi ana sayfanızdaki Profil’e tıklayın; Tıklayın. Ardından mavi Profili Düzenle kutusunun sağındaki oka tıklayın:

 

C:\Users\mohammad\Downloads\edit-profile.jpg

 

Ardından, Genel profil ayarlarını yönetin ve profilinizi herkese açık hale getirin. Bu bağlantı ayrıca, profilinizin herkese açık olmamasını tercih ettiğiniz herhangi bir bölümünü gizlemenize de olanak tanır. Ancak önerimiz, tüm bu bölümleri emek ve doğrulukla doldurduğunuzda; Bunları kamuoyundan saklamayın. İş arıyorsanız, özgeçmişinizde LinkedIn profil URL’nizi belirtin. Gelecekteki işvereniniz daha fazla ayrıntıya bakabilir – bu nedenle işe alınma şansınızı artırmak için yapabileceğiniz ilk şey uygun bir hesap oluşturmaktır.

 

3- Kişileri bulun ve onlarla iletişim kurun.

Bir sonraki adım, potansiyel kişileri bulmak ve iletişim kurmaktır. LinkedIn’in kullanımı sezgiseldir ve neler sunabileceğini görmek için çeşitli menülerini keşfetmek için biraz zaman harcamanız gerekir. Menü sistemi nispeten basittir:

Çalışmanıza başlamak için “Ağ” ve ardından “Kişiler” üzerine tıklayın. LinkedIn muhtemelen bazı potansiyel kişileri önerecektir. Aksi takdirde, farklı e-posta adreslerinizi ekleyebilmek için “Bağlantı ekle”yi tıklayın. Ardından e-posta sisteminize bağlı ve LinkedIn hesabı olan kişilerin listesi; size sağlanmaktadır.

Nasıl kullanılacağını öğrenmek için LinkedIn ile birlikte çalışın. Yakında bu yazılımın sadece ticari kullanım için olmadığını göreceksiniz. Ayrıca LinkedIn’in; Facebook’un başka bir versiyonu değildir ve daha profesyonel bir yöntem kullanılmaktadır. İşte bu sosyal ve iş ağı biçimini nasıl kullanabileceğinizi açıklayan bazı yöntemler.

LinkedIn nasıl kullanılır

LinkedIn’i hem çevrimiçi hem de çevrimdışı iş ve sosyal etkileşim için bir araç olarak kullanmanın birçok yolu vardır. Bu sitenin size nasıl yardımcı olabileceği aşağıda açıklanmıştır:

 

1- Yararlı bağlantılar oluşturun

LinkedIn kullanarak bağlanabileceğiniz üç farklı kişi türü vardır:

Profesyonel kişiler: iş ve kariyer alanlarınızda çalışan kişiler. Birçok kişi veya işletme, meslektaşlarının faaliyetlerini değerlendirmek amacıyla / veya aynı ilgi alanıyla uğraşan kişilerle bir tür pazarlama anlaşması yapmak amacıyla başkalarıyla iletişim kurar. Bir iletişim talebini iletmeyi veya reddetmeyi talep edebileceğinizi unutmayın; Benzer şekilde rakibiniz de bu yetkilere sahiptir.

Müşteri İletişimleri: Müşterilerinizle iletişim. Buradaki amaç, profesyonel bir temelde tutarlı bir şekilde iletişim kurmaktır. Facebook ve diğer sosyal medya gayri resmidir ve Facebook hayran/işletme sayfanızı ve hatta Google+ işletme sayfanızı asla ziyaret etmeyecek, ancak LinkedIn teklifinizi kabul edecek birçok müşteriyle karşılaşacaksınız.

Kişisel kişiler: Her birinin bir hesabı olan arkadaşlarınız ve ailenizle de bağlantı kurabilirsiniz. Ancak bu iletişim de profesyonel olmalıdır. Facebook ve diğer sosyal ağ uygulamaları için kişisel ve sosyal şeyler bırakın.

Yapılan bağlantılar sizin için faydalı olmalıdır. İstediğiniz iş alanında başka bir kişi veya şirketten talep aldıysanız, bu talebi kabul etmeden önce; Bundan nasıl yararlanabileceğinizi düşünün. Rakipler genellikle LinkedIn’i birbirleriyle dostça ama rekabetçi bir ilişki kurmak için nasıl kullanacaklarını bilirler. Bu arenadaki varlığınız, yokluğunuzdan daha fazlasıdır; Faydalı olacaktır.

 

2- LinkedIn SEO’nun Faydaları

Google, LinkedIn’i yetkili bir site olarak tanır. Birçoğu bu sitede oluşturulan bağlantının; YouTube, Facebook veya diğer sosyal medya bağlantılarından çok daha fazlası; Değerlidir. Google ve Bing’in her ikisi de genel profilleri dizine ekler, bu nedenle profilinizi herkese açık hale getirmek için kutuyu işaretlediğinizden emin olun.

Google, profil sayfanızdan bir bağlantıyı web sitenizdeki bir bağlantıya bağlar, yani LinkedIn’de yayınladığınız bağlantıya tıklayarak, web sitesindeki bağlantıya tıklayarak web sitenize yönlendirileceksiniz ” başlıklı bağlantıya tıklayın. about” veya “bio” belirtilir; LinkedIn sayfasına bağlanacaksınız. Yani ikisi birbirine bağlıdır. Ayrıca web sitenizi veya blogunuzu LinkedIn kişilerinize ve profilinizi okuyan diğer kişilere açık hale getirmeli ve profilinizin hedef anahtar kelimeleriniz için optimize edildiğinden emin olmalısınız.

 

3- Satış olasılığını artırın

Web siteniz veya blogunuz bir işletmeyse ve satacak ürünleriniz varsa (çoğunluğun yaptığı gibi), ziyaretçilerinize satış yapma şansınızı artırmak için bu sosyal işletme sitesini kullanabilirsiniz. Gelecekteki müşteriniz olabilecek biriyle tanıştığınızda, onları LinkedIn’de sizinle bağlantı kurmaya davet etmelisiniz.

Ağa zaten kayıtlı olabilirler, ancak değilse, onlara ihtiyaç duydukları tüm ayrıntıları sağlayacağız. Onları LinkedIn’e katılmaya ve ardından onlarla bağlantı kurmaya davet ediyoruz; İstiyoruz Çoğu internet pazarlamacısının iddia ettiği gibi, potansiyel bir müşteri satın almadan önce; Ürünle iletişime geçmek veya ürünü ziyaret etmek 6-8 kez sürer. Onları davet ederek ve bağlantı isteğinizi kabul etmelerini sağlayarak en az iki şey yaptınız! Onlarla LinkedIn’de bağlantı kurduğunuzda, satışın yarısına geldiniz.

 

4- İletişimde olduğunuz kişilerle; iletişimi koparmamak

Mesaj gelen kutunuza giderseniz, kişilerinize mesaj oluşturmanızı ve göndermenizi sağlayan bir bağlantı bulacaksınız. Mesaj bağlantısını tıklayın:

Sonra göreceksiniz:

Kişilerinizden herhangi birine mesaj yazmanıza ve göndermenize olanak tanır. Çoğu durumda, profesyonel iş bağlantıları için bu yoldan gitmek daha iyidir; Sadece bir e-posta göndermek veya Facebook Messenger’ı kullanmak isteyene kadar.

 

5- Markanızı planlayın ve tanıtın

LinkedIn’i asla bariz reklamlar için kullanmayın, kendinizi veya işinizi olumlu bir şekilde yansıtmak için kullanın. Bir işletme sayfası oluşturabilir ve onu bir Facebook işletme sayfasını yönettiğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Bu, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmanıza ve LinkedIn Şirket Sayfanızı başkalarına tavsiye eden ziyaretçilere özel teklifler sunmanıza olanak tanır.

LinkedIn reklamcılığı, Google Adwords’e (Google’ın reklamcılık platformu) benzer. Bu, reklamlarınızı LinkedIn’de belirgin bir şekilde yayınlayabileceğiniz bir PPC biçimidir. Ayrıca e-posta pazarlaması ve grup duyuruları ve tartışmalarını kullanarak işletmenizi tanıtabilirsiniz. “İşiniz” bir hobi blogu, bağlı kuruluş pazarlama web sitesi, çevrimiçi veya çevrimdışı bir franchise veya Microsoft olabilir.

 

6- LinkedIn grubu oluşturun

Grup aslında benzer ilgi alanlarına sahip insanların bir araya gelmesidir. Bireyler, tümü SEO, içerik yazma, EBM veya PPC reklamcılığı, blog oluşturma veya JavaScript veya Cisco sistemlerinde uzmanlık ile ilgilenen bir grup meslektaş olabilir. Birbirlerinin sorunlarını çözmeye yardımcı olmak için benzer düşünen ve işbirlikçi insanlar için bir grup tartışması oluşturmak için uygundurlar.

Katılabileceğiniz birçok grup var. Ana sayfanızın üst kısmındaki “İlgi Alanı”na tıkladığınızda, aşağıdaki gibi gruplara tıklamanız gereken bir menü görünecektir:

Halihazırda üyesi olduğunuz gruplar size gösterilecek, ancak en önemlisi, kendi grubunuzu oluşturmak için sarı bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

7- İşe alım için LinkedIn nasıl kullanılır?

Eğer işinizde ise; Açık bir pozisyonunuz varsa, LinkedIn işe alım öncesi tarama için harika bir referans kaynağıdır.

Başvuru formunuzun bir kısmını sosyal medya bağlantılarına yapıştırın ve ardından aşağıdaki adımları izleyin. Başkalarının profillerini kullanabilirsiniz; Potansiyel bir çalışan hakkında çok şey öğrenin.

Kişi listeleri bile size faydalı bilgiler sağlayabilir. İnsanlar, hiçbir ortak yanı olmayanlarla nadiren bağlantı kurarlar. Ayrıca başvuru formunda verilen bilgileri sosyal medyadaki bilgilerle karşılaştırabilirsiniz. Yalancılar kendilerini sosyal ağlarda gizleyemezler.

Bununla birlikte, LinkedIn bunun ötesine geçmenize izin verir: listelerinde olmayan bir referans için profesyonel irtibat listelerinde bulunanlar arasında arama yapabilirsiniz; yaklaş Bu tür insanlar yanıt verirse, gerçekten profesyonel kapasiteye sahip bir başvuru sahibi ile uğraştıklarından emin olabilirsiniz; iletişim halindeler. İşe alabileceğiniz birinin gerçek karakterini öğrenmek ve sonuçlardan emin olmak için LinkedIn’i kullanabilirsiniz.

 

8- İş bulmak için LinkedIn’i kullanmak

Bu madalyonun diğer yüzü, iş bulmak için LinkedIn’i de kullanabilmenizdir. İş arıyorsanız profilinizi buna göre dizayn etmelisiniz. Koşullarınız, deneyiminiz ve başarılarınız hakkında olabildiğince olumlu olun. Çoğu iş bulma kurumu ve kariyer danışmanı, doğru işi bulmada LinkedIn’i önemli bir araç olarak görmektedir.

Ortalama bir adayı harika bir adaya dönüştüren niteliklerinizi, deneyiminizi, ödüllerinizi, başarılarınızı ve daha fazlasını yayınlayabilirsiniz. Sadece binlerce potansiyel işverene açık olmayacaksınız; Bunun yerine, yeni personel ararken; Aradıkları kişiyi online profillerde arama yaparak buluyorlar.

 

Profilinizi yazdırın ve bir arkadaşınıza gösterin. İşveren konumunda olup olmadıklarını sorun; Bu profile sahip birini işe alıyorlar mı? Yorumlarını yazın ve profilinizi geliştirmek için kullanın. Bu, yeni bir iş arayanlar için çok güçlü bir araçtır ve birçok kişi ideal pozisyonlarını bu şekilde bulabilmiştir, çünkü bir LinkedIn profili oluşturmak ve kesinlikle herkesi çekecek bir profil oluşturmak için zaman harcadılar. tarafından.