Monitör açılıyor ama görüntü yok mu? (5 çözüm)

Bilgisayarı açtıktan sonra boş bir ekranla karşılaşmak kadar kötü bir şey yoktur. Bu sahneyi görünce kafanızdaki tüm planlar durur ve stres benliğinizi ele geçirir.

Bu sorunla ilk karşılaştığımda uçurumdan düşüyormuş gibi hissettim; Bu yeni bir monitör almam gerektiği anlamına mı geliyor? Ya da belki daha da kötüsü, sistem donanımıma harcadığım güçlüklerle kazandığım para boşa mı gitti?

Ancak, ilk olaydan edindiğim deneyime göre, monitör sinyal yok mesajı gösteriyorsa, bu, monitörün kendisinde veya diğer sistem donanımında bir sorun olması gerekmez. Çoğu durumda, gevşek bir monitör kablosu gibi basit bir neden bu sorunun nedeni olabilir.

Bu kapsamlı ve eksiksiz makalede, bu sorunu giderme ve çözme yolunda sizinle birlikte yürüyeceğiz. Aynı zamanda, monitör görüntüsünü birlikte göstermeme hatalarını çözmenin en yaygın yollarını gözden geçireceğiz.

 

Monitör ekranında “sinyal yok” mesajının görüntülenmesinin nedeni nedir?

Monitörünüz açıldığında ancak ona bağlı cihazdan herhangi bir sinyal almadığında sinyal yok hatası görüntülenir.

 

Bu hata, bazıları daha yaygın (ve tabii ki daha pahalı) olan birkaç nedenden kaynaklanabilir. Bunlar şunları içerir:

Gevşek veya hasarlı bağlantı kablosu
Yanlış ekran ayarları
Sürücüleri güncelleyememe
Arızalı monitör
Donanım sorunları
“Sinyal yok” mesajını görüntüleme sorununu giderme

Bu bölümde, monitör sorununuzu çözmek için etkili çözümler sunacağız. En basitlerinden başlayıp yavaş yavaş daha karmaşık çözümlere geçeceğiz.

Sinyal yok hatasının görüntülenmesinin birçok nedeni olabilir. Bu yüzden bu yazıda bahsedilen tüm adımları adım adım yapmanız gerekiyor. Bu hata, güncel olmayan sürücüler veya donanım sorunları gibi yazılım sorunlarından kaynaklanabilir. Belirtilen tüm sorun giderme yöntemlerini aynı sırayla yapmanız gerektiğine dikkat edin.

Kabloları kontrol edin
kabloyu kontrol edin

Herhangi bir şey yapmadan önce monitör kablolarınızı kontrol etmelisiniz. Hasarlı, gevşek veya yanlış yerleştirilmiş kablo, monitörde sinyal yok hatasının görüntülenmesinin en yaygın nedenlerinden biridir.

Bu bölümde, DVI kablolarının doğru şekilde nasıl kontrol edileceği,

 

Veya DisplayPort’u kontrol ederiz:

Monitöre bağlı kabloyu çıkarın ve yeniden takın. Kablonun düzgün (ve tamamen) bağlandığından emin olun.
Bunu tekrar tekrar söylemek mümkün olabilir, ancak kabloların doğru bağlandığını bir kez daha kontrol edin.
Ardından, kablolarda hasar olup olmadığını kontrol edin. Bazı parçaları çürümüş, eğilmiş veya kırılmış olabilir. Bazı hasarların görünmeyebileceğini göz önünde bulundurarak, kabloyu elinizle kontrol etmeniz daha iyidir. Bu yöntemle en küçük arızalar bile tespit edilebilir.
Kablo bağlantı portlarını kontrol edin. Toz, kir ve birikintiler bağlantı noktalarında sorunlara neden olabilir ve bağlantıyı bozabilir.
Şimdi kabloları başka bir monitörle deneyin. Başka bir monitörünüz yoksa arkadaşlarınızdan yardım isteyin ve kablonuzu onların sistemiyle deneyin.
Kablonuz hala çalışmıyorsa büyük bir sorunla karşı karşıyasınız ve yeni bir kablo almanız gerekiyor.

Monitör kablosunda bir sorun yoksa görüntünün çıkmaması sorununu gidermek için diğer yöntemlere geçmelisiniz.

 

 

Kablo giriş kaynağını kontrol edin

Bir ürünün “çok yönlü” özelliğinin ön planda olduğu günümüz pazarında, monitör üreticileri geride kalmamaya çalışmış ve çok amaçlı giriş portları sunmuşlardır. Herhangi bir nedenle monitör kablonuz yanlış porta bağlanırsa sinyal alamama sorunuyla karşılaşacağınızdan şüpheniz olmasın.

 

Ekran menüsü ayarlarından monitörün doğru girişini kontrol etmek için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz.

Önce, ekran menüsünü açın ve giriş kaynağı ayar seçeneğini girin. Bu ayarları yapmak için genellikle monitörlerin yanında bulunan butonu kullanabilirsiniz. Bu düğmenin menüleri aracılığıyla farklı seçeneklere erişebilirsiniz.
Monitör ayarlarını uygun giriş kaynağına ayarlayın. Örneğin, cihazınız monitöre bir HDMI kablosuyla bağlıysa, giriş kaynağı ayarını HDMI olarak ayarlamalısınız.
adaptörleri kontrol edin

Bir adaptör kullanıyorsanız, düzgün çalıştığından emin olun. Bazen bu bağdaştırıcı sorun çıkarabilir ve monitör ile cihaz arasındaki bağlantıyı bozabilir. Ayrıca, kullanılan adaptörün türü de sorun olabilir. Kullanmakta olduğunuz adaptörün birden çok monitörü destekleme veya çözünürlüğünü yapılandırma özelliği yoksa sinyal alamama sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Çözünürlük ayarları hakkında daha sonra konuşacağız.

 

monitörü sıfırla

Bazen, monitörü sıfırlayarak tüm sorunları çözebilirsiniz. Bu basit işlem, monitörün üreticisine bağlı olarak farklı şekillerde yapılabilir. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için üreticinin web sitesinde arama yapmalısınız veya monitörünüzün kullanım kılavuzuna başvurabilirsiniz.

 

Farklı bir cihaz veya monitör deneyin

Peki, kabloların hepsi doğru ve sağlıklıysa ve giriş portları doğru ayarlanmışsa sorun nereden kaynaklanıyor? Büyük olasılıkla monitörünüzle veya ekranınızın kendisiyle ilgili olabilir.

Sorunun nedenini belirlemek için başka bir monitör kullanabilirsiniz:

 

1- Monitörünüzü başka bir monitör ile değiştirin ve sisteminizi ona bağlayın.

2- Yeni monitör düzgün çalışıyorsa monitörünüzde problem var demektir. Bu nedenle, üretici aracılığıyla kontrol edilmeli ve onarılmalıdır. Sorunun türüne bağlı olarak, sorunu çözmenin maliyeti küçük bir ücretten yeni bir monitör almaya kadar değişebilir.

3- Tekrar sinyal yok mesajını görürseniz, sorunu çözmek için bilgisayarınıza gitmelisiniz. Aslında, makalenin geri kalanındaki talimatlarımızı kullanabileceğiniz cihazınızda sorun gidermeniz gerekiyor.

 

Cihaz arızası veya ayarlarındaki (çözünürlük ayarları gibi) hataların monitörlerin doğru performansını etkilediğini daima unutmayın. Bu nedenle, sisteminizin sağlıklı olup olmadığından emin olmak için başka bir sistem kullanmanızı ve monitörü ona bağlamanızı öneririz.

 

Çözünürlük ayarlarını kontrol edin

Sistemi açmadan önce, yapılandırma ayarlarını kontrol etmek daha iyidir. Sistem grafik kartı çözünürlüğü monitörünüzün desteklediğinden yüksekse, sinyal yok mesajının görüntülenmesine neden olabilir.

 

Uygun monitör ayarlarını doğru yapmak için sistemi güvenli modda başlatmanız gerekir. Bu durumda, bilgisayarınız mümkün olan en düşük çözünürlükte açılır. Ardından ekran ayarlarınızı en iyi şekilde yapmak için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz:

 

İlk olarak, Windows ayarları menüsünü açın

 

 

Sisteme girin ve ardından görüntüleyin ve ekran çözünürlüğü seçeneğini seçin.
İstediğiniz sürümü seçin.

 

 

Şimdi bu ayarları uygulamak isteyip istemediğinizi soran küçük bir pencere açılacaktır.

 

 

Değişiklikleri koru’ya tıklayın.
Bilgisayarınızın donanımını kontrol edin

 

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa, bilgisayarınızın donanımına gitmeli ve her bir parçasını dikkatlice kontrol etmelisiniz. Bir parça gevşek veya kusurlu olsa bile, tüm sistem için birçok soruna yol açabilir.

Donanım sorun giderme işlemine başlamadan önce, bilgisayarınızın kapalı olduğundan emin olun. Ayrıca kasaya bağlı tüm kabloları (güç kablosu dahil) çıkarmanız gerekir.

Bir sonraki adım sorunlu kısmı aramaktır. Kasayı açın ve tüm parçalarını dikkatlice kontrol edin. Bir parçanın biraz yerinden çıkması veya hafifçe eğilmesi mümkündür. Bir parçanın gevşemesi de sorun olabilir. Bu nedenle her bir parçaya dokunarak yerine tam oturduğundan emin olmak gerekir.

 

Davayı açın ve sorunlu kısmı arayın

Gevşek bir parçayı bulmak, kusurlu bir parçayı keşfetmekten çok daha kolaydır. Bu sorunu belirlemek için, her bir parçayı sırayla çıkarmak ve arıza giderme işlemine yeni bir parça kullanarak devam etmek gerekir.

İlk test için önerimiz ekran kartını kontrol etmenizdir çünkü gevşek veya hasarlıysa sinyal yok hatasının ana sebebi budur. Önerilen diğer bir parça da anakarta bağlı RAM(ler)dir, çünkü arızalı, kirli veya paslanmış bir RAM de monitörünüzde sinyal yok mesajının görüntülenmesinin nedenlerinden biridir. Bu iki önemli parçayı kontrol ettikten sonra anakart, güç vb. diğer bölümlere geçin.

 

CMOS devresini sıfırlayın

Bu sorunu çözmek için CMOS sıfırlama yöntemini kullanabilirsiniz:

Bilgisayarı kapatın ve tüm kabloları kasasından çıkarın.
Kasayı açın ve CMOS pilini bulun.
Çok fazla baskı uygulamamaya dikkat ederek yavaşça çıkarın.
Bir ila beş dakika sonra pili yerine yerleştirin.

Bu yöntemi yapmanın, kullandığınız sistemin türüne bağlı olarak farklı olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, öncelikle CMOS pilini değiştirmek için kapsamlı kılavuzu okumak gerekir.

 

Sürücülerin güncellenmemesi de Sinyal Yok hatasına neden olabilir mi?

Sistem sürücülerinin en son sürümünü kullanmak her zaman bir zorunluluktur. Birçok bilgisayar sorununun nedeni, sürücü güncellemelerinin olmamasıdır. Bu da gecikme, gölgelenme ve muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi sinyal yok hatası gibi sorunlara yol açabilir.

Ekranınızda bir sorun varsa, sürücüleri güncellemeniz kesinlikle imkansız olacaktır, ancak bu sorunu çözmenin bir yolu vardır ve bu yol, daha önce açıkladığımız güvenli modda önyükleme yöntemini kullanmaktır. Zaman zaman monitörünüzde sinyal yok mesajı görüntülenmiyorsa veya ekran görüntüsü öncekinden farklıysa, sürücülerini aşağıdaki yöntemi kullanarak güncelleyebilirsiniz:

Windows başlat düğmesine tıklayın.
Cihaz yöneticisi bölümüne girin.
Ardından, sürücülerini güncellemek istediğiniz donanımı girin.

 

 

İstediğiniz sürücüye sağ tıklayın ve ardından sürücüyü güncelle düğmesine basın.

yaygın sorular

 

Bilgisayarın güç kaynağı (Güç) ayrıca monitörün Sinyal Yok hatasına neden olabilir mi?

Ekran kartının gerekli enerjisinin sağlanmaması durumunda monitör ile bağlantısının kesilmesi ve sinyal yok hatası oluşması muhtemeldir. Dalgalanan veya zayıf bir güç kaynağı, özellikle çoklu monitör kurulumları kullanılırken görüntü oluşturmanın bozulmasına katkıda bulunan bir faktördür.

 

İkinci monitördeki Sinyal Yok hatasının nedeni nedir?

İkinci monitör tarafından sinyal alamama sorunu birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bu makalede ele aldığımız tüm nedenler arasında, ancak en yaygın olanları şunlardır: yanlış giriş, güç tarafından yetersiz güç kaynağı ve Windows’ta ikinci monitörü tanımama sorunu.

 

Monitör neden HDMI kablosunu tanımıyor?

Monitörünüz bu sorunu yaşıyorsa, bunun nedeni muhtemelen yanlış çıkış bağlantı noktası ayarlarıdır. Elbette HDMI bağlantı noktası veya kablosu zarar görebilir.

 

Bir oyunu çalıştırmayı denediğimde yükleyici neden Sinyal Yok mesajı veriyor?

Oyun oynarken sinyal yok mesajıyla karşılaşıyorsanız bunun nedeni sürücü güncellemelerinin olmaması, ekran kartıyla ilgili sorunlar veya sistem aşırı yüklendiğinde yetersiz güç kaynağı olabilir. Ayrıca bu sorunun bir başka nedeni de özellikle sistemin soğutma fanları ağır bir oyunu çalıştırmak için yeterli olmadığında ortaya çıkan bilgisayar sıcaklığındaki artıştır. Bilgisayarın iç sıcaklığındaki bir artış, sinyal yok hatası da dahil olmak üzere birçok soruna neden olur.