mkv’yi mp4’e dönüştürme (4 basit yöntemin tanıtımı)

mkv’yi mp4’e dönüştürme (4 basit yöntemin tanıtımı)

 

MKV, birden çok kodlama kullanan birden çok dosyayı depolamak için yararlı olan açık kaynaklı bir içerik biçimidir. Birçoğumuz film ve dizileri indirirken ve kaydederken bu formatı kullanırız. Ancak bazen MKV formatındaki bir dosyanın oynatılmasında bir sorun olabilir çünkü bu format birçok yerde yaygın değildir.

Neyse ki, VLC Play yazılımını kullanmak gibi MKV dosyalarını oynatmak için kullanılabilecek yöntemler var. Ancak iTunes, QuickTime veya Windows Media Player gibi medya oynatıcıları kullanmayı tercih ederseniz, bu medya oynatıcılarla MKV formatını oynatamayacağınızı göreceksiniz. Böyle bir durumda yapılacak en iyi şey MKV’yi MP4’e dönüştürmektir. MP4 formatı hemen hemen tüm medya oynatıcılarda çalışır.

Bu yazıda size MKV dosyasını MP4’e dönüştürmek için 4 basit yöntem sunuyoruz.

 

İlk yöntem: El Freni yazılımı

yazılım indir

HandBrake, MKV dosyasını MP4’e dönüştürmek için kullanılabilecek ücretsiz ve açık kaynaklı bir kodlayıcıdır ve aslında çoğu video formatıyla çalışır. Bu program hem Windows hem de Mac üzerinde çalışır.

Bu programın en büyük avantajı ücretsiz olmasıdır. Ayrıca, dosyalarınızı bu yazılımla toplu olarak dönüştürebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken tek şey, El Freni’nin dosyaları dönüştürürken yeniden kodlamasıdır, bu da video kalitenizin düşmesine ve dönüştürülmesinin daha uzun sürmesine neden olabilir.

1: El Freni yazılımını kurun ve açın.

2: Dönüştürmek istediğiniz dosyayı seçin ve ardından Aç’a tıklayın.

3: Açılır menüden istediğiniz formatı seçin ve ihtiyaçlarınıza göre diğer parametreleri ayarlayın.

4: Bu adımları tamamladıktan sonra, kullanıcı arayüzünün üst kısmındaki Başlat seçeneğine tıklayın.

 

 

İkinci yöntem: VideoProc yazılımı

İle uyumlu: Windows, Mac Fiyat: Ücretsiz sürüm/Premium sürüm 29,95 $/yıl Şunlar için uygundur: Yüksek hacimli (4K) filmleri, ses dosyalarını ve DVD’yi yaygın veya nadir biçimlere dönüştürmek için tüm kullanıcılar

VideoProc yazılımının premium sürümü, bir yıl boyunca 29,95 $ fiyatla mevcuttur. Daha küçük MKV video dosyalarını MP4 formatına dönüştürmek için bu programın ücretsiz sürümünü kullanabilirsiniz. Bu yazılımın iyi yanı, HandBrake’in aksine dosyanızı yeniden kodlamamasıdır, bu nedenle videonuzun kalitesi hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca, bu yazılım, daha hızlı dönüştürme için GPU donanım hızlandırmasına sahiptir – rakip yazılımlardan neredeyse 2,5 kat daha hızlı.

 

 

HandBrake gibi, VideoProc da 420’den fazla formatı ve cihazı destekleyen Mac ve Windows işletim sistemleri için çok yönlü bir yazılımdır. Ayrıca, bu program codec bileşenini, en boy oranını, kare hızını ve diğer video parametrelerini özelleştirmenize olanak tanır ve dosyaların toplu olarak dönüştürülmesini destekler.

 

Bu yazılım, deneyimsiz kullanıcılar için bile kullanımı kolaydır.

 

1: VideoProc’u açın ve başlat menüsünden Video’ya tıklayın.

2: Seçtiğiniz MKV dosyalarını ana pencereye sürükleyin veya yükle düğmesini tıklayın ve manuel olarak seçin.

3: Hedef Format alanında MP4 (H264) veya MP4 (MPEG4) seçin.

 

 

4: Dönüştürme işlemini başlatmak için Çalıştır’a tıklayın.

VideoProc’un birçok kullanışlı özelliği vardır ve yetenekleri yalnızca MKV videolarını MP4 formatına dönüştürmeyi içermez. Bu programı bilgisayar ekranından video çekmek ve ayrıca DVD veya ses dosyalarını dönüştürmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca bu yazılımın düzenleme araçlarını kullanarak 4K ve HD video kliplerinizi kesebilir ve döndürebilir, lens bozulmasını düzeltebilir, videolarınıza logo ve filigran ekleyebilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz.

 

Üçüncü yöntem: çevrimiçi dönüştürme

İstediğiniz siteye giriş yapın

Dönüştürme yazılımı kullanmak yerine, MKV dosyalarını çevrimiçi olarak MP4’e dönüştürebilirsiniz. Burada CloudConvert sitesini kullanıyoruz, ancak bunun için başka benzer siteler var.

Bu yöntemin avantajı, herhangi bir yazılım indirmenize ve yüklemenize gerek olmamasıdır. Bu sitelerin çoğu kısmen ücretsizdir; Örneğin, CloudConvert sitesi, günde 25 dosyayı ücretsiz olarak dönüştürmenize olanak tanır. Daha fazla dosyayı dönüştürmek için premium sürümü satın almanız gerekir.

Dosyaları yüklemek ve indirmek için çevrimiçi araçları kullanmanın İnternet gerektirdiğini ve ayrıca dosyalarınızı dönüştürme işleminin önceki yöntemlerden daha uzun sürebileceğini unutmayın. Ancak CloudConvert’in kapsamlı ve eksiksiz güvenlik ve gizlilik politikaları olduğu için; Kişisel bilgilerinizin farklı yazılımlarda saklanması sizi rahatlatır.

 

1: cloudconvert.com/mkv-to-mp4 adresine gidin. Dosya biçimi parametreleri sitede zaten doldurulmuştur.

2: Dosya Seç açılır menüsüne tıklayın ve istediğiniz dosyaları seçin. Daha Fazla Dosya Ekle’ye tıklayarak daha fazla dosya ekleyebilirsiniz.

3: Görüntü çözünürlüğünü, en boy oranını ve diğer parametreleri ayarlamak istiyorsanız, dosyanın yanındaki İngiliz anahtarı simgesine tıklayın ve ilgili seçenekleri ayarlayın.

4: Her şey hazır olduğunda Dönüştür seçeneğine tıklayın.

 

Dördüncü yöntem: Inshot- Video to MP3 Converter uygulaması (telefon)

Google Play‘den indirme bağlantısı

 

Bu program, videolarınızı ses dosyalarına dönüştürmenizi sağlayan listemizdeki ilk programdır. Videoları dönüştürmek için birçok program var, ancak telefon alanımızın çoğu, hiç izlemediğimiz müzik videoları ile dolu olabilir.

Bu yüzden bu videoları ses dosyalarına çeviren bir program aramalıyız ki telefonda bir yerde saklanabilsin ve her zaman rahatlıkla dinleyebilelim. Inshot’ı kullanırken MP3 ve AAC çıkışını seçebilir ve ses dosyanızın bit hızını ayarlayabilirsiniz. Bu yerleşik düzenleyici, kliplerinizi doğrudan biçim dönüştürme sayfasında kesmenize olanak tanır. Ayrıca Inshot’ın frekans, kanal, yavaşlama/açma ve ses seviyesini değiştirmek için kullanabileceğiniz bazı gelişmiş özellikleri vardır.

 

 

Bu program ayrıca dosyalardan fazladan bitleri kaldırabilen özel bir video ve ses kesiciye sahiptir. Inshot iyi bir program ve iyi bir performansı var ve videolarınızın kalitesini artırmak için kullanabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

1- MP4 formatı MKV’den daha mı iyi?

Bu gerçekten dosyayla ne yapmak istediğinize bağlı. MKV formatı depolama için kullanışlıdır, ancak MP4 video dosyalarını farklı cihazlarda oynatmak çok daha kolaydır.

 

2- MKV’yi MP4’e dönüştürerek dosyanın kalitesi kayboluyor mu?

Dosya dönüştürmeden sonra kalite kaybının ana nedeni, yeniden kodlamasıdır. Bazı yazılımlar dönüştürmeden sonra videonuzu yeniden kodlamaz, ancak bazı programlar yapar ve bu da dosyanızın kalitesini düşürür.

 

3- MKV’yi MP4’e dönüştürmek için HandBrake programı mı yoksa VideoProc yazılımı mı daha iyi?

HandBrake yazılımının ana avantajı, ücretsiz olmasıdır; Ancak VideoProc daha hızlıdır ve yeniden kodlama eksikliği, dosya kalitesi kaybı konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Bu sorunlar sizin için önemliyse veya dosya boyutunuz ücretsiz deneme sürümünü kullanmanıza izin veriyorsa, VideoProc yazılımını kullanmak daha iyidir.