Kimler yayın yapıyor ve Nasıl Başarılı Bir Yayıncı Olunur?

Kimler yayın yapıyor ve Nasıl Başarılı Bir Yayıncı Olunur?

Teknolojinin ilerlemesi ve insanların içeriğe çevrimiçi erişime olan ilgisinin artması ve içeriğin gecikmeden kullanılması nedeniyle, akış çok popüler hale geldi; Bu nedenle, akış endüstrisini tanıttık; Sözlük tanımına göre dere, bir yol boyunca akan sudur; Ancak bilgisayarda ve özellikle programlamada akış, bir yerden diğerine (bir dosyadan diğerine) aktarılan veriler anlamına gelir; Aslında akış, verilerin (müzik veya video) bir sunucudan bir alıcıya sürekli olarak aktarılmasıdır.

Örneğin, çevrimiçi bir video oynattığınızda, onu indirmenize gerek yoktur ve veriler sunucudan cihazınıza arabellek biçiminde gönderilir (arabellek kavramını daha sonra öğreneceğiz) ve şunları yapabilirsiniz: videonun herhangi bir saatinde herhangi bir zamanda izleyin. Minimum gecikmeyle izleyin.

 

İlk akış ne zaman ve nasıl oluşturuldu?

Dünyanın ilk canlı yayını, insanların CRT TV’lerde VHS kasetleri izlediği bir zamanda gerçekleşti. 24 Haziran 1993’te, Kaliforniya’daki Xerox Corporation’daki meslektaşları yeni teknolojilerinden birini test etmeye karar verdiklerinde, iki araştırmacı ve bir bilgisayar mühendisi kendi müzikleriyle şarkı söylüyorlardı, böylece meslektaşlarının performansını Mbone adlı bir ağda gösterdiler. . O zamanlar dünyanın her yerinden insanlar canlı müziğe çok açıktı.

Daha sonra 1995 yılında bir internet şirketi canlı yayın kabiliyetini geliştirerek canlı yayın ile beyzbol maçı yayınlamaya başlamıştır.

 

Bunun ardından birçok şirket canlı yayın yapmaya başladı ancak YouTube bu alanda en etkili adımı 2008 yılında YouTube Live adı altında attı ki bu pek de optimal olmadı. Son olarak güncellemeler ve değişikliklerle 2014 yılında insanlar arasında popüler hale geldi. Twitch bu alana girmiş, ardından 2015 yılında Twitter, 2016 yılında da Instagram, bu teknolojiyi uygulamalarına eklemiştir.

 

 

Akış nasıl yapılır?

Akışta bir gönderici ve bir alıcı vardır. Gönderen, içeriği İnternet üzerinden paylaşmak için bir sunucu veya bağımsız bir cihaz kullanır ve belirli koşullara göre, kullanıcıların buna genel veya sınırlı erişimi vardır.

Oynatma sırasında yazılım, arabellek adı verilen içeriğin (ses ve video) bir kısmını sisteme kaydeder. Tampon miktarı, yazılım veya donanım tarafından belirlenir ve genellikle hacim ve 15 ila 30 saniyelik zaman aralıkları cinsindendir. Bu özellik, kullanıcının İnternet hızının bir an için yavaşlaması durumunda kesintiye uğramadan görüntüyü izleyebilmesine yardımcı olur. Tabii internetteki yavaşlık veya kesinti uzun süre devam ederse ses ve görüntü bir süre kesintiye uğrar.

Akışta, veriler kademeli olarak ve ihtiyaç duyuldukça alınır. Örneğin, verinin ilk kısmı arabelleğe alınır ve tüketildikten sonra verinin bir sonraki kısmı alınır. Talepler olduğu sürece bu süreç devam eder.

 

 

Hangi içerikler aktarılabilir?

Video ve müzik, akış endüstrisine giren ilk içeriklerdi. Teknolojinin ilerlemesi nedeniyle günümüzde oyunlar ve programlar, canlı etkinlikler vb. farklı içerikler de yayınlanmaktadır.

 

 

Müzik ve ses içeriği

Müzik ve podcast akışı yapmak ve dinlemek, kullanıcılar arasında çok popüler hale geldi çünkü içeriği indirmeden de dinleyebiliyorsunuz! Spotify, Apple Music, Pandora vb. yazılımlar, bir düğmeye dokunarak doğrudan çalma için milyonlarca mevcut parça sağlar.

 

 

Video akışı

Video akışı tekniklerinden önce, çevrimiçi video izlemek zordu; Kullanıcıların önce tüm filmi indirmesi gerekiyordu. Bu sorun, video akış tekniklerinin tanıtılmasının yolunu açtı. Bu yöntemde video birkaç saniyelik küçük parçalara (segment) bölünür ve kullanıcıdan video oynatma isteği geldiğinde segmentler sırasıyla gönderilir ve oynatılır. Bu bölümlerin küçük hacmi nedeniyle, video oynatımı çok fazla gecikmeyle karşılaşmaz. Video akışı farklı şekillerde yapılır. En ünlülerinden biri uyarlanabilir akıştır.

Günümüzün en popüler video akış hizmetleri YouTube, Netflix, Amazon Prime vb. İran örnekleri arasında Aparat, Nemava, Filmo, Lenz vb.

 

 

Oyun dünyasında akış

Video oyunlarını seviyorsanız bu bölümü kaçırmayın! Belki oyun dünyasında flama kelimesini duymuşsunuzdur; Bir yayıncı, oynadığı oyunun canlı videosunu sanal ağlarda paylaşan kişidir; Twitch, oyun akışı için en çok kullanılan platform ve şu anda platformda en çok izlenen oyun Fortnite.

 

 

Bir yayıncı için en önemli adım iyi oynamak veya profesyonel bir oyuncu olmaktır! Kullanıcılar acemi oyuncular olarak oynamaktan hoşlanmazlar; İkinci en önemli gereksinim, oyununuzu kullanıcıya iyi bir şekilde gösterebilecek güçlü bir sistem ve ardından içerik dağıtımı için uygun bir platformdur.

 

 

Canlı yayın nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, canlı akış İnternet üzerinden bir etkinlik yayınlar. Bir futbol maçı akışında canlı yayın, bir festivaldeki ödül töreni, Instagram canlı yayını, çevrimiçi dersler ve hatta video oyunları canlı yayın örnekleridir. Günümüzde insanların canlı etkinlikleri izlemeye olan ilgisi ve indirmeden daha hızlı olmasının yanı sıra birçok etkinliğin ve dersin sanallaştırılması nedeniyle canlı yayın pazarı çok kızıştı.

Canlı yayınlar genellikle iki kategoriye ayrılarak yazılımsal olarak sunulur ve bazen web sitelerinde de sunulur.

 

 

Genel Yazılım

Bu yazılım son derece güçlü sunuculara sahiptir; en ünlüleri YouTube Live, Facebook Live, Twitch, Instagram Live ve İran örnekleri olan Aparat Live gibi spor programlarına özel lens ve anten yazılımları olmakla birlikte bu yazılımlar halk tarafından kullanılmaktadır. Bunları kullanmanın genellikle ücretsiz olduğu ortaya çıktı.

 

profesyonel yazılım

En ünlüsü, diğer kullanıcılarla iletişim kurmak ve içerik sağlamak için bir kullanıcı veya özel bir sunucu kullanan Adobe Connect yazılımı olan bu yazılım. Bu yazılım genellikle eğitim sınıfları, toplantılar ve konferanslar için kullanılır. Profesyonel yazılımların genellikle yüksek maliyetleri vardır ve bu nedenle ev ve basit kullanıcılar için karşılanabilir değildir. Ancak birçok sınıfın sanallaştırılması nedeniyle bu ve benzeri yazılımlara muhtemelen aşinasınızdır.

 

 

Web siteleri

Aparat veya Adobe Connect gibi, hem yazılıma hem de web sitesine sahip web siteleri, genellikle yazılımın aynı web sürümüdür.

 

 

Akış ve indirme arasındaki fark nedir?

Eski indirme yönteminde, bir dosyayı cihazımıza kaydediyoruz ve tamamen indirilene kadar içeriğine erişemiyoruz.

Akış, içeriğin birkaç parçaya bölündüğü ve ona an be an erişebileceğiniz yeni bir şekilde indirme işlemidir; Sonuç olarak, içeriği kullanmak için tamamen indirmenize gerek yoktur.

Akış ve geleneksel indirme arasındaki diğer bir temel fark, geleneksel indirmede dosyanın sabit sürücünüze kaydedilmesi ve tekrar İnternet kullanmadan dosyaya her zaman erişebilmenizdir. Yine de akışta içerik sabit sürücünüze kaydedilmez, bu da yer kaplamama avantajına sahiptir. Cihazınızın belleği veya sabit diski.

 

 

Akışın da güvenlik riskleri var mı?

Evet, tüm yazılım ve akış sitelerinin yasal olmadığını düşünürsek, güvenliğinizi tehdit edebilirler! İçeriği indirmemeniz, virüslü sitenin virüslü içeriği sisteminize girmediği anlamına gelmez! Güvenlik oluşturmak için, sizi kötü amaçlı yazılımlardan korumak için güçlü bir antivirüs kullanabilirsiniz. Anonim IP’ler de kullanabilirsiniz.

 

Akış türleri nelerdir?

Akış, daha sonra öğreneceğimiz içerik sunumu türüne göre birkaç kategoriye ayrılmıştır.

 

Kalıcı veya geçici olarak içerik sağlama

Bu durumda içerik dosyası, Youtube veya Sound Cloud gibi içeriğe uygun ve geçerli özel veya genel bir sunucuya yerleştirilerek diğer kişilerin her an erişebilmesi sağlanır. Bu yöntem çok popüler ve pratiktir ve her gün dünya çapında ilgili sitelerde ve uygulamalarda milyonlarca dosya sunulur ve herkesin kullanımına sunulur.

 

İçerik yaşamını sunma

Bu yöntemde, yani canlı yayında, içerik çevrimiçi ve canlı olarak kullanıcılara sunulur. Bu yöntem eğitim sınıflarında, toplantılarda, konferanslarda, spor ağlarının yayınında, oyun yayınlarında vb.

 

kombine yöntem

Hatta bazı platformlarda, bir etkinliğin canlı performansından sonra, etkinliği kaçıranların yine de erişebilmesi için bir süreliğine saklıyorlar. Instagram canlı yayında olduğu için, performanstan sonra izleyicilerin geri kalanı için sınırlı bir süre için kaydedilebilir.

 

İçerik akışı nasıl yapılır?

Teknolojinin gelişmesi ve canlı yayının insanlar arasında popülaritesi göz önüne alındığında, bu teknolojiyi kullanmak isteyebilirsiniz; Aşağıda, akış için gerekli araçları tanıtacağız.

 

Yüksek hızlı internet

Canlı akış için belki de en önemli gereksinim yüksek hızlı internettir; Zayıf bir internet kullanıyorsanız sürekli içerik kesintileri kullanıcıları rahatsız edecektir.

Belki de istediğiniz içeriği sunma hızını bilmek istiyorsunuz. Gerekli internet hızı, istenen içeriğin hacmine ve kalitesine bağlıdır. Örneğin, düşük hacimli içerik için saniyede 512 kilobayt hız yeterliyken, 720p kalitesinde bir video akışı için iki megabayt hız gerekiyor. Daha yüksek kaliteler için daha yüksek bir hız, saniyede yaklaşık beş veya on megabayt gereklidir.

 

 

Akış için uygun bir platform

İçeriğin özel veya genel niteliğine ve istenilen sunum yöntemine göre Adobe Connect veya YouTube vb. çeşitli yazılımlardan yardım alabilirsiniz. Dahili yazılım kullanmak isterseniz Aparat, Namava vb.

 

Özel akış ekipmanı

Günümüzde normal kullanıcılar canlı yayın yapmak için YouTube, Instagram vb. yazılımları kullanıyor. Yine de, özel akış için, akışın kalitesinin artması ve izleyicinin memnun kalmaması için ekipmana ihtiyacınız var.

Instagram’da Yüz Filtreleri ve Daha Fazlasıyla Tanışın

Bu donanım parçalarından biri de yakalama kartı ailesinden. Basit şirketlerden profesyonel üreticilere kadar her türlü analog ve HD yakalama kartlarını istediğiniz yazılımla uyumlu olarak kullanabilirsiniz. Yakalama kartları, yüksek yazılım uyumluluğu ile akış alanında özel ürünler üreterek kullanıcıların memnuniyetini sağlamıştır.

Ayrıca, güçlü bir sistem başka bir gerekliliktir. Kendi videonuzu çekiyorsanız, iyi bir kameraya ihtiyacınız vardır.

 

 

Bağış Yayını nedir?

Bağış yapmak, desteklemek anlamına gelir ve akış yapma, içerik üreticilerini desteklemek anlamına gelir. Örneğin, bireysel sayfaya bağış yapın. Don’t Stream, bir sayfanın daha görünür olmasına yardımcı olur ve akışla ilgileniyorsanız, sayfayı oluşturduktan sonra bir bağış portalı da oluşturabilirsiniz.

 

 

Akışın karşılaştığı sorunlar nelerdir?

Birçok kullanım alanı, daha az kesinti ve diğer avantajlar göz önüne alındığında akış kendi başına bir sorun değildir; Ortaya çıkabilecek tek sorun, internet hızının olmaması ve bant genişliğinin düşük olması, bu da sık sık kesintilere ve içerik akışında hoş olmayan bir deneyime neden oluyor.

 

 

Elbette çeşitli içerik kaliteleri ve akış yazılımlarının ilerlemesi nedeniyle internet hızınıza göre istediğiniz kaliteyi seçebilirsiniz. Ayrıca bazı yazılımlarda, sistemin internet hızına bağlı olarak belirli bir kalitede içerik sağlayan otomatik kalite ayarlama özelliği bulunmaktadır. Örneğin, 720p kalitesinde bir video izlediğinizde ve İnternet zayıfladığında, içeriğin oynatılmasının durmaması için kalite 480p olarak ayarlanır.

 

 

Akıştaki müzik ve videonun kalitesi nedir?

Canlı akışta kalite belirleme, içeriği gönderen kullanıcı tarafından belirlenir. Bu tür yayınlarda hem kullanıcıların içeriğin kalitesini duyup görmesi hem de canlı yayının tüm içeriğini kesintisiz olarak alabilmesi için kaliteyi orta, tamponu da neredeyse yüksek olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır. Ayrıca, Aparat gibi yazılımlarda yapılan sürekli akışta, içeriğin kalitesi, yazılımın yeteneklerine ve yeteneklerine ve kullanıcının İnternet hızına veya ekranının boyutuna göre seçebileceği ayarlara bağlıdır. .

YouTube, Netflix gibi ünlü yazılımlar veya yerel Aparat, Filmo, Natasha vb. örnekler, 144p’den 1080p’ye ve hatta daha fazla çözünürlükte video sağlar.

Düşük çözünürlükler cep telefonları gibi daha küçük ekranlar için uygundur ve daha yüksek kaliteler daha büyük ekranlar için uygundur. Örneğin ekran kalitesinin artması nedeniyle cep telefonları için minimum 360p, monitör ve laptopların gösterimi için minimum 480p çözünürlük kullanılmaktadır. Resim kullanılır. Ayrıca ihtiyaçlarınıza ve internet hızınıza bağlı olarak daha fazla veya daha az özellik kullanabilirsiniz.

Teknolojinin hızla ilerlemesi ve insanların içerikleri indirmeden daha hızlı ve çevrimiçi olarak kullanmaya olan ilgisi nedeniyle, akış, popüler ve karlı bir sektör haline geldi. Düzenli bir kullanıcıysanız, çevrimiçi içerik ve etkinlikleri izlemenin keyfini çıkarabilir ve bir işletmeniz varsa veya bir oyuncuysanız, bu teknoloji ile kendinizi geliştirebilir ve daha iyi gelir elde edebilirsiniz.