Kaliteden ödün vermeden videoların boyutunu küçültmenin en iyi ve en yolları

Kaliteden ödün vermeden videoların boyutunu küçültebilecek birçok araç ve web sitesi var. Birçoğu ücretsiz değildir veya sınırlamaları vardır veya sıkıştırmaları iyi kalitede değildir. Bu yazıda, bu alandaki en iyi 2 web sitesini tanıtıyoruz.

 

 videoların boyutunu küçültmenin

 

Video boyutu küçültme işlemini ister programlar ile isterseniz online yani programsız bir şekilde gerçekleştirebilmeniz mümkün. Bu yazıda videoların boyutunu düşürebilmenize imkân tanıyan yöntemleri açıkladık. İstediğiniz yöntemi uygulayarak söz konusu işlemi tamamlayabilirsiniz.

Dünya üzerinde internet her gün evrim geçiriyor. Özellikle sosyal medya, fotoğrafların yerini videolara bırakıyor ve bu her geçen gün hızla yayılmakta. YouTube ve reels videoları bu hızlanmayı daha da popülerleştiriyor fakat videolar iyi bir şey olsa da cihaz hafızasında pek sağlıklı durmuyor.

Özellikle videonun kalitesi ve süresi arttıkça video boyutları 2 ile 4 GB arası boyutlara hatta daha fazlasına ulaşabiliyor. Günümüzde 4K hatta 8K video çekimleri depolama konusunda pek de masum değil. İnsanlar çözüm olarak kalite kaybı olmadan video boyut düşürme işleminin yollarını araştırıyor.

Bu yazıda video MB düşürme nasıl gerçekleştirilir ve online video boyut küçültme nasıl yapılır sorularını yanıtlayacağız. Hazırladığımız rehberde yer alan yöntemlere göz atabilir ve işlemin nasıl gerçekleştirileceğini öğrenebilirsiniz.

1- Çevrimiçi UniConverter web sitesi

Online UniConverter aracıyla MP3, MP4, MOV ve diğer popüler dosyaları iyi kalitede sıkıştırabilirsiniz. İşlenen dosyada filigran yoktur ve işleme süreci hızlı ve basittir. Bilgisayarınızdan programa dosya ekleyebilir ve dosyaların boyutunu değiştirmek için çözünürlüklerini ve çıktı boyutlarını değiştirebilirsiniz. Program ayrıca çıktı dosya biçimini desteklenen biçimlere göre değiştirmenize olanak tanır. Soldaki Sürükle ve Bırak veya Vur seçeneğine tıklayın ve videonuzu seçin.

 

 

2- VideoSmaller (önerdiğimiz yöntem)

VideoSmaller aracı ile video dosyalarınızı basit bir şekilde sıkıştırabilirsiniz. Bu program sıkıştırma için MP4, MOV, AVI ve MPEG video formatlarını destekler ve maksimum dosya boyutu 500 MB olmalıdır. Sıkıştırılmış dosyalar İnternet üzerinden kolayca paylaşılabilir ve fazla yer kaplamadan saklanır. En iyi kaliteyi sağlamak için sıkıştırma derecesini azaltma seçeneğine sahiptir. Sessiz bir video oluşturmak için kullanılabilecek video dosyasından sesi kaldırmak için başka bir seçenek daha vardır. Gözat bölümünden videonuzu seçin ve ardından Videoyu sıkıştır düğmesine basın.

 

 

 

Handbrake

HandBrake, video boyut kırpma işlemini yapmak isteyen Windows kullanıcıları için vazgeçilmez bir programdır. DVD ve Blu-Ray dönüştürme ve kaydetme işlemlerini en etkili şekilde gerçekleştiriyor. Program ile DVD filmlerinizi MPEG-4 formatına çevirebilirsiniz.

Programla kopya koruması olmayan tüm DVD, Blu-ray diskler program tarafından desteklenmektedir. Ayrıca programı kullanarak tüm diski değil bölümleri parça parça altyazılarıyla birlikte de çevirebilirsiniz.

Kullandığınız disklerin kopya korumalı olmaması gerektiğini de belirtmemiz gerekli ve elbette videolarınızı düzenledikten sonra video boyut küçültme işlemi için çıkış ayarlarını kullanabilirsiniz.

 

Freemake Video Converter

Giderek sayısı artan video dönüştürücüler içerisinden sıyrılan Freemake Video Converter, kullanışlı şık arayüzüyle tercih edebileceğiniz bir program. Aklınıza gelen hemen her formatı destekleyen yazılımla AVI, WMV, MP4 ve daha fazlası ile dönüştürme işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Dünya çapında çok sayıda bilgisayar kullanıcısı tarafından tercih edilen program sunduğu ekstra özelliklerle kullanıcıların diğer ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlıyor. Program, sahip olduğu başarılı arayüz sayesinde kolay bir kullanım sunuyor.

Dönüştürdüğünüz videolar üzerinde ufak tefek düzenleme işlemleri yapmanız gerekirse yine programa entegre video editörü işlemlerinizde size yardımcı olabilir. Böylece istenmeyen bölümleri kesme, birden fazla video birleştirme, yönünü değiştirme gibi basit işlemler için başka bir program kurmanız gerekmez.

 

Video Compressor

Video Compressor uygulamasını kullanarak, Android cihazlarınızda bulunan büyük boyutlu videoları sıkıştırarak cihazınızdaki depolama alanını daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Yeni nesil akıllı telefonların yüksek çözünürlüklü videolar çekebilmesi, videoların boyutunda da önemli derecede artış sağlıyor.

4-5 dakikalık HD videolar, cihazınızda yüzlerce MB yer kaplayarak depolama konusunda da sıkıntı yaşatabiliyor. Bunun yanında, telefonunda film ya da dizi izlemek isteyen ancak yine depolama alanının yeterli olmaması nedeniyle sıkıntı yaşayan kullanıcılar da mevcut. Eğer video boyut küçültme işlemi yapmak istiyorsanız Video Compressor programına bir göz atabilirsiniz.

 

Moo0 Video Minimizer

Video boyutu küçültme işlem için harika bir hizmet olan Moo0 Video Minimizer, bilgisayarınızda bulunan video dosyalarının boyutlarını küçültmek için kullanabileceğiniz başarılı bir video boyutu düzenleme programıdır. Başarılı hizmeti bilgisayarınıza indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Programın kullanıcı dostu arayüzü sayesinde tüm kullanıcılar kolayca video dosyalarının boyutlarını optimize ederek en aza indirgeyebilirler. Bilgisayarınız üzerinde bulunan video arşiviniz çok yer kaplıyor ve tüm videoların boyutlarını küçültmek istiyorsanız, Moo0 Video Minimizer tam ihtiyacınız olan program olabilir.

 

Any Video Converter

Video MB düşürme işlemi için kullanabileceğiniz Any Video Converter bir video format dönüştürme aracı. Kullanımı kolay arayüzü ile hızlı dönüştürme yapabilme özelliği ve görüntü kalitesi yüksek video dosyalarını desteklemesi programın tercih sebebi olabilir.

Any Video Converter video dosyalarını kırpmanıza, ekran oranını değiştirmenize, ses kalitesini ve formatını değiştirmenize izin veriyor. Gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra video dosyalarını sisteminizde çözücüsü bulunan formatlara çevirebilirsiniz.