Java programlamanın dezavantajları nelerdir?

Java programlamanın dezavantajları nelerdir?

Bu noktaya kadar Java’nın tüm avantajlarını okuduysanız, bir sonraki projenizde Java programlama dilini kullanmak için can atabilirsiniz; Ancak hiçbir çiçek dikensiz olmadığına göre, Java’nın da aşağıda bazılarına değindiğimiz dezavantajları olduğunu söylemek gerekir.

 

 

java

 

 

Ücretli ticari lisans

Oracle kısa süre önce 2019’un başından itibaren JAVE SE 8’in ticari, iş veya üretim ortamlarında kullanılmasının ödeme gerektireceğini duyurdu. Bu nedenle, tüm hata düzeltmelerini ve güncellemeleri almak için kullanıcı veya işlemci başına ödeme yapmanız gerekir.

 

Bugün, Java’nın mevcut sürümü ücretsizdir ve genel amaçlı bilgi işlem için yeniden dağıtılabilir. Ancak ücretli bir plana hazırlanırken, her şirket Java kullanımını değerlendirmeli ve ücretli bir sürüme yükseltme maliyet etkin değilse alternatif teknolojiler aramalıdır.

 

Düşük performans

Her üst düzey dil, derleme sorunu ve sanal bir makineye soyutlama düzeyi nedeniyle düşük performansla uğraşmak zorundadır. Ancak, Java’nın yavaş hızının kamuoyu tarafından eleştirilmesinin tek nedeni bu değildir. Java’nın çöp toplayıcısı kullanışlı bir özelliktir; Ancak ne yazık ki, CPU süresinin %20’sinden fazlasını kaplıyorsa önemli performans sorunlarına yol açabilir. Kötü bir önbellek yapılandırması, aşırı bellek kullanımına ve bellek kurtarma araçlarının yoğun kullanımına da yol açabilir.

Ayrıca, birden fazla iş parçacığı aynı kaynaklara erişmeye çalıştığında ortaya çıkan bazı iş parçacığı kilitlenmeleri de vardır ve bu durumda her Java geliştiricisinin kabusu olan “bellek yetersiz” hataları oluşur. Bu sorunların her biri ustaca bir planlama ile önlenebilse de; Ancak bazı durumlarda birikerek çeşitli zararlara neden olurlar.

 

 

java

Java programlamanın dezavantajları nelerdir?

 

Java masaüstünde aynı görünmüyor

Geliştiriciler, GUI’ler oluşturmak için dile özgü çeşitli araçlar kullanır. Bu nedenle, Android uygulamaları için, yerel bir his ve görünüme sahip uygulamalar oluşturmaya yardımcı olan Android Studio yazılımı vardır. Ancak, masaüstü uygulamalarının kullanıcı arayüzü söz konusu olduğunda, Java dikkate değer bir biçim ve simgeden yoksundur.

 

Java geliştiricilerinin seçebileceği Swing, SWT, JavaFX, JSF gibi birkaç UI oluşturucu vardır ve bu sonuncusu en popüler olanıdır. Swing eski bir GUI oluşturucudur; Ancak kesinlikle çapraz platformdur ve Eclipse ve NetBeans dahil olmak üzere birçok IDE’ye entegre edilmiştir. Ancak önceden hazırlanmış şablonların kullanıldığı durumlar dışında, arayüzde bazı tutarsızlıklar göreceksiniz. SWT, yerel bileşenleri kullanır; Ancak karmaşık kullanıcı arayüzleri için uygun değildir. JAVAFX temiz ve modern bir görünüme sahiptir; Ama olgunluğa ulaşmadı. Sonuç olarak, bir uygulama GUI’si oluşturmak için tamamen uygun bir yaklaşım seçmek daha fazla araştırma gerektirir.

 

Uzun ve karmaşık kod

 

Uzun koddan kastımız Java kodunun çok fazla kelime kullanmasıdır. Bir programlama dilini anlamaya çalışırken bu bir avantaj olsa da; Ancak uzun ve çok karmaşık cümleler, kodu daha az okunabilir hale getirir ve taranması kolay değildir. Birçok üst düzey dil, İngilizce’yi taklit etmeye çalışarak çok fazla kod karmaşasına neden olur. Java, programcıları tam olarak ne anlama geldiklerini yazmaya zorlamak için anlaşılmaz C++ kodunu azaltmak için oluşturuldu. Bu nokta, bu dili uzman olmayanlar için daha şeffaf hale getirdi; Ama öte yandan, ne yazık ki sıkıştırması azaldı.

 

Java’yı rakibi Python ile karşılaştırırsak, Python kodunun sonunda noktalı virgüle ihtiyaç duymadığını ve “&&”, “||” operatörleri yerine “and”, “veya” ve “not” kullandığını görebiliriz. Ve “!” Java’da operatör olarak kullanılır. Genel olarak Python’da parantez ve parantez gibi daha az formalite vardır.