iPhone ripk nedir? (Dezavantajları ve avantajları ve aldanmamak için ipuçları)

iPhone ripk nedir?

iPhone’u kopyala

Bazen neden yeni bir iPhone aldığımızı ve daha fazla araştırma yaptığımızda garanti süresinin dolduğunu öğrendiğimizi hiç merak ettiniz mi? Nedenini öğrenelim!

Bu gönderi, sertifikalı veya resmi Apple iPhone‘lar ile üçüncü taraf şirketler tarafından yenilenmiş veya yeniden paketlenmiş iPhone’ların karşılaştırılmasına ayrılmıştır. Onların farkı nedir? Onları nasıl tanımlayabilirsiniz? Ve eğer almaya karar verirseniz; Hangi olası sonuçlarla karşılaşacaksınız?

 

iPhone’umuzun yırtık olup olmadığını nasıl anlarız?

Sadece ona bakarak yenilenmiş bir iPhone’u yepyeni bir iPhone’dan kolayca ayırt edemezsiniz. Bu makalenin devamında, iPhone’unuzun yeniden paketlenip paketlenmediğini kontrol edeceğiz.

iPhone Ayarları’na, ardından Genel’e ve hakkında’ya gidin.
Model Numarasına tıklayarak Parça Numarasına bakın.
Parça numarası “F” ile başlıyorsa bu, iPhone’unuzun “yenilenmiş” olduğu anlamına gelir.

iPhone model numaram A2221 ve parça numarası MWM62AE/A. Model numarası ve parça numarası genellikle Ayarlar menüsünde aynı satırdadır ve aynı anda yalnızca bir tane görüntülenir. Anahtarın model numarasını ve parça numarasını görüntülemesi için, geçiş yapmak üzere ona dokunmanız gerekir.

 

Apple’ın sertifikalı yeniden paketlenmiş iPhone’u nedir?

iPhone parça numarası “F” ile başlıyorsa, o telefon yeniden paketlenir ve Apple tarafından onaylanır. Bu, bu telefonun zaten Apple’a ait olduğu, Apple‘a iade edildiği ve yepyeni bir iPhone gibi geri yüklemek için bu şirketin dahili onarım sürecinden geçtiği anlamına gelir.

 

Apple iPhone’u nasıl yeniden paketliyor?

iPhone’ların Apple tarafından nasıl yeniden paketleneceği aşağıdaki gibidir:

Hasarlı parçaları orijinal Apple parçalarıyla değiştirirler.
Bataryayı ve dış kabuğu yeni bataryalarla değiştirirler.
Yepyeni bir iPhone gibi çalıştığından emin olmak için telefonu test ederler.
İşletim sistemi biçimlendirilir ve yeniden yüklenir.
Tamamen temizlerler.
Daha sonra aksesuarlarıyla birlikte (hepsi yeni) “düz beyaz bir kutu” içinde paketlenir.

 

Kutunun beyazlığı, bir tüketicinin resmi olarak yeniden paketlenmiş bir Apple iPhone mu yoksa yepyeni bir iPhone mu olduğunu kolayca ayırt etmesinin başka bir yoludur. Apple, yeni bir yıllık garanti sunar ve hatta resmi bir Apple yenilenmiş iPhone için bir AppleCare planı satın alabilirsiniz. Apple, resmi yeniden paketlenmiş iPhone’larını genellikle telefonun orijinal fiyatının %15’ine varan önemli bir indirimle satar.

Kısacası, resmi bir Apple Yenilenmiş iPhone, çok daha düşük bir fiyata yepyeni bir iPhone ile tamamen aynı avantajlara sahiptir. Bu yüzden ucuz ve bütçeye uygun bir iPhone arayan herkese şiddetle tavsiye ederim.

 

Üçüncü taraf bir şirket tarafından yeniden paketlenen bir iPhone nedir?

Ancak iPhone’larını yeniden paketleyen yalnızca Apple değil. iPhone’ları yenileyen veya yeniden paketleyen başka şirketler de var. Amazon gibi çoğu, yeniden paketlenmiş telefonlarını Apple’ın resmi yenilenmiş iPhone’larından daha ucuza satıyor. Yenilenmiş Amazon iPhone’lar harika fiyatlara geliyor. Telefonun iyi durumda çalıştığından emin olabilirsiniz. Amazon, iPhone’larını genellikle şöyle tanımlar:

Bu ürün düzgün çalışıyor ve yeni gibi görünüyor. Ayrıca 90 günlük bir Amazon garantisine sahiptir.
Bu ürün, Apple tarafından önceden onaylanmamıştır, ancak nitelikli Amazon tedarikçileri tarafından profesyonelce incelenmiş, test edilmiş ve temizlenmiştir.
Telefonda gözle görülür bir kusur olmayacaktır.
Bu ürün, yenisine göre %80’den fazla kapasiteli bir bataryaya sahip olacaktır.
Aksesuarlar orijinal değildir, ancak uyumlu ve tamamen işlevsel olacaktır. Ürün, özel olmayan bir kutuda sunulabilir.
Bu ürün, müşteri memnun kalmazsa, satın alma tarihinden itibaren 90 gün içinde değiştirilebilir veya iade edilebilir.

Bu telefonlar iyi durumda olsalar bile, üçüncü taraf şirketlerden yeniden paketlenmiş iPhone’ları satın almak istememeniz için birçok neden var.

 

Üçüncü taraflarca yeniden paketlenmiş iPhone’lar neden sizin için iyi olmayabilir?

1- Batarya yeni batarya ile değiştirilmemiş olabilir. Böylece maksimum pil kapasitesi% 85-95 olan bir iPhone alacaksınız.

2- Çoğu durumda, yalnızca birkaç aylık garanti alabilirsiniz.

3- Bu, Apple’ın garantisi değil, tamircinin garantisidir.

4- Yani üçüncü taraf yeniden paketlenmiş iPhone için AppleCare planı satın alamazsınız.

1 yıldır gözüm gibi çalıştığım bir iPhone 11’im var. Bu telefon kutudan çıktığı ilk günden beri kılıf içinde ve cam ekran koruyucu ile birlikte duruyor.  vücudunun hiçbir yerinde çizik yoktur. Bu tür telefonlar, üçüncü taraf şirketler tarafından yeniden paketleme için iyi adaylar olacaktır.

Üçüncü taraflarca yeniden paketlenmiş bir iPhone satıldığında, parça numarası yine “M” ile başlar. Çünkü Apple dışında üçüncü taraf tamirciler iPhone parça numarasını “F” olarak değiştiremezler. Yani, parça numarası M, N veya P ile başlayabilen bir iPhone satın alıyorsunuz, bu da onun zaten yeniden paketlenmiş olduğu anlamına geliyor.

 

iPhone parça numarasının başındaki M, N, P veya F harflerinin anlamı

iPhone parça numarası M ile başlıyorsa:

Parça numarası “M” ile başladığında (örneğin, MWM62AE/A gibi bir şey), telefonun bir perakende mağazasından satın alındığı anlamına gelir. Mağaza iPhone’ları orijinal olarak Apple ve diğer iPhone satıcıları tarafından yepyeni ürünler olarak satılmaktadır. Bu tür cihazlar daha önce kullanılmadı.

 

 

iPhone parça numarası N ile başlıyorsa:

Parça numarası bir “N” ile başlıyorsa (örneğin, NWM62AE/A), bu, Apple’ın garanti süresi içinde bozulan bir telefonun yerine orijinal olarak sağladığı, servis verilmiş bir iPhone olduğu anlamına gelir. Yedek bir iPhone’un herhangi bir ek ambalaj, belge veya aksesuar olmadan gelebileceğini belirtmekte fayda var.

Bu, bu tür cihazların yeniden paketlenmiş veya yenilenmiş iPhone’lar olup olmadığını merak etmeme neden oluyor. Eminim bir Apple temsilcisine sorarsanız, size bunun yepyeni bir iPhone olduğunu söyleyeceklerdir. Ancak dürüst olmak gerekirse, insanların çoğunun değiştirilen iPhone’ların %100 yeni olduğundan emin olmasının hiçbir yolu olduğunu düşünmüyorum. Ancak, Apple size yedek bir cihaz verirse, Apple’ın garanti hüküm ve koşullarına uygun olarak geçerli bir garanti de sağlayacaktır.

 

iPhone parça numarası P ile başlıyorsa:

Bir iPhone’un parça numarası “P” ile başladığında (PWM62AE/A gibi bir şey), bu, telefonun orijinal olarak doğrudan Apple’dan özel bir işlemeyle sipariş edildiği anlamına gelir. Tabii ki, piyasada özel iPhone’lar bulmak yaygın değildir, çünkü özel gravür yalnızca çevrimiçi satın alırken doğrudan Apple’ın web sitesinden talep edilebilir. Yani bu kelimelerle:

 

  • Parça numarası M ile başlıyorsa, iPhone yepyeni bir mağaza telefonudur.
  • Parça numarası N ile başlıyorsa, iPhone yedek telefondur.
  • Parça numarası P ile başlıyorsa, iPhone özel bir telefondur.
  • Parça numarası F ile başlıyorsa, iPhone yeniden paketlenir veya yenilenir.

 

Üçüncü taraf yeniden paketlenmiş iPhone’lar satın almalı mıyız?

Tıpkı Amazon’un yenilenmiş iPhone’larında olduğu gibi, satıcının listelemesinde ürününün yenilenmiş veya yenilenmiş bir iPhone olduğunu açıkça belirtmesi ve bu telefon için sunduğu garantinin süresini belirtmesi sorun değil. Bu durumda müşteri bu kalemleri göz önünde bulundurarak satın alma kararı verebilir. Böyle bir durumda eğer bütçeniz küçükse ve satıcının şartları size göre sorun değilse o telefonu almanızı tavsiye ederim.

Ancak, daha fazla kar elde etmek için yenilenmiş iPhone’ları yepyeni telefonlar gibi ilan eden bazı vicdansız satıcılar var. Bu nedenle bazen insanlar yepyeni görünen ve yepyeni bir iPhone ile karışmayan temiz, kapalı bir kutu içinde paketlenmiş bir iPhone satın alırlar. Ancak daha yakından kontrol ederseniz, garanti süresinin tam olarak ilk kullanım gününde sona erdiğini göreceksiniz.

İPhone’un üçüncü bir tarafça yeniden paketlenip paketlenmediğini nasıl öğrenebilirim?

Bununla birlikte, bir iPhone’un üçüncü taraf bir aracı tarafından yeniden paketlenip paketlenmediğini nasıl anlarsınız? Aslında bunu anlamanın iki yolu var:

 

İlk çözüm:

iPhone’unuzda Ayarlar’a, ardından Genel ve Hakkında’ya gidin.
Ardından iPhone’un seri numarasına bakın.
Seri numarasını kutunun arkasında da bulabilirsiniz.
Ardından, Apple web sitesinde şu bağlantıyı ziyaret edin: checkcoverage.apple.com
Bu web sayfasında, Devam’ı tıklamadan önce verilen alana seri numarasını girip gerekli bilgileri doldurarak iPhone’unuzun garantisinin hala geçerli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
Veya aynı Ayarlar menüsünde, seri numarasının hemen altındaki bir sonraki bölümü kontrol edin.
iPhone yepyeni ise, hala 12 ay garantisi olduğunu göstermelidir.
Ancak iPhone üçüncü taraf bir şirket tarafından kullanılır, yeniden paketlenir veya yenilenirse, garantinin üzerinden kaç ay geçtiği veya herhangi bir garanti olup olmadığı kesin olarak belirlenir.

 

 

İkinci çözüm:

Başka bir yol da, Ayarlar’a giderek iPhone’unuzun maksimum pil kapasitesini kontrol etmek, ardından Pil kapasitesi’ne ilerleyip Pil sağlığı’nı tıklamaktır.
Yepyeni bir iPhone’un maksimum pil kapasitesi %100 olmalıdır.
Üçüncü taraf bir şirketten yeniden paketlenmiş bir iPhone satın almayı nasıl önleyebilirim?

Dolandırıcılığın artması nedeniyle, telefonu satın almak kesinlikle gerekli olmadıkça, kişisel olarak kimseye üçüncü taraf yeniden paketlenmiş bir iPhone almasını önermiyorum. Bu bölümde, kendinizi üçüncü taraflarca yeniden paketlenmiş bir iPhone satın almaktan korumanıza yardımcı olacak adımları inceliyoruz:

1- Sıkıntınızı azaltacak ilk öneri yetkili Apple mağazalarından ve bayilerinden almanızdır.

2- Üçüncü taraf bir satıcıdan satın almaktan başka seçeneğiniz yoksa, satın almadan önce iPhone’un seri numarasını talep edebilir ve Apple’ın web sitesinde garanti geçerliliğini kontrol edebilirsiniz.