Google’ın genel DNS’sinin nasıl kullanılacağını öğrenmek

Google’ın genel DNS’sinin nasıl kullanılacağını öğrenmek

 

genel DNS’sini kurmak ve kullanmak, web’i kullanma hızını artıracaktır. Bu yazıda, Google’ın genel DNS sunucusunu kullanmak için Windows cihazının ağ ayarlarının nasıl yapılandırılacağını tartışacağız.

İlk olarak, bir DNS sunucusu tanımına sahip olmak daha iyidir. Her web sitesinin (dosyaları) internete bağlı bir sunucuya yüklenir. Bir web sitesini ancak sahibi olan sunucunun IP adresini (İnternet adresi) bildiğimizde görebiliriz. Öte yandan, IP adresi uzun bir sayıdır ve hatırlanması çok zordur. Örneğin Gadgetnews.net, Google.com veya diğer web sitelerinin adreslerini ezberlemek yerine 216.58.209.206 veya 207.125.219.223 gibi sayıları hatırlamanız gerektiğini hayal edin! Bu rakamlarla çalışmak pek mümkün değil.

 

Google Herkese Açık DNS

Bu sorunu çözmek için önerilen çözüm, her bir IP adresine anlaşılır bir ad atamaktı. Ancak perde arkasında, aynı IP adresi kullanılarak istekler yapılır. Bu nedenle Google.com veya başka bir web sitesinin adresini sahibinin IP sunucusuna çevirecek bir hizmete ihtiyaç vardır. Bu, Google Genel DNS veya başka bir DNS kullanılırken olur. Coğrafi olarak da size yakın olan hızlı bir DNS sunucusuna bağlanırsanız, internette gezinirken bilgi gönderme ve alma hızı artacaktır.

 

Google’ın genel DNS’si nasıl kurulur ve kullanılır?

Aşağıda, Google’ın genel DNS sunucusunu farklı işletim sistemlerinde nasıl kullanacağımızı öğreneceğiz. Bu ayarları bilgisayar sisteminize uygulamanızı ve ardından sonucu DNS sunucusu ayarlarının yapılandırılmadığı zamanla karşılaştırmanızı öneririz.

 

Windows’ta Google Genel DNS’yi Kullanma

Windows’un alt araç çubuğundaki ağ simgesine sağ tıklayın ve ardından Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç’ı seçin.

 

 

Ardından Ağ ve Paylaşım Merkezi penceresinde Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir’e tıklayın.

 

 

Ağ Bağlantıları penceresinde, Google Public DNS’yi yapılandırmak istediğiniz bağlantıya sağ tıklamanız gerekir. Daha sonra açılan menüden Özellikler seçeneğini seçiniz.

 

 

Özellikler penceresinin içinde, görüntülenen listede İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4) seçeneğine tıklayın ve ardından Özellikler’i seçin.

 

 

IP sürüm 4 ayarları ile ilgili sayfanın alt kısmında DNS sunucu ayarları bulunmaktadır. Normalde, DNS sunucu adresi sizin için otomatik olarak belirlenir, ancak burada metin adreslerini sayısal adreslere dönüştürmek için sisteme özel bir sunucu eklemeye karar veriyoruz. Google public DNS’i tanıtmak ve kullanmak için, Use The Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan seçeneğine tıklayın ve ardından Tercih Edilen DNS Sunucusu ve Alternatif DNS Sunucusu alanlarına sırasıyla 4.2.2.4 ve 8.8.8.8 rakamlarını girin. Son olarak, Tamam seçeneğine tıklayın.

 

 

Bu adımları tamamladıktan sonra değişiklikleri uygulamak için Tamam’a tıklayın.

Daha iyi eğitim için aşağıdaki eğitim videosunu inceleyebilirsiniz.