blog posts

Google Slaytlar öğreticisi (adım adım)

Google Slaytlar, G Suite’te (Google’ın yazılım paketi) slayt tasarlamaya yönelik bir yazılımdır. Bazıları buna PowerPoint’in küçük kardeşi diyor, onunla çalışmak çok basit, eğlenceli ve keyifli. PowerPoint’e benzer, ancak Google Slaytlar’ın aşağıda inceleyeceğimiz bazı özel püf noktaları vardır.

Herkese açık bir konuşmacıysanız, muhtemelen Google Slaytlar’ı biliyorsunuzdur. Ücretsiz, çevrimiçi ve herkesin internetteki favorisi – hızlı ve basit!

Acil bir iş yapmak ve iş arkadaşlarınızla aynı anda sunum yapmak için basit bir çevrimiçi yönteme ihtiyacınız varsa, Google Slaytlar kullanışlı ve basit tasarım seçenekleri, doğrudan sohbet ve varsayılan veya “erken sürüm” slaytları kullanma yeteneği gibi özelliklere sahip harika bir araçtır. Anlamı bu.

Google Slaytlar’da bir sunu için slaytlarınızı sıfırdan oluşturabilir, bir şablon oluşturabilir veya başka bir PowerPoint dosyasından içerik ekleyebilirsiniz. Google Slaytlar’da oluşturduğunuz her şey otomatik olarak Google Drive’ınıza kaydedilir.

Yani, Google Slaytlar’a çevrimdışı mı ihtiyacınız var? Elbette bunun da bir çözümü var!

İlk adım, bir Google hesabı oluşturmaktır (henüz oluşturmadıysanız).

 

 

1- Google Slaytlar’da çalışmaya başlayın

Google Slaytlar’da, tümü çok hızlı ve kolay olan çeşitli şekillerde slaytlar oluşturabilirsiniz.

İlk olarak, Google Slaytlar’ın başlangıç ​​sayfasına gitmek ve slaytlarınızı hazırlamaya başlamak için slides.google.com adresine gidebilirsiniz. (Gmail hesabınızın olması gerekir)

 

 

Not: Boş bir sunumu yalnızca 3 saniyede açmanın en hızlı ve en ilginç yollarını görmek için burayı tıklayın.

Alternatif olarak, Google Drive’ınızdaki Yeni düğmesini tıklayıp Google Slaytlar seçeneğini belirleyebilirsiniz.

 

 

Sununuzu hazırlamanın iki yolu vardır: ya boş slaytlar kullanabilir ya da varsayılan şablonlardan birini seçebilirsiniz.

Bu şablonlar, özellikle slayt tasarımıyla ilgilenmiyorsanız, size zaman kazandırabilir veya slayt tasarlamanıza yardımcı olabilir. Ancak, sunumunuzu öne çıkarmak istiyorsanız, sıfırdan başlamak ve her şeyi kendiniz tasarlamak daha iyidir.

Google Slaytlar dışındaki programlarda (örn. PowerPoint) oluşturulmuş mevcut bir sunum dosyasını Google Slaytlar’a aktarın.

Google Slaytlar’da desteklenen dosyalar aşağıdakileri içerir (bunlar aynı PowerPoint biçimleridir):

.PPT
.PPTX
.PPS

Diğer programlardan bir sunu dosyası eklemek, orijinal dosyanızın bir kopyasını Google Drive’ınızda Google Slaytlar biçiminde oluşturur. Ardından, diğer sunumlarda olduğu gibi bu dosyayı tarayıcınızda düzenleyebilirsiniz.

Bu arada… oluşturduğunuz her şey otomatik olarak Google Drive’ınıza kaydedilir. Yani kaydetmek için herhangi bir düğmeye ihtiyacınız yok! Otomatik olarak, en ufak bir değişiklik siz yazarken kaydedilir.

 

2- Google Slaytlar kullanıcı arayüzü

Google Slaytlar’da boş bir slayt açtığınızda göreceğiniz şey budur.

 

 

Solda, tüm slaytlarınızın önizlemelerinin göründüğü bir sütun var. Sol alt köşede, slaytları görüntülemek için iki seçenek vardır, slaytları birbiri ardına dikey olarak gösteren film şeridi (film şeridi) olarak iki görüntüleme modu veya slaytları farklı olarak görüntüleme modu arasında seçim yapabilirsiniz. bir ızgara (ızgara). ) Tüm slaytlarınızı tek bir sayfada görüntüleyin.

Sağ tarafta da görebileceğiniz gibi, slaytlarınızı oluşturmak için kullanabileceğiniz önceden tanımlanmış temalar veya şablonlar var. Onlara ihtiyacınız yoksa, onları kapatmak ve slaytları kendiniz tasarlamak için sağ üst köşedeki çarpı işaretine tıklamanız yeterlidir.

Üst çubukta dosyanın adını “İsimsiz sunum” olarak göreceksiniz. Üzerine tıklarsanız, dosyanız için bir ad girebilirsiniz. Bu şekilde, diğer Google Slaytlar veya Google Drive slaytları arasında kolayca bulabilirsiniz.

Alt kısmında menü çubuğu ve araç çubuğu bulunur. Örneğin, bir metin kutusu veya görüntü seçtiğinizde bu araç setleri otomatik olarak etkinleştirilir.

Slaytın içine tıkladığınızda, pencerenizin sağ tarafında Biçim seçenekleri veya yorum/sohbet panelleri gibi tüm ek paneller açılır.

 

 

Her slaydın altında Konuşmacının notları adlı bir seçenek vardır.

Sununuzu görüntülemek için sağ üstteki Sun düğmesini tıklayın. Hemen yanında Paylaş düğmesi var. Google’da paylaşmak kolaydır, böylece e-posta yoluyla veya sununuzun doğrudan bağlantısıyla herkese, istediğiniz yere gönderebilirsiniz.

 

3- Yeni tasarımlı slayt ekleme

Araç çubuğunun sol tarafındaki ilk simge (+ şeklinde) yeni slayt eklemek içindir. Üzerine tıklarsanız, Google Slaytlar tarafından önceden ayarlanmış diğer tasarımları görebileceğiniz bir açılır menü açılır. Buradan sunumunuzda yeni bir slayt oluşturmak istediğiniz tasarımı seçebilirsiniz.