Google nasıl çalışılır, yedeklenir, geri yüklenir ve tüm pratik ipuçları

Google nasıl çalışılır

 

İlk olarak, temel bilgileri ele alalım. Google Kişiler nedir ve neden bu kadar tanıdık geliyor? Google Kişiler, cep telefonu rehberine benzer şekilde çalışan ve bağımsız bir hizmet olarak ve G Suite’in veya aynı Excel uygulamalarının (Microsoft Office’e benzer) bir parçası olarak kullanılabilen bir yedekleme aracıdır.

Arkadaşlarınıza Gmail üzerinden e-posta gönderirseniz, gönderilen e-posta otomatik olarak Google kişiler listenize kaydedilir. Bu kişileri https://contacts.google.com adresindeki Google kişiler hizmetini ziyaret ederek görüntüleyebilirsiniz. Bu hizmette kişileri kategorilere ayırabilir ve bilgilerini güncelleyebilirsiniz. Ayrıca telefon numaralarını girebilir ve temel olarak iletişim halinde olduğunuz kişilerin organize bir listesini oluşturabilirsiniz.

 

Google Kişiler’i neden kullanıyoruz?

Bahsettiğimiz gibi, kasıtlı olmasa bile muhtemelen Google Kişiler’i daha önce kullanmışsınızdır. Ancak şimdi Google Kişiler’i iş rutinimize dahil etmeye ve bundan en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyoruz. Aşağıda Google Kişiler ile yapabileceğiniz şeylerden bazıları verilmiştir:

 

Binlerce kişi için bilgi oluşturun, saklayın ve düzenleyin.
Kişilerinizi düzenli ve hızlı bir şekilde güncel tutmak için Gmail ile senkronize edin.
İnsanları aynı anda yönetmek için gruplar oluşturun.
Meslektaşları da dahil olmak üzere farklı kişilerin iletişim bilgilerini arayın.

Yukarıdaki listenin kapsamlı olmadığını unutmayın. Google ekosisteminin bir parçası olarak Google Kişiler, diğer Google ürünleriyle uyum içinde çalışarak birbirlerinin üretkenlik ölçümlerini geliştirir. Gmail, Google Takvim ve Google Drive gibi hizmetler, Google Kişiler’in doğru yönetimiyle çok daha verimli hale gelecektir.

 

Google Kişiler nasıl kullanılır?

Google Kişiler, Google tarafından piyasaya sürülen diğer ürünlerden daha az karmaşıktır; bu, nasıl çalıştığını kolayca öğrenebileceğiniz anlamına gelir. Ancak, bunu yapmanın etkili bir yolu, bu kapsamlı kılavuzu takip etmek olacaktır!

 

Google kişilerim nerede?

Google Kişilerinizi nerede bulacağınız konusunda kafanızın karışmasının nedeni, doğrudan Gmail’den yazılıma doğrudan bir bağlantı olmamasıdır. Ancak bir süredir Google kullanıcısıysanız, uygulamanın kenar çubuğundaki küçük Kişiler düğmesini görmüş olabilirsiniz. Bu düğme, G Suite’in yeni güncellenmiş sürümünde kayboldu.

Elbette yeri değişti desek daha doğru olur! Tüm kişileriniz için belirlenmiş bir alan olduğundan endişelenmenize gerek yok! Ekranın sağ üst köşesindeki uygulama çekmecesi simgesine gidip aşağı kaydırarak Google Kişilerinize ulaşabilirsiniz.

1- Kısayolları kullanın!

Adım 1- Gmail kısayollarınızı etkinleştirin. Bunu yapmak için Gmail’deki Ayarlar seçeneğine gidin ve ilk sekmede veya Genel sekmesinde klavye kısayollarının değiştiğini görmek için neredeyse sayfanın ortasına doğru aşağı kaydırın. Google, varsayılan olarak klavye kısayollarını devre dışı bıraktığından bu seçeneğin açık olduğundan emin olun. Değişiklikleri uyguladıktan sonra kaydedin!

Adım 2- Klavye kısayollarını kullanarak “G” ve “C” tuşlarının kombinasyonuna basarak Google Kişiler’e erişebilirsiniz. Evet, doğru tahmin ettiniz, bu harfler Google Kişiler anlamına geliyor.

 

 

Klavye kısayollarıyla ilgili en önemli şey, Google Kişilerinize Gmail’in herhangi bir yerinden erişebilmenizdir.

Google Kişiler uygulamasının ana sayfasına girer girmez, keşfetmenizi bekleyen birkaç sekmenin bulunduğu bir kenar çubuğu göreceksiniz:

Kişiler, sanal kişi listenize kaydettiğiniz tüm öğeleri içerir. Yıllarca özel bir G Suite kullanıcısı olduktan sonra bu klasör boş görünüyorsa panik yapmayın.
Sık görüşülen kişiler, favori kişilerinizi gösterir.
Dizin, kuruluşunuzdaki kişilerle ilgili bilgileri gösterir (yalnızca G Suite kullanıcıları tarafından kullanılabilir).
Etiketler bölümü, hedef kitle gruplarınız için alan sağlar.
Bu sekmenin altında erişilebilen diğer kişiler, aslında kişi listenizin bir parçası olmayan ancak etkileşimde bulunduğunuz tüm kişileri gösterir.

 

Google’da kişiler nasıl kaydedilir?

Kişi listenizdeki az sayıda kişi hakkında paniğe kapılmadan önce, nasıl göründüklerinden bahsedelim. Daha önce de belirtildiği gibi, görmek istediğiniz kişileri kişi listenize eklemeniz gerekir. Ama bunu nasıl yapabilirsiniz?

Bunu yapmanın bir yolu, Google Kişiler sayfanızın sol üst köşesindeki Kişi Oluştur düğmesini tıklamaktır. Aynı anda bir veya daha fazla kişi ekleyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, iletişim adı, kuruluş, iş unvanı, e-posta adresi ve telefon numarası gibi bilgileri doldurmanız gereken bir form göreceksiniz.

 

 

Kişileriniz hakkında daha fazla bilgi eklemek istiyorsanız, Daha fazla göster düğmesine basın ve o kişi hakkında sahip olduğunuz tüm bilgileri girin. İyi seçenekler var! Örneğin, harici ortaklarla çalışıyorsanız, adlarının fonetik bir sürümünü eklemek veya onlara bir takma ad atamak isteyebilirsiniz. Ancak bazen bu seçenekler yeterli değildir. Ve üçüncü taraf bir araçla birlikte gelir!

Yukarıda ele aldığımız şey, kişi listenize manuel olarak yeni kişiler ekleme işlemidir. Ancak bunu yapmazsanız, Google etkileşimde bulunduğunuz adreslerle ilgili bilgileri kaydeder.

Herhangi bir şekilde etkileşimde bulunduğunuz (e-postalarına yanıt verdiğiniz, onlara bir e-posta gönderdiğiniz, hatta bir e-posta ilettiğiniz) tüm e-posta adresleri, daha sonra üzerinde çalışmanız için size gönderilecektir. Bu seçenek, özellikle her şeyi dakikaya bırakma alışkanlığınız varsa çok faydalı olabilir.

 

2- Diğer kişilerinizi kontrol edin!

Adım 1- Gmail’deyken Ayarlar’a gidin. Ardından, otomatik tamamlama için kişi oluştur düğmesini görmek için aşağı kaydırın.

 

 

Adım 2- Kişileri kendim ekleyeceğim radyo düğmesini seçerek yeni kişilerin otomatik olarak oluşturulmasını devre dışı bırakın.

Google Kişiler’e 25.000 kişiye kadar kaydedebilirsiniz.

Çok gibi görünse de eğer bir işletme sahibiyseniz ve ağınızı genişletmek istiyorsanız bu sayının ne kadar az olduğunu hissedebilirsiniz.

Google Kişileri nasıl düzenlenir

Söylediğimiz gibi, yeni kişilerinizi sistem tarafından otomatik olarak kaydettirebilir ve daha sonra doğru bir şekilde kaydedildiğinden emin olmak için gözden geçirebilirsiniz. Kişileri düzenlemek çok kolaydır ve fazla zaman almaz!

Bunu yapmak için, kişiye tıklamanız ve Düzenle düğmesine basmanız yeterlidir. Oradan istediğiniz tüm değişiklikleri yapabilirsiniz, kaydetmeyi unutmayın.

 

 

Kişilerinizden bazılarını daha fazla düzenlemek isteyebilirsiniz (gelişmiş düzenleme).

Hayatınız boyunca kullandığınız tüm e-posta adreslerini düşünün. Kesinlikle birden fazla olurdu, değil mi? Farklı e-posta adresleri kullanmak kolaylık ve iş-yaşam dengesi içindir. Bu şekilde, meslektaşlarınız ve arkadaşlarınız arasında ayrım yapabilirsiniz.

 

3- MERGE & FIX (izleyicilerin entegrasyonu ve organizasyonu)

İyi haber şu ki, Google Kişiler sizin için çok şey yapıyor! Sadece buna dikkat etmeniz ve sistem çalışmasının sonuçlarını bitirmeniz gerekiyor. Birleştir ve Düzelt özelliği, aynı kişileri bir araya getirmenize olanak tanır.

Birleştir düğmesini seçerseniz, Google hem e-posta adresini hem de diğer bilgileri saklar, böylece güzel ve eksiksiz bir profil kartı elde edersiniz.

 

 

Kişileriniz arasında zaman kaybetmekten ve yinelenenleri ve diğer hataları manuel olarak kontrol etmekten kaçınmak istiyorsanız. Bu görevi NetHunt CRM gibi entegre bir Gmail CRM sistemine devredebilirsiniz. senin için yapmak için! Kim bilir, belki de NetHunt’ı kullanarak kazandığınız 5 dakika size satışları artırmanız için yeterli zamanı verir!

 

Google kişileri nasıl yedeklenir

Kişilerinizi cihazınıza kaydettiyseniz, onları Google’a yedeklemek isteyebilirsiniz. İOS kullanıp kullanmadığınıza veya hevesli bir Android kullanıcısı olmanıza bağlı olarak, yedekleme teknikleriniz farklı olacaktır.

Android’de kişileri yedekle: Android cihazınızda kayıtlı bir grup kişiniz varsa, şanslısınız. Büyük olasılıkla, Google Kişileriniz hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak yedeklenecektir. Ayarlarınızı kontrol ederek her şeyin plana göre gittiğinden emin olabilirsiniz.

 

 

Kişileri iOS’ta yedekleme: Bir Apple hayranıysanız, Google Kişiler’i senkronize etmek birkaç adım daha içerir. Yalnızca bir kez yedekleme yapmak istiyorsanız, Appstore’dan bir Google Drive uygulaması indirmeniz ve doğrudan Ayarlar’a gitmeniz ve yedeklemeyi etkinleştirmeniz gerekir. Bu şekilde, iOS cihazınızdaki tüm kişiler Google Kişiler’e aktarılacaktır. Cihazınızın kişilerini Google Kişiler ile senkronize etmek istiyorsanız, Ayarlar’ın hesap bölümüne Gmail hesabınızı eklemeniz ve kişi yedeklemenin etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir.

 

Google Kişileri nasıl içe aktarılır

kişileri Google Adres Defterine aktarmayı çok kolaylaştırdı.

Google Kişiler ana sayfasının kenar çubuğunda İçe Aktar düğmesini seçin. Daha önce başka bir yazılımdan dışa aktarılan bir .csv veya .vCard dosyasını içe aktarmanızı isteyen bir yükleme penceresi görünecektir. Kişilerinizi içe aktarmadan önce bir etiket belirleyebilirsiniz (bununla ilgili daha fazla bilgiyi daha sonra paylaşacağız).

Google Kişiler’in oturum başına girilebilecek kişi sayısında sınırlamalar olduğunu unutmayın. Bu nedenle, başka bir CRM sisteminden Google’a geçiyorsanız, .csv dosyanızı 3.000 kişiye kadar birden çok dosyaya böldüğünüzden emin olmak isteyeceksiniz.

 

Google Kişileri nasıl dışa aktarılır (Dışa Aktarma)

Google Kişiler ile yalnızca verileri içe aktarmakla kalmaz, aynı zamanda verileri de dışa aktarabilirsiniz. Son yıllardaki tüm kişilerinizi içeren temiz bir dosyaya ihtiyacınız varsa, yalnızca birkaç tıklamayla dışa aktarabilirsiniz.

Google Kişiler tarafından desteklenen uzman şablonları şunlardır:
Outlook .csv tüm verileri dışa aktarır ve adları varsayılan karakter kodlamasına dönüştürür.
Google .csv biçimi tüm verileri dışa aktarır ve uluslararası karakterleri korumak için Unicode kullanır. Bu biçim, verileri Microsoft Excel’e aktarmak için harikadır, ancak Outlook gibi bazı e-posta hizmetleri bununla uyumlu değildir.
vCard formatı, birçok e-posta ve iletişim yönetimi programı tarafından desteklenen bir İnternet standardıdır.

 

Kişiler bir Google hesabından diğerine nasıl aktarılır

Ne yazık ki, kişileri tek bir tıklamayla Google hesapları arasında taşımak için bir kısayol yoktur. Bunu yapmak için, kişileri nasıl dışa ve içe aktaracağınızı bilmeniz gerekir.

Prosedür basittir: İstediğiniz kişileri içeren ilk Google hesabına giriş yaparsınız, onları seçersiniz ve bilgisayarınıza indirerek bir Google .csv dosyası olarak dışa aktarırsınız. Ardından, bir sonraki hesapta oturum açın, Google Kişiler’e gidin ve dışa aktarılan kişileri içe aktarın. basitçe!

 

Google Kişileri nasıl paylaşılır?

İşletme sahipleri, paylaşmanın verimliliği artırmanın önemli bir parçası olduğunu herkesten daha iyi bilir. En iyi olmak istiyorsanız, yardım için ne zaman başkalarına başvurmanız gerektiğini bilmelisiniz.

İş dünyasında, yukarıda bahsedilenler genellikle iletişimleri paylaşmak ve burada kişilere ulaşmak anlamına gelir. Google Kişilerini paylaşmak kolay görünüyor! Tabii ki, bazı gereksinimlerle:

Dizin yöneticisi kişi paylaşımını etkinleştirmelidir.
Kişiler yalnızca aynı etki alanındaki kişilerle paylaşılabilir.
Siz ve temsilcileriniz, kişilerinize erişmek için bir telefon veya tablet değil, bir PC veya dizüstü bilgisayar kullanmalısınız.

Tüm bu koşullar yerine getirildikten sonra, Ayarlar’ın Temsilci erişimi bölümünde Temsilci davet et seçeneğine tıklayarak kişilerinizi paylaşmaya başlayabilirsiniz.

En hızlı ve en kolay yollardan biri CRM ile paylaşmaktır. Bir CRM sisteminin en önemli faydalarından biri, aynı sayfada çalışmasalar bile birden fazla kişinin bir proje üzerinde işbirliği yapmasına izin vermesidir. Bu, hesaplarındaki kişilere tek bir entegre sistem üzerinden erişebilecekleri anlamına gelir!

 

Google Kişiler’de nasıl grup oluşturulur?

Gruplar, Google Kişiler’in açık ara en kullanışlı özelliklerinden biridir.

Belirli bir grupta yer almasını istediğiniz kişileri seçip sayfanın üst kısmındaki Etiket simgesine tıklayarak kişilerinize her birine özel bir etiket atayabilirsiniz. Ardından sistem, mevcut etiketlerden birini seçili kişilere atamanızı veya yeni bir etiket oluşturmanızı önerecektir.

 

 

Bu konuda bizimle hemfikir olacağınızı umarız, tek başına Google Kişiler, iletişimlerinizi yönetmek için büyüleyici bir araçtır. Ancak Gmail’in CRM sistemi ile birleştirildiğinde kesinlikle daha iyi olacaktır.