Google kimlik doğrulayıcı eğitimi ve bununla nasıl çalışılacağı

Google kimlik doğrulayıcı

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), normal şifreye ek olarak, kullanıcının çevrimiçi hesaba veya istenen uygulamaya giriş yapmak için kimliğini doğrulamak için başka bir faktör girmesi gereken bir yöntemdir. Kimlik doğrulama faktörleri üç gruba ayrılır:

 

Bildikleriniz (şifre gibi)
Sahip olduğunuz bir şey (cep telefonu gibi)
Ne olduğunuz (örneğin, parmak izi veya başka herhangi bir biyometrik yöntem).

2FA yönteminde bir faktör (bildiğiniz bir şey) yerine iki faktör (bildiğiniz bir şey + sahip olduğunuz bir şey) yani şifre ve telefon erişimi dikkate alınır. Sonuç olarak, bilgisayar korsanlarının çevrimiçi hesaplara sızması engellenecektir.

Daha basit bir deyişle, iki faktörlü kimlik doğrulama, kullanıcının cep telefonundaki veya diğer akıllı cihazındaki belirli bir uygulamada benzersiz bir kodun görüntülendiği ek bir güvenlik katmanıdır. 2FA yönteminin aktif olduğu hesaplara giriş yapabilmek için bu kodun şifre ve kullanıcı adı ile birlikte olması gerekmektedir.

 

Google Authenticator, Google tarafından tasarlanan ve yayınlanan etkili programlardan biridir ve iki faktörlü kimlik doğrulamaya sahip web siteleri veya hizmetler için kullanılır. Örneğin, Twitter, Instagram, Facebook, Gmail gibi tüm büyük sosyal ağlar ve web siteleri ve Coinbase ve Binance gibi bir dizi kripto para hesabı 2FA’yı destekler. Bu hesapla, bu yöntemi etkinleştirmek bu hesapları korumak için çok önemlidir.

Bununla birlikte, Google Authenticator çok faydalı olabilir, ancak Google’ın henüz resmi bir masaüstü uygulaması yayınlamamış olması üzücü. Ancak, Google Authenticator’ı Windows bilgisayarınızda başka şekillerde de kullanabilirsiniz. Bu yazımızda Google Authenticator’ı bilgisayarda kullanmanın yollarını inceliyoruz.

 

2FA’yı bilgisayarınıza aktarın

Bunu yapmak için Google Authenticator’ın “gizli koduna” ihtiyacınız olacak. Bu kodun yardımıyla kod oluşturucular, Google ile çalışan kodlar oluşturabilir.

Gizli kodu almak için Google Hesabı güvenlik sayfasına gidin. Google’da Oturum Açma bölümüne girin ve 2 Adımlı Doğrulama’yı tıklayın.

 

Google kimlik doğrulayıcı

 

Google, hesabınıza bir telefonun bağlı olduğunu bilirse, telefon bildirim hizmetini ayarlama sürecinde size yol gösterecektir.

Adımları tamamladıktan sonra, Authenticator uygulamasını başlatma şansınız olacak. Asıl uygulamayı indirmeyecek olsak da, gizli anahtarı almış gibi yapmamız gerekiyor. Ayarla’ya tıklayın.

 

QR kodunu taramanız isteninceye kadar talimatları izleyin. Kodun altında, Taraamıyor musunuz? seçeneğine tıklayın. Tıklayın.

 

Google kimlik doğrulayıcı

 

Bir sonraki sayfada, gizli anahtarı arayın ve kopyalayın. Üçüncü taraf uygulamalara giriş yaparken anahtar olarak girdiğiniz şey budur. Bunu gizli tutmanız gerektiğini unutmayın. Bu bilgiyi başka biri alırsa, hesabınıza giriş yapmak için kullanabilir!

 

1- WINAUTH

Üçüncü taraf bir uygulamanın kodunuzu çalmasından veya paylaşmasından endişeleniyorsanız WinAuth’u deneyin. WinAuth’un ana avantajı, açık kaynaklı bir program olmasıdır. Bu şekilde, anahtarınızı ele geçirebilecek karışık kod veya bulut depolama alanı yoktur.

WinAuth’u kurmak çok kolaydır. Çalıştırdıktan sonra yeni bir Google hesabı ekleyin.

 

 

Özel anahtarınızı girin ve ardından Doğrulayıcıyı Doğrula düğmesini tıklayın. Google hesabınızı kurmaya devam edin ve WinAuth’un size verdiği kodu girin.

 

 

Oluşturulan tek seferlik şifreyi kopyalayın, Google güvenlik ayarları sayfanıza yapıştırın, ardından oluşturulan kodu onaylamak için Doğrula ve Kaydet’i tıklayın.

 

 

Her şey yolunda giderse, Google size bunu bildiren bir onay penceresi gösterecektir. Değişiklikleri Google hesabınıza kaydetmek için Tamam düğmesini tıklamanız yeterlidir.

 

 

WinAuth penceresine dönün: Oluşturulan kodu doğruladığınıza göre, WinAuth uygulamasında değişiklikleri kaydetmek için Tamam düğmesini tıklayın.

Tamam düğmesine tıkladığınız anda WinAuth, WinAuth tarafından kaydedilen dosyaları şifrelemek için bir parola belirlemenizi sağlayan Koruma penceresini açacaktır. Bu yetkisiz erişimi engelleyecektir. Parolayı iki kez girin ve değişiklikleri kaydetmek için Tamam düğmesine tıklayın. Dosyaları şifrelemek için WinAuth’u da ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde sadece mevcut bilgisayarda kullanılabilir olacak, ancak bir şifre kullanmak çok daha kullanışlı.

 

 

Artık WinAuth kullanarak Google Authenticator’ı kullanabilirsiniz.

 

2- WINOTP YETKİLİ

Windows için indirme bağlantısı

WinOTP Authenticator aslında Windows 10’a özgüdür ve doğrudan Microsoft Store’dan indirebilirsiniz. Yeni bir hizmet eklemek için aşağıdaki “+” düğmesini tıklayın. Bu uygulama QR kodlarını okuyabildiğini iddia etse de benim için çalışmadı, ancak sizin için çalışıp çalışmadığını görmeye çalışın.

Aksi takdirde, tek yapmanız gereken hizmet adınızı, kullanıcı adınızı ve kodunuzu girmektir. Sonra, her şey hazır. Hizmet adı ve kullanıcı adı için istediğinizi seçebilirsiniz ancak tanınabilir hizmet adları seçmeye dikkat edin.

 

 

3- YETKİLİ

İndirme: {link

Cep ve bilgisayar şifrenizi senkronize etmek istiyorsanız, Authy’yi deneyin. Bilgisayarınızda kullanabilirsiniz, ancak kayıt olduğunuzda telefon bilgilerini ister. Telefonunuzda Authy varsa, bilgilerinizi iki cihaz arasında hızlı bir şekilde senkronize edebilirsiniz.

Authy’nin PC versiyonunda sağ üstteki artı simgesine tıklayın.

 

 

Gizli anahtarı kutuya yapıştırın.

 

 

Hesabınızı adlandırabilir ve bir renk atayabilirsiniz. Ayarladıktan sonra bir Google kodunuz olacak.

 

4- GAUTH YETKİLENDİRİCİ

Google Chrome uzantısını indirme bağlantısı

Tarayıcınız için bir şey arıyorsanız GAuth Authenticator’ı deneyebilirsiniz. Bir Chrome uzantısı veya web uygulaması olarak yükleyebilirsiniz.

GAuth’a bir kimlik doğrulayıcı eklemek kolaydır. Önce sağ üstteki kaleme tıklayın ve ardından Ekle’ye tıklayın.

 

 

Kimlik doğrulama kodunun adını (bu durumda Google) ve gizli anahtarı girin.

 

 

Bitirdikten sonra, aktif bir kimlik doğrulayıcınız olacak.