Freelancer sitesinde iş eğitimini ve kaydı tamamlayın

Upwork platformunda freelance olarak çalışmaya nasıl başlayacağınızı daha önce anlatmıştık. Bu yazımızda Freelancer.com üzerinde bu işlemin nasıl yapıldığını inceleyeceğiz. UpWork gibi bu siteler, mevcut en iyi serbest işleri bulmak için en yaygın kullanılan araçlardır.

Freelancer.com’u tanımak

Upwork platformunda olduğu gibi, işverenleri iş arayanlarla buluşturan beceriler, yetenekler ve fikirler vardır. freelancer.com altı yıldır faaliyet gösteriyor. Bu süre zarfında, bu sitedeki kullanıcı olanaklarını iyileştirmek için birçok değişiklik ve iyileştirme yapılmıştır.  oluşturulma şekli, yeni kullanıcıları sitenin hizmetlerini mümkün olduğunca kullanmaya teşvik etmektir. Bu kılavuz, freelancer.com’da çalışmak isteyen acemi kullanıcılar için çok kullanışlıdır.

Kullanıcı hesabı oluşturmadan önce ilgilendiğiniz iş alanı seçimini doğru yapmanız gerekmektedir.

Hesap oluşturma

Freelancer’da hesap oluşturmak tek adımlı bir süreçtir ve Elance ve Upwork platformlarından çok daha kolaydır.

www.freelancer.com‘a gidin. Kayıt olmak ve başlamak için iki seçeneğiniz var. Şekil 1’de gösterildiği gibi, sayfanın sağ üst köşesindeki Kayıt Ol seçeneğine veya sayfanın ortasındaki Çalış düğmesine tıklayabilirsiniz.

 

 

Bu butonlardan birine tıkladıktan sonra, kullanıcı adı ve şifre gibi hesap bilgilerinizi girmeniz gereken yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Ayrıntıları kaydettikten sonra, Şekil 2’de gösterildiği gibi sayfanın alt kısmındaki hesap oluştur düğmesine tıklayın.

Size kolaylık sağlamak için Freelancer.com, Facebook hesabınız üzerinden kaydolma olanağı sağlamıştır. Bu seçeneği kullanmayı düşünüyorsanız, Facebook ile kaydol düğmesine tıklamanız yeterlidir. Ardından Devam Et düğmesine tıklayın ve kullanıcı adını, profili ve ne yapmak istediğinizi belirtin. Son olarak, Hesap Oluştur düğmesine tıklayın.

Kayıt olduktan sonra banka hesabı veya kredi kartı gibi ödeme yönteminizi belirtmelisiniz. Site ayrıca cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi onaylamanızı ister. Son olarak, blog yazma veya teknik yazarlık gibi becerilerinizi seçmelisiniz ve ardından freelancer.com size bu beceriye uygun işleri gösterecektir.

 

 

Freelancer.com tamamen ücretsizdir. Ancak site ile çalışmaya başladığınızda otomatik olarak bir aylık ücretsiz profesyonel üyelikten yararlanacaksınız. Ancak, ay sonundan önce istediğiniz zaman üyeliğinizi iptal edebilir veya eski sürüme geçirebilir ve yükseltebilirsiniz. Siteye katılmak, iş fırsatlarına ve talep edilen becerilere daha fazla erişim ile daha fazla para kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bu özellik birçok alanda çalışan kişiler için oldukça önemlidir.

Profil oluştur

Daha önceki yazılarda da bahsedildiği gibi freelancer olmak ve online çalışmak isteyen birinin güçlü ve eksiksiz bir profile sahip olması gerekir. Herhangi bir iş deneyiminiz yoksa, eksiksiz bir profil iş bulmanıza yardımcı olabilir. Profil, çalışma alanına girmek için bir geçittir. Profil, işverenlere önerilen becerilerinizin kalitesi hakkında doğru fikir verir. Bu nedenle profiliniz eksiksiz olmalı ve mümkün olduğunca çok ayrıntı içermelidir. Doğru ve eksiksiz bir profil oluşturmak için zaman ayırmak, bir işveren tarafından nasıl seçileceğiniz konusunda büyük bir fark yaratacaktır!

freelancer.com hesabınıza giriş yapın. Ekranın sol üst köşesindeki hesap simgesine tıklayın. Şekil 3’te gösterildiği gibi mevcut listeden Profil seçeneğini seçin.

 

 

Profil sayfasına girdikten sonra tüm bölümlerini tamamlayın (Şekil 4). Elance ve Upwork gibi freelancer.com’daki profilin önemli kısımları portföy, beceriler ve özgeçmişi içerir. Bu öğeler, sitenin bir kullanıcısı olduğunuz sürece her zaman güncellenmelidir. Ayrıca, seviyenizi olabildiğince çabuk yükseltmek ve daha pahalı projelerden yararlanmak için mümkün olduğunca çok test ve sınava katılmaya çalışın.

Güçlü bir profile sahip olmak için bir diğer önemli faktör de profil resmidir.

Uygun aydınlatma ile net, profesyonel bir fotoğraf kullanın. Doğal olmakla birlikte huzurunuzu ve mutluluğunuzu ifade eden bir fotoğraf seçin. Elbette işveren sizi sadece dış görünüşünüze göre yargılamayacak ama bu fotoğraf kişiliğiniz hakkında bilgi verebilir. İstediğiniz işi bulmanın yanı sıra, bir yakınlık ve işbirliği duygusuna da sahip olmalısınız.

Profil resmi, gövdeniz net görünecek şekilde olmalıdır. Bir profil fotoğrafı için en iyi boyut, 2 MB boyutunda en az 280 x 280 pikseldir.

 

projeyi bul

Freelancer.com, projeleri ve serbest çalışanları çevrimiçi bulmak için birkaç farklı yol sunar. Yeteneklerim ile Projeler, Projelere Gözat, Yerel İşlere Gözat ve Kategorilere Gözat sekmelerinde arama yaparak istediğiniz işi bulabilirsiniz. Bu seçeneklerden bazıları, konum veya sabit ve saatlik fiyatlandırma gibi ek filtrelere sahiptir. Bu özellik, seçenekleri filtreleyerek acemi bir freelancer olarak becerilerinize uygun iş tekliflerine sahip olmanızı sağlar.

Ayrıca sitedeki projelerin ve zorlukların çevrimiçi olarak bildirildiği Proje Akışı başlıklı bir sayfa da bulunmaktadır. Profilde kayıtlı becerilerin sayısı, Proje Akışı sayfanızdaki veri miktarını belirler. Ayrıca, size gönderilen sürekli e-postalar aracılığıyla becerilerinize göre yeni işlerin ve zorlukların detaylarından haberdar olabilirsiniz.

Upwork ve Elance platformları gibi Freelancer.com web sitesine her gün yüzlerce yeni proje kaydediliyor. Aradığınız işi ilk aramada bulamadıysanız, birkaç saat sonra bu aramayı yapmaktan çekinmeyin!

Nasıl iş teklif edilir?

Freelancer.com’da iş teklif etme süreci çok basittir. Bu işlemin adımları Elance ve Upwork platformlarına benzer. Menü bölümündeki projeye gözat sekmesine tıklayın. Şekil 5’e göre, seçiminize göre bir proje listesi görüntülenecektir.

Hangi projeleri seçmeyi planlıyor olursanız olun, başvurmadan önce dikkatlice düşünmeye çalışın. Ücretsiz üyeler sadece 8 kez teklif verebilir. Fiyatları kontrol edin ve işvereni etkilemenin en iyi yolunu bulmayı planlayın!

Ek olarak, işverenlerin makul bir fiyata kaliteli serbest çalışanlar aradığını unutmayın. Daha düşük bir fiyat sunarak daha fazla proje kazanabilirsiniz, ancak en iyisi deneyim, beceri ve adil bir oranın birleşimini istemektir.

 

 

Örneğin, kategorilere göz atmayı seçerseniz, yüzlerce proje grubunu içeren yeni bir sayfaya girecek ve beceri ve proje isteğinize uygun kategoriyi seçebileceksiniz. Şekil 6’da görebileceğiniz gibi.

İş teklifi, özgeçmişiniz ve tanıtım mektubunuz gibi kişiselleştirilebilir. Sizi işe alacak şirketi veya kişiyi, hedeflerinin ve vizyonunun neler olduğunu ve hangi dilde iletişim kurmayı tercih ettiklerini zihninizde analiz edin. Projede yapmak istediğiniz işle ilgili geçmişte sahip olduğunuz tüm deneyimleri ve işleri listeleyin. Yeni işinize başlamanız doğrultusunda benzer bir durumu atlamayın. Herhangi bir teklif göndermeden önce, en az iki kez dikkatlice okuyun.

Genellikle, istenen kişiyi işe alma hızı işveren için çok önemlidir. Bu nedenle, işinizi yapmanız için verilen herhangi bir cevaba hızlı bir şekilde cevap vermeye çalışın. Saat diliminizin farkında olun, çünkü bu, işverenin sizinle iletişim kurmak için mümkün olan en iyi zamanı bilmesine yardımcı olacaktır. Bu iyi ve etkili iletişimi projenin sonuna kadar sürdürmeye çalışın!

Son olarak, sitede listelediğiniz yapılacaklar önerilerinin hiçbiri başarılı olmadıysa cesaretiniz kırılmasın. Zaman geçtikçe, ziyaretçi sayısı arttıkça ve sitedeki sıralamanız yükseldikçe daha fazla teklif ve fırsat sizi bekliyor olacak.

 

Serbest çalışan bir sitede çalışmaya başlamak için ipuçları

Serbest çalışan bir siteye başlamak, bilmeye değer ipuçları ve püf noktaları içerir. Yeni gelenlerin dinlemesi gereken tavsiyeler. Bunları öğrenerek, serbest çalışan olarak işinizin temellerini olabildiğince sağlam bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Kariyerinizin başında endişenizin sitede itibar ve itibar kazanmak ve sadece ödeme almayı düşünen bir yabancı olmamak çok önemlidir. Serbest çalışanların küçük bir yüzdesi, işlerinin başında hızlı bir şekilde yüksek gelir elde edebiliyor. Bu yüzden her zaman daha düşük rütbeli ve talepli küçük projeler sunmaya başlayın. Bu yöntem ile deneyim kazanırken aynı zamanda sitedeki güvenilirliğinizi de artırabilirsiniz.

Serbest çalışan olarak çalışmanın size sağladığı hareket özgürlüğüne rağmen, bu tür işleri yapmak için özdenetim, zaman yönetimi ve düzgün organizasyon gibi diğer nitelikler de gereklidir. Zamanınızın ve yeteneğinizin ötesindeki görevleri seçmeyin. Yalnızca belirli bir zaman diliminde tamamlayabileceğiniz görevleri arayın. Bir proje yapmak için daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, işvereninizle birlikte yükseltmekten korkmayın.

 

Ne tür bir işletme hesabı yapısı daha fazla işveren çekebilir?

Freelancer sitesine nasıl kayıt olunacağına dair tam açıklamalar verilmiş olmasına rağmen, çalışmaya yeni başlamak isteyenler için hala birçok soru var, örneğin: freelancer olarak nasıl iş bulunur veya bir işvereni çekmenin en kolay yolu Nedir? Serbest çalışmaya başlamanın o kadar çok farklı yolu var ki, hangisinin diğerlerinden daha iyi olduğunu açıklamak kafa karıştırıcı olabilir.

Sitede çalışmaya başlamanın ilk adımı, doğru profil ayrıntılarını girmektir. Daha fazla işverenin güvenini kazanmak için e-posta, cep telefonu numarası, ödeme yöntemleri ve LinkedIn doğrulamalarını tamamlayarak puanınızı yükseltin. Ayrıca Facebook ve LinkedIn gibi sosyal ağlardaki profil bilgilerinizin freelancer sitesindeki profil bilgilerinizle uyumlu olduğundan emin olun. Meraklı işverenlerin her yerde dolaşabileceğini unutmayın.

Bu adımdan sonra eksiksiz bir portföy klasörü oluşturun. Kendinizi sizi işe almak isteyen kişinin yerine koyun ve ne tür bir portföy için gitmek istediğinizi görün.

. En iyi tür, açık, net ve kesin bir çalışma örneğidir. Erişim izniniz varsa, önceki çalışmalarınızı profilinize kaydedebilirsiniz.

 

Freelancer sitesinde nasıl çalışılır

Freelancer.com’da her gün 8,5 milyon iş ilanı ve daha fazlası var. Serbest bir web sitesinde çalışmak çok basittir. Önce profil ayrıntılarınızı tamamlayın ve ardından serbest çalışan logosunun yanındaki gözat menüsü seçeneğine tıklayın. Bu sizi farklı iş tekliflerinin bir listesine götürecektir.

Beceri gibi parametreleri değiştirerek sabit veya saatlik projeleri daha kolay bir şekilde arayabilirsiniz. İlgilendiğiniz projeyi seçin ve teklif edin, bu aslında freelancer olarak çalışmakla aynı süreçtir.

Projeler sayfasındaki arama çubuğuna anahtar kelimeleri yazarak istediğiniz alan veya beceriyi arayabilirsiniz. Örneğin, “photoshop” kelimesini yazarsanız, onunla ilgili projeler veya işler bulacaksınız. Bu size uygun işleri bulma fırsatı verecektir. Bir freelancer nasıl işe alınır kendi endişeleri vardır, her durumda bir projenin ayrıntılarını tamamen okumalı ve başvurunuzu gönderirken sitedeki potansiyel işvereninizin onu tam ve doğru bir şekilde okuduğunuzu bildiğinden emin olmalısınız. .

 

Freelancer’da ödeme yöntemleri

Burada Freelancer.com’da izin verilen ödeme sistemlerini kontrol etmek istiyoruz. Freelancer’da kabul edilen ödeme yöntemleri arasında kredi kartları veya MasterCard, Visa ve American Express gibi banka kartları bulunur. Başka bir yöntem de PayPal hesabı eklemektir. Ödeme yöntemini seçtikten sonra Ödeme & Finans veya Finans menüsüne gidip onaylamanız gerekir.

 

Freelancer’da bir hesap nasıl silinir

Belki de freelance çalışma deneyiminden sonra bunun size göre olmadığı sonucuna varacaksınız. Freelancer’da bir kullanıcı hesabının nasıl silineceğini bilmek çok kolay bir işlemdir. Profil resminize tıklayın, ardından bir sonraki adıma geçmek için Hesap menüsündeki yönet seçeneğine tıklayın. Şimdi hesabı kapat’ı seçin. Böylece freelancer web sitesi hesabınızın kapatıldığını duyurur. Ardından hesabınızı tamamlamak ve sonlandırmak için hesabımı kapat seçeneğini seçin.

 

Çözüm

Serbest meslek, serbest meslek sahibi olmanın faydaları nedeniyle dünya çapında birçok insan için önemli bir kariyer seçimi haline geldi. Serbest çalışan olarak, çalışma saatlerinizi son teslim tarihine kadar planlamakta özgürsünüz.

Aslında, gece veya gündüz ne zaman çalışmak istediğinizi seçebilirsiniz, son teslim tarihini karşıladığınız sürece, işvereniniz için saat kaçta çalıştığınızın bir önemi yoktur.