Fotoğraflardan ve videolardan yaşınızı tanıma (Microsoft’un yeni aracı)

Aracı – Microsoft’un yeni yaş algılama ürünü Fotoğraflardan ve videolardan yaşınızı tanıma

 

how-old-do-i-look-stock-photo

 

Microsoft kısa süre önce, motor için bir kanal görevi görebilecek ve yüzlerini analiz ederek insanların yaşını belirleyebilecek yüz tanıma için eski bir API (uygulama programlama arabirimi) kullandı. Kullanıcılar favori fotoğraflarını siteye yükleyebilir ve ardından bilgilerini Microsoft sunucularına göndermek için gönder seçeneğine tıklayabilir.

bilgileri aldıktan sonra hesaplamaya başlar ve son olarak kişinin yaşı ve cinsiyeti ile ilgili sonuçları “en iyi tahmin” adı verilen bir seçenekle gösterir.

Microsoft’un motoru, fotoğrafların eksiksiz bir analizini gerçekleştirir ve fotoğraftaki kişinin yüzünü tanımak için kullanılabilecek kalıpları arar. Ardından, fotoğraftaki kişinin cinsiyetini belirlemek için karmaşık bir dizi farklı algoritma kullanır. Sonunda, gösterilen şey, sitenin kişinin yaşı ve cinsiyeti için en iyi tahminidir.

Kaç Yaşında Görünüyorum kısa sürede ünlenip seyirciler arasında yerini açsa da; Ancak performansını değerlendirmek için henüz çok erken. Aslında, sitenin tahmin ettiği yaşların çoğu komik ve gerçekçi değildi! Microsoft’un veri mühendisleri hala çekirdek API’yi test ediyor ve görünüşe göre bu alım hacmine henüz hazır değiller.

Fotoğraflardan ve videolardan yaşınızı tanıma

Yaşı tespit etmek için başka hangi seçenekler var?

Microsoft’un kesinlikle fark ettiği gibi, insanların tam yaşını belirlemek çok zordur. Aslında, bir kişinin yaşını tahmin etme ve gerçeğe daha yakın bir sonuca ulaşma kararları, endüstri süreciyle pek tutarlı olmayan bir şeydir.

Kairos şirketi 3 yeni ürününde (hepsi videodan kişinin yaşını tanıyan) yaş tanıma özelliği sunsa da; Ancak yine, bu teknoloji sınırlamalarla karşı karşıyadır. Yaş tespiti projesinde çalışan diğer çoğu şirket gibi Kairos da yaş tespit verilerini kullanmayı seçmiştir.

 

Kairos ürünleri, dört önemli ve temel yaş aralığını göz önünde bulundurarak kişilerin yaşını belirlemede en iyi sonuçları sağlar. Bu 4 aralık:

 

Çocuk (0-13 yaş)
Genç yetişkin (14 ila 35 yaş arası)
Yetişkin (35 ila 65 yaş arası)
yaşlı (65+)

 

Yaş tespiti yapan başka web siteleri de var, ancak çoğu sınırlamalarla karşı karşıya. Bu sitelerden biri de tıpkı Microsoft gibi bir fotoğraftan yaşınızı tespit eden Age Detector.

Ayrıca, bu web sitesi herhangi bir işlemden önce sorumluluk kabul etmez ve “bu sitedeki yaş tespiti sonuçları sadece eğlence amaçlıdır ve yaşınız yüz hatlarınızdan tahmin edilmektedir ve sonuçların gerçek yaşınızla eşleşmesinin garantisi yoktur. fotoğraflarda insan yok

 

Yaş algılama teknolojisi nasıl çalışır?

Yaş tespiti, bilgisayarla görme işlevlerine dayanmaktadır. Önceden, bilgisayar farklı yaşlar için çok sayıda görüntü verisi besler, böylece sistem belirli bir yaşta herkesin neye benzediğini öğrenir. Bir fotoğraf yüklediğinizde, yeni fotoğrafın ne kadar eski olduğunu tahmin etmek için görüntünüz önceki sistem bilgileriyle karşılaştırılır.

Öte yandan, görmediğiniz tamamen doğru bir istatistiksel model var. Bu model, bilgisayarın fotoğrafınız için en iyi sonucu belirlemesine yardımcı olur. Bu modelleme, farklı yüz türlerini ilişkili yaş gruplarına ayırmaya yardımcı olmak için SVM (Destek Vektör Makinesi) algoritmasının kullanılmasını içerir.

Eh, bir kişinin yaşını matematiksel formüller ve bilgisayar hesaplamaları kullanarak belirleyebilmek çok iyidir; Ama şimdi soru şu ki, biri yaşlandığında, bu sistemler yaş değişikliklerini nasıl anlıyor?

 

Marquardt Beauty Analysis, yaşlandıkça yüzümüzün nasıl değiştiğine dair net bir analiz sağlar. Bu site aynı zamanda farklı yaşları 4 kategoriye ayırıyor, bu Kairos bölümü ile tam olarak aynı değil ama ona benzer:

 

1- Bebekler

2- Çocuklar

3- Genç yetişkinler

4- Yaşlı insanlar (tabii ki bu site estetik amaçlı 24 yaş üstü herkesi dikkate almaktadır)

 

Örneğin, normal bir bebeğin yüzü bir yetişkininkinden farklıdır çünkü:

Kafa vücuttan daha büyüktür
Gözler yüze göre daha büyüktür
Genel olarak yüz daha yuvarlaktır.
Yanaklar daha dolgun
Kaşlar kısa ve düz
Burun kısa ve küçük

 

Yaklaşık 2 yaşından itibaren bebekler bu sistemde çocuk olarak kabul edilir. Çocukların yüzlerinin ana özelliklerinden bazıları şunlardır:

 

Bu dönemde dişler düşer; Bu nedenle kişinin dişleri olmayabilir veya dişler arasında boşluk olabilir.
Yüz derisi çiller ve sivilce alır
Kaşlar hala düz olmasına rağmen, bebekliklerinden daha dolgundurlar.
Kulaklar büyük görünebilir.
Burun hala biraz küçük, kısa ve geniş.
Yanaklar nispeten daha kompakt ve daha ince görünüyor.
Çocuksu yüz hala yüzün her yerinde görülüyor.

Ergenlerden 20 yaşına kadar insanların yüzleri maskeye benzer bir görünüme sahiptir. Bu yaş genç yetişkinlik olarak bilinir ve bir kişinin en çekici olduğu yaş olarak kabul edilir. Ayrıca bu yaştaki kadınlar erkeklerden daha yakışıklı kabul edilir.

 

 

20’li yaşların ortalarından itibaren yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Başlıca yüz semptomlarından bazıları şunlardır:

Yanaklar aşağı sarkıktır ve çene iyi tanımlanmıştır.
Ağzın köşeleri hafifçe bükülür, bu da yüzde hafif bir kaş çatma ile sonuçlanır.
Göz çevresindeki doku asılı
Her iki göz kapağı da düşer.
Alın dokusunda sarkma ve kırışıklıklar olur, kaşlar aşağı çekilir ve bu da onların daha düzgün görünmesini sağlar.
Burun biraz daha uzun olabilir ve uç büyük ve sarkık olabilir. Hatta çarpık bir burun bile alabilir.
Yüzün farklı kısımları kırışmaya başlar.

Açıkçası, bebeklerin, çocukların ve yetişkinlerin yaklaşık yaşını belirlemek kolay olmalıdır, çünkü bu üç aşama çok açık ve bariz farklılıklara sahiptir. Hikayenin zor yanı, 25 yaş civarında yüzümüzün güzelliğinin bozulmaya başlamasıdır. Aslında bu yaştan itibaren insanların gerçek yaşını belirlemek zordur çünkü herkes özel ve diğerlerinden farklı bir şekilde yaşlanır. Aslında, hepimiz değişen derecelerde yaşlanıyoruz.

 

Çözüm

Gerçek şu ki Microsoft, insanların yüzlerinden tam yaşını belirlemek için iddialı bir girişimde bulundu. Yüz tanıma API’lerinin çoğu, kesin yaşı tahmin etmek çok zor olduğu için sonuçlarında kesin yaş yerine yaş aralıklarını kullanır. Ancak, bu araçların tespit ettiği yaş, gerçek yaşınızdan çok farklı olabilir.

Belki de hatalarından biri, web sitelerine taranan fotoğrafınızın gerçek yaşını girebileceğiniz bir form eklememiş olmalarıdır. Bu problem yaş tahmin sisteminin öğrenme sürecine yardımcı olabilir.