types of websites

Farklı açılardan farklı türde web sitelerinin tanıtılması

Farklı açılardan farklı türde web sitelerinin tanıtılması

Web sitesi türleri, uygulama, tasarım ve sayfa türleri açısından farklı kategorilere ayrılır. Bugün dünya çapında yüz milyonlarca aktif web sitesi var ve bunların her biri belirli bir kategoriye yerleştirilecek. Web tasarımcıları veya işletmeleri için bir web sitesi başlatmayı planlayan kişiler, her tür web sitesine aşina olmalıdır. Bunları bilmek, işiniz için en uygun web sitesini seçmenize yardımcı olacaktır.

 

İşletmeler için bir web sitesinin önemi

Teknoloji çağında sanal ortam ve internet olmadan çeşitli iş ve işletmelerde rekabet etmek mümkün olmayacaktır. Çünkü günümüzde çoğu insan işlerini bizzat gitmeye gerek kalmadan online yapmayı tercih ediyor. Sanal alanı kullanmanın en önemli yolu her türlü web sitesidir. Bu nedenle, bireyler veya şirketler, kullanıcılara çevrimiçi olarak ürün satın alma veya hizmetlere erişme olanağı sağlamak için işletmeleri için uygun bir web sitesi oluşturmaları gerekecektir.

 

 

Tasarım ve uygulama açısından web sitesi türleri

Web sitesinin farklı işletmeler için önemi, web sitesi türlerini bilmeyi ve yapmayı düşündüğünüz faaliyet için doğru türü seçmeyi çok önemli hale getirdi. Tüm web sitesi türlerinin özellikler açısından benzersiz olduğunu unutmayın. Aşağıda, uygulama ve tasarım açısından en popüler ve yaygın site türleri hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

 

 

Dinamik web sitesi

Bir programcı ve bir içerik yönetim sistemi tarafından tasarlanan bir tür web sitesi, dinamik web sitesi olarak adlandırılır. Bu sitelerde yeni içeriklerin düzenlenmesi ve yayınlanması için bir yönetim paneli bulunur ve site sahibi sitenin tüm değişiklik ve güncellemelerini tek başına yapabilir.

 

 

Statik web sitesi

Web sitelerini tasarlamak için HTML, CSS ve JavaScript dilleri de kullanılır. Bu tür web sitelerine statik denir. Bu web siteleri günde iki defaya kadar düzenlenir ve güncellenir. Bu web sitelerini tasarlamak ve güncellemek için profesyonel web tasarımcılarına ihtiyacımız olacak. Statik web sitelerindeki kod hacmi, dinamik web sitelerine kıyasla çok küçüktür. Bu, statik web sitelerinin yükleme hızını artırır ve SEO’yu kolaylaştırır.

 

 

Flash web sitesi

Diğer web sitesi türleri arasında sayılabilir. Flash, Adobe’ye ait bir teknolojidir. Site tasarımcıları sitenin animasyonunu ve hareketli öğelerini göstermek isterlerse Flash kullanırlar. Sitelerin çoğu, fotoğrafları slayt olarak görüntülemek için Flash’ta tasarlanmıştır. Flash web sitesi ile ilgili olarak, arama motorlarının içlerindeki metni okuyamayacakları unutulmamalıdır. Bir web sitesi tamamen Flash tarafından tasarlanmışsa, site Google’ın bakış açısından boş ve boş görünecektir.

 

 

Portal web sitesi

Yeni çağda yaygın olarak kullanılan bir diğer internet sitesi türü de portal internet sitesidir. Portal web siteleri genellikle kuruluşlarda, kurumlarda ve işletmelerde dahili amaçlar için tasarlanır. Bu web sitelerinde, bilgiler farklı biçimlerde ve farklı kaynaklardan tek bir yerde toplanır, böylece tüm bilgilere ihtiyacı olan kişiler erişebilir. Bu sitelerde gerekli bilgilere ulaşmak için çoğu zaman kişisel bir panele ve profile ihtiyaç duyacaksınız. Bu web siteleri genellikle karmaşık programlama ve tasarıma sahiptir, bu nedenle programcıları ve tasarımcıları seçerken azami özen gösterilmelidir.

 

 

İş açısından web sitesi türleri

Ticari veya kişisel bir web sitesi tasarlamak, işletmeleri tedarik etmek ve geliştirmek için gereklidir. Son yıllarda bu konunun önemi pek anlaşılmıyordu. Yine de günümüzde birçok şirket ve işletme sahibi, küresel bir iletişim aracı olan İnternet’i kullanarak işlerini küresel olarak geliştirebilmiştir. Bir çevrimiçi mağaza veya web sitesi açmayı planlıyorsanız, farklı web sitelerinin iş hayatındaki önemi hakkında gerekli bilgilere sahip olmalısınız. Web sitenizi tasarlayabilmek ve işinizi büyütebilmek için uğraştığınız müşteri türlerini de bilmelisiniz. Bu bölümde iş açısından web sitesi türleri hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

 

 

Kurumsal web sitesi tasarımının amacı

Amacı belirli bir işletmeyi sergilemek olan ve yaygın olarak kullanılan bir diğer web sitesi türü, kurumsal web sitesi olarak adlandırılır. Bu tür web siteleri, farklı firmalar için vitrin görevi görmekte ve firmaların sunduğu hizmetleri farklı müşterilere sunmaktadır. Günümüzde tüm firmalar kendilerini tanıtmak ve müşterilerle iletişim kurmak için kurumsal web sitelerine ve tek sayfalık web sitesi tasarımlarına ihtiyaç duymaktadır.

 

 

Alışveriş sitesi

Diğer web siteleri, farklı türlerde sınıflandırılan mağaza web sitelerini içerir. Bu sitelerin ilk türü, ürünlerini çevrimiçi mağazalar aracılığıyla satmayı amaçlayan üreticilere aittir. Bu web sitelerinin ikinci türü, farklı fabrikalar veya üreticiler tarafından üretilen ürünleri satmayı amaçlayan geleneksel mağazalara çok benzer.

Bu web sitelerinin bir sonraki türü olan pazar yeri, farklı satıcıların ürünlerini sattığı pazarlara benzer. Bu sitelerde sattıkları ürünler fiziksel veya sanal olabilir. Bu tür web sitelerinin sahipleri, işlemlerden bir komisyon alacaktır.

 

 

Sosyal medya siteleri

Diğer web siteleri, dünya çapındaki insanların resimlerini, videolarını, içeriklerini ve düşüncelerini paylaşmalarına izin veren sosyal medya sitelerini içerir. Kişilerin bu sitelere mesaj atması veya paylaşılan içerikleri beğenmesi de mümkündür.

 

 

Portföy web sitesi türleri

Bu tür web siteleri, geçmiş çalışmaları görüntülemek için tasarlanmıştır. Müşterilerinize sunmuş olduğunuz işin kalitesini ziyaretçilere göstermek istiyorsanız bu web sitesi tasarımı tam size göre olacaktır. Bu tür bir web sitesi tasarlamak, ticari sitelere göre daha basittir ve genellikle portföy toplamaya odaklanır. Uyarlanabilir ve duyarlı bir web sitesi aynı zamanda her kullanıcının cihazı veya tarayıcısı, tasarımı, içeriği ve kullanıcı arayüzü ile uyumlu olacak şekildedir.

 

Uyarlanabilir site tanımı

Uyarlanabilir web siteleri kavramını incelemeden, uyarlanabilir ve duyarlı web sitelerinin avantajlarını ve dezavantajlarını karşılaştırmak imkansızdır. Uyarlanabilir tasarımda, web sitesi tasarımcısı, kullanıcıların kullandığı cihazlara göre birkaç sayfa tasarlamakla yükümlüdür. Farklı ekran boyutlarına göre kullanıcıya farklı sayfalar gösterilir. Bu tasarımda tek sayfada görüntülenmek üzere yazılan CSS, HTML ve js kodları farklı ekranlarda değişecektir. Şablonun uyarlanabilir tasarımı, cihazın sınıfına göre üretilmiştir. Artık hangi tasarımların kullanıcıya gösterileceğine sunucu karar verir. Sunucu bu kararı işletim sisteminin tipine ve cihazın tipine göre verir.

 

 

Duyarlı site tanımı

Uyarlanabilir ve reaktif web sitelerinin avantaj ve dezavantajlarını karşılaştıran makalede, reaktif veya responsive web sitelerini tanımlamak gerekir. Bugün, neredeyse tüm müşteriler duyarlı bir web sitesi talep ediyor. Duyarlı tasarım, web sitesi tasarımcısının performansının kullanıcının davranışına, ortamına (ekran boyutu) ve kullandığı platforma bağlı olması gerektiği anlamına gelir.

Duyarlı tasarım konsepti, duyarlı mimariden esinlenilmiş olarak kabul edilebilir. Bu mimaride, bir mekan veya oda mevcut insan sayısına ve olaya uyum sağlar. Bu konuda verilebilecek bir örnek akıllı gözlüklerdir. Bu camlar, mekanı inşa etmek için ana malzemedir. Yine de nüfus yoğunluğu arttıkça ve belli bir düzeye geldikçe içindekilere mahremiyet sağlamak için opak hale gelirler. Farklı ekran boyutlarına sahip yeni cihazlar her geçen gün genişliyor. Bu ekranların her birinde farklı çözünürlükler ve yönler vardır.

Duyarlı web sitesi tasarımı, masaüstünde iyi görünür ve görüntülendiği ekrana göre boyutunu dinamik olarak değiştirir. Bu değişiklikte içerik kalitesi ve diğer unsurlar değişmeden kalacak.

 

 

Karşılaştırmalı sitenin avantaj ve dezavantajlarını inceleme

Uyarlanabilir sitenin avantajlarından biri, duyarlı sitelere kıyasla web sitesi sayfasının yüklenmesinin daha az zaman almasıdır. Çünkü duyarlı tasarımda kodlar, cihazın türüne göre elle seçilmez. Bunun yerine, tüm kodları yüklemek gerekir. Uyarlanabilir tasarımda ise sadece kullanıcının kullandığı cihaz ile ilgili bilgiler yüklenir. Nasıl profesyonel bir web tasarımcısı olunur?

Profesyonel bir web sitesi tasarımcısı, uyarlanabilir ve duyarlı web sitelerini doğru ve uygun şekilde kullanabilmelidir. Bu sorunun cevabını almak için linke tıklayın.

 

 

Duyarlı bir sitenin avantaj ve dezavantajlarını inceleme

Uyarlanabilir ve duyarlı bir site, kullanıcının web sitenizde olma konusunda kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Kullanıcının ihtiyaçlarını ve web’de gezinmek için kullandığı araçları düşündüğünüz için site buna göre optimize edilmiştir. Ayrıca kullanıcı erişiminin kolaylığı nedeniyle web sitenizde sunulan hizmet ve ürünleri kullanan kişi yelpazesi artacaktır.

Müşterilerdeki bu artış, nihayetinde satışları ve karları artıracaktır. Ayrıca, web sitesinin yanıt verebilirliği, cep telefonları ve tabletler gibi küçük cihazlarda daha hızlı yüklenmesini sağlar. Bunların bir arada olması sitenin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltecek ve site daha iyi SEO alacaktır.

Uyarlanabilir ve reaktif web sitesinde bakım maliyeti çok daha düşüktür. Çünkü site çeşitli ekranlara uyarlanmasına rağmen gerekli tüm değişiklikler ve yüklemeler sadece tek bir site üzerinden yapılmaktadır. Düşük bakım maliyeti göz önüne alındığında, web sitesinin yanıt verebilirliğinin zamandan ve paradan tasarruf sağlayacağı söylenebilir.

Uyarlanabilir ve duyarlı web sitelerinin birçok avantajı olsa da, bu web siteleriyle ilgili dikkat edilmesi gereken dezavantajlar da vardır. İlk olarak, bu tür web sitelerinin geliştirilmesi zaman alır. Çünkü tasarım sürecinde birkaç cihaz dikkate alınmalıdır. Ayrıca bazen tüm cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesi oluşturmak kolay değildir. Tasarımın zorluğu bu işi daha pahalı hale getiriyor.

Ayrıca, daha fazla kaydırma gerektiğinden, küçük cihazlarda web sitesinde gezinmek daha zor olacaktır. Ayrıca bazen kod sayısındaki artıştan dolayı sayfaların yüklenmesi daha uzun sürebilmektedir.

 

 

Dizin web sitesi

Meslekler, işletmeler, adresler ve telefon numaraları bu tür web sitelerinde alfabetik olarak toplanır veya kategorilere ayrılır. Coğrafi bölgeye göre aradığınız yerleri kolayca bulabilirsiniz.

 

 

Eğitim web sitesi

Eğitimde aktif olan diğer yararlı web sitesi türleri eğitim siteleridir. Bu tür web sitelerini bir şirket veya grup yönetir. Ayrıca, web sitesi, uzmanlaşmış ve belirli bir alanda faaliyet gösteren kişilerin, bilgilerini başkalarıyla paylaşmak için içerik üretimi siparişi verebilecekleri şekilde tasarlanabilir.

 

kişisel web sitesi

Çoğu insan farklı alanlarda özel uzmanlığa sahiptir. Bu web siteleri, profesyonellerin bir web sitesi tasarlayarak uzmanlıklarını tanıtmalarına ve böylece gelirlerini birkaç kat artırmalarına olanak tanır. Özel projeler yürütmenin yanı sıra, uzmanlar kendi uzmanlık alanlarında eğitim sağlayabilirler. Bu tür web siteleri aracılığıyla ve eğitim videoları, eğitim kursları ve atölyeler sağlayarak gelirinizi önemli ölçüde artırabilirsiniz.

 

eğlence sitesi

Yüksek kaliteli eğlence içeriği üretmeye odaklanan bir başka web sitesi türü de eğlence web sitesidir. Bu web sitelerinin içeriği haberler, blog gönderileri, hikayeler, videolar ve ses içeriği olabilir. Bu web siteleri sürekli güncellenmeli ve yeni içerik sunabilmelidir. Bu sitelerin gelir kaynağı genellikle reklamlardan olmaktadır.

 

 

Bilgi web sitesi

İçerik oluşturma alanında farklı kullanıcılar bilgi sitesi ile işbirliği yapabilir ve üzerinde her türlü düzeltme ve değişikliği yapmak mümkündür. Ayrıca bu sitelerdeki diğer kişilerin içeriklerini de düzenleyebileceksiniz. Bu siteler çeşitli konularda üretim yapabilmektedir.

 

 

Web sayfalarının türüne göre site türleri
İnternet sitesi

Bir web sitesi, ortak bir internet etki alanı veya internet alt etki alanı ile ayarlanmış bir web sayfasıdır. Web siteleri genellikle yerel alan ağı veya İnternet gibi bir İnternet Protokolü ağına yerleştirilir.

 

Web günlüğü

Normalde İnternet, kullanıcıya aşağıdaki bilgileri sunar:

Günlük rapor
Haberler
kişisel notlar
Tasarımcının istediği bilimsel makaleler

Bloglar genellikle kullanıcılara iyi ve ücretsiz özellikler sağlar. Kullanıcılar ayrıca içeriklerini içinde yayınlayabilirler.

 

son söz

Bu makalede size sunulan web sitesi türleri hakkında sunulan öğelerin ve ipuçlarının sizin için bilgilendirici, çekici, yararlı ve pratik olduğunu umuyoruz.