Facebook internet kullanımı nasıl kaydedilir (telefon ve bilgisayar)

Facebook internet kullanımı nasıl kaydedilir (telefon ve bilgisayar)

Sosyal medyada internet kullanımını optimize etmek, arkadaşları ve aileleri ile iletişim halinde olan kişiler için önemlidir. Sosyal medya kullanmanın dezavantajı, internet kullanımınızı artırabilmesidir.

İnternetteki video ve grafiklerin kalitesi arttıkça sosyal medya platformları da daha fazla internet tüketmekte ve bu durum kullanıcıları etkileyebilmektedir.

Bu kılavuz, Facebook’un işletim sisteminin minimum internet kullanımı için nasıl kurulacağını ve mobil erişim noktaları gibi WiFi kaynaklarını kullanırken nelerin akılda tutulması gerektiğini açıklar.

 

genel bakış

Sosyal medya platformları sürekli değişiyor, ayrıca her zaman yenileri çıkıyor. Bu kılavuz, dünyanın en popüler işletim sistemi (Facebook) hakkında ipuçları ve tavsiyeler sağlar ve sınırlı bant genişliğine sahip olanlara yardımcı olmayı amaçlar.

Neyse ki her hizmet, farklı içerik türleri için seçenekler sunarak internet kullanımını azaltmanın bir yolunu sunar. Ancak, genellikle varsayılan ayarları geçersiz kılmalı ve yeni ayarlar uygulamalısınız.

 

Genel noktalar

Düzenli olarak kullandığınız işletim sistemlerinde ve sosyal medya sitelerinde hesap ayarlarınızı kontrol edin ve internet kullanımınızı azaltacak seçenekler arayın. Günümüzde birçok site ve uygulamada, özellikle resim ve video gibi şeyler için internet kullanımını azaltan seçenekler bulunmaktadır.

Otomatik olarak video oynatan işletim sistemleri en yüksek tüketime sahiptir.

Chrome ve Firefox gibi web tarayıcıları, içeriği engelleyerek veya web sitelerinde otomatik oynatmayı devre dışı bırakarak internet kullanımını azaltabilen uzantılara sahiptir. Tüketiminizi azaltacak bir eklenti bulmak için farklı web mağazalarında arama yapın.

 

Hangi tarayıcıyı kullandığınıza bağlı olduğundan burada eklentileri tek tek incelemeyeceğiz, aşağıdaki bağlantılar dört popüler tarayıcıdan gelen eklentiler içindir:

Google Chrome Web Mağazası
Firefox Eklentileri
Microsoft Kenar Uzantıları
Safari (MacOS) Uzantıları

Facebook

Çok çekici bir ortam olmasının yanı sıra, Facebook internetinizin büyük bir tüketicisi olabilir. En yaygın kullanım, fotoğrafların ve videoların görüntülenmesiyle ilgilidir. Varsayılan olarak, Facebook, izlemek isteseniz de istemeseniz de zaman çizelgenizde görünen herhangi bir videoyu otomatik olarak oynatır.

Neyse ki Facebook, İnternet tüketim miktarını azaltmak için seçenekler sunuyor.

 

Facebook web sürümü

Facebook web sürümü (PC/Dizüstü bilgisayar için) yalnızca video kalitesini düşürmek için seçenekler sunar – görüntü kalitesini düşürmek için benzer bir seçenek yoktur (bu seçenek mobil uygulamada mevcuttur). Dolayısıyla, bilgisayarınızda Facebook’ta geziniyorsanız, görüntülerin kalitesini düşürmenin hiçbir yolu yoktur.

Video ayarlarına erişmek için ekranın sağ üst köşesindeki menü çubuğundaki soru işaretinin yanındaki ters üçgene tıklayın. Ardından Ayarlar ve Gizlilik’e tıklayın ve bu pencere açıldıktan sonra Ayarlar’a tıklayın.

 

Ardından sayfanın sol tarafındaki menünün altındaki Videolar’a tıklayın. Video ayarları seçenekleri aşağıdaki gibidir:

Bu listedeki faydalı seçenekler şunları içerir:

Video Varsayılan Kalitesi – Yalnızca SD, minimum miktarda internet kullanan tek seçenektir ve mobil veri kullanıcılarına önerdiğimiz seçenektir. Diğer seçenekler varsayılan ve varsa HD’dir.
Videoları Otomatik Oynat – Varsayılan, Açık ve Kapalı kullanılabilir seçeneklerdir. Kapalı seçeneğini kullanmanızı öneririz.
Diğer video seçenekleri internet kullanımını önemli ölçüde azaltmaz; dolayısıyla bunları kişisel tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

 

iOS için Facebook uygulaması

iOS uygulaması, internet kullanımını kontrol etmek için sınırlı seçenekler sunar; örneğin, videolar için otomatik oynatmayı devre dışı bırakabilir ve cihazınızdan Facebook’a yüklenen fotoğrafların boyutunu sınırlayabilir.

Bu seçeneklere erişmek için:

Sağ alt köşedeki Diğer sekmesine dokunun (3 paralel çizgiyle gösterilir)
Menünün en altına gidin ve Ayarlar ve Gizlilik’i seçin.

 

Ayarları şeç

Videolar ve Fotoğraflar’ı seçin – bulmak için Medya ve Kişiler’e gitmeniz gerekir
Video ayarları bölümünde, yüksek kaliteli videolar yüklemek istemiyorsanız, HD olarak yüklemeyi devre dışı bırakın

Otomatik oynatma menüsüne erişmek için Otomatik oynatmaya tıklayın, aşağıdaki üç seçenek görüntülenecektir:
Mobil Veri ve WiFi Bağlantılarında: Bu seçenek, otomatik oynatmayı etkinleştirir.
Yalnızca WiFi Bağlantılarında: Videolar yalnızca telefon WiFi’ye bağlı olduğunda otomatik olarak oynatılacaktır.
Videoları Asla Otomatik Oynatma: Otomatik oynatmayı devre dışı bırakır – bu, İnternet tasarrufunu en üst düzeye çıkarmak için önerdiğimiz ayardır.
Mobil cihazınızdan Facebook hesabınıza yüksek kaliteli fotoğraflar göndermek istemiyorsanız, fotoğraf ayarları bölümünde HD yüklemeyi devre dışı bırakın.

 

Bu ayarlara ek olarak, mobil verilerinizi Facebook için tamamen devre dışı bırakabilirsiniz:

Ayarlar uygulamasını açın
Aşağı kaydırın ve Facebook’u seçin
Yararlı seçenekler:
Hücresel Veri: Bu seçeneği devre dışı bırakmak, Facebook’un hücresel verilerinizi kullanmasını engeller.
Arka Planda Uygulama Yenileme: Bu seçeneğin devre dışı bırakılması, uygulama içeriğinin arka planda yenilenmesini engelleyerek internet kullanımından tasarruf sağlayabilir.
Siri ve Arama: Siri’yi devre dışı bırakmak, arama yaparken az miktarda bilgi kaydedebilir, ancak endişe verici olacak kadar değil.

 

Android için Facebook uygulaması

Android kullanıcılarının internet kullanımlarını kontrol etmek için iOS kullanıcılarına göre birkaç seçeneği daha vardır.

Ana program seçeneklerine erişmek için:

Ekranın üst kısmındaki menünün sağ tarafında bulunan Diğer sekmesine dokunun (3 paralel çizgiyle gösterilir).
Ayarlar ve Gizlilik’e gidin.
Ayarları şeç.
Aşağı kaydırın ve Medya ve Kişiler’i seçin.

İşte değiştirebileceğiniz birkaç seçenek:
: İnternet tüketimini azaltmak için Fotoğrafları HD Olarak Yükle’yi devre dışı bırakın.
Videoları HD Olarak Yükle: Daha fazla tasarruf etmek için devre dışı bırakın.

: Otomatik oynatma
Mobil Veri ve WiFi Bağlantılarında: Bu seçenek, otomatik oynatmayı etkinleştirir.
Yalnızca WiFi Bağlantılarında: Videolar yalnızca telefon WiFi’ye bağlı olduğunda otomatik olarak oynatılır.
Videoları Asla Otomatik Oynatma: Otomatik oynatmayı devre dışı bırakır – önerilen ayarımız, tasarrufları en üst düzeye çıkarmaktır.

Veri Tasarrufu seçeneği

 

 

Ekranın üst kısmındaki menünün sağ tarafındaki Daha Fazla’ya dokunun (3 paralel çizgiyle gösterilir).
Aşağı kaydırın ve Veri Tasarrufu’nu seçin.
Veri Tasarrufunu etkinleştirmek, görüntü boyutunu küçültür ve videoları otomatik olarak oynatır. Telefonunuzu, Wi-Fi kullanırken Veri Tasarrufunu otomatik olarak devre dışı bırakacak şekilde de ayarlayabilirsiniz.

Facebook Lite

Android ve iOS kullanıcıları Facebook’un basit sürümünü indirebilir ve kullanabilir (Android için İndir iPhone için İndir). Bu uygulama eski donanımlar ve çok yavaş mobil ağlar için tasarlanmıştır. Sonuç olarak herkes için uygun değildir ancak çok yavaş bir veri ağı ile çalışacak şekilde tasarlandığından internetten tasarruf etmek için iyi bir seçenektir. İnternet hızının düşük olduğu bir bölgede olanlar için de iyi bir seçenek olabilir.

Özet: Tüm internet hacminizi tüketmeden sosyal olun

Sosyal medya, birçok farklı insanın yaşam tarzının önemli bir parçasıdır, ancak işletim sistemleri çok fazla internet tüketebilir.

Sosyal medya platformlarında internet kullanım miktarını ayarlamak, internetin bitmesinden endişe etmeden resim göndermeye ve video izlemeye devam etmenize yardımcı olur.