Etkili internet reklamcılığının en iyi yöntemleri

Son yıllarda, işletme sahipleri için işletme reklamcılığı yöntemleri önemli ölçüde değişti. Pazarlama ve reklamcılık alanındaki en kapsamlı değişiklikler dijital reklamcılıkla ilgilidir. Zenith tarafından hazırlanan bir araştırma raporu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki İnternet reklamcılığı harcamalarının 2020’de %12,4 artarak 135 milyar doları aşacağını ve toplam reklam harcamalarının %53’ünü oluşturacağını tahmin ediyor. Bu, reklam harcamalarının yarısından fazlasının artık çevrimiçi medyaya gittiği anlamına geliyor.

Reklamcılıkta önemli bir nokta, dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan İnternet platformunun kullanılmasıdır. Bu küresel değişime eşlik etmek sizi farklı bir şekilde küresel ticaret yoluna koyabilir. Bu yazıda, en popüler on reklam platformunu ve bunları 2020 ve sonrasında işletmenizi pazarlamak için nasıl kullanacağınızı inceliyoruz.

 

Etkili internet reklamcılığı

 

Kısaca

Kısacası, deneyimlerim, yüksek getirili sitelerde veya bu ücretsiz sitelerde (önerilmez) ve ardından Instagram ve Telegram‘da reklam vermenin daha üretken olduğunu kanıtladı. Kanalınızın müşteri ve üye sayısını artırmak için sitelere cüzi bir ücret ödeyip banner’ınızın reklamını yapar veya sitelerde Instagram ve Telegram bağlantılarınızın reklamını yaparsınız.

Telegram’da farklı kanallarda (maliyet düşük) ve Instagram’da reklam isteyin, her şeyden önce ünlü kişilerin gönderilerine veya işinize benzer sayfalara yorum yapın ya da elinizden geldiğince herkesi takip edin, böylece ilginizi çekebilirsiniz. takipçileri ve Sonra ürününüzü satmak.

2022’de reklam

1- Tıklama başına ödeme (arama reklamları)

 

Son on yılda Google reklamlarının popülaritesindeki artış şaşırtıcı olmuştur. 2019’da Google’da her ay ortalama 160 milyardan fazla arama yapıldı. İşletmeler, Google reklamlarına harcadıkları her 1 ABD Doları için ortalama 2 ABD Doları kazanır.

Tıklama başına ödeme reklamcılığının en büyük avantajlarından biri, yalnızca tüketicilerin tıkladıkları için ödeme yapmanızdır. Belirli pazarları hedefleme ve test etme ve reklam kampanyaları oluşturma yeteneği, önemli alıcı ilgisi anlamına gelir.

Belki de tek zayıflık, aynı sektördeki diğer şirketlerin rekabetidir. Google Ads’e erişim kolaylığı nedeniyle, çoğu popüler pazarda birden fazla reklamveren en üst sıralarda yer almak için rekabet eder.

 

Avantajlar ve dezavantajlar

 

1- Kurulumu çok kolaydır ve tek tıkla reklamınız kolayca yüklenebilir.

2- Bu motorun bir diğer avantajı da potansiyel müşteriyi gerçek müşteriye çevirmesidir.

3- Bu reklam yönteminin dezavantajlarından biri, bazı pazarlarda yüksek maliyetlere yol açabilen yüksek rekabettir.

 

 

2- Sosyal medya reklamcılığı

Reklam, tüm sosyal medyayı yönlendiren finansal itici güçtür. LinkedIn, 2005’in başlarında ve Facebook’ta 2007’de ücretli reklamcılığa başladı. Instagram, uygulamanın başlatılmasından sadece üç yıl sonra 2013 yılında platforma reklam ekledi.

Dünya, sosyal medya beslemelerinde reklam görme fikrine alıştı. İnsanlar reklamınızı görmezden gelse bile işletmeniz görülmeye devam edecektir. Facebook müşteri adayları formları gibi bir araç icat ederek, bu platform, reklamverenlerin pazarlarına ulaşma yollarını artırdı.

 

 

Avantajlar ve dezavantajlar

 

1- Bu reklam türü Google’a göre daha ucuzdur.

2-Ayrıca bu tür reklamlarda etki miktarı yüksektir.

3- Bu reklam türünün dezavantajları arasında denilebilir ki ne kadar az tıklanırsa kullanıcı etkileşimi o kadar az olur.

4- İşinizle ilgili yoğun kanallarda reklam verin. Maliyeti az.

 

 

3- E-posta pazarlaması

 

On beş yıl önce, muhtemelen herhangi bir e-postayı aldıktan sonra açmışsınızdır. Ancak günümüzde hepsinin açılma ihtimali azalmıştır. E-posta okuma oranı son on yılda önemli ölçüde azalırken, 2019’da bu oran ortalama %22’de sabit kaldı.

İşletmenize bağlı olarak, tüketicilere e-posta göndermek yine de iyi bir seçenek olabilir. Özellikle elektronik reklamcılık daha geniş bir stratejinin parçası olarak düşünüldüğünde, ürün ve hizmetlerinizi tüketicilerin önünde tutmanıza yardımcı olabilir.

 

 

Avantajlar ve dezavantajlar

1- Bu reklam türünün avantajlarından biri düşük maliyetli ve kolay kurulumdur.

2- Zaman geçtikçe erişilebilirliği de arttırır.

3- Bu reklam türünün dezavantajlarından biri diğer programlara göre daha düşük etkileşimdir.

 

Etkileyici pazarlama, markanızı büyütmenize ve satış teşvikleri sağlamanıza yardımcı olabilir.

 

 

4- Podcast veya eğitim videolarınızda reklam

Bir video veya podcast üretip Aparat ve Namasha’ya yüklemeniz yeterlidir. Ürününüzü veya sayfanızı videoda ve altında yazılı olarak tanıtın. Ya da vaktiniz yoksa bu iki siteye tüm videoların başında sizi reklam olarak tanıtması için para verin. Podcast’lerin popülaritesi son on yılda arttığından, reklamverenlerin etkileşimli bir kitleden yararlanmaları için birçok fırsat ortaya çıktı.

Podcast reklamcılarına, podcast yayıncılarının çalışmalarına devam etmelerine izin verdikleri için genellikle “sponsor” denir. Sponsorluk takası olarak, genellikle podcast sahibinin her bölümde sağladığı bir reklamı okur (radyoya benzer).

Podcast’lerde reklam vermenin önemli bir avantajı, izleyicinin reklamı okuyan kişiye güvenmesidir. Çoğu dinleyici, podcast yayıncılarının hedef kitleleriyle alakalı olmayan ürün veya hizmetlerin reklamını yapmadığını bilir.

 

 

Avantajlar ve dezavantajlar

 

1- Sınırlı kullanıcılara yönelik bu reklam türü; Yüksek düzeyde bir güven vardır ve reklam çok etkili olacaktır.

2- Bu tür reklamların size çok uygun bir maliyeti olacaktır.

3- Podcast’lerdeki reklamlar atlanabilir ve etkili olması için tekrarlanan kampanyalar gerektirebilir.

Cazip bir teklife sahip çevrimiçi bir kupon, yeni müşterilerin yerel bir işletmeyi ziyaret etmesini sağlamak için yeterli olabilir.

 

 

5- Yüksek getirili sitelerde reklam banner kiralama (önerimiz)

İnternette yer almak isteyen herhangi bir işletme, izleyicilerinin görünürlüğünü artırmaya yardımcı olmak için işletmeleri için bir Google Sayfası oluşturmalıdır. Bu sayfalar ücretsizdir ve yerel arama yapanların kendilerine yakın işletmeleri bulmasını sağlar.

 

Think With Google tarafından yapılan araştırmaya göre, arama sonuçlarında faydalı ve yerel bilgiler bulan kişilerin %75’i daha çok fiziksel olarak ilgili mağazalara başvuruyor.

Google, bilgi sağlamanın yanı sıra, girişinize önerilerin eklenmesine de izin verir. Bu teklifler, insanları işletmenizi denemeye teşvik etmek için bir teşviktir.

Birisi kendi bölgesinde sizinki gibi bir işletme arıyorsa, araması veya ziyaret etmesi için teklif içeren küçük bir kupon yeterli olabilir.

 

 

Avantajlar ve dezavantajlar

1-Bir günlüğüne reklam verdiğiniz Instagram ve Telegram’dan farklı olarak, burada aylık kiralıyorsunuz ve yaklaşık bir milyon kişi reklamınızı görüyor.

2- Bannerınızı koyduğunuz siteden link alabilir, sitenizin veya sayfanızın güvenilirliğini arttırabilirsiniz.

3- Maliyeti verimliliğe göre çok kabul edilebilir

Video, mevcut müşterilerle ilişkileri geliştirmek, eğitmek ve sürdürmek için kullanılabilir.

 

 

6- Ücretsiz internet sitelerine reklam vermek

 

 

7- Organik web trafiği

Herkes web sitesinin Google’da üst sıralarda yer almasını ister. Biraz çaba ve odaklanmayla, organik erişim yoluyla görünürlüğünüzü artırmak için önemli bir fırsat var.

Sitenizin organik trafiği her zaman web sitenizin kullanışlılığı ile ilgilidir. Potansiyel müşterilerin sorularına cevap veren ve sorunlarına çözümler sunan bir web sitesi oluşturursanız fark edilmeye başlarsınız. Web sitenize ne kadar çok kişi tıklarsa, Google’da o kadar üst sıralarda yer alır. Diğer web sitelerinden geri bağlantılar alabilirseniz, bu aynı zamanda sitenizin daha üst sıralarda yer almasına da yardımcı olacaktır.

Organik trafik elde etmek teknik olarak ücretsiz olsa da, onu büyütmek ve tanıtmak çok çaba gerektirir. Ayrıca, bu süreç zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olmak önemlidir. Zamanla ilgi artacağından, sosyal medya üzerinden paylaşabileceğiniz yazılı ve video içerikler oluşturmaya devam edin.

 

Avantajlar ve dezavantajlar

1- Bu tür reklamların avantajlarından biri ücretsiz reklam ve ilgilenen kişiler için çok fazla güven yaratmaktır.

2- Dezavantajları arasında, tahmin edilmesinin zor olduğuna ve büyüme sürecinin uzun sürmesine dikkat çekti.

 

 

8- Canlı TV ve radyo

Dijital pazarlamanın astronomik büyümesi nedeniyle, televizyon veya radyo gibi eski medyanın reklam için hiçbir değeri yokmuş gibi görünebilir. Netflix, Hulu ve Amazon Prime gibi çevrimiçi akış hizmetlerinin yükselişiyle birlikte canlı TV kanalları eskisi kadar popüler değil.

Birçok tüketici hala bu medyayı kullanıyor ve reklamlarından etkilenebilir. Nitekim 2019’un ilk çeyreğinde yetişkinlerin %92’si haftada en az bir kez radyo dinlerken, 35-65 yaşındakilerin %92’si haftada en az bir kez TV izliyor.

Televizyonda veya radyoda reklam vermek pahalı görünse de buna değebilir. Mesleğinize ve işinize bağlı olarak, sizi daha sonra çevrimiçi veya sosyal medya aracılığıyla arayacak belirli bir demografiyi çekebilirsiniz.

 

Avantajlar ve dezavantajlar

1- Bu reklam türünün avantajları arasında yaşlı nüfus için erişilebilirliğinin yüksek olması ve etkileşiminin güçlü olması sayılabilir.

2- Televizyon ve radyo reklamlarına girmenin maliyetinin yüksek olması bu reklam türünün dezavantajlarından biridir.

Birçok tüketicinin bir katalogda veya basılı bir reklam aracılığıyla bir ürün bulduktan sonra bir web sitesini ziyaret etme olasılığı daha yüksektir.