En iyi 5 Android anti-hack uygulaması (ve 6 güvenlik ipucu)

Bilgisayar korsanları, Android cihazlara girmek ve verilere erişmek için farklı yöntemler kullanır. Cihazları ve telefonları hacklemek için çeşitli araçlara ve casus yazılımlara sahiptirler. Yıllar geçtikçe bilgisayar korsanlığı yaygınlaştı ve saldırıya uğrayan cihazların sayısı da arttı. Kullanıcılar bu tür saldırılardan gerçekten endişe duyuyor.

Bu kılavuzu, kullanıcılara Android cihazlarını bilgisayar korsanlığından nasıl koruyacakları konusunda yardımcı olmak için oluşturduk. Eylemler ve püf noktalarından bahsetmeden önce, bilgisayar korsanlığının gerçekte nasıl yapıldığını, bilgisayar korsanlarının hangi araçları kullandıklarını ve Android telefonlardaki verilere nasıl erişebileceklerini anlamamız gerekir.

 

Bilgisayar korsanları Android telefonları hacklemek için hangi araçları kullanıyor?

Son araştırmalar, teknolojinin ve yeni araçların ilerlemesiyle bilgisayar korsanlığının daha kolay hale geldiğini gösteriyor. Cihazları hacklenen kişiler bunu öğrenemezler. Cep telefonlarının hacklendiğini bile bilmiyorlar. Bu nedenle, en son raporlara göre, bilgisayar korsanlarının cihazlara bulaşmak ve verilere erişmek için kullandıkları bazı seçenekler aşağıdadır.

 

 

1- Virüslü programlar

Bilgisayar korsanları için, yardımıyla bir telefona veya cihaza bulaştırdıkları birçok program vardır. Android işletim sisteminin iPhone işletim sisteminden daha az güvenli olduğunu biliyoruz. Uygulamaların çoğu Play Store’da doğrulanmamıştır ve geliştiriciler herhangi bir uygulamayı yükleyebilir. Android cihazların erken bulaşmasının nedeni budur.

Böylece herhangi bir geliştirici, kullanıcıları telefona yüklemeleri için çekmek için bir uygulama oluşturabilir. Program yüklendikten sonra bilgisayar korsanlarının cihazlara erişmesine yardımcı olur. Başka bir yol da, kullanıcılar Play Store dışındaki çevrimiçi kaynaklardan uygulama yüklediklerinde, Android casus yazılımını yükleme olasılıklarının daha yüksek olmasıdır.

 

 

2- Kötü amaçlı araçlar

Kötü amaçlı yazılım araçlarını duymuş olabilirsiniz. Her telefona yüklenen bir tür virüs veya casus yazılımdır. Cihazda fiziksel bir görünümleri yok ama telefonun hacklenmesine yardımcı oluyorlar. Spam e-postalardan, web sitelerinden, uygulamalardan ve herhangi bir profilden kötü amaçlı yazılım alabilirsiniz. Bilgisayar korsanları bu tür dosyaları internete koyar, kullanıcılar o dosyayı açar açmaz telefonlarına kötü amaçlı yazılım girer. Kötü amaçlı yazılım, dosyaları değiştirir ve bilgisayar korsanlarının işlerini yapmasına izin verir.

 

 

3- Cihaza doğrudan erişim

Bu, düşük tüketim seçeneklerinden biridir. Cihaza fiziksel erişim gerektirdiği için insanlar bu yöntemi kullanmazlar. Telefonunuzu birine verdiğinizde, telefonu hacklemek için içine dosya, fotoğraf veya dosya içeren herhangi bir şey ekleyebilirler. Bilgisayar korsanları bile telefonu bilgisayara bağladıklarında bunu yaparlar. Bilgisayarlarda, telefona gizlice girip kolayca hacklemelerine yardımcı olan yazılımları var.

Telefonunuzu bilgisayar korsanlığı ve kötü amaçlı etkinliklerden koruyun

Bunun nasıl olduğunu ve bilgisayar korsanlarının hangi yöntemleri kullandığını anladığınızı umuyoruz. O yüzden bu konuda dikkatli olun, telefonunuzu güvenmediğiniz birine asla vermeyin ve telefonunuzu korumak için aşağıdaki ipuçlarını uygulayın.

 

 

1- Cep telefonunuzu güncelleyin

 

Telefonunuzda her zaman en son yazılım sürümünü kullanmalısınız. Yazılım güncellemesinin amacı, kullanıcıların telefonlarını korumalarına izin vermek, bilgi korsanlığını ve veri kaybını önlemektir. Daha eski sürümler, daha genel oldukları ve bilgisayar korsanları tarafından erişilebilir oldukları için saldırıya uğrayabilir.

 

 

2- Resmi uygulamaları kullanın (yalnızca Google Play veya App Store‘dan indirin)

Herhangi bir programı yüklemeniz gerektiğinde, bundan emin olun. Her şirketin yalnızca resmi uygulamalarını yükleyin ve kullanın. Uygulamaları indirmek ve yüklemek için Play Store’u kullanın. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek ve herhangi bir kullanıcının bu uygulamayla ilişkili kötü amaçlı etkinlik bildirip bildirmediğini görmek için kullanıcı incelemelerini okuyun.

 

 

3- Güvenlik özelliklerini kullanın

Günümüzde çoğu cihazda, telefonları ve verileri korumak için parolalar, yüz kimliği, parmak izi kilitleri ve diğer araçlar bulunur. Cihazlarınızdaki mesajları, çağrıları, WhatsApp’ı, e-postaları ve önemli uygulamaları kilitlemek ve kilidini açmak için uygulamaları kullanın. Bu, verilerinizi koruyacak ve saldırıya uğramaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

4- Cep telefonunda spam’i yok saymak

Çoğu zaman spam, kullanıcılara e-posta yoluyla gönderilir. O yüzden bu konuda dikkatli olun. Cihazdaki herhangi bir dosyayı açmadan önce kontrol edin ve emin olun. Dosyanın spam veya kötü amaçlı yazılım olduğunu düşünüyorsanız, silin ve bu tür dosyaları asla açmayın. Cihazınıza birkaç dakika içinde bulaşabilir ve bilgisayar korsanlarının verilerinize erişmesine izin verebilirler.

 

 

5- Herkese açık WiFi kullanmayın

Herkese açık WiFi, birçok kişinin telefonlarının saldırıya uğramasının bir başka nedenidir çünkü bu tür bağlantılar birçok kişi tarafından kullanılabilir. Telefonunuza kolayca girip istediklerini yapabilirler. Bu alana dikkat etmeli ve telefonunuzu asla halka açık WiFi bağlantılarına veya birçok kişi tarafından kullanılanlara bağlamamalısınız. Bu sadece telefonunuzun güvenliğini azaltacaktır.

Android telefonlar için en iyi beş anti-hack uygulaması

Android telefonunuzu veya tabletinizi istenmeyen izinsiz girişlerden koruyabilecek en kullanışlı, pratik ve basit uygulamalardan bazılarını inceleyeceğiz. Dünyanın en yaygın kullanılan mobil platformu olan Android, saldırılar için de birincil hedef konumunda. Hem kişisel hem de ticari amaçlarla Google’ın teknolojisine güvenen 1,4 milyar kullanıcıyla, bilgisayar korsanları bu kullanıcılara sızmak, bulaşmak ve onlardan çalmak için sistemi kırmak için büyük çaba sarf ediyor.

Araştırmalara göre, Android kullanıcılarının neredeyse yarısı kötü amaçlı bilgisayar korsanlığı riskiyle karşı karşıya. Bunun nedeni, bilinmeyen bir kaynaktan indirme yapmak gibi aptalca bir şey yapmaları veya Android için uygun bir bilgisayar korsanlığı önleme yazılımı yüklememiş olmaları olabilir. En büyük sorunlardan biri, bazı cihazların artık en son güvenlik yamalarıyla güncellenmemesi ve dolayısıyla anında savunmasız hale gelmesidir.

 

1-LogDog uygulaması

LogDog kendisini, bilgilerinizden yararlanan bilgisayar korsanlarını gözeten akıllı bir teknoloji olarak tanıtıyor. Şüpheli etkinlikle ilgili uyarılar Gmail, Facebook veya diğer çevrimiçi hesaplara gönderilerek özel bilgiler bilgisayar korsanlarından ve çevrimiçi dolandırıcılıktan korunur. 750.000’den fazla Android kullanıcısı şu anda çevrimiçi koruma için LogDog kullanıyor.

 

2- Hackuna uygulaması

Hackuna, kullanıcıları çeşitli tehditlerden korumak için Cryptors Cybersecurity tarafından geliştirilmiştir. Bu uygulama, telefonunuzu halka açık Wi-Fi’den gelen tehditlerin yanı sıra kameranıza, kısa mesajlarınıza ve telefonunuzdaki diğer içeriğe erişebilen uygulamalardan korur. Uygulama bilgisayar korsanını engeller, cihazınıza zarar verebilecek yetkili erişimi durdurur ve telefonunuzdaki gizli casus yazılımları arar.

 

3- Uygulama Kilidi uygulaması

 

Hepimiz telefonumuzdaki uygulamaları severiz ancak bu uygulamalar tehlikeli olabilir. Bilgisayar korsanlarına görünüşte zararsız bir uygulama aracılığıyla gizli erişim vermek, onlara şifrelerimizi, kişilerimizi, mesajlarımızı ele geçirme ve hatta kameramıza erişme özgürlüğü verebilir. AppLock tüm hassas uygulamaları kapatır, başkalarının bunlara erişmesini ve görmelerini istemediğimiz şeylere erişmesini engeller.

 

4- Lookout uygulaması (önerilir)

Android için Lookout Antivirus, çok fazla güce sahip küçük bir programdır. Bu çok iyi kurulum, cihazınıza Bluetooth, çevrimiçi veya Wi-Fi bağlantısı yoluyla girebilecek virüslere, truva atlarına ve hatalara karşı tam koruma sağlar. Veriler kolayca korunabilir, buluta yedeklenebilir ve hatta cihazınızın konumunu izlemek için kayıp bir telefon özelliğine sahiptir.

 

5- dfndr güvenlik uygulaması (kullanıcıların yüksek puanı)

Bu anti-hack ve anti-virüs programı, cihazınızı modern dünyada korumak için iyi bir seçenektir. Cihazı virüslere ve tehlikeli uygulamalara karşı taramanın yanı sıra, gerçek zamanlı bilgisayar korsanlığına karşı koruma özellikleri ve hatta telefonun sorunsuz çalışmasını sağlamak için bir hafıza artırma işlevi sağlar. Play Store’da 5,5 milyon yükleme ve ortalama 4,5 puanla, çok yönlü koruma için iyi bir seçimdir.

Android cihazınızın saldırıya uğramasını engelleyebileceğini iddia eden başka birçok uygulama var ama bize göre bu beş tanesi en iyisi.

 

Hacklendin mi? (4 işaret)

Android telefonunuzun davranış biçiminde bir değişiklik fark ettiniz mi? Hacklenmekten endişe mi duyuyorsunuz? İşte Android’lerin saldırıya uğrama belirtileri gösterdiği ve sizin için kırmızı bayraklar oluşturabilecek en yaygın yollardan bazıları.

 

1- Veri kullanımınız arttı:

Normalde ne kadar veri kullandığınızı biliyorsanız ve bu miktar birdenbire arttıysa, bir hack kurbanı olabilirsiniz. Bilgisayar korsanları, cihazınıza bilgileri kendilerine geri gönderen küçük programlar koyabilir, ancak tüm bu bağlantılar veri alır. Mobil veri kullanımınızda bir sıçrama fark ederseniz, ancak telefonunuzu kullanma şeklinizi değiştirmediyseniz, daha yakından bakın.

 

2- Piliniz normalden çok daha hızlı bitiyor:

Cep telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaştıysa, arka planda kötü amaçlı bir program çalıştırabilir. Bu genellikle cihazınızın aşırı ısınmasına ve yavaşlamasına, pilin normalden çok daha hızlı bitmesine neden olur. Daha eski piller de o zamana kadar uygun bir şarj tutmayabilir, ancak telefonunuz nispeten yeniyse ve ayrıca gecikme ve aşırı ısınma yaşıyorsanız, muhtemelen endişelenmelisiniz.

 

3- Kendini kuran programlar:

Bu en tuhafı. Yüklü uygulamalarınızı kontrol ettiğinizde, telefonunuzda tamamen tanınmaz bir şeyin yüklü olduğunu görürsünüz. Cihazınızı sizden başka kimse kullanmıyorsa ve onlar kendi başlarına rastgele uygulamalar yükledilerse, muhtemelen bir bilgisayar korsanlığının kurbanı olmuşsunuzdur.

 

4- Sesli aramalarda arka plan gürültüsü:

Sesli aramalarınızda yankı, vızıltı veya boğuk ses duyuyorsanız, bunun nedeni anteninin zayıf olduğu bir bölgede olmanız olabilir. Ancak, genellikle kusursuz arama kalitesini desteklediğini bildiğiniz bir yerdeyseniz ve aniden çok fazla parazit varsa, bilgisayar korsanları aramanızı dinliyor veya kaydediyor olabilir. Hatta ekstra kapasitans eklerler ve net aramalarda parazite veya parazite neden olurlar.

 

son söz

Zaten saldırıya uğradığınızdan endişe ediyorsanız, bankanızı, e-posta adresinizi ve diğer şifrelerinizi değiştirin (tabii ki Android’inizi kullanmayın) ve bu en iyi anti-hackleme uygulamalarından bazılarını en kısa zamanda kurun!