Dizüstü bilgisayar şifresi unutulursa ne yapılmalı 6 çözümle tanışın

Dizüstü bilgisayar şifresi unutulursa ne yapılmalı

 

1. Bölüm. Bir dizüstü bilgisayarda unutulan parolayı kurtarmanın en iyi yolu (%100 etkili)

Acemi bir kullanıcıysanız veya daha profesyonel olmak istiyorsanız, PassFab 4WinKe (indirmek için tıklayın) sizin için en iyi seçimdir. Bu, Windows dizüstü bilgisayar parolanızı mümkün olan en kısa sürede atlama veya sıfırlama yeteneğine sahip basit bir yazılımdır. Ayrıca, bunları kullandıktan sonra veri kaybı konusunda endişelenmenize gerek yok. Ek olarak, Paylaşılan Parola, Windows Hello Face, Windows Hello Fingerprint gibi tüm Windows oturum açma seçeneklerinin kilidinin açılmasından,

Windows Hello, PIN, güvenlik anahtarı ve resimli parolayı destekler.

 

Dizüstü bilgisayarınızın şifresini hatırlamıyor musunuz? PassFab 4WinKey ile kaldırın

Adım 1. PassFab 4WinKey’i erişilebilir başka bir bilgisayarda indirin, kurun ve başlatın.

Adım 2. USB/CD/DVD’yi takın ve İleri düğmesine tıklayın.

Adım 3. Bu diski kilitli bilgisayarınıza takın ve BIOS kurulumuna girmek için F12’ye (veya diğer tuşlara) basın. Diskinizden önyükleme yapmak için bilgisayarı etkinleştirin. Ardından kaydedip BIOS menüsünden çıkın.

Adım 4. Programı başlattıktan sonra, Windows sistemini seçin, kilitli hesabı “İleri” tıklayın ve “Hesap Parolasını Kaldır” öğesini seçin.

Adım 5. Dizüstü bilgisayarda unutulan parolayı anında siler. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve şifre yazmadan giriş yapabilirsiniz!

Bölüm 2: Unutulan dizüstü bilgisayar parolasıyla başa çıkmanın 6 yolu

Yani dizüstü bilgisayarınızın parolasını kaybettiniz, hatırlayamıyorsunuz ve umutsuzca tüm belgelerinize erişmeye mi ihtiyacınız var? Endişelenmeyin, size dizüstü bilgisayar parolasını sıfırlamak, değiştirmek, kaldırmak, kilidini açmak veya kurtarmak için farklı yöntemler göstereceğiz.

 

Yöntem 1: Windows 10 dizüstü bilgisayar parolasını hatırlayamıyorum ve MICROSOFT hesabıyla tekrar erişemiyorum

Not: Bu yöntem yalnızca Windows 10/8.1/8 dizüstü bilgisayarlar için çalışır.

Oturum açma sayfasında Microsoft hesabınızın adını yazın. Bilgisayarda çok sayıda hesap varsa, sıfırlamak istediğinizi seçin.
Parola metin kutusunun altındaki “Parolamı unuttum”u seçin.
“Hesabınızı alın” ekranında, aşağıdaki kutuda gösterilen karakterleri girin ve İleri seçeneğini seçin.
“Kimliğinizi doğrulayın” sayfasında, güvenlik kodunuzu e-posta veya kısa mesaj olarak almayı seçin. Metni seçerseniz, telefon numaranızın son dört hanesini girin ve “Kodu gönder”i seçin.
Kodu başka bir cihazda kısa mesaj veya e-posta olarak aldığınızda, kodu girin ve İleri’yi seçin.
“Parolanızı sıfırlayın” ekranında yeni bir parola oluşturun ve İleri’yi seçin. Bu, yeni şifrenizi belirleyecektir. Oturum açma sayfasına dönmek için tekrar İleri’yi seçin.
Yeni Microsoft parolanızla oturum açın.

 

Yöntem 2: Dizüstü bilgisayarımın parolasını unuttum ve pin koduyla sıfırladım

Not: Bu yöntem yalnızca Windows 10/8.1/8 dizüstü bilgisayarlar için çalışır.

Durum 1. Yerel hesabınızda oturum açma parolanızı unuttuysanız, ancak PIN kodunu hatırlıyorsanız.

Bir PIN kodu kullanarak Windows 10’da oturum açın ve ardından parolanızı iki yoldan biriyle değiştirin. Her iki yöntemle de eski şifrenizi girmeden Windows 10 şifresini değiştirebilirsiniz.

Çözüm 1.2: komut istemi ile

Adım 1: Komut istemini yönetici olarak açın. (Windows arama alanında sol altta, açmak için komut istemi yazın)

Adım 2: Kullanıcı <kullanıcı adı> <şifre> girin ve Enter tuşuna basın.

Not: Kullanıcı adınızı <username> ile ve yeni şifrenizi <password> ile değiştirin.

Çözüm 2.2: Yerel kullanıcılar ve gruplarla

 

Adım 1. Yerel kullanıcıları ve grupları açın.

2. Adım. Tüm kullanıcıları görüntülemek için “Kullanıcılar” klasörüne tıklayın, şifresini unuttuğunuz kullanıcıya sağ tıklayın ve “Parola belirle” seçeneğini seçin.

Aşama 3. Devam’a tıklayın ve kullanıcı için yeni bir şifre belirleyin.

Çözüm 2.2: Yerel kullanıcılar ve gruplarla

Adım 1. Yerel kullanıcıları ve grupları açın.

2. Adım. Tüm kullanıcıları görüntülemek için “Kullanıcılar” klasörüne tıklayın, şifresini unuttuğunuz kullanıcıya sağ tıklayın ve “Parola belirle” seçeneğini seçin.

Aşama 3. Devam’a tıklayın ve kullanıcı için yeni bir şifre belirleyin.

Madde 2. Windows 10 dizüstü bilgisayar parolanızı mı unuttunuz? Bir Microsoft hesabı kullanıyorsanız ve parolayı unuttuysanız, ancak PIN’i hala hatırlıyorsanız, parolanızı Microsoft web sitesinde çevrimiçi olarak ayarlamanız gerekir.

Adım 1. Windows 10’a PIN kodu ile girin.

2. Adım. Microsoft hesabınızın şifresini sıfırlamak için tarayıcıyı açın ve https://account.live.com/password/reset adresine gidin ve sayfayı takip edin.

İpuçları: Yukarıdaki yöntemler herhangi bir nedenle işinize yaramadıysa, Windows 10’da PIN’inizle oturum açın ve ardından PassFab 4WinKey’i kullanarak parolanızı ayarlayın.

 

 

Yöntem 3: DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLARIM WINDOWS7 parolasını unutun ve SAFE MODE komutuyla açın

Not: Bu yöntem tüm Windows dizüstü bilgisayarlarda çalışır.

Dizüstü bilgisayarınızın şifresini unutmak her zaman eğlenceli bir an değildir çünkü doğru şifre olmadan PC’nize bile erişemezsiniz ve bu nedenle tüm bilgisayar verilerinize ve belgelerinize erişilemez. Artık kilidini açmak için güvenli modu deneyebilirsiniz.

Adım 1: Bilgisayarınızı başlatın. Bilgisayar açılırken “F8” tuşuna basın. Daha sonra Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri sayfasını göreceksiniz.

Adım 2: “Güvenli Mod”u arayın ve “Enter”a basın. Ardından bilgisayarınız Güvenli modda başlayacaktır.

Adım 3: Daha sonra Windows giriş ekranında “Yönetici” hesabına tıklayın.

Adım 4: Giriş yaptıktan sonra, diğer hesabınızın şifresini değiştirmek için “Başlat”a tıklayın ve “Denetim Masası”nı açın veya “net users” komutunu kullanarak Komut İstemi’ni kullanın.

 

 

Yöntem 4: Dizüstü bilgisayarımın parolasını unuttum ve Yönetici ile düzgün çalıştı

Not: Bu yöntem tüm Windows dizüstü bilgisayarlarda çalışır.

Windows’u yüklediğinizde, Windows otomatik olarak bir “Yönetici” hesabı oluşturur ve parolasını boş olarak ayarlar. Bu hesaba varsayılan yönetici denir. Peki, Windows şifrenizi unuttuysanız ne yaparsınız? Bu yönetici hesabından yardım alabilirsiniz.

İşte ayrıntılı adımlar:

Adım 1: Dizüstü bilgisayarınızı başlatın. Karşılama ekranı / Windows Hoş Geldiniz ekranı görüntülendiğinde, Ctrl + Alt + Delete tuşlarına iki kez basın.

Adım 2: “Klasik oturum açma alanında” kullanıcı adına “Yönetici” yazın ve parolanızı belirlediyseniz parolanızı girin.Bunun ardından Windows’a giriş yapacaksınız.

3. Adım: “Denetim Masası -> Kullanıcı Hesapları” yoluyla hesap parolanızı sıfırlayın.

 

 

Yöntem 5: Dizüstü bilgisayar parolamı ve parola sıfırlama diskimi unuttum

Not: Bu yöntem tüm Windows dizüstü bilgisayarlarda çalışır.

“Laptop şifremi unuttum” aklınızı kurcalayan bu düşünce olabilir. Dizüstü bilgisayarınızda parola sıfırlama diskiniz varsa, bilgisayarınızda parola değiştirmek zor olmayacaktır ancak çoğu kişi böyle bir durumdan etkilenene kadar parola oluşturma zahmetine bile girmeyecektir. Sıfırlama diski ile dizüstü bilgisayarın parolasını kurtarmayı deneyin:

Adım 1: Dizüstü bilgisayarınızı başlatın.

Adım 2: Sıfırlama diskinizi takın. Şifreyi girdikten sonra, kullanıcı adı veya şifrenin yanlış olduğu size hatırlatılacak ve devam etmek için Tamam’ı tıklamanız gerekmektedir.

3. Adım: “Parolayı Sıfırla”ya tıklayın ve ardından dizüstü bilgisayarınız için yeni bir parola belirlemek için adımları izleyin.

 

 

Yöntem 6: Dizüstü bilgisayar parolamı unuttum ve Chntpw ile karşılaştım

Not: Bu yöntem tüm Windows dizüstü bilgisayarlarda çalışır.

Chntpw, Windows kullanıcı hesabı parolalarını sıfırlamak için kullanılabilen ücretsiz bir Linux aracıdır. Bir Linux Live CD’sinden çalıştırmalısınız. Chntpw’yi Ubuntu önyükleme ortamından çalıştırarak Windows 7 parolasını şu şekilde sıfırlayabilirsiniz:

Resmi web sitesinden Ubuntu ISO görüntüsünün bir kopyasını alın. ISO2Disc ile bir USB sürücüsüne kaydedin.
Bu USB önyüklenebilir diski kullanarak bilgisayarınızı önyükleyin.
Chntpw’yi kurmak için bir terminal penceresi açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo apt-get chntpw’yi kur

Windows yüklemesini içeren diski bulmak için tüm bölümleri açın. Nautilus başlık çubuğuna disk kimliğini yazın. Benim durumumda bu sürücü kimliği 200A8DA20A8D7616’dır. Bu kimlik sizin için farklı olabilir. Bir sonraki görevde değiştirin.
cd / media / 200A8DA20A8D7616 yazın ve Enter’a basın.
cd Windows / System32 / config / ve Enter’a basın.
sudo chntpw SAM yazın ve Enter’a basın.
Şimdi, tüm sistem kullanıcılarını içeren bir menü alacaksınız. Varsayılan değer Yönetici’dir. 1 yazın ve kullanıcının parolasını silmek için Enter tuşuna basın.