Dizüstü bilgisayar neden Wi-Fi’ye bağlanmıyor? Sorunu çözmenin 7 yolu

Bir dizüstü bilgisayarı Wi-Fi’ye bağlarken 7 yaygın sorun

 

wifi

1- Wi-Fi’nin doğru SSID’ye bağlı olduğundan emin olun

Evde Wi-Fi kullananlarınız için bu ipuçları geçerli olmayabilir. Arkadaşlarınızın evinde ya da kafe, kütüphane gibi halka açık yerlerde bulunuyorsanız buna gerçekten dikkat etmelisiniz.

Bunun nedeni, örneğin bir yerin birden fazla SSID’ye veya Wi-Fi ağ adına sahip olmasıdır; örneğin, “Café_Wi-Fi1” ve “Café_Wi-Fi2”. Genellikle ikisinden yalnızca biri kullanılabilir. Bu nedenle, kasiyerden veya garsondan Wi-Fi kullanmasını istediğinizden emin olun.

 

 

2- Şifreyi girin

Genellikle bazı kafelerde garip adlara sahip Wi-Fi şifreleri bir trend.

Sorun, kullanıcının büyük veya küçük harf kullanma veya boşluk kullanma gibi yanlış yazım kullanmasıdır. Özellikle sayı içeren şifreler için 11’in “11” mi yoksa “onbir” mi yazılması gerektiğini bilmek zor olabilir. Bunun olmasını önlemek için parolaları kağıda yazmaya çalışın.

 

 

3-Sorun giderme

Doğru SSID ve parolayı kullandığınızdan eminseniz ve Wi-Fi simgesinde sarı üçgen işareti varsa, aşağıdaki sorun giderme adımlarını deneyebilirsiniz. Evet, aşağıdaki adımlar yazarın kullandığı işletim sistemini, yani Windows 10’u takip eder. İşletim sisteminin farklı sürümleri de farklı navigasyona sahip olabilir.

Başlat düğmesinin yanındaki büyüteç simgesine tıklayın.
“Sorun Giderme” anahtar kelimesini yazın.
Ayarlar menüsünü seçin.
Görünen pencerede biraz aşağı kaydırın ve İnternet Bağlantıları seçeneğini seçin.
Aşağıdaki sorun gidericiyi çalıştır seçeneğine tıklayın.
Sorun algılanana kadar bekleyin, mevcut sorunu gösterecektir.

Artık sorun giderme işlemini yaptığınıza göre, tek yapmanız gereken ekrandaki talimatlarda bahsedilen komutları çalıştırmak. Karşılaşılan sorunlar farklı olabileceğinden her laptop farklıdır ve belirli koşullar altında farklı sorunlara neden olur. Sorun giderme işlemi bir sorunu çözmez veya hatta bulamazsa, Wi-Fi’ye bağlı olmayan dizüstü bilgisayar sorununu nasıl çözeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 

 

4- Dizüstü bilgisayarı yeniden başlatın

Daha teknik ve karmaşık konulara girmeden önce kolay olanları yapmak iyi bir fikirdir. Pekala, dizüstü bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz çünkü yeniden başlatarak kolayca çözülebilecek birçok sorun vardır.

Bunun nedeni, dizüstü bilgisayarın başarılı bir yeniden başlatmanın ardından yeni bir duruma dönmesidir. Bu, oyunların çalışmaması, web kamerasının açılmaması, sesin çıkmaması veya başka şeyler gibi diğer dizüstü bilgisayarlarla ilgili sorunlar olduğunda da geçerlidir. Mevcut sorunlar için her zaman yeniden başlatmayı düşünün.

 

 

5- Wi-Fi sinyalinin güçlü olduğundan emin olun

Genellikle unutulan şey, dizüstü bilgisayar ile modem arasındaki mesafenin Wi-Fi sinyalinin kararlılığını etkileyebileceğidir. Örneğin, SSID hala algılansa ve Wi-Fi listesinde görünse bile, sinyal kötüyse büyük olasılıkla SSID‘ye bağlanamayacaksınız.

Bu mutlaka bir mesafe meselesi değildir. Aslında sinyali fiziksel olarak engelleyebilecek aynalar, metal ve beton gibi malzemeler vardır. Dizüstü bilgisayar ile modem arasında mobilya veya malzemeden yapılmış duvarlardan kaçınmaya çalışın.

 

 

6- Modemi yeniden başlatın

Daha önce 4 numaralı yöntem ile hala bağlıyız, yeniden başlatma sadece dizüstü bilgisayarlara değil modemlere de uygulanıyor. Evet, bazen modemin yeniden başlatılması, bu nedenle – modemle ilgili her türlü sorunu çözmek için – İnterneti normale döndürür.

Bu nedenle, yalnızca dizüstü bilgisayar Wi-Fi’ye bağlı olmadığında değil, hız düştüğünde veya İnternet rastgele zamanlarda kapanıp açıldığında da modemi yeniden başlatabilirsiniz. Ancak modemi yeniden başlatırken farklı olan bir şey var, modemi kapatıp açmanız için 30 saniye kadar beklemeniz ve ardından tekrar açmanız bekleniyor.

Neden olmalı? Cevap, dizüstü bilgisayarı kapatmakla aynı. Bir dizüstü bilgisayar veya bilgisayar, yeniden başlatma veya kapatma komutunu çalıştırarak hemen kapanmaz, ancak önce çalışan tüm programları kapatır. Ardından, bellek boşaldığında dizüstü bilgisayar yeniden başlatılır. Aynı kavram modem için de geçerlidir, bir an için “sıfırlanmasına” izin verin ve ardından tekrar açın.

Evde Wi-Fi kullanıyorsanız yapabileceğiniz yöntem budur. Garsondan izin almadan modem kafe veya halka açık bir yer kurmaya çalışmayın, tamam mı! Ve gerçekten evde modemi sıfırlamak istiyorsanız, sorunun yalnızca dizüstü bilgisayarınızda olduğundan emin olun, böylece evde iyi bir ağ ile diğer insanların İnternet aktivitelerinde sorun yaratmazsınız.

 

 

7- Wi-Fi sürücüsünü yeniden yükleyin

Bu yazılımı yükleyin ve taramasına izin verin ve ardından düzelt’i tıklayın. Veya internetiniz yoksa Wi-Fi sürücünüzü başka bir sistemle bulun ve dizüstü bilgisayarınıza kurun.

Bir dizüstü bilgisayara bağlanan herhangi bir şey, sistem arabirimi ile donanım arasında bir köprü olarak bir sürücüye ihtiyaç duyar. Bu, dizüstü bilgisayarınızın yerleşik Wi-Fi’si için bir istisna değildir. Yani, dizüstü bilgisayar Wi-Fi’ye bağlanmak istemiyorsa, sürücüde bir sorun olduğunu kim bilebilir?

Dizüstü bilgisayarların Wi-Fi’ye bağlanmak istememe sorunu, özellikle görevleri tamamlamak için kaynak arama, çevrimiçi toplantılar yapma ve en sevdiğiniz filmleri izleme gibi kritik zamanlarda ortaya çıkıyorsa can sıkıcı bir sorundur.

 

Bu laptop yukarıda verdiğimiz Wi-Fi’ye nasıl bağlı değil, umarız her zaman karın problemlerini aşabilirsiniz, böylece kullanım veya eğlence kesintiye uğramaz.